Test glukomerov


Autori: Lenka Riganová | Aktualizované: 11. 08. 2020

Tieto glukomery odporúčame

Glukomer ACCU CHEK Active Kit

Kompletná sada

Glukomer je dodávaný spolu s  testovacími prúžkami, lancetami, a odberovým perom v praktickom puzdre.

od 15 €

Glukomer BEURER GL 44

Pre náročných

Spoľahlivý glukomer s vysokou presnosťou merania a užitočnými funkciami pre jednoduché používanie.

od 52 €

ACCU-CHEK Glukomer Performa Kit

Rýchle meranie

Glukomer zobrazuje nameranú hodnotu do 5 sekúnd a ponúka pamäť s veľkou kapacitou až 500 meraní.

od 15 €

Recenzie glukomerov

Výberom a hodnotením glukomerov sme u nás v redakcii strávili 20 hodín, aby sme vám dnes mohli priniesť výber tých najlepších modelov, spolu s ich recenziami. 

Glukomer a s ním spojené meranie hladiny cukru v krvi je neodmysliteľnou súčasťou života každého diabetika. Primeraná hladina cukru v krvi totiž stojí za správnym fungovaním mozgu, ale i celého organizmu. Je teda naozaj dôležité zvoliť kvalitný a spoľahlivý glukomer. 

KOMBO expert radí

Kombo expert Eva Badíková

PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková absolvovala vysokoškolské štúdium na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave a v súčasnosti pracuje ako zodpovedný farmaceut v lekárni REGIA v Lučenci.

Ako sme hodnotili

Na trhu aktuálne nájdete veľké množstvo glukomerov. V prípade, že ste diabetik a picháte si inzulín, vaša zdravotná poisťovňa má povinnosť uhradiť vám, raz za obdobie piatich rokov, kúpu nového glukomera v plnej výške. No čo ak glukomer vypovedá svoju službu skôr? Prípadne si nepicháte inzulín, no aj napriek tomu chcete mať informácie o hladine cukru vo vašej krvi? 

V tejto situácii je pre vás riešením zaobstaranie si vlastného glukomera. My vám dnes prinášame hodnotenie 5 najlepších modelov na trhu, spolu s ich pozitívami, ale i negatívami.

Vybrané modely sme hodnotili predovšetkým z pohľadu bežného užívateľa a preto sme sa zamerali najmä na presnosť a rýchlosť merania i objem krvnej vzorky. Pri hodnotení sme ďalej vychádzali i z funkcií jednotlivých modelov, ktoré uľahčujú používanie glukomera. 


Porovnanie glukomerov

Glukomer ACCU CHEK Active Kit

#1

Glukomer BEURER GL 44

#2

ACCU-CHEK Glukomer Performa Kit

#3

Glukomer BEURER GL 50 čierna

#4

GLUKOMETER Finetest Auto-coding premium 1x1 set

#5

Rýchlosť merania

5 sek.

5 sek.

5 sek.

5 sek.

9 sek.

Objem krvnej vzorky

1–2 μL

0,6 μL

0,6 μL

0,6 μL

1,5 µl

Hodnotenie

Plusy

+ jednoduchá manipulácia

+ možnosť prepojenia s PC

príslušenstvo

+ veľký, prehľadný displej

+ malá vzorka krvi

presnosť merania

možnosť prepojenia s PC

+ rýchle meranie

podrobný návod

+ veľká vnútorná pamäť

cena


+ diskrétny dizajn

+ 3 v 1

automatické kódovanie

nenáročná obsluha


+ 5 úrovní vpichu

+ funkcia automatického kódovania

funkcia vysúvača testovacieho prúžku

Mínusy

- objem krvnej vzorky


- vyššia cena


- jednoduché zariadenie bez funkcií navyše

- menší displej

vyššia cena

- individuálny účinok

Cena

15 €

52 €

15 €

48 €

17 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)

Recenzie jednotlivých modelov

1. ACCU-CHEK Active Kit - Kompletná sada

 

rýchlosť merania do 5 sek. • možnosť prenosu do PC • objem krvnej vzorky 1–2 μL

Glukomer ACCU CHEK Active Kit

Naše testovanie začíname modelom ACCU-CHEK Active Kit, ktorý má aj napriek svojej nízkej cene čo ponúknuť. Ide o nenáročnú klasiku, ktorá sa u používateľov, bez ohľadu na ich vek, teší obľube najmä vďaka prehľadnému a jednoduchému spôsobu použitia.

Do pamäte tohto glukomera uložíte až 350 meraní. Následne z týchto meraní dokáže glukomer vypočítať priemery za 7, 14 a 30 dní. Ako plus vnímame aj možnosť uloženia hodnôt pred jedlom a po jedle. V prípade, že chcete mať ešte väčší prehľad o jednotlivých hodnotách, zariadenie môžete prepojiť s počítačom prostredníctvom USB portu.

Ak sa rozhodnete pre tento glukomer, v balení nájdete okrem samotného prístroja i 10 testovacích prúžkov Accu-Chek Active, 10 lanciet Accu-Chek Softclix, odberové pero Accu-Chek Softclix, praktické puzdro i návod na použitie.

Tento glukomer patrí medzi najpredávanejšie modely s množstvom pozitívnych používateľských recenzií. Od nás si v našom hodnotení vyslúžil odznak Náš tip a odporúčame ho každému, kto hľadá spoľahlivé zariadenie na meranie cukru v krvi. 

Výhody

 • jednoduchá manipulácia
 • možnosť prepojenia s PC
 • príslušenstvo
 • prijateľná cena
 • spokojnosť používateľov

Nevýhody

 • objem krvnej vzorky

Orientačná cena

15 €

Hodnotenie

2. Glukomer BEURER GL 44 - Pre náročných

rýchlosť merania do 5 sek. • možnosť prenosu do PC • objem krvnej vzorky 0,6 μL

Glukomer BEURER GL 44

Glukomer BEURER GL 44 je určený pre tých najnáročnejších používateľov, ktorí sa neboja priplatiť si za kvalitu. 

Jeho výhodou je rýchle a jednoduché meranie, ktoré zvládne každý. Navyše, namerané hodnoty sa vyznačujú veľkou presnosťou. Používanie tohto glukomera výrazne uľahčuje aj veľký, prehľadný displej, na ktorom sa zobrazuje nielen nameraná hodnota glykémie, ale i dátum a čas či upozornenia. Čo sa týka upozornení, tento glukomer signalizuje slabé batérie a teda potrebu ich výmeny, ale aj malé množstvo krvi. 

Namerané glykémie je možné uložiť do pamäte s kapacitou 480 meraní. Pri každej hodnote je zároveň uvedený i dátum a čas merania, čo vám umožní mať dokonalý prehľad o hladine cukru v krvi. Glukomer je vybavený i automatickým vypnutím do dvoch minút od posledného použitia. Automatické vypnutie tak šetrí batérie, ktorých životnosť je približne 1000 meraní. Prístroj využíva na svoju prevádzku gombíkové batérie 2 x 3V CR2032.

Glukomer je dodávaný spolu s PC sadou s dokovacou stanicou, káblom a softvérom, vďaka ktorým ho možno pripojiť aj k PC a získať tak ešte detailnejšie informácie o hladine cukru v krvi. 

Výhody

 • automatické vypnutie
 • veľký, prehľadný displej
 • malá vzorka krvi
 • presnosť merania
 • možnosť prepojenia s PC

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

52 €

Hodnotenie

3. ACCU-CHEK Glukomer Performa Kit - Rýchle meranie

rýchlosť merania 5 sek. • možnosť prenosu do PC • objem krvnej vzorky 0,6 μl

ACCU-CHEK Glukomer Performa Kit

Súprava ACCU-CHEK Glukomer Performa Kit umožňuje mať diabetikovi po ruke všetko, čo potrebuje pre rýchle a presné meranie glykémie. V balení okrem glukomera nájdete i 10 testovacích prúžkov Accu-chek Performa, odberové pero, 6 lanciet Accu-chek FastClix, batériu a samozrejmosťou je i užitočné puzdro.

Glukomer disponuje vnútornou pamäťou s počtom 500 nameraných hodnôt. Meranie prebieha rýchlo, už do 5 sekúnd. S týmto glukomerom si môžete ukladať hodnoty pred jedlom i po jedle, čím získate ešte lepší prehľad o vašom zdravotnom stave.

Za zmienku stojí aj objem krvnej vzorky 0,6 μl, ktorý vám neprinesie žiadnu, resp. len minimálnu bolesť, v závislosti od vášho prahu bolesti.

Meranie je možné uskutočniť na brušku prsta, ale taktiež aj na inom mieste na tele - dlaň, predlaktie alebo rameno. V prípade, že sa rozhodnete pre alternatívny spôsob merania, mali by ste vedieť, že kým merania z bruška prsta či dlane je možné v podstate kedykoľvek, pre meranie z iných miest platia isté obmedzenia. Meranie z predlaktia či ramena sa neodporúča bezprostredne po podaní inzulínu, do dvoch hodín po jedle, počas choroby, po cvičení či v prípade podozrenia na hypoglykémiu.

Aj tento glukomer patrí k tým najvyhľadávanejším na trhu. Môže sa pochváliť nielen spokojnými recenziami užívateľov, ale aj skvelým pomerom cena/výkon.

Výhody

 • rýchle meranie
 • podrobný návod
 • praktické puzdro
 • veľká pamäť
 • nízka cena

Nevýhody

 • jednoduché zariadenie bez funkcií navyše

Orientačná cena

15 €

Hodnotenie

rýchlosť merania do 5 sek. • možnosť prenosu do PC • objem krvnej vzorky 0,6 μl

Glukomer BEURER GL 50 čierna

Ďalší hodnotený glukomer BEURER GL 50 pochádza taktiež od nemeckého výrobcu Beurer a je vhodný predovšetkým na osobné použitie. 

Tento glukomer sa od ostatných konkurenčných modelov líši hneď na prvý pohľad svojim vzhľadom. Ide o zariadenie s prívlastkom 3 v 1, teda spája v sebe glukomer, odberné pero i USB slúžiace na prepojenie prístroja s počítačom. Veľkým plusom tohto modelu je tak praktickosť. Poďme ale ďalej. 

Na zistenie hladiny cukru je potrebná kvapka krvi s objemom iba 0,6 μl, pričom hladina cukru, ktorú dokáže tento prístroj zmerať sa pohybuje v rozmedzí od 1,1 – 35 mmol/l.  Samotné meranie prebieha už do 5 sekúnd. Glukomer je bezkódový, teda pri novom balení prúžkov sa nemusíte trápiť s kalibráciou. 

Namerané hodnoty sa ukladajú do pamäte s kapacitou 480 meraní, spolu s dátumom a časom konkrétnej glykémie. Z týchto hodnôt následne možno vytvárať štatistiky cukru v krvi. Možnosť prepojenia prostredníctvom USB poskytne ešte detailnejšie a presnejšie informácie. 

Glukomer má malé rozmery, čo môže byť pre niekoho výhodou, na druhej strane, najmä u staršej vekovej generácie, zas môže ísť o nedostatok, a to najmä čo sa displeja týka. Ten je totiž menší a nemusí byť práve najlepšie čitateľný. 

Výhody

 • diskrétny dizajn
 • 3 v 1
 • automatické kódovanie
 • nenáročná obsluha

Nevýhody

 • menší displej
 • vyššia cena

Orientačná cena

48 €

Hodnotenie

5. Glukomer Finetest Auto - Automatické kódovanie

rýchlosť merania do 9 sek. • možnosť prenosu do PC • objem krvnej vzorky 1,5 µl

GLUKOMETER Finetest Auto-coding premium 1x1 set

Piate miesto v našom hodnotení získal glukomer Finetest Auto, ktorý je vhodnou voľbou pre každého, kto hľadá cenovo dostupné zariadenie.

Potrebné množstvo krvi na jedno meranie je min. 1,5 µl. Meranie prebieha v porovnaní s ostatnými modelmi o niečo dlhšie, konkrétne 9 sekúnd. Počas doby odčítavania hodnôt sa na LCD displeji zobrazuje odpočítavanie od 9 do 1. Po vytiahnutí testovacieho prúžku sa glukomer automaticky vypne, čím sa šetria batérie. Glukomer potrebuje na prevádzku 3V lítiové batérie. 

Aj tento glukomer umožňuje prenos nameraných hodnôt do počítača, kde ich možno prostredníctvom bezplatného programu ešte detailnejšie analyzovať. Glukomer v pamäti uchováva 200 posledných nameraných hodnôt. 

Za zmienku stojí aj odberové pero, ktoré ponúka až 5 úrovní pichnutia, v závislosti od hrúbky pokožky. 

Pri používaní tohto prístroja si nepochybne obľúbite i praktické funkcie, ako napríklad funkciu automatického kódovania či funkciu vysúvača testovacieho prúžku. 

Výhody

 • 5 úrovní vpichu
 • funkcia automatického kódovania
 • funkcia vysúvača testovacieho prúžku
 • veľký displej

Nevýhody

 • dĺžka merania
 • menšia pamäť

Orientačná cena

17 €

Hodnotenie

Ako vybrať vhodný glukomer?

ako vybrať správny glukomer

Glukomer je zdravotná pomôcka určená na meranie hladiny cukru v krvi a tak možno za základný parameter pri jeho výbere označiť práve spoľahlivú presnosť merania. Okrem tohto parametra by ste sa však mali zamerať aj na nasledujúce kritériá:


1. Množstvo krvi

Možno to sami dobre poznáte. Pri akomkoľvek odbere či meraní, sa krvi z vášho tela jednoducho nechce von. Jej dostatočné množstvo je však dôležité, obzvlášť pri meraní hladiny cukru. Len s dostatkom krvi totiž meranie glykémie prebehne správne.

Na trhu sa stretnete so zariadeniami, ktoré vyžadujú kvapku s minimálnym objemom krvi od 0,3 mikrolitra až po 15 mikrolitrov. Vo všeobecnosti je kvapka s veľkosťou od 1 - 1,5 mikrolitra považovaná za malú kvapku.

2. Rýchlosť merania

Nemenej podstatná je aj rýchlosť merania, a to najmä v prípade, že sa necítite práve najlepšie a máte podozrenie na hypoglykémiu. Drvivá väčšina glukomerov vám výsledok merania dokáže poskytnúť už v priebehu 5 sekúnd, a tie rýchlejšie zariadenia dokonca do troch sekúnd. Samozrejme, nájdu sa aj pomalšie glukomery. 

V prípade, že meranie cukru počas dňa uskutočňujete často, odporúčame voliť čo najrýchlejší glukomer.

3. Miesto na odber

Najčastejším miestom odberu krvi je bočná strana prsta. Toto miesto je však pre mnohých bolestivé a tak na trhu nájdete aj glukomery schopné merať krv z menej bolestivých miest, ako napríklad z dlane či stehna.

4. Pamäť

Pokiaľ patríte k tým, ktorí vykonávajú meranie pravidelne a často, nepochybne pri používaní oceníte veľkú pamäť. Vyberať môžete z glukomerov disponujúcich pamäťou od 10 až po 1000 meraní. Táto pamäť vám následne poskytne prehľad o hladine glukózy vo vašej krvi.

5. Codefree

Bezkódový glukomer, teda Codefree, oceníte najmä v súvislosti s testovacími prúžkami. Takýto glukomer totiž sa totiž dokáže sám kalibrovať na základe čipu na testovacích prúžkoch tak, aby meral správne. Pokiaľ glukomer nenesie prívlastok Codefree, kalibráciu je potrebné vykonať ručne. 

6. Displej

Displej glukomera by mal byť čo najviac prehľadný a to bez ohľadu na váš stav zraku či samotný vek. Voľte preto glukomer s veľkým displejom a dobrou čitateľnosťou. Určite odporúčame rozhodnúť sa pre zariadenie s podsvieteným displejom, ktorý vám umožní bezproblémové čítanie v tme.

7. Zdravotná pomôcka

Vami vybraný glukomer vždy musí spĺňať status certifikovanej zdravotnej pomôcky. Odporúčame preto nakupovať iba v overených internetových a kamenných lekárňach. 

8. Obsah balenia

Keďže na zmeranie hladiny cukru v krvi vám iba samotný glukomer nebude postačovať, zamerajte sa pri výbere aj na obsah balenia. Okrem glukomera sa v balení často zvykne nachádzať i odberné pero, ihly, lancety či testovacie prúžky. Chýbať by nemalo ani púzdro. 

Tip od experta

"Hladina glukózy ráno nalačno vo venóznej plazme by mala byť do 5.6 mmol/l. Hodnoty od 5.6 do 6.9 mmol/l sú hraničné a opakovane /minim.2x/ namerané hodnoty nad 7mmol/l svedčia o cukrovke."

Eva Pavleová, diabetologička

Ako správne merať glykémiu?

Pred začatím merania glykémie by ste sa mali uistiť, či daný glukomer, ktorý sa chystáte použiť, je nastavený na správne jednotky merania. U nás je štandardne používaná jednotka mmol/l. Pred prvým meraním "naostro" sa tiež môžete presvedčiť kontrolným meraním, či testovacie prúžky a glukomer navzájom spolupracujú.

Postup merania prebieha nasledovne:

 • Umyte si ruky mydlom a dobre ich osušte. Neodporúča sa žiadna dezinfekcia, keďže môže ovplyvniť presnosť merania.
 • Vložte prúžok do glukomera.
 • Následne uskutočnite vpich pomocou špeciálnej lancety. Odporúčaným miestom je bočná strana prsta.
 • Odber kvapky krvi uskutočnite na prúžok vložený v prístroji.
 • Počkajte pár sekúnd a odčítajte hodnotu.

Vedeli ste, že...

Kombík radí

Až v 90% prípadov nepresného merania, môže za výsledok používateľ, nie glukomer.


Preto je veľmi dôležité dôsledné dodržiavať pravidlá správneho merania glykémie. Iba tak si totiž budete môcť byť istí pravdivosťou nameraných hodnôt. 

Najčastejšie kladené otázky pri kúpe glukomera

1. Ako funguje glukomer?

Glukomer je malé zariadenie počítačového typu, ktoré na základe kvapky krvi za pomoci testovacieho prúžku dokáže zmerať hladinu cukru v krvi. 

2. Z čoho sa skladá glukomer?

Glukomer pozostáva zo 4 základných častí, a to:

 1. Meradlo
 2. Testovacie prúžky
 3. Lancety
 4. Odberné pero

Na trhu však môžete nájsť v súčasnosti aj pokročilé glukomery, ktoré sú spojením meradla a odberného pera. 

3. Je pri kúpe glukomera rozhodujúca cena? Platí, čím drahší glukomer, tým lepší? 

Môže, ale aj nemusí. Spoľahlivý glukomer, ktorý dokáže odmerať glykémiu s pomerne veľkou presnosťou totiž môžete dostať už aj za pár desiatok eur. Väčšinou však tieto modely, na rozdiel od tých drahších, neponúkajú žiadne doplnkové funkcie, ktoré uľahčujú ich používanie. 

V súvislosti s cenou rozhodne odporúčame myslieť aj na testovacie prúžky a sumu, ktorú za nich zaplatíte. V prípade, že si meriate glykémiu niekoľkokrát denne, zvoľte glukomer s lacnejšími testovacími prúžkami, a to aj v prípade, že by ste si za neho na začiatok mali priplatiť. 

4. Aký je to bezkódový glukomer?

Glukomer s bezkódovým systémom umožňuje presnejšie a spoľahlivejšie meranie, bez chýb spôsobených nesprávnou manipuláciou. Veľkým plusom je, že nevyžaduje ručnú kalibráciu pri zavádzaní nových testovacích prúžkov, pretože sa dokáže nakalibrovať sám. 

5. Môžem používať akékoľvek prúžky do akéhokoľvek glukomera?

Nie, každý glukomer má totiž špecifické prúžky a ani v súčasnosti ešte nezoženiete univerzálne prúžky, ktoré by bolo možné použiť do akéhokoľvek zariadenia. 


Ako hodnotíme

Ak zvažujete kúpu glukomera, určite odporúčame prečítať: