Ivana Grešlíková: „Také výhľady a scenériu ako v Kirgizsku som zatiaľ nikde inde nevidela

Ivana Grešlíková

Ivana Grešlíková. Učila na univerzite, umývala záchody v Hiltone a po čase pochopila, že chce pracovať na svojich vlastných snoch a nie robiť na niekoho iného. 

Zlom nastal, keď prestali s priateľom fajčiť, piť alkohol a začali šetriť. Kúpili si jednosmernú letenku do Bangkoku a začali žiť nomádsky život

Aktuálne žije Ivana v Mexiku, píše dva blogy, e-booky, články pre rôzne médiá. S priateľom Giannim vytvorili kurz ako začať s blogovaním a jej cestovateľské tipy sú veľmi cenné.

Ponorte sa do skvelého rozhovoru o freelancingu, obľúbených krajinách a miestach aj o praktických radách, ako sa minimalisticky zbaliť na cesty.

Ahoj Ivka. Ďakujem, že si si našla čas na rozhovor, veľmi si to cením. Viem o tebe, že si digitálny nomád už od roku 2013 a precestovala si kus sveta. Vysvetli nám, čo je vlastne tvoja práca a ako si sa k nej dopracovala? 

Živím sa tým, že blogujem o cestovaní na portále Nomad is Beautiful, ktorý sme založili s priateľom. Samotné písanie zaberá tak pätinu pracovného času. 

Práca zahŕňa aj písanie pre iné média, tvorbu e-bookov, výstupy na konferenciách, cestovateľských prednáškach, účasť na workshopoch. Občasne tiež vytvárame dlhodobé kampane pre organizácie, ktorým pomáhame s marketingom ich destinácie.

Cesta k blogovaniu bola priamočiara. Predtým, než sme dali výpovede v predošlých zamestnaniach, som popri práci písala filmové kritiky a kratšie texty o ukrajinskej kultúre pre Ukrajinský Žurnál v Prahe a priateľ Gianni fotil koncerty a pomáhal alternatívnym modelkám s tvorbou portfólia. 

Obaja sa najlepšie cítime na cestách, spojiť koníčky písania a fotografie bolo preto ľahké. Aktuálne píšem z Mexika.  

Asi sa zhodneme, že najväčšou výhodou ''nomádenia'' je možnosť cestovať, spoznávať nové krajiny a kultúry. Kde všade si už bola a kde sa najbližšie chystáš?

Zatiaľ som najviac času strávila v Ázii (Thajsko, Vietnam, Borneo, Kirgizsko, Filipíny, India, Kambodža, Laos, Bali, Singapur, Taiwan), v Turecku a v južnej a strednej Európe.

Plán je precestovať trochu Mexiko a strednú Ameriku.  

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Morning plunges.

Príspevok, ktorý zdieľa Ivana Greslikova (@ivanagreslikova),

Ako sa dokážeš zbaliť na cesty? Mne sa ťažko balí aj na dovolenku. Čo si so sebou nosíš ty? 

Mám so sebou len to, čo potrebujem. Zmestí sa to do 10 kg batohu, čo je v podstate môj celý šatník a pracovňa. Nič okrem vecí v ruksaku nemám, občas je to riadna výzva cestovať s oblečením do rôznych klimatických pásiem, keďže nemáme veci nikde odložené, aby sme si ich prišli domov vymeniť za teplejšie. 

Najviac miesta mi zaberá technika: laptop, fotoaparát, fototaška, pamäťové disky, káble, mobil, ktorý slúži často ako počítač, hlavne počas ciest vo vlaku a autobusoch.

Prenosná kancelária Ivany Grešlíkovej

Takto vyzerá Ivanina prenosná kancelária. Zdroj: ivanagreslikova.com

Z oblečenia je to minimum:

  • 1x džínsy, 
  • 4x tričká, tunika a tričko s dlým rukávom,
  • 1x legíny na jógu a dlhé lety a cesty v autobusoch, 
  • 1x šaty,
  • 1x sukňa,
  • 1x fleecová bunda, 
  • 1x nepremokavá bunda 
  • 1x plavky.

Predošlé roky som cestovala s trekovými sandálmi, žabkami a bežeckými topánkami naraz. Dnes mám len jedny - tenisky Inkkas.

Ivana napísala fantasticky článok o tom, ako sa na cesty zbaliť minimalisticky. Prečítajte si jej praktické tipy! 

Ak by si si mala zvoliť 3 top veci, na ktoré nedáš dopustiť na cestách, ktoré by to boli?

1. Mobil, lebo slúži ako mapa, zápisník, foťák, videokamera, diktafón. 

2. Tigrí balzam. Perfektný repelent, super na natieranie kĺbov po dlhých trekoch a behu, a tiež mi veľmi pomáha pri nevoľnosti na kľukatých cestách v aute a miniautobusoch. Kupujem ho väčšinou v Ázii, v Európe ho dostať v lekárňach, ázijských potravinách alebo obchodoch s vonnými tyčinkami a pod.   

3. Mooncup menštruačný kalíšok. Šetrí prírodu a moje telo.

Chýba ti niečo, keď cestuješ? A nemyslím tým iba materiálne veci...

Mení sa to každý rok. Na začiatku mi chýbala disciplína, potom veci na trekovú výbavu, inokedy zase trpezlivosť, momentálne je to možnosť byť častejšie s rodinou a komunita kamarátov.

Lebo aj keď na ceste natrafíš na skvelých ľudí a mnohé stretnutia sa pretavia do pevných kamarátskych vzťahov, nie je to to isté, ako keď si doma, vezmeš telefón a dohodneš si kávu alebo pivo na večer. Niekde som čítala, že jedna z vecí, ktoré robia človeka šťastným, je fakt, že má blízkeho kamaráta maximálne pol hodinu cesty z domova. Verím, že je na tom kus pravdy.  

Aké je tvoje najobľúbenejšie miesto, ktoré si zatiaľ navštívila? Kde sa ti páčilo najviac a prečo?

Kirgizsko, hlavne stred a juhozápad krajiny. Možno je to tým, že sú tie spomienky čerstvé, cestovala som tam v lete - jeseni 2018. Bol to sólo výlet, 5 týždňov medzi miestnymi, v horách, zapadnutých dedinách a mestách, kde sa ti zatočí hlava z architektúry brutalizmu. 

Mňa tam “dostala” príroda. Také výhľady a scenériu ako v Kirgizsku som zatiaľ nikde inde nevidela. Vrátila by som sa tam aj kvôli ľuďom. Sú to dušou nomádi, je na nich niečo divoké, v takom dobrom slova zmysle, sú veľmi citliví, vtipní, a sú extrémne dobrí rozprávači.  

Kirgizsko

Kirgizsko. Zdroj: Archív Ivany Grešlíkovej

Keď cestuješ, pracuješ po svete v coworkingoch? Máš tip na nejaký, ktorý sa ti osvedčil a odporúčaš ho?

Mňa to vo coworkingoch nebaví. Som kaviarenský povaľač. Ak už mám pracovať mimo hotela alebo izby, ktorú si prenajímame dlhodobo, tak si vyberiem kaviareň. Nikdy som nepracovala v kancelárii, a coworkingy mi prídu často “suché”, bez atmosféry, ako kancle, kde človek príde ráno a odíde večer. 

Dávam im však šancu a ak som v novom meste, idem sa do pár z nich pozrieť, ale stále odchádzam s rovnakým dojmom. Že sú zbytočne drahé (česť výnimkám) a neurobím tam o nič viac, ako v kaviarni alebo doma.

Tiež cestujeme pomocou housesittingu, čo neuveriteľne naštartuje kreativitu, som tam viac produktívna, keďže mám v byte alebo dome, ktorý strážim, pokoj a priestor na písanie.  

Ak by som mala vybrať top coworkingy, tak najlepšie sa mi zatiaľ pracovalo v bratislavskom Labe a CAMP-e v thajskom meste Chiang Mai.

S láskou k cestovaniu súvisí aj tvoj blog ivanagreslikova.com a tiež blog, ktorý máš s priateľom Nomad is beautiful. Čomu sa v nich venujete?

Na slovenskom blogu píšem praktické rady o destináciach, kde som bola. Veci, ktoré sú spojené s plánovaním cesty. Plus je tam pár esejí a článkov o odvrátenej stránke turizmu, vrátane toho zvieracieho. 

Na Nomad is Beautiful píšem podobné texty, pomáhajú nám dnes už tri stále redaktorky nášho tímu. Píšu o destináciách, kde sme my zatiaľ neboli, a ktoré by sme radi pokryli na blogu. Tiež pomáhame na blogu ľuďom, ktorí majú chuť začať s vlastným travel blogom. Vytvorili sme pre nich bezplatný 7-dňový kurz ako začať blogovať.

Napísala si e-book Thajsko bez cestovky - čo ťa motivovalo k jeho napísaniu? 

Dostávala som veľa správ ohľadne Thajska, plus je to krajina, kde som strávila zatiaľ najviac času (18 mesiacov). Písali mi aj ľudia, ktorí sa do Thajska chystali s cestovkou, ktorá im ale nedala žiadne info ohľadne krajiny, žiadny kultúrny background, pýtali sa základné veci. 

Prípadne boli aj takí, ktorí sa rozhodovali, či ísť do Thajska na vlastnú päsť alebo s agentúrou a sprievodcom. Ja som v Thajsku cestovala vždy bez cestovky, a chcem povzbudiť k tomu aj ostatných.  

e-book Thajsko bez cestovky

V e-booku Thajsko bez cestovky nájdete množstvo užitočných rád, tipov, čo vidieť, aj čomu sa vyhnúť a mnoho iného

A poslednú otázku, ktorú na teba mám- ak niekto uvažuje nad prácou freelancera, čo by si mu odporučila? Kde začať, kam ísť, čo tomu obetovať?

Poradila by som jednoducho začať, veľa neuvažovať a nesnažiť sa byť dokonalým hneď od začiatku. Podstatné je začať. Obetovať? Nenazvala by som to obetou, skôr prehodnotením priorít. Freelancer síce znamená relatívnu slobodu presunov a výber klientov, ale nie je to o tom, že človek menej alebo vôbec nepracuje. Naopak. 

Treba sa pripraviť na hodiny práce, ktorá zo začiatku nebude prinášať ani veľa peňazí, ani okamžitý úspech, a stane sa, že ani radosť, keďže sa niektoré, napríklad technické veci, môžu zdať nudné alebo komplikované. Na druhej strane, ak za tým všetkým vidíš zmysel, pomôžeš tým niekomu a zlepšíš sa v niečom, tak tie hodiny za laptopom stoja za to.

Ďakujem Ivane za skvelé myšlienky a praktické informácie. A to sme zďaleka nespomenuli ani z malej časti všetko, čo si môžete prečítať na jej dvoch blogoch. Tak hor sa na ivanagreslikova.com a Nomad is Beautiful.

Ivanu nájdete aj na instagrame pod menom @ivanagreslikova  či na facebooku ako Ivana Grešlíková Blog. A nezabudnite sa mrknúť aj na jej e-book

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora