Superhlina, origami a vykopávky z ľadu. Hračky, ktoré prekvapia

Hračky hravaskolka.sk skúsenosti

Byť rodičom (ale aj dieťaťom) v dnešnej dobe digitálnej je pomerne náročné. Smartfóny a tablety postupne vytláčajú tradičné hračky a stávajú sa nástrojom na upokojenie dieťaťa, pomocníkom pri kŕmení, kedy sa dieťa naje len pri sledovaní rozprávky či napríklad aj zábavkou na dlhé hodiny, vďaka ktorej sa rodič môže venovať iným aktivitám.

Aj keď je pre dieťa hra v prvom rade zábava, existuje množstvo hračiek a hier, ktoré pomáhajú dieťaťu rozvíjať sa, tak ako po psychickej, tak aj po fyzickej stránke, budujú jeho komunikačné schopnosti, ale i zručnosti. Práve preto je v súčasnosti dôležitejšie ako inokedy predtým nevymeniť klasické hračky za tablet či smartfón a nenechať dieťa bezducho blúdiť internetovou džungľou.

My vám dnes prinášame naše skúsenosti s tradičnými hračkami z eshopu Hravaskolka.sk, rozvíjajúcimi potenciál dieťaťa. Ak chcete vašej ratolesti zaobstarať hračku, ktorá ho nielen zabaví, ale aj čo to nové naučí, inšpirujte sa touto recenziou. 

Eshop Hravaskolka.sk skúsenosti

Zásielka z eshopu Hravaskolka.sk

Hravaskolka.sk eshop skúsenosti

A hor sa do testovania 🙂 

Hravaskolka.sk - Hračky s pridanou hodnotou

Tentokrát sme sa u nás doma hrali so superhlinou, vykopávali dinosaurov z ľadovca a užili si kopec zábavy pri skladaní origami.

Všetky hračky sme si vybrali z eshopu Hravaskolka.sk, ktorý sa špecializuje na predaj edukačných, vzdelávacích hračiek, ktoré dieťatku prinášajú pridanú hodnotu v podobe rozvoja jeho schopností. Každý produkt z ponuky eshopu prešiel prísnym výberom, ktorý zaistil, že daná hračka spĺňa i vzdelávaciu funkciu. 

Tento eshop patrí pod spoločnosť TAKTIK, ktorá sa pohybuje v oblasti školstva už viac ako 10 rokov. Okrem vzdelávacích a didaktických pomôcok možno nájsť v jej portfóliu napríklad aj pracovné zošity. Pri tvorbe jednotlivých pomôcok spolupracuje s pedagógmi priamo z praxe.  

A ako sa takéto výnimočné, edukačné hračky pozdávali deťom? 


Superhlinová mánia set
superhlina skúsenosti

Plastelína ako taká patrí k populárnym hračkám, ktoré bavia deti už niekoľko generácií. Na svete sa objavila v roku 1956 ako látka podobná cestu, ktorá primárne slúžila na čistenie tapiet od uhlia.

Dnešná plastelína je vyrábaná z viacerých látok - soli, mastných kyselín či vazelíny. Aj napriek tomu, že deti dokáže zabaviť dlhé hodiny, má jednu nevýhodu a to tú, že po istej dobe na vzduchu schne a teda mení aj svoje modelovacie a tvarovacie schopnosti.

Možno aj práve kvôli tomuto jej neduhu sa v súčasnosti na trhu objavuje čoraz viac alternatív klasickej plastelíny, ktorá nevysychá. Jednou z nich je aj superhlina, ktorá u nás doma zožala obrovsky úspech. 

Poďme ale pekne po poriadku a pozrime sa najprv na to, čo modelovanie, tvarovanie a vytváranie za pomoci plastelíny prináša deťom. 

Hra s plastelínou - rozvíjanie dieťaťa vo viacerých smeroch

Hru s plastelínou možno zaradiť ku konštruktívnym hrám, ktoré rozvíjajú užívateľské zručnosti dieťaťa. Patrí tu napríklad aj skladanie papiera, hra so stavebnicou či výtvarná práca. Konštruktívne hry podporujú jemnú motoriku, trpezlivosť, ale aj kreativitu a predstavivosť. 

Hra s plastelínou je výnimočná v tom, že dokáže zabaviť i inak neposedné dieťa a to aj kvôli motivácii, ktorú pri manipulácii s touto hmotou dieťa má. Pri hraní s plastelínou totiž hneď získava spätnú väzbu, vidí, že plastelína sa mu pod rukami mení na požadovaný objekt. 

S tým súvisí i rozvíjanie sebaúcty dieťaťa, ktoré sa teší z vytvoreného diela. Pri opisovaní svojich výtvorov zas možno precvičovať komunikačné a jazykové schopnosti. Za zmienku stoja aj relaxačné a terapeutické účinky, ktoré hranie sa s hmotou môže spôsobovať.

Superhlina skúsenosti

Set obsahuje 8 kelímkov so superhlinou vo viacerých farbách. 

Superhlina recenzia

Jedna zo superhlín vo filtrovanom prevedení. 

Superhlinová mánia - voňavá a na dotyk príjemná hmota

Set superhlín tvorí osem kelímkov s hmotou rozličných farieb a 12 formičiek na vykrajovanie. So superhlinou sa veľmi dobre a ľahko pracuje, je príjemná na dotyk.

Samozrejmosťou je aj jej bezpečnosť. Hlina neobsahuje glutén a má extra slanú chuť, aby nechutila deťom.

Je ľahko umývateľná, neschne a navyše aj príjemne vonia. Rátať však treba s tým, že sa dosť lepí, čo môže byť problém najmä v prípade, že kúsok z nej skončí napríklad na koberci. 

Set superhlinová mánia balenie

V balení sa nachádzajú i formičky na tvarovanie zo superhliny. 

Superhlina skúsenosti
superhlina skúsenosti recenzia
Modelovanie zo superhliny

A takto sme sa so superhlinou zabávali my.

Náš názor na superhlinovú mániu

So superhlinou sme sa u nás doma hrali všetci. Táto jemná, voňavá, farebná hmota, ktorá navyše i krásne vonia bola pre nás zárukou zábavy na niekoľko hodín.

Deti s nadšením vykrajovali z plastelíny pomocou formičiek zvieratká a vytvárali rôzne postavičky.

Nevyhli sme sa ani ochutnaniu a môžeme len potvrdiť, že plastelína je naozaj extra slaná a jej prehltnutie nehrozí, a to ani pri zelenej či červenej hmote, ktoré nádherne voňajú po jablkách a jahodách. 

Výhody

 • voňavá
 • pestré farby
 • extra slaná
 • bezpečná
 • umývateľná
 • rozvíjanie zručností

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

15 €

Hodnotenie

Origami detské skúsenosti
Detské origami skúsenosti

Origami je určené pre deti od 3 do 6 rokov. 

Umenie skladania z papiera nazývané aj origami sa v Japonsku zrodilo už v 9. storočí. Trvalo však ďalších osem storočí, kým sa origami rozšírilo ako zábava a začali sa formovať i pravidlá tohto tvorenia.

Aj keď sa zdá, že u nás origami nie je rozšírené tak, ako v krajine vychádzajúceho slnka, ide o aktivitu, ktorej sa v detstve venoval nejeden z nás a to napríklad skladaním papierovej loďky či stíhačky.

Takéto skladanie z papiera baví deti do dnes. A nielen to. 

Origami - radosť z tvorenia

Origami skladačky podobne ako modelovanie z plastelíny predstavujú činnosti, pri ktorých dieťa niečo tvorí, vytvára z nejakého materiálu.

Tento typ hry býva označovaný aj za konštruktívny, a dôležitú úlohu pri ňom zohráva i rodič a jeho intervencia, zásah do hry. Pri konštruktívnych hrách nejde ani tak o výsledok, ale o proces. Dieťa sa pri vytváraní teší, je motivované radosťou zo svojho výtvoru. Takáto hra má vplyv aj na jeho sebarozvoj a sebarealizáciu.

Okrem toho sa dieťa zároveň učí i zaobchádzať s rôznymi materiálmi a na základe návodov rozvíja svoju jemnú motoriku, ale tiež aj logické myslenie či kreativitu.

Origami sada

Sada obsahuje viacero farebných papierov štvorcového tvaru, z ktorých možno poskladať tie najrôznejšie motívy. 

Origami pre deti

V priloženej šablóne sa nachádza až 12 obrázkových návodov, ako origami skladať. 

Zábava pre malých i veľkých

Hneď po tom, čo sme si doma rozbalili origami a uvideli množstvo papierových hárkov, nás prepadli obavy, ako z nich vykúzliť tie úžasné zvieratká nachádzajúce sa na krabici. Sada však našťastie obsahuje aj obrázkový návod a na každom papieri sú predznačené čiary a číslicami naznačený postup skladania.

Zo začiatku sme sa veru riadne potrápili. Na to, že táto hra je určená pre deti od 3 do 6 rokov, som aj ja, skoro s tridsiatkou na krku, mala čo robiť. Na druhej strane však ide len o pochopenie princípu a skladanie už potom ide ľavou zadnou. Samozrejme, tí najmenší drobci to bez vašej pomoci nezvládnu. Tu je preto potrebná už spomínaná intervencia dospelého človeka.  

Origami nás doma veľmi bavilo, aj keď popravde nie na dlho. Pri tejto činnosti neposedné dieťa zvyčajne dlho nevydrží, pričom tu môže mať veľký vplyv aj to, keď sa mu pri skladaní nedarí tak, ako by chcelo. Treba ho však posmeľovať a podporovať. 

A určite sa nebojte zaobstarať origami aj deťom starším ako 6 rokov. Aj pre ne totiž môže byť skladanie z papiera nielen zábavné, ale aj náučné či dokonca relaxom alebo prostriedkom na odreagovanie.

Origami pre deti skúsenosti
Origami skladanie

Skladanie origami nás zo začiatku poriadne potrápilo, o to väčšia bola naša radosť z hotového zvieratka.

Origami pre deti skúsenosti Hravaskolka.sk

Naše výtvory 🙂 

Náš názor na origami

Origami je jedna skvelá kreatívna hra, s ktorou sa malí drobci naučia pracovať s papierom a pritom rešpektovať stanovené pravidlá. Odmenou za ich trpezlivosť a odvodenú prácu im bude vlastnoručne vytvorené zvieratko. 

Výhody

 • kreatívna činnosť
 • rozvíjanie motoriky i zručností
 • pozitívny vplyv na sebarozvoj a sebarealizáciu
 • priložený obrázkový návod na skladanie

Nevýhody

 • zložitejšie pre menšie deti

Orientačná cena

8 €

Hodnotenie

Hra vykopávky z ľadovca
Vykopávky z ľadovca

Na krabici je zobrazený návod, ako pri tejto hre postupovať.

Poslednou nami vyskúšanou hračkou z eshopu Hravaskolka.sk boli Vykopávky z ľadovca. Aj táto hra, rovnako ako obe predchádzajúce, priaznivo vplýva na rozvoj dieťaťa a pre jej črty ju možno zaradiť ku konštruktívnym hrám.  

Konštruktívna hra: Prečo je tak dôležitá?

Konštruktívne hranie v ranom detstve má pre dieťa množstvo pozitív. 

Dieťa sa vďaka tomuto typu hry učí porozumieť konceptu príčiny a následku, vzbudzuje sa v ňom zvedavosť a záujem, zlepšujú sa zručnosti i jemná motorika. Konštruktívne hry rozvíjajú kognitívne funkcie detí, ako pozornosť, pamäť, plánovanie, rozhodovanie a predstavivosť.

Medzi konštruktívne hry patrí napríklad skladanie lega, kociek a rôznych stavebníc, modelovanie z plastelíny, ale aj kreslenie, maľovanie či rôzne skladačky z papiera, skrátka všetko to, pri čom dieťa tvorí niečo nové.  

Hra vykopávky z ľadovca recenzia

Sada obsahuje dvoch dinosaurov a žraloka, drevené kladivo, šumivé tablety a šablónu na vytvorenie ľadovca.

Vykopávky z ľadovca hra recenzia

Šumivé tablety, ktoré sa pridávajú do vody.

V čom spočíva princíp hry Vykopávky z ľadovca?

Princíp hry Vykopávky z ľadovca je jednoduchý - pomocou priloženého dreveného kladivka a dreveného dláta vyslobodiť plastové zvieratká z ľadovca. Ten si dieťa vytvorí z formy, do ktorej sa naleje voda a pridá šumivá tableta. Potom už len stačí vložiť do mrazničky a po uplynutí jedného dňa vytiahnuť a pustiť sa do záchrany dinosaurov a žraloka. 

Táto činnosť je sprevádzaná očakávaniami dieťaťa, či sa záchranná akcia podarí a následne radosťou z vyslobodenia. Ide o pomerne jednoduchú hru, pri ktorej však dieťa určite nestrávi dlhší čas a možno predpokladať, že sa ku nej tiež nebude chcieť opakovane vracať. Teda aspoň tak to prebiehalo u nás. 

Pri manipulácii s touto hou netreba dieťa určite nechávať bez dozoru, keďže šumivé tablety môžu evokovať rôzne vitamíny rozpustné vo vode. Tubu s tabletami odporúčame uchovávať mimo dosahu detí. 

Vykopávky z ľadovca balenie

Plastové zvieratká, ktoré je potrebné počas hry vyslobodiť z ľadovca.

Vykopávky z ľadovca forma

Šablóna na vytvorenie ľadovca.

Hra Vykopávky z ľadovca
Vykopávky z ľadovca hra skúsenosti Hravaskolka.sk

Vyslobodzovanie zvieratok. 

Náš názor na hru Vykopávky z ľadovaca

S hrou Vykopávky z ľadovca sa našim drobcom doma priveľmi nechcelo hrať. Teda nie opakovane. Po prvýkrát však s nadšením a záujmom chodili za mnou aj niekoľkokrát denne, či už z mrazničky vytiahneme ľadovec a vyslobodíme dinosaura. 

Hneď po tom, čo ale prišli na princíp hry, sa pre nich táto hra stala akoby stále ta istá, jednotvárna a už ich v nej nemalo čo prekvapiť.

Napriek tomu však hru z pohľadu dospelého človeka/rodiča hodnotíme pozitívne, a to aj kvôli jej prínosom pre dieťa, ako rozvoj jemnej motoriky či podpora predstavivosti a zvedavosti.

Výhody

 • hra vzbudzujúca zvedavosť a záujem
 • rozvíjanie zručností dieťaťa
 • jednoduchý princíp

Nevýhody

 • jednotvárnosť hry

Orientačná cena

13 €

Hodnotenie

Nenašli ste hračku vhodnú pre vaše dieťa? Inšpirujte sa našimi 20 tipmi na najlepšie hračky pre deti. A nezabudnite, že hračka nemusí byť nutne len obyčajná zábavka, ale aj vzdelávacia pomôcka. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar