Aleš Tvrdý: „Sny sa majú meniť na realitu, vtedy chutia omnoho viac“

Aleš Tvrdý

Zachytiť na fotografii čaro našej planéty a vyvolať neskutočnú emóciu, to nedokáže každý. Aleš Tvrdý však nie je každý. 

Slovenský fotograf, ktorý by za seba mohol nechať rozprávať čísla - 55 navštívených krajín, 9 ocenení, 90 tisíc fotografií. Keď však uvidíte jeho snímky, pochopíte, že za neho hovorí jeho tvorba. 

Zaleťte si na jeho blog Photo and Traveling, ocitnete sa v krajine zázrakov, precestujete s ním celý svet. Poradí vám ako fotiť, ako cestovať lacno, kde sa čo oplatí vidieť. 

Dámy a páni pripútajte sa, letíme za Alešom na Taiwan, tam sa totiž aktuálne nachádza.

Ahoj Aleš, ďakujem, že si si našiel čas na rozhovor, veľmi si to cením. Si fantastický fotograf, cestuješ po svete, máš blog, radíš ľuďom ako lacno spoznávať krajiny... Ako si sa k tomuto všetkému dopracoval?

Ahoj Veronika. Ďakujem aj ja, že si ma oslovila. Takisto si veľmi cením, že môžem byť súčasťou tohto rozhovoru. Tvoje slová ma potešili 🙂 

Ako som sa k tomu dostal? To je celkom jednoduché. Od malička som rád cestoval. Vtedy síce len prstom po mape alebo pohľadom po televíznej obrazovke, no vždy som bol z toho maximálne unesený. So svojimi najlepšími kamarátmi sme sa vždy bavili o tom, aké by bolo skvelé, všetky tie veci vidieť a zažiť aj na vlastnej koži. Takže sme jedného dňa kúpili letenky, no a odvtedy to robím až dodnes.

Párkrát sa mi stalo aj to, že keď som zháňal nejakú radu, ako sa niekam dostať na cestách, alebo ako sa zdokonaliť vo fotení, dostal som odpoveď v podobe výsmechu. Vtedy som si povedal, že toto ja nesmiem dopustiť a ak ma kedykoľvek bude niekto žiadať o radu, pokúsim sa mu pomôcť. Takisto sa to snažím robiť aj teraz.

To je veľmi pekná myšlienka. A kde sa vlastne nachádzaš práve teraz a čo tam robíš?  

Momentálne som na Taiwane. Pred troma rokmi som sa sem presťahoval. Našiel som tu nový domov a takisto novú základňu pre moje cesty. Odmalička som túžil po tom, že jedného dňa budem bývať na ostrove. Viaceré zhody okolností zabezpečili to, že práve na jednom bývam. Tu pracujem, žijem a spoznávam svet.

Wow Taiwan znie úžasne a exoticky! Precestoval si toho už mnoho, ktorá krajina ti najviac prirástla k srdcu? 

Zoznam miest, kde sa mi už podarilo dostať sa stále rozrastá. Myslím si, že sny sa majú meniť na realitu. Vtedy chutia omnoho viac. Takže aj ja sa snažím o to, aby nezostali len mojou víziou, ale skutočnosťou.

Stále je však viac tých miest, kde som nebol. Takže stále je čo doháňať. Ťažko povedať, ktorá krajina mi prirástla k srdcu najviac. Som celkom jednoduchý človek a netreba veľa na to, aby sa mi niečo páčilo. Snažím sa mať minimálne nároky a o to väčšia radosť sa potom dostaví, keď sa niečo podarí.

V každej krajine je pekné niečo iné, všade ma dokáže zaujať niečo iné. Nerád porovnávam rozličné miesta, lebo všetky sú mnohokrát diametrálne odlišné, no krásne zároveň.

Často a rád cestuješ, a ako sám vravíš, máš minimálne nároky a nepotrebuješ veľa. Čo si so sebou nosíš na cesty? 

Snažím sa na cesty toho pobaliť čo najmenej, aby som to nemusel so sebou potom ťahať. Predsa len, každé kilo na chrbte počas presunov cítiť. Avšak pri mojej práci je to celkom ťažké, pretože len samotná technika, ktorú so sebou zakaždým ťahám, má viac než dosť kilogramov. Potom sa opakovane stáva to, že na fotenie som pripravený na 120%, avšak nemám dostatok oblečenia, alebo niečoho, čo potrebuje moje telo.

Nevyhnutnosťou na mojich fotocestách je zakaždým statív na fotoaparát. V tomto maximálne dôverujem talianskej firme Manfrotto. Statív je pre mňa najdôležitejšia vec na fotenie (odhliadnuc od fotoaparátu a objektívu). Oplatí sa pri jeho kúpe zainvestovať.

Ak mám na ceste veľa prestupov, beriem si len príručnú batožinu, aby som neplatil veľa. A vtedy beriem len Gorila tripod.

Máš nejaké know-how ako sa zbaliť ekonomicky a úsporne? 

Ako som už spomenul, nesmie mi chýbať nič k foteniu. Takže potom keď sa dostavím kam som plánoval, veľakrát mi je zima, som hladný, spáli ma slnko… Moji kamaráti, ktorí so mnou už cestovali však z toho majú celkom zábavu. Keď vidia, ako pobehujem okolo rozloženého fotoaparátu počas snímania, alebo čakám na prvé slnečné lúče a snažím sa nejako zohriať.

V mojom batohu nikdy nesmie chýbať fotoaparát. Som maximálne spokojný s tým, ktorý som si kúpil pred dvoma rokmi. Nikon D800 spolu s objektívom Nikkor 28-300 mi tak robia spoločnosť a radosť z práce zároveň.

Nikon D810

Fotoaparát Nikon D810 je pokračovaním vývoja staršieho modelu D800, ktorý sa už nevyrába

Neodmysliteľnou súčasťou tvojich ciest a života je fotoaparát. Ako si vybrať ten správny? 

Toto je otázka, ktorú som dostal už veľakrát. Vždy predtým, ako niekomu odporučím nejaký fotoaparát, pýtam sa ho X otázok, aby som vedel, na čo ho vlastne bude potrebovať. Pomôže mi to tak vybrať ten najvhodnejší. 

Ja už dva roky fotím na profi zrkadlovku Nikon D800. Je to neuveriteľný aparát a zbožňujem každý moment, ktorý s ním môžem zachytiť. Sníval som o ňom niekoľko rokov, pretože popri cestovaní nie je jednoduché kúpiť takéto zariadenie. 

Od minulého roku mi však Nikon Česko-Slovensko vyšiel v ústrety a podporuje ma na mojich cestách po Slovensku. Na moje výlety mi požičavajú zadarmo techniku, ktorú vždy rád testujem. Naposledy to bola novinka Nikon D850. Bola to úžasná skúsenosť!

V dnešnej dobe sa dá urobiť pekná fotka aj smartfónom. Ťažko sa niekomu odporúča fotoaparát, keď neviem, čo chce fotiť, aký má na to rozpočet, či chce ešte dodatočne fotky upravovať v počítači atď… Fotenie si treba užiť a mať z neho radosť. Najlepší foťák je ten, ktorý má práve pri sebe 🙂

Máš nejaké jednoduché tipy pre fotografa - začiatočníka?

V prvom rade si to treba užiť. Proste robiť to preto, lebo ťa to baví a chceš to robiť. No a potom už také tie „technické srandy“ okolo fotky sa určite oplatí naštudovať.

Netreba sa báť vypýtať si kritiku. Nie však od priateľov alebo rodiny. Od cudzích ľudí. Treba sa však pripraviť aj na to, že mnoho ľudí si masíruje vlastné ego na tom, ak môžu niekoho zhodiť alebo uraziť. Je to téma na dlho, no práve kritika je cesta, ktorá mi veľmi pomáha.

A čo v prípade, že chcem mať krajšie a zaujímavejšie fotky zo smartfónu? Máš aj na to grif?

Zrejme len trpezlivosť. Tá je veľmi dôležitá. Najmä v dnešnej uponáhľanej dobe. Všetci chcú mať všetko rýchlo. Teraz hneď. Niekedy to proste nejde. Teda aspoň v mojom prípade. Snažím sa užiť si a vychutnať si to, čo ma baví, to čo ma robí šťastným. Znie to ako klišé, ale je to tak. Ono to je potom mnohokrát na tej práci aj vidieť.

Ale používam zopár drobností, ktoré aj fotku zo smartfónu spravia zaujímavejšou a vytrieskajú z nej maximum. Venoval som sa tejto téme na mojom blogu v článku Doplnky pre krajšie fotky za menej ako 12 €. 

Napríklad vytvorenie záberov pod vodou nie je problém. Netreba na to žiaden špeciálny prístroj za niekoľko stoviek. Ja k tomu používam vodotesný obal, do ktorého vložím smartfón a veselo si potom natáčam či už búrku alebo fotím podmorský život.

Ďalší môj tip sú objektívy na mobil - sú to malé šošovky, ktoré sa pripevnia na fotoaparát smartfónu. Ja používam 3 druhy. Jednu na zväčšenie (makro), druhú na širokouhlý záber a tretiu na tzv. rybie oko (fish eye). 

Optické predsádky

A ak natáčaš videá alebo Timelapse, veľmi dôležitá je externá batéria. Pretože vtedy sa batéria v smartfóne vybíja rýchlejšie. Ja mám takú, na ktorej je umiestnený solárny panel a dokážem si ju nabiť kdekoľvek počas dňa. Je síce trošku drahšia, ale oplatí sa ju mať pri sebe.

Tvoje práce boli ocenené v rôznych súťažiach, publikované v rôznych médiách. Na čo si najviac hrdý? A kde všade môžeme nájsť tvoju tvorbu?

Na internete pod menom photoandtraveling alebo Aleš Tvrdý. No a potom v rôznych tlačených médiach. Mám radosť z každého jedného úspechu. Vždy ma vie neskutočne dojať, keď mi niekto napíše, že sa mu páči moja práca alebo, že som ho motivoval k tomu, aby sa niečo podarilo aj jemu. Vtedy mám pocit beztiaže a takú radosť, že sa ani nedá slovami opísať.

Alešovu tvorbu nájdeš napríklad tu:

Čo ťa k tomu inšpirovalo k napísaniu e-booku a čo všetko v ňom môžeme nájsť? 

Dokonca sú už dva 🙂 Prišlo mi to ako vcelku dobrý nápad, podeliť sa o svoje zážitky v ucelenej forme. Prvý ebook “Atlas mojich svetov” je súbor fotografií z mnohých krajín, kde píšem aj krátke príbehy z daných miest.

Druhý e-book je z Ruska. Do tejto krajiny som dlhodobo plánoval ísť aby som absolvoval legendárnu transsibírsku magistrálu. Po tom, ako sa mi to podarilo, mi písalo veľa ľudí, kvôli informáciam z mojej cesty. Takže som to nejako dal dokopy a ebook bol na svete. Obidva sa dajú stiahnuť zadarmo z môjho blogu photoandtraveling.com

Photo and traveling e-book Rusko

Aleš zozbieral všetky informácie a zážitky zo svojej cesty legendárnou transsibírskou magistrálou.

A moja posledná otázka na teba znie: Ak niekto uvažuje, že sa mu páči život na voľnej nohe, aký žiješ ty, čo by si mu poradil? Kde začať, čomu sa venovať?

Je toho celkom dosť, čo všetko treba urobiť. Treba si však veriť, kráčať vytrvalo (nie bezhlavo) za svojím cieľom. Veľa sa pýtať tých, ktorí sú skúsenejší a nie sú skúpi sa o radu podeliť.

Treba myslieť však aj na to, že každá minca má dve strany. Život na voľnej nohe takisto. Mnoho ľudí si myslí, že len cestujem po plážach, pijem drinky a zabávam sa s dievčatami pod palmou. Treba aj pracovať. Niekedy viac niekedy menej. Ak tá práca však dokáže daného človeka napĺňať, tak sa robí omnoho jednoduchšie.

Aleš, som veľmi rada, že si si našiel čas aj napriek časovému posunu. Teší ma, že aj napriek množstvu ocenení si zostal pokorný a jednoduchý človek v tom najlepšom zmysle slova.

Ak ste si ešte neklikli na Alešov blog, urobte tak teraz! Dozviete sa kopec trikov, tipov a spoločnosť vám budú robiť fotografie z Alešových ciest. Začnite ho sledovať na Instagrame, kde je ako @photoandtraveling, či na Pintereste

Že sme vám spravilil chuť nasadnúť na prvé lietadlo s foťákom na krku?

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar