Zmrzlinová kráľovná Barbara Szalaiová

Barbara Szalai

Zdroj: Heroes.sk

Barbare Szalaiovej právom patrí titul Zmrzlinová kráľovná. Po 5 rokoch práce, ktorá ju nenapĺňala sa jedného dňa rozhodla odísť študovať výrobu zmrzliny do Talianska. Zmrzlina ju nadchla natoľko, že po návrate v Bratislave otvorila rodinnú gelateriu KOUN.

KOUN sa stal obľúbený nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Ryanair ho zaradil medzi 13 najlepších európskych zmrzlín. Denne vyrábajú čerstvé gelato, ktoré má tie najrozličnejšie príchute. Sladké drievko, ananásová s rozmarínom, cukrová vata, vegánska kokosová, bazalka, ruže...

Barbaru som vyspovedala, aké je tajomstvo jej úspechu, aké novinky tento rok pripravujú, aj aké sú zmrzlinové trendy. Čítajte ďalej na vlastné, sladké, riziko. Mňam.

Barbi, ahoj, veľmi sa teším, že si prijala moju ponuku na rozhovor. Myslím si, že tvoju rodinnú ''zmrzlinovú'' firmu KOUN už pomaly ani netreba predstavovať.


Vytvárate jedinečné, fantastické príchute a pobláznili ste nielen Slovensko. Ako si to dokázala? V čom tkvie úspech KOUNU?

Ďakujem, úspech je asi v tom, že robíme to, čo nás baví, s láskou a z tých najlepších surovín.

Prečo práve názov KOUN?

Bolo to rozhodnutie spolu s dizajnérom. Znamená to kornútok po anglicky, a je to napísané po slovensky 🙂 

Vedeli ste že?

V roku 2016 gelatéria KOUN získala 2. miesto spomedzi všetkých zmrzlín na svete a v roku 2018 obhájila bronzovú pozíciu.

KOUN sa tiež každorčne v Tripadvisore zaraďuje medzi TOP miesta v Bratislave a drží tiež Certifikát výnimočnosti - Víťaz za rok 2017 - 2018.

Do reklamy sme do dnešného dňa nedali ani cent.

Bolo ťažké vybudovať značku zmrzky len tak, v podstate z ničoho? Ako ste dokázali rozšíriť KOUN medzi masy ľudí, spraviť z neho jednu z TOP európskych zmrzlinární?


Pomohol napríklad instagram, ktorý máte vymakaný, alebo šírenie dobrého mena medzi zákazníkmi?

V prvom rade sme sa nesnažili budovať ani značku, ani lovebrand. Snažili sme sa vyrábať kvalitné gelato. V prvý deň sme rozdávali koštovky ľuďom, a potom to už išlo samo od seba. Do reklamy sme do dnešného dňa nedali ani cent.

Koun

KOUN vyrába každý deň čerstvú zmrzlinu, teda vždy nájdete v ponuke iné príchute. Zdroj: KOUN

Dočítala som sa, že je rozdiel medzi zmrzlinou a gelatom. Aký?

Zmrzlina obsahuje viacej vzduchu, je viac našľahaná - preto si vieme dať viac kopčekov. Gelato obsahuje menej vzduchu, je sýtejšie. Podáva sa tzv. špatulami a nie naberačkami. Je tam však viac rozdielov, ale tento je primárny.

Kombík vysvetľuje

Kombík radí

Zmrzlina je mliečny dezert vyrobený prevažne z mlieka, cukru, vajec a smotany. Ingrediencie sa spracovávajú vysokou rýchlosťou, aby sa do nich dostalo čo najviac vzduchu, čo tiež znamená zvýšenie objemu. Výsledný produkt je bohatý a krémový a vždy sa podáva pri teplote -8-2°C. 


Gelato sa od zmrzliny odlišuje. Nie je v ňom toľko tuku, ako v zmrzline a konečný produkt je hustý a nie príliš načechraný. To sa deje preto, že v gelate sa nepoužíva smotana (a ak, tak len vo veľmi obmedzenom množstve) a zložky sa spracúvajú veľmi pomaly, takže sa do neho nedostane toľko vzduchu. Gelato musí byť podávané studené, ale nie zmrznuté, pri teplote -12-13°C.

Vyštudovala si v Taliansku špeciálnu školu na výrobu zmrzliny. Aké bolo štúdium, sladké? Ako prebiehalo? Zvládol by ho aj slabší študent?

Je to skôr kurz, Taliani však radi preháňajú. Bolo to veľmi sladké, ale bolo tam aj veľa chémie. Mali sme super učiteľa!

Kam sa uberá trend zmrzlín? Je každú sezónu moderné niečo iné? Aké mnňamky budete mať v ponuke tento rok?

Už nevedia, čo vymyslieť, preto je teraz trendy napríklad čierna zmrzlina (alebo všeobecne všetko čierne v gastre).

U nás samozrejme čiernej neholdujeme (okrem oblečenia 🙂 ), takže máme iné novinky. Ako napr. čierny sezam (je sivý!), sezam biely, kiwi-limetka-mäta sorbet, biela čokoláda-bergamot-bábovka. Máme stéviové zmrzliny, vegánske krémové a mnoho iných. Stále máme nejakú novú príchuť.

Tip: Ak by ste chceli aj vy chceli začať vyrábať gelato ako Barbi, môžete absolvovať kurz na škole Carpigiani Gelato University.

Mali sme už aj zmrzlinu s gorgonzolou, kozím syrom, rukolou, červeným korením, fialkami, šafránom a pod.

Aké najnetradičnejšie príchute ste vyrobili? Pamätáte si ich všetky? Tie najobľúbenejšie zvyknete v ponuke opakovať?

Radi experimentujeme s korením, s bylinkami a exotickým ovocím. Mali sme zmrzlinu aj s gorgonzolou, kozím syrom, rukolou, červeným korením, fialkami, šafránom a pod. Príchutí máme veľmi veľa, denne u nás nájdete niečo iné. 

Koun wafle

V KOUNe si pochutíte nielen na zmrzline, ale aj na výbornej kávičke a wafliach. Zdroj: KOUN

Myslíte si, že by sa dala dobrá zmrzlina pripraviť aj doma? Alebo na to musím mať nástroje, igredience a know-how, ktoré len tak niekde nezískam?

Zmrzlina by sa dala spraviť s pomocou nejakého zmrzlinovača- chuťovo by však bola samozrejme úplne iná. Avšak ako rodinná aktivita je to super.

Tip: Na internetovej stránke www.koun.sk sa každý deň dozviete aktuálne príchute gelata. Mňam!

Mojím cieľom je aj naďalej predávať vysoko kvalitné gelato.

Aké sú tvoje ďalšie plány? Chcela by si mať viacero prevádzok, alebo by si si chcela zachovať imidž a ducha tej malej, pravej, talianskej gelatérie?

Mojím cieľom je aj naďalej predávať vysoko kvalitné gelato. Ja sama ďalšiu prevádzku nechcem, ale nebránime sa frančíze.

Vedeli ste že?

Jeden stroj na výrobu zmrzliny stojí až 12 tisíc eur.

Keby to nebola práve zmrzlina, myslíš, že by si išla do inej gastro oblasti? Povedzme reštaurácia s al dente cestovinami, pizzou, dobrým vínkom?

Snívala som mať kaviareň, teraz mám aj to spojené so zmrzlinou. Podľa mňa by som však mala kvetinárstvo 🙂

Barbara, ďakujem ti krásne za sladký rozhovor! Milí naši čitatelia, som si istá, že vaše kroky budú smerovať do zmrzlinárne KOUN 🙂 Ochutnajte všetky príchute a oslaďte si život. 

Nezabudnite sledovať dennú ponuku na webstránke KOUN a inšpirujte sa krásnymi fotkami na ich instagrame @koun_gelato. Alebo sa staňte ich fanúšikom na Facebooku.

Vidíme sa v KOUNe na Paulínyho 1 v Bratislave!

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar