TOP produkty elitného slovenského CrossFitera - Erika Tótha

Erik Tóth slovenský crossfiter

Erik Tóth. 29 ročný rodák z Levíc začal s CrossFitom v januári v roku 2013.

Odvtedy sa zúčastnil viac ako 40 - tich tímových a individuálnych súťaží. Tak ako lokálnych, aj medzinárodných. Prvé roky pôsobil v Brne, neskôr skoro 4 roky v Bratislave. Teraz už vyše pol roka žije a pracuje v Budapešti.

Jeho obľúbeným mottom, ktorým sa celý život riadi, je “Ak nejde o víťazstvo, načo držíme skóre?”. Rozhodla som sa ho vyspovedať, pretože ho poznám ako cieľavedomého, súťaživého športovca, ktorý nikdy nič nerobí na polovičný plyn.

Pohodlne sa usaďte, začíname.

Ahoj Erik, na úvod by som začala trošku zoširoka. Čo ťa motivovalo stať sa profesionálnym atlétom a trénerom CrossFitu?

Zdravím všetkých ctených čitateľov. Vždy som miloval šport a od malička som bol veľmi súťaživý. Žiaľ, v žiadnom som nijak obzvlášť nevynikal. Vo väčšine športov sa presadia hlavne tí, ktorí majú nejaký špeciálny talent. Napríklad na rýchlosť, vytrvalosť, silu, obratnosť…  A mne táto špecifickosť vždy chýbala.

Pred 6 rokmi som sa ale zoznámil s CrossFitom, kde je odmenená práve “nešpecifickosť”. 

To znamená, že najlepší CrossFitoví atléti sú solídni vo všeobecnom spektre. Nie výnimoční iba v jednej sfére a toto platí, a vždy platilo, aj pre mňa.

Prosím, priblíž našim čitateľom, ako vyzerá tvoj bežný tréningový deň.

Väčšinou trénujem 2 až 3 krát denne, 5 až 6 krát do týždňa. Keďže v CrossFite súťažíme v zmesi rôznych disciplín (vzpieranie, gymnastika, atletika, či plávanie), je dôležité, aby som venoval adekvátny čas všetkým z nich. Dni sú vždy rôznorodé.

Príklad jedného tréningového dňa by mohol vyzerať nasledovne: 

  • doobedie - vzpieranie a sila,

  • skoré poobedie - plávanie alebo beh,

  • večer - gymnastika alebo metcon (t.j. spojenie napr. gymnastiky a atletiky vo vysokej intenzite na čas, alebo na počet opakovaní).

Tréningy sú spravidla krátke a intenzívne. Nikdy nie dlhšie ako 70-80 minút.

Mimo svojich tréningov vediem skupinové hodiny, trénujem svojich klientov alebo im pomáham s výživovými plánmi.

Predpokladám, že telo musíš pri takejto záťaži poriadne vyživiť. Aké je tvoje know-how z hľadiska stravy a športových doplnkov?

Na Masarykovej univerzite v Brne som na Fakulte sportovních studií študoval regeneráciu a výživu v športe. Preto si dovolím tvrdiť, že mám dobré základné poznatky ohľadom stravy a doplnkov. Moju “diétu” by som nazval “smart nutrition”. Snažím sa telu dať všetko, čo potrebuje, a vtedy keď to potrebuje. Aby mohlo podávať 100% výkony.

Varená a plnohodnotná strava je základ mojej výživy. Ale používam aj doplnky stravy britskej značky Go Nutrition. To hlavne kvôli lepšej a rýchlejšej vstrebateľnosti. 

Erik Tóth využíva doplnky od značky GoNutrition

Erik svoj pestrý jedálniček dopĺňa aj výživovými doplnkami pre športovcov.

Napr. používam iBCAA pred alebo počas tréningu, All in One Solo koktejl zasa bezprostredne po tréningu. GoNutrition Whey Protein 80 si dám počas dňa, keď mám nedostatok bielkovín. A Glutamine pred spaním.

Pravidelne si robím aj proteínove palacinky z Protein Pancake Mix, pomocou ktorých sa viem jednoducho, rýchlo a chutne postarať o dostatočný príjem bielkovín.

V neposlednom rade je to Amino Fresh, ktorým som nahradil energetické nápoje. Je to zdravší a plnohodnotnejší variant, ktorý okrem kofeínu a taurínu obsahuje aj elektrolyty, vitamíny a aminokyseliny.

Bez čoho si nedokážeš predstaviť svoje fungovanie?

Bez mäsa. 🙂

Stáva sa ti občas, že zhrešíš aj niečím nezdravým?

Verím, že je dôležité mať disciplínu, aby človek mohol dosiahnuť svoje ciele. Na druhej strane však verím, že by sme sa mali stravovať tak, ako by sme si vedeli predstaviť aj v 70 - tke.

Preto občas telu doprajem aj jedlá, ktoré by sme kategorizovali ako nezdravé - hamburger, pizzu, či zmrzlinu. Ale aj tie majú svoje zdravšie ekvivalenty. Snažím sa vždy urobiť čo najrozumnejšie rozhodnutie.

Máš obľúbené produkty aj čo sa oblečenia, obuvi, alebo doplnkov týka?

Mám veľmi rád produkty značky Nike. Ich výrobky sú nielen veľmi funkčné a pohodlné, ale aj vyzerajú skvele. Nosím ich tenisky na CrossFit - Nike Metcon, na behanie Nike Metcon Flyknit a na vzpieranie Nike Romaleos.

Čo sa týka oblečenia - nosím rôzne značky, ktoré sú mi pohodlné a páčia sa mi. V kategórii šortiek, u mňa vyhráva Rep in Peace. Tričká nosím veľmi málo, ale napríklad ponožky značky Stance sú pre mňa top.

V CrossFite často používame doplnky na spevnenie kolien alebo zápästí. U mňa sa osvedčili produkty od Rocktape.

Ja napríklad na hodiny CrossFitu chodím rada a pravidelne. Občas sa mi ale stáva, že si natiahnem sval, prípadne si poraním kožu. Máš nejaké vychytávky aj na regeneráciu?

Hovorí sa, že pre CrossFitera sú najdôležitejšou časťou tela ruky. Zdravé ruky znamenajú dobrý výkon - a preto si nemôžem dovoliť mať strhané a boľavé dlane a prsty.

Tip od Erika: Používam produkty značky WOD Welder, ktorú u nás distribuuje CrossLimit. Ponúkajú plnohodnotnú starostlivosť o dlane, vrátane špičkovej prvej pomoci pri odreninách a pľuzgieroch.

Viem o tebe, že momentálne pôsobíš v Budapešti, v Crossfit  B’Bros. Počas svojej kariéry si už asi navštívil mnoho gymov. Ktoré sú tvoje obľúbené?

Áno, od marca 2018 pôsobím ako tréner a atlét CrossFit B’Bros v Budapešti. Rozhodol som sa pre tento gym pre vynikajúci trénerský tím, pre skvelú CrossFitovú komunitu.

Erik Tóth trénuje s elitnými športovcami

Erik trénuje napr. aj s Laurou Horváth - TOP maďarskou atlétkou, ktorá sa na svetových majstrovstvách CrossFit Games 2018 umiestnila na 2. mieste. Zdroj: Facebook

A v neposlednom rade kvôli 2 krásnym veľkým boxom (gymy v CrossFitovom slangu). Vybavené sú špičkovým americkým náradím značky Rogue.

CrossFit B’Bros 1 patrí určite medzi moje najobľúbenejšie boxy, ale vždy rád navštívim aj boxy v iných mestách a krajinách.

V Čechách je to napr. brnenský CrossFit MadMan, na Slovensku novootvorený bratislavský Alpha Prime CrossFit. V Nemecku CrossFit Nürnberg, v Holandsku zasa amsterdamský Reebok CrossFit 020.

V poslednom roku som mal šťastie navštíviť aj desiatky amerických gymov. A absolútny top zo všetkých je určite domovský gym najlepšieho CrossFitera na svete, Richa Froninga - CrossFit Mayhem.

A ešte by ma na záver zaujímalo, či máš aj nejaký obľúbený cvik? Taký, ktorý si pri tréningoch alebo súťažiach vyslovene užívaš?

Keďže nohy považujem za moju silnú stránku, obľubujem cviky, kde ich môžem využiť vo svoj prospech. Mám rád veslovanie, assault bike, rôzne drepy, najmä thrustre či napríklad výpady. Baví ma aj gymnastika a to hlavne tvz. muscle-upy na kruhoch, alebo chôdza na rukách.

Veľmi pekne ďakujem Erikovi za perfektný rozhovor, v ktorom nám priblížil nielen svoj život, ale aj obľúbené produkty. Určite mu dajte “follow” na jeho instagramovom profile @erikjrjr, alebo na FB stránke Erik Toth The Crossfiter. Dozviete sa o ňom množstvo ďalších vecí, a možno sa s ním aj stretnete v niektorom z CrossFitových gymov.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora