Glukomer je nevyhnutná súčasť života každého diabetika

Kvalitný glukomer



Cukrovka je chronické ochorenie, ktoré sa prejavuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Tento stav je spôsobený zníženou alebo žiadnou schopnosťou organizmu produkovať inzulín.

Podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je na svete 422 miliónov diabetikov. Tejto chorobe sa pripisuje až 1,6 miliónov úmrtí ročne. Na Slovensku bolo diabetologických ambulanciách ku koncu roka 2017 evidovaných a liečených viac ako 342 tisíc pacientov. Prevažná väčšina z nich sa lieči na diabetes II. typu, ktorý sa prejavuje väčšinou v staršom veku. Ako však hovorí diabetologička MUDr. Ľubica Kalinová pre dia.hnonline.sk: „Kedysi k nám chodili s 2. typom päťdesiatnici, dnes prichádzajú 30-35 roční ľudia.“

Ako prebieha liečba cukrovky?

Liečba cukrovky zahŕňa diétu, zvýšenú fyzickú aktivitu, ale aj lieky – antidiabetiká a pravidelné meranie hladiny cukru v krvi glukomerom. Pri glykémií nalačno do 11,1 mmol/l postačuje zmena životného štýlu, teda odstránenie zdraviu škodlivých návykov, ako je fajčenie a nadmerné požívanie alkoholu, racionálna diéta, redukcia hmotnosti, pravidelná fyzická aktivita. 

Pri cukrovke telo nie je schopné uvoľniť dostatok inzulínu z pankreasu na spracovanie glukózy a vzniká hyperglykémia. ​Príznaky hyperglykémie sú malátnosť, poruchy videnia, smäd, nevoľnosť, tráviace ťažkosti.

Nadmerným množstvom inzulínu v tele vzniká opačný, pre zdravie nebezpečný stav – hypoglykémia. Prejavuje sa nervozitou, hladom, hrozí upadnutie do bezvedomia.

Nedostatočne liečeným diabetikom hrozí zhoršenie až strata zraku, oslabenie funkcie obličiek, ktoré môže viesť k ich postupnému zlyhaniu. U diabetikov je vyššie riziko mozgovej príhody a infarktu.

Lieky na cukrovku

Cieľom diabetika je udržať hladinu glykémie čo najbližšie k normálnym hodnotám počas celého dňa. Za dobrú kompenzáciu so znížením rizika zdravotných komplikácií sa považujú hodnoty glykémie nalačno do 6 mmol/l a po jedle do 7,5 mmol/l.

Povinnou výbavou po diagnostikovaní cukrovky je glukomer. Pomocou neho uskutočníte pravidelné meranie hladiny cukru v krvi. Glukomer zaznamenáva namerané hodnoty, z ktorých si potom stanovíte glykemický profil. Na základe nameraných hodnôt diabetológ určí, či je potrebné upraviť liečbu a nasadiť antidiabetiká. 

MUDr. Jozef Lacka, PhD., MBA z Diabetologickej ambulancie v Trnave vo svojom článku pre dia.hnonline.sk pripomína dôležitý fakt: „Samokontrolou sa znižuje riziko nerozpoznania náhleho poklesu hladiny glykémie (hypoglykémia) a rovnako aj náhleho vzostupu hladiny glykémie (hyperglykémia). Tým predchádza život ohrozujúcim situáciám, akými je napríklad ťažká hypoglykémia alebo diabetická ketoacidóza."

Ako si vybrať kvalitný glukomer? 

Na slovenskom trhu je dostupných viac ako 100 modelov prístrojov na meranie hladiny cukru v krvi. Zo širokej ponuky si vyberajte podľa vášho zdravotného stavu a vašich potrieb. Čo by ste si mali všímať, keď kupujete glukomer

  • Rýchlosť merania - štadardný glukomer zmeria hladinu glukózy za 3 až 5 sekúnd, sú však dostupné modely, ktorým to trvá až 20 sekúnd. Rýchlosť je dôležitá vtedy, keď trpíte príznakmi hypoglykémie.
  • Veľkosť - veľkosť glukomera je podstatná, ak sa s ním chystáte aj cestovať. V takom prípade je pre vás vhodný menší model. Niektoré z nich sú vybavené praktickým zásobníkom na testovacie prúžky.
  • Čitateľnosť - kvalitný glukomer by mal zobrazovať nameraný výsledok jasne, veľkými číslicami, najlepšie na podsvietenom displeji.
  • Utensils
    Zvýšený hematokrit - výsledok merania glykémie je ovplyvnený aj obsahom červených krviniek v krvi – hematokrit. Zvýšený hematokrit môže spôsobiť falošne nízky výsledok, znížený, naopak, vysoký výsledok. Bežný glukomer je schopný presne odmerať glykémiu pri obsahu červených krviniek od 40 do 60 %, čo je normálna hodnota. Na trhu sú však dostupné glukomery, ktoré s glykémiou súčasne merajú aj hodnotu hematokritu a výsledok upravujú podľa nej.
  • Utensils
    Zrakové postihnutie - pre pacientov s poruchou zraku je dostupný glukomer s hlasovým výstupom.
Domáci glukomer

Čo dokáže moderný glukomer?

Moderné zdravotnícke pomôcky zďaleka nekončia pri jednej funkcii. Štandardom v ponuke glukomerov sa stala možnosť prepojenia s telefónom alebo počítačom – toto dokážu už aj lacnejšie modely.

Určité množstvo meraní je možné uložiť aj do vnútornej pamäte prístroja – väčšinou je to od 100 do 450 výsledkov. Preto nie je potrebné viesť si diabetický denník.

Aplikácie pre diabetikov zobrazia vývoj vašej cukrovky v štatistickom grafe. Získate tak lepší prehľad o vašom zdravotnom stave, prípadne možnosť zdieľať tieto informácie s lekárom. Aplikácia umožňuje tiež zapisovať si všetky podstatné informácie ako do denníka, napríklad o cvičení a množstve sacharidov a tukov, ktoré ste počas dňa prijali.

Cena glukomera

Ceny glukomerov sa pohybujú od 13 do 100 €. Ak ste diabetik, poisťovňa by vám mala preplatiť štandardný model. Za nadštandardné multifunkčné prístroje si priplatíte.  

Zohľadniť však treba aj cenu a počet testovacích prúžkov. Lekár vám predpíše množstvo prúžkov, ktoré je potrebné váš zdravotný stav. Toto množstvo by malo byť hradené zo zdravotného poistenia. Ak si chcete merať glykémiu častejšie, ako odporučil lekár, môžete si zaobstarať balenie prúžkov navyše. Bežná cena prúžkov je 14,50 € za 50 kusov.

V prvý mesiac ochorenia je spotreba prúžkov najvyššia, pretože merania treba opakovať aspoň 4x denne. To znamená 120 prúžkov za jeden mesiac. Toto množstvo časom klesne, podľa liečby a zlepšenia stavu cukrovky.

Ušetriť na testovacích prúžkoch môžete nákupom cez internetovú lekáreň – ich ceny bývajú nižšie.

Balenie glukomeru

Ako často merať stav glykémie?

Po diagnostikovaní cukrovky II. typu sa meraním zisťuje, ako sa mení glykémia v závislosti od prijímania stravy a telesnej aktivity. V dennom meraní rozlišujeme dva typy profilov, podľa počtu meraní za 24 hodín:

1. Veľký glykemický profil (8-bodový) meriame:

  • ráno nalačno
  • 2 hodiny po raňajkách
  • pred obedom
  • 2 hodiny po obede
  • pred večerou
  • 2 hodiny po večeri
  • pred spaním
  • o 3.00 hod.

2. Vo väčšine prípadov postačí 4-bodový glykemický index, ktorý meriame:

  • nalačno
  • 2 hodiny po raňajkách
  • 2 hodiny poobede
  • 2 hodiny po večeri.

Diabetik liečený tabletkami a diétou si väčšinou vystačí s menej častým meraním, 2x týždenne

Ak je liečený intenzifikovanou terapiou, meria si glykémiu do 4-bodového profilu prvý mesiac ochorenia, keď sa určujú dávky inzulínu. Potom nasleduje fáza stabilizácie, zmeny životosprávy. Ak sa v tejto fáze glykémia znormalizuje, znížia sa aj dávky inzulínu.

Od 2. mesiaca liečby je potreba merania zvyčajne menšia. Odporúča sa merať glykémiu v 4 x aspoň 2 dni po sebe, potom vo výnimočných situáciách, napríklad po novom jedle, alebo pri chorobe (nádcha, chrípka...). 

ako často merať glykémiu

Dajte si pozor na presnosť merania

Krv na meranie glykémie sa odoberá väčšinou z bočnej strany prsta. Pre niektorých ľudí je náročnou úlohou získať dostatočne veľkú kvapku krvi, potrebnú na presné zmeranie hladiny glukózy. Glukomery vyžadujú kvapku s minimálnym objemom 0,3 až 15 mikrolitrov.

Na odber krvi z prsta sa používa jednorazová ihla, lancetové pero, alebo autolanceta – mechanická ihla s nastaviteľnou hĺbkou vpichu, vďaka ktorej je odber bezbolestný.

Pred meraním je potrebné nastaviť glukomer tak, aby kód, ktorý je na ňom zobrazený, bol rovnaký ako kód na testovacích prúžkoch. Na Slovensku sa väčšinou meria glykémia v jednotkách mmol/l, v niektorých krajinách to môže byť mg/dl.

Ruky si pred odberom umyte mydlom a osušte. Nepoužívajte dezinfekciu, mohla by spôsobiť odchýlky v meraní.

Skontrolujte, či testovacie prúžky nie sú po dátume expirácie. Uskladňujte ich v suchu, v správnej teplote a obale, ktorý odporúča výrobca. Nepoužívajte prúžky opakovane, ani vtedy, keď sú znečistené.

Odchýlky pri meraní môžu spôsobiť aj niektoré lieky proti bolesti, alebo vitamín C. 

Bežné odchýlky pri meraní glukomerom

Pri dodržaní správneho postupu merania by mal byť výsledok čo najpresnejší. Všetky glukomery od dôveryhodných predajcov dodržujú štandardy ISO. Presnosť glukomera sa testuje tak, že sa porovnáva s laboratórnymi výsledkami. Podľa najnovších smerníc je povolená odchýlka ± 15%. Pri koncentrácií glukózy pod 4,2 mmol/l je povolená odchýlka do 0,83 mmol/l.

V praxi to znamená, že pri koncentrácií glukózy 6 mmol/l môže glukomer vykazovať výsledok od 4,8 mmol/l do 7,2 mmol/l.

Pred meraním použite kontrolný roztok, aby ste zistili, či váš prístroj funguje správne. Jeho presnosť si môžete overiť porovnaním merania u svojho diabetológa, resp. v laboratóriu.

Aké glukomery sú dostupné na našom trhu? 

Prečítajte si recenziu, kde sme zozbierali skúseností diabetikov s používaním 5 glukomerov. Ktorý z nich dopadol najlepšie? 

Kvalitný glukomer podáva presné informácie a na jeho meranie sa môžete spoľahnúť. Cukrovka  nevyliečiteľná choroba, no aj po jej diagnostikovaní môžete zmierniť príznaky na minimum žiť plnohodnotný život. K tomu vám pomôže dôsledné a pravidelné meranie glykémie a dodržiavanie rád lekára.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar