Skúsenosti s homeopatiou: Naozaj pomáha?

Homeopatiká a skúsenosti s homeopatiou

Homeopatia je odvetvie alternatívnej medicíny, ktoré vyvoláva búrlivé diskusie lekárov, liečiteľov, farmaceutov, ale aj laickej verejnosti vrátane liečených a vyliečených pacientov.

Homeopatiká sú lieky vyrobené z prírodných ingrediencií, spracované dôkladným riedením. Predpisujú ich vzdelaní a certifikovaní homeopati, ale aj niektorí bežní lekári vo svojich ambulanciách. Pôsobia proti širokému spektru ochorení, a to úplne bez toxicity, bez vedľajších účinkov a kontraindikácií.

Znie to ako zázrak, ktorý by mohol bezbolestne oslobodiť ľudstvo od všetkých možných neduhov. Prečo sa potom moderná medicína ako veda stavia zásadne proti homeopatii a považuje ju za neúčinnú?

Tradičná verzus alternatívna medicína

Alternatívnu medicínu lekári často považujú za hazard s ľudským zdravím, v najhoršom prípade so životom. Liečbu homeopatikami považujú za zbytočné odďaľovanie nasadenia „skutočnej liečby“, počas ktorého sa môže stav pacienta vážne zhoršiť.

Na druhej strane, chemické lieky tzv. západnej medicíny už spôsobili veľa prípadov poškodenia pečene a iných závažných nežiaducich účinkov s fatálnymi následkami.

Práve kvôli týmto hrozbám ľudia hľadajú nové možnosti, ako sa zbaviť svojho ochorenia. Obľúbenou voľbou je práve homeopatia. Poďme si vysvetliť, ako funguje.

homeopatikum

Čo je homeopatia a ako vznikla?

Za zakladateľa homeopatie ako vedy sa považuje nemecký lekár Samuel Hahnemann (1755 – 1843). Predstavil ju v roku 1796 a už na začiatku 19. storočia si získala popularitu, pretože dokázala vyliečiť infekčné epidémie cholery, týfusu, šarlachu a španielskej chrípky.

Vďaka homeopatii zomieralo 2 až 30 krát menej ľudí v porovnaní s konvenčnou terapiou.

Jej princípy boli známe už v 5. storočí pred n. l. za Hippokrata, ktorý ako prvý sformuloval zákon „similia similibus curantur“ - „podobné lieči podobné“.

Dnes sú vo svete státisíce lekárov a liečiteľov, ktorí praktizujú liečbu pacientov homeopatikami. Vo Francúzsku predpisuje homeopatické lieky 17% lekárov pravidelne a 50% niekedy. Podľa najnovšieho prieskumu až 77% Francúzov už niekedy v živote skúsilo liečbu homeopatikami. V Indii pracuje 200 000 homeopatov, ktorí vyštudovali jednu zo 140-tich univerzít. U nás je homeopatia pomerne málo rozšírená, no nachádza čoraz viac zástancov z radov lekárov aj verejnosti.

lieky

Liečba homeopatikami funguje na princípe podobnosti. To znamená, že sa pacientovi podáva látka, ktorá by u zdravého človeka vyvolala podobné príznaky, akými sa prejavuje ochorenie pacienta. Lieky sa zbavujú toxicity riedením a potencovaním, teda pretrepávaním. Riedením sa lieky zbavujú účinnej látky až tak, že z nej neostane ani jedna molekula, čo je dôvodom, prečo ju moderná medicína zavrhuje. Podľa vedcov sú homeopatiká účinné ako čistá voda, nie ako lieky.

Homeopatia podrobne skúma aj citovú stránku človeka. Narozdiel od modernej medicíny, ktorá sa zameriava len na fyzické prejavy choroby. Vyšetrenie u homeopata prebieha rozhovorom o podrobnostiach stavu človeka, ako fyzického, tak psychického.

Liečiteľ sa snaží zistiť čo najviac o tom, v akých podmienkach pacient žije, akými ochoreniami, ale aj psychickými traumami trpel v minulosti a trpí v súčasnosti. Jeho otázky zdanlivo s problémom nesúvisia, no pre stanovenie adekvátnej liečby sú nevyhnutné.

Aj keď je veda stále skeptická, uskutočnilo sa veľké množstvo štúdií, v ktorých sa homeopatiká testovali a osvedčili. Testy sa vykonávali podobne, ako sa to robí pri klasických liekoch: prvej polovici pacientov sa podali homeopatiká a druhej placebo. V účinnosti jasne zvíťazili homeopatiká. V štúdiách nešlo len o bežné prípady chrípky, ale o závažné zápalové ochorenia, astmu, rekonvalescenciu po operačných zákrokoch a ďalšie.

liečba

Aké choroby liečia homeopatiká?

Voľne predajné homeopatické lieky z lekárne používajú ľudia najčastejšie na bežné zápaly dýchacích ciest, zápaly močových ciest, opakujúce sa bolesti hlavy, svalov, či chrbtice.

Najväčším prínosom homeopatík je však liečenie chronických ochorení. Veľa pacientov sa obráti na homeopatickú liečbu po neúspešnej liečbe bežnými liekmi.

„Homeopatia by mala byť prvou voľbou a nie poslednou, pretože pôsobí rýchlo a efektívne.“

MUDr. Vladimír Petroci, predseda Slovenskej komory homeopatov 

a riaditeľ Slovenskej akadémie klasickej homeopatie

„Homeopatické lieky účinkujú pri akútnych zápaloch v priebehu niekoľkých hodín. Pri chronických ochoreniach vidíme zlepšovanie stavu väčšinou od niekoľkých dní do dvoch – troch týždňov. Homeopatia by mala byť preto prvou voľbou a nie poslednou, pretože pôsobí rýchlo a efektívne. Samozrejme, ak je to nevyhnutné, vždy je možné prejsť na inú liečbu. V skutočnosti len málo profesionálnych homeopatov v Európe lieči akútne ochorenia. Profesionálni homeopati sa zameriavajú takmer výlučne na liečbu chronických stavov, s ktorými si iné metódy liečby nevedeli poradiť,“ dodáva MUDr. Petroci. 

liek

Najčastejšie ide o ochorenia, ktoré moderná medicína označuje za nevyliečiteľné: astma, alergie, ekzémy, poruchy trávenia, Crohnova choroba, ale aj depresie, úzkosti, problémy s menopauzou a mnoho ďalších. Pacienti s chronickými ochoreniami trpia často viac, než jednou diagnózou. Homeopatická liečba sa však zameriava na človeka, ako celok, nie len na jeden problém, preto sa v takýchto prípadoch ukazuje ako správna voľba.

Tehotné a dojčiace mamičky používajú homeopatiká pre ich netoxickosť. Pomáhajú im prekonať nevoľnosti, opuchy a ďalšie nepríjemnosti, spojené s tehotenstvom, bez toho, aby ohrozili bábätko. Ich účinky tiež oceňujú šestonedieľky, trpiace silným krvácaním aj popôrodnými depresiami, či problémami s tvorbou mlieka.

Homeopati prihliadajú na dôležitosť psychického stavu mamičky pre vývoj dieťaťa a liečia problémy veľmi citlivo. Zvlášť pozitívne výsledky liečby homeopatikami sa preukázali pri liečení bábätiek, ktoré takisto o účinku nikto nedokáže presvedčiť. Zaberali na problémy s boľavým bruškom, ale aj na ekzémy a iné.

Tehotenstvo a homeopatiká

Homeopatiká sú tiež kombinovateľné s klasickými liekmi. Aj tradiční lekári uznávajú, že nie sú nebezpečné. V krajinách, kde je homeopatia uznávaná ako veda, homeopati s lekármi modernej medicíny spolupracujú.

Ani MUDr. Petroci sa nestavia radikálne proti nasadeniu klasických liekov, keď je to nutné: „Samozrejme, sme radi, že existujú aj konvenčné lieky, aj keď dokážu odstrániť len samotné príznaky. Niekedy nie je ľahké nájsť vhodný homeopatický liek. Je dobré, že existuje možnosť pomôcť hoci len symptomaticky a uľaviť od utrpenia. Konvenčná medicína je veľmi efektívna v liečbe akútnych situácií a život ohrozujúcich stavov. Ale v liečbe chronických ochorení homeopatia ponúka riešenia, ktoré sú nedostupné pre konvenčnú medicínu, pretože na rozdiel od homeopatie tieto chronické ochorenia sú v nej považované za nevyliečiteľné.“ Napriek tomu homeopatiká, podľa niektorých vedcov, vôbec neúčinkujú.

injekcie

Prečo moderná medicína neuznáva homeopatiu?

Mnohí lekári považujú účinok homeopatík za placebo efekt. Tvrdia, že takto riedené množstvo účinných látok nemôže vôbec fungovať. Aj keď je mnoho pacientov, ktorí sa preukázateľne vyliečili, ich diagnózy sú väčšinou psychosomatického pôvodu.

Preto bývajú pacienti, po dlhom rozhovore s homeopatom a nasadení liečiva, presvedčení o účinkoch lieku, a prirodzene na sebe spozorovali zlepšenie stavu.

Ako povedal lekár a molekulárny biológ z Lekárskej fakulty UK Peter Celec pre sme.sk, v niektorých prípadoch to môže byť nebezpečné: „Nebezpečenstvo placeba je v tom, že sa pri určitých diagnózach nenasadí správna a účinná terapia. Takto zomiera veľa pacientov na infekčné i na onkologické choroby, ktoré sa mohli liečiť i vyliečiť. Pochybujem, že o tom existujú presné štatistiky.“

Protiargumentom homeopatov pre tých, ktorí považujú tento druh liekov za placebo je, že sa často využíva na liečenie zvierat. A nie len jednotlivo, u domácich miláčikov, ale aj vo veľkochovoch, kde sú výsledky preukázateľné. Okrem toho sa vykonalo tisíce štúdií, kde sa porovnávali účinky placeba a homeopatík.

veterinár

„Kritériá štatistickej významnosti spĺňa 104 dvojitých slepých štúdií zrealizovaných v rokoch 1950 až 2014. Z nich je 41% pozitívnych (potvrdzuje štatisticky významný rozdiel homeopatického lieku voči placebu), 5% je negatívnych a 54% je nekonkluzívnych (nie je možné urobiť jednoznačný záver). Z toho vyplýva, že štúdií, ktoré potvrdzujú väčší účinok homeopatického lieku v porovnaní s placebom je 8 x viac. Pomer pozitívnych, negatívnych a nekonkluzívnych štúdií kopíruje veľmi verne rozloženie takýchto štúdií v konvenčnej medicíne,“ dodáva MUDr. Vladimír Petroci.

Oficiálne sa proti homeopatii stavia aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá v roku 2009 pred ňou varovala ľudí, trpiacich smrteľnými chorobami, ako HIV či malária. Na tento impulz reagovala Ruská akadémia vied pre boj s pavedami a falzifikáciou vedeckých výskumov. Akademici tvrdia, že „teoretické vysvetlenia mechanizmov predpokladaného účinku homeopatík odporujú známym chemickým, fyzikálnym a biologickým zákonom a presvedčivé vedecké dôkazy efektívnosti homeopatie chýbajú“.

homeopatiká

Lekári a vedci modernej medicíny, skeptici po celom svete považujú homeopatiu za úplný nezmysel. Je to kvôli minimálnemu množstvu účinných látok, obsiahnutých v tabletách a kvapkách. Taktiež boli uskutočnené štúdie, ktoré popierajú účinky homeopatík, resp. dokazujú rovnakú účinnosť ako u placeba.

„Homepatiká nie sú nič iné ako placebo a štúdie to jasne dokazujú. Myslím, že sa to dá prirovnať k tomu, že by lekári predpisovali na choroby modlitby. Je to číry nezmysel, z odborného medicínskeho hľadiska nie je čo riešiť. Aj keď sa pacienti po nich často cítia lepšie, neznamená to, že sú účinné,“ vyjadril sa Peter Celec.

Niektorí lekári zas považujú homeopatiu za liečiteľstvo na akejsi vesmírnej, ezoterickej úrovni. Výroba homeopatík sa vraj zakladá na „pamäti vody“. Tento princíp vysvetľujú tak, že po zriedení účinnej látky vodou tak, že z nej neostane ani jedna molekula, si voda „pamätá“, že sa v nej tá účinná látka nachádzala. Tým pádom je liek účinný, ale nevyvoláva nežiadúce účinky, ktoré by mohla nezriedená látka vyvolať. Efekt má zosilniť potencovanie, teda pretrepávanie už zriedenej látky. Pochopiteľne, úspešný výsledok liečby nie je možne logicky vysvetliť. Preto vedci homeopatiu priam zavrhujú.

Ak vás zaujala táto téma, prečítajte si rozhovory medzi zástancami modernej medicíny, skeptikmi a homeopatmi. MUDr. Petroci v rozhovore pre Refresher poskytol odpovede na ďalšie dôležité otázky.

liečovo

Je na vás, pre akú liečbu sa rozhodnete

Ani množstvo živých a zdravých pacientov, ktorí sa vyliečili zo svojich ochorení po neúspechoch s rôznymi modernými liekmi vďaka homeopatii, nie sú dostatočným dôkazom, že homeopatiká účinkujú. Spôsob, akým liečia, nie je dodnes jasne vedecky preukázateľný.

Otázkou ostáva, či sa celá homeopatia zakladá len na placebo efekte, alebo skutočne nie len príznaky choroby, ale človeka, ako celistvú bytosť. Rozhodnutie, či uveríte modernej, alebo alternatívnej medicíne, je len a len na vás. My vám môžeme len zaželať pevné zdravie.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar