Meteostanica je vaša osobná predpoveď počasia

Meteostanice sú vaša osobná predpoveď počasia


Meteostanice sú prístroje, ktoré vám podajú presné informácie o tom, aké počasie vás čaká vo vašej lokalite počas celého dňa. Zmerajú teplotu aj kvalitu vzduchu, barometrický tlak, ale aj týždenné a ročné zrážky, rýchlosť, smer a chlad vetra, skrátka čokoľvek, čo chcete vedieť.

Predpoveď počasia je len základná funkcia domácich meteostaníc. Vedeli ste, čo všetko dokážu?

Počasie na najbližšie hodiny

Domáca meteostanica vám poskytne spoľahlivú predpoveď počasia. Kým predpovede v televízií sú, takpovediac, orientačné, citlivé snímače meteostanice vám podajú presné informácie, ktoré vám pomôžu sa pripraviť na celý deň.

Základné funkcie domácich meteostaníc sú:

Meranie vonkajšej teploty

Senzory, umiestnené na viacerých miestach v exteriéri vám pomôžu zistiť čo najpresnejšie informácie o aktuálnej teplote vzduchu. Profesionálne modely meteostaníc zobrazujú aj pocitovú teplotu (heat index), ako kombináciu teploty a vlhkosti, alebo ešte detailnejší THSW index, spájajúci vplyv teploty, vlhkosti, rýchlosti vetra a slnečného žiarenia. Tieto zariadenia majú prídavné senzory, snímajúce UV žiarenie. Vďaka nim sa môžete ochrániť pred intenzívnym letným slnečným žiarením, ktoré môže byť zdraviu škodlivé.

Väčšina meteostaníc meria vonkajšiu teplotu pomocou bezdrôtového snímaču, umiestneného v dosahu 30 m od prístroja. U profesionálnych modelov môže byť dosah až 100 – 150 m. Snímačov môže byť aj viacero a je možné ich umiestniť na rôzne miesta, prípadne aj do bazéna.

Najvhodnejšie miesto na umiestnenie snímačov bežnej domácej meteostanice je v tieni a v závetrí, aspoň 1 meter nad zemou. Teplotné výkyvy, ako aj ostatné namerané veličiny, môžu byť zaznamenané nie len v číselných hodnotách, ale aj v grafoch.

Rozsah merania sa u rôznych typoch meteostaníc líši, ale väčšinou je dostačujúci. Niektoré zariadenia zmerajú teplotu v rozmedzí od -20 do +50°C, iné od -20 do +70°C. Rozsah merania vnútornej teploty býva užší, napr. od 0 do 50 °C.

meranie-teploty

Meranie teploty v interiéri

Aby ste si udržali zdravé ovzdušie, optimálnu teplotu a neprehnali to s vykurovaním vášho domu, pomôže vám informácia o teplote v miestnosti. Teplota v miestnostiach by nemala prekračovať 22°C.

Vlhkosť vzduchu

Meteosanice zmerajú vlhkosť vzduchu v interiéri a exteriéri. Táto funkcia je tiež užitočná pri udržiavaní zdravého ovzdušia v byte. Nadmerná vlhkosť spôsobuje rast plesní na stenách a vytvára podmienky pre množenie roztočov v záclonách a lôžkovinách. Suchý vzduch zas spôsobuje podráždenie slizníc dýchacích ciest a zvyšuje riziko infekcie a alergickej reakcie.

Kvalitná meteostanica vás upozorní na tzv. rosný bod, to znamená kombináciu teploty a vlhkosti, pri ktorej začína kondenzovať na stenách vodná para. V takejto chvíli je potrebné vyvetrať. Ideálna vlhkosť v miestnosti je 45 – 55%.

Barometrický tlak

Zmeny atmosférického tlaku na nás vplývajú rôzne. U meteosenzitívneho človeka môžu vyvolávať migrénu, únavu, alebo zvýšiť celkovú záťaž pri rôznych zdravotných problémoch. Keď klesne tlak, každodenné povinnosti sa vám môžu zdať náročnejšie. Niektoré meteostanice zobrazujú barometrický tlak a jeho zmeny v priebehu 12 alebo 24 hodín v podobe grafického stĺpca.

Expert radí

Ako byť denne presne informovaný o stave barometrického tlaku, radí Michal Piják pre meteoshop.cz„Ak požadujeme, aby bola zobrazená hodnota tlaku prepočítaná na hladinu mora, musí mať stanica možnosť zadania aktuálnej nadmorskej výšky, alebo možnosť zadania aktuálneho atmosférického tlaku, zisteného napr. na miestnom letisku.


Skutočnosť, či je zobrazený absolútny tlak, alebo tlak prepočítaný na hladinu mora, nemá na predpoveď počasia vplyv. Prístroj sleduje tendenciu vývoja tlaku v závislosti na čase a podľa toho, ako rýchlo tak stúpa alebo klesá, vyhodnocuje možnosť vývoja počasia a zobrazí predpoveď na displeji pomocou ikony.“  


predpoved-pocasia

Zrážky

Domáca meteostanica vás informuje, či vás cez deň čakajú prehánky, prívalový dážď, alebo búrka. Ak chcete počasie preskúmať podrobnejšie, k niektorým modelom máte možnosť dokúpiť prídavný modul na meranie množstva zrážok. Takúto pomoc ocenia záhradkári, ktorí dbajú na presné dávkovanie vody rastlinám.

Upozornenia a alarmy

Kvalitná meteostanica vás upozorní presne na to, na čo potrebujete. Napríklad, ak sa vonku vytvorila námraza, teplota klesla pod -10°C, barometrický tlak stúpa príliš rýchlo, alebo hrozí nebezpečenstvo prívalového dažďa, alarm vás na to upozorní ak si ho tak nastavíte.

meteostanica-vonku

Najpresnejší čas, budík

Čas na domácej meteostanici je ten najpresnejší, akým sa môžete riadiť. Nastavuje sa podľa rádiového signálu DCF-77, vysielaného z Frankfurtu v Nemecku. Hodiny fungujú úplne presne bez nutnosti prestavovania pri prechode na letný, alebo zimný čas.

Budík môže byť jednoduchý, alebo s možnosťou nastaviť viacero časov budenia. Meteostanice s rozšírenejšími funkciami vás prebudia o pár minút skôr, ak začalo mrznúť.

Ďalšie doplnkové funkcie

Na displeji môžete nájsť grafické zobrazenie času východu a západu slnka, alebo fázu mesiaca. Pri tejto funkcii je potrebné skontrolovať, či je meteostanica nastavená pre našu krajinu.

Profesionálne meteostanice dokážu zistiť aj priemernú rýchlosť a smer vetra, resp. dominantné smery vetra za posledných 10 minút.

udaje-meteostanica

Ako si vybrať meteostanicu?

Výber meteostaníc je taký široký, že je náročné rozhodnúť sa, ktorá je pre vás tá pravá.

Základné funkcie

Prvé, čo musíte zvážiť, sú funkcie, ktoré od meteostanice očakávate. Ak vám postačí prístroj na meranie teploty predpoveď počasia, stačí vám jednoduchý, základný typ.

Ďalším krokom je zistenie presnosti a spoľahlivosti konkrétneho zariadenia. K tomu vám pomôžu recenzie a skúsenosti používateľov.

Prepojenie vnútorného zariadenia s vonkajšími senzormi káblom zabezpečí neustále meranie bez výpadkov. Montáž káblov je však komplikovaná. Jednoduchšie je bezdrôtové pripojenie. Bezdrôtové senzory aktualizujú informácie každých 30 – 60 sekúnd (s výnimkou profesionálnych modelov, ktorým to trvá len 2,5 sekundy).

Čitateľnosť displeja

Existuje viacero typov displejov meteostaníc. Štandardné modely majú LCD displej, ktorý nie je podsvietený, teda pre jeho zobrazenie je nutné svetlo v miestnosti.

Podsvietené LED displeje umožňujú skontrolovať stav počasia aj v tme a v šere. Na svoju prevádzku však potrebujú byť napojené na zdroj elektriny. Osvetlenie môže byť v rôznych farbách.

Čitateľnosť zlepšuje aj dostatočná veľkosť displeja alebo inverzné zobrazenie (svetlé znaky na tmavom pozadí). Veľkosť displeja si vyberajte podľa toho, kde bude vaša meteostanica umiestnená. Ak ju plánujete položiť napr. na nočný stolík a využívať budík, zvoľte si menší. Ak sa bude vynímať vo väčších obývacích priestoroch, prípadne bude zavesená na stene, vyberte si veľký displej.

Dizajn

Meteostanica môže byť zároveň aj štýlovým bytovým doplnkom.

Napájanie a dosah prijímača

V tomto prípade máte na výber, či si vyberiete napájanie priamo do siete, alebo prístroj na batérie. Obľúbenejšou alternatívou sú „bezkáblové“ meteostanice, pretože ich môžete umiestniť kamkoľvek.

Dosah štandardných meracích zariadení býva cca 30 metrov. Ak chcete snímače umiestniť ďalej od domu, rozhliadnite sa po meteostanici s väčším dosahom.

Pripojenie na počítač

V súčasnosti je pripojenie na počítač pri zariadeniach, ako je meteostanica, samozrejmosťou. Kvalitné meteostanice bývajú vybavené vlastnou pamäťou. Ak máte záujem zapisovať si všetky údaje o počasí, prípadne vytvárať štatistické grafy, stačí občas napojiť zariadenie na počítač a uložiť si ich.

Prepojené so smartfónom

Alternatívou k meteostaniciam, zobrazujúcim informácie na vlastnom displeji sú také, ktoré sú prepojené s aplikáciou v mobile. Všetko, čo potrebujete vedieť o počasí, tlaku či kvalite vzduchu vonku aj doma, si môžete skontrolovať kedykoľvek, aj mimo domova.

Záver

Zistili sme, že domáca meteostanica vám napovie omnoho viac, než predpoveď počasia v televízii. Pomôže vám pripraviť si vhodné oblečenie, nepodľahnúť nepredvídateľným vrtochom počasia, sledovať fázy mesiaca, alebo sa pripraviť na tlakovú níž, ak reagujete na zmeny tlaku senzitívnejšie. O užitočnosti týchto malých prístrojov niet pochýb.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar