Ivan Pózel: „Hovorí sa, že “za hrsť” orechov každý deň by mal byť bežný príjem človeka.“

Infinuty Nugetnuty

Nátierka NugetNuty od slovenskej firmy InfiNuty

Orechy obsahujú mnoho prospešných látok a sú pre naše zdravie tým pravým orechovým. A ani orieškové maslá za nimi nezaostávajú – sú skvelým doplnkom zdravého životného štýlu a zdrojom nenasýtených mastných kyselín. Spomenuté potraviny, a aj sušené ovocie alebo BIO kokosový olej, nájdete v ponuke slovenskej značky Infinuty. 

Prečo by mali byť orechy súčasťou nášho jedálnička? Aký druh je ten naj? Je nejaký zásadný rozdiel medzi samotnými orechmi a orechovými maslami? Zisťovali sme od pána Ivana Pózela, spoluzakladateľa spomenutej značky.

Rozhovor s Ivanom Pózelom, spoluzakladateľom Infinuty

Ivan Pózel z Infinuty

Ivan Pózel, spoluzakladateľ Infinuty

Dobrý deň, pán Pózel, ako už aj názov Infinuty napovedá, gro tvoria orechy – čo bolo hlavným dôvodom, pre ktorý ste si zvolili práve túto oblasť podnikania?

Dobrý deň, áno, fokusujeme sa predovšetkým na oriešky a výrobky z nich. Začalo to viac-menej úplne náhodne. Keďže športujem a vo veľkom som si kupoval orieškové maslá, no nebol som s nimi veľmi spokojný, tak som sa rozhodol skúsiť vyrobiť si vlastné. Časom sa to uchytilo a rozšírilo medzi ľudí, tak sme založili INFINUTY.

Aké orechy máte aktuálne v ponuke?

Momentálne máme v ponuke 9 druhov orechov – mandle, kešu, pistácie, arašidy, lieskové, pekanové, píniové, para a makadamové orechy. A, samozrejme, rôzne mixy a orieškové maslá z nich.

Arašidy Infinuty

Arašidy od Infinuty

Môžete priblížiť podľa vás tie najhlavnejšie dôvody, prečo by sme mali pravidelne konzumovať orechy a zaradiť ich do svojho jedálnička, ak sa tak náhodou ešte nestalo?

Ja osobne pokladám orechy za “superpotravinu”. Oriešky sú vo všeobecnosti výborným zdrojom zdravých tukov, čo je základná stavebná jednotka každého organizmu.

Okrem toho, že tieto tuky slúžia ako palivo pre telo, tak sú orechy skvelým pomocníkom napríklad aj v boji proti vysokému cholesterolu.

Je ale dobré konzumovať ich na dennej báze?

Určite áno. Hovorí sa, že “za hrsť” orechov každý deň by mal byť bežný príjem človeka.

Aký druh orechov je z hľadiska prospešných účinkov a obsahu látok ten naj? Alebo je to skôr tak, že každý je niečím iný a výnimočný?

Všetky orechy sú prospešné, ale každé z nich majú svoje špecifiká a benefity. Niektoré sú vhodné na podporu činnosti mozgu, iné zlepšujú kvalitu vlasov, ďalšie zas majú vyšší obsah minerálov a vitamínov.

Ak by som si mal však vybrať iba jeden druh, tak by to asi boli mandle, ktoré sú z môjho pohľadu najkomplexnejšie.

V ponuke máte aj orechové maslá, niektoré z nich dokonca ohodnotené na medzinárodnej súťaži Great Taste Awards 2019 vo Veľkej Británii! Čo sa pri hodnotení a oceňovaní hlavne posudzovalo?

Áno, viacero našich produktov bolo ocenených na Great Taste Awards. Ako už názov súťaže napovedá, tak najväčší dôraz kladie porota najmä na chuť výrobkov. Okrem toho posudzujú napríklad aj konzistenciu.

Výroba masiel prebieha na Slovensku? Čo v ich zložení určite nenájdeme?

Áno, všetky naše orieškové maslá si vyrábame sami na Slovensku. A určite v nich nikdy nenájdete žiadny palmový olej, umelé farbivá alebo konzervanty.

Ak si porovnáme napríklad pistácie a pistáciové maslo zo 100 % pistácií – je v tom nejaký zásadný rozdiel z hľadiska efektu na organizmus? Môžeme v niektorom prípade získať menej/viac?

Pokiaľ porovnávame naše pistácie a naše pistáciové maslo, tak majú na organizmus presne rovnaký efekt. Naše 100 % pistáciové maslo je totiž vyrábané presne z tých istých pistácií, ktoré máme v ponuke, a nie je v ňom nič iné, iba čisté pistácie.

Pistáciové maslo Infinuty

Pistáciové maslo od Infinuty

Orechové maslá bývajú odporúčané športovcom, ľuďom so zdravým životným štýlom a aj pri chudnutí – akú funkciu v týchto prípadoch zastávajú?

Vo všetkých týchto prípadoch majú orechy rovno dve funkcie – na jednej strane, ako som už spomínal, sú výborným zdrojom nenasýtených mastných kyselín (zdravých tukov), takže slúžia ako akési palivo. 

Väčšina orechov má zároveň vysoký obsah bielkovín, čo ocenia nielen športovci, ale aj všetci ľudia, ktorí dbajú na zdravú a vyváženú stravu.

Máte v orechoch a aj v orechových maslách svojho favorita? 🙂

Ja osobne si neviem predstaviť deň bez nášho arašidového masla. Mám rád aj ostatné naše orechy a maslá, ale arašidové je môj úplný favorit.

Infinuty arašidové maslo

Arašidové maslo od Infinuty

Chystáte v blízkej dobe nejaké novinky, o ktorých môžete niečo prezradiť?

Áno, chystáme. Práve finišujeme s ich uvedením na trh, takže v priebehu 1-2 týždňov by mali byť dostupné na našom e-shope a niektorých predajniach. Prezradím iba to, že sa úplne vymykajú z radu našich doterajších výrobkov a sú extrémne chutné. Máte sa na čo tešiť. 🙂

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor a sme zvedaví na nové produkty. Novinky a zaujímavosti zo sveta Infinuty, orechov a orechových masiel môžete sledovať aj na ich bloguInstagrame alebo Facebooku.

O autorovi

Iveta Mencáková
 

Ivet sa zanietene venuje marketingu a písaniu, pri ktorom môže využívať svoju kreativitu. Zaujíma ju aj svet kozmetiky a módy, a vždy jej ulahodí šálka kávy, dobrá detektívka, umenie, akákoľvek sladkosť a vôňa dobrého parfému.

Pridajte komentár ku článku

avatar