Lucia Súkeníková - „Vychutnaj si každý svoj deň.“

Lucia Súkeníková

Mňam! Keď som uvidela jej blog moje-jedlo.sk, takmer som si oslintala obrazovku počítača a okamžite mi zaškvŕkalo v brušku. Koláčiky, torty, dobroty z kvásku, slané jedlá, pomazánky, polievky, raňajky... Všetko vyzerá fantasticky a lákavo. Povedala som si, že túto ženu jednoducho musím vyspovedať a zistiť, aké je jej tajomstvo úspechu.

A tak tu teraz čítate rozhovor s foodblogerkou Luciou Súkeníkovou. Vydala niekoľko úspešných kuchárskych kníh, e-book, kalendáre. Podieľa sa na rôznych knižných spoluprácach, má svoj youtube kanál.

Ak ste práve hladní, vystavujete sa veľkému riziku. Jej recepty si totiž zamilujete.

Ahoj Lucka, začnem hneď zhurta a rovno na teba prezradím, že perfektne varíš, pečieš a nielen sama pre seba doma v kuchyni. Vydala si niekoľko úspešných kuchárskych kníh, e-book, kalendáre, podieľaš sa na knižných spoluprácach, máš vysoko navštevovaný blog. Ako a kedy si si uvedomila, že toto je tvoja cesta a vášeň?

Ďakujem pekne za milé slová. Všetko prišlo akosi samo a postupne. K vareniu som sa dostala spontánne, keď som zostala doma na rizikovom tehotenstve s prvým synom (dnes už má 9 rokov). Hoci som dovtedy nebola nútená variť, prišla tá chvíľa a musela som začať. A začalo ma to baviť. 

Svoje výtvory som dokumentovala najprv mobilom, neskôr som vzala do rúk foťák a vytvorila blog moje-jedlo.sk. Receptov začalo pribúdať a tak prirodzene prišlo k tomu, že ich vydám aj knižne. Vďaka skvelým ľuďom v Ikare a mojim úžasným fanúšikom sa teším, že knižky sú obľúbené.

Kedy si dostala nápad, že svoje umenie nenecháš za zatvorenými dverami, ale skúsiš ho zviditeľniť?

Práve keď som svoje výtvory dokumentovala iba mobilom (a pred 9 rokmi neboli foťáky v mobiloch také skvelé ako dnes!) a zverejňovala ich len na svojom osobnom profile. Vtedy prišli práve moji najbližší s nápadom, aby som si vytvorila niečo, čo uvidí viac ľudí. Vtedy ešte pojem “bloger” nebol až tak v kurze. Tak som si povedala, „Prečo nie?”.

Ako vyzerajú tvoje dni? Je tvoja profesia vyslovene spojená s gastronómiou, alebo sa venuješ aj niečomu inému?

Moja profesia s gastronómiou vôbec nesúvisí. S gastronómiou súvisí len môj mlsný jazýček a hladné bruško celej rodiny. Moje dni teda vyzerajú rovnako ako dni iných matiek - ráno pripraviť seba do práce a deti do školy a škôlky. Poobede ich zase vyzdvihnem a keď mám čas a chuť, niečo ukuchtím - či už polievku, šalát, či dezert alebo hocičo, na čo máme práve chuť. 

Rozdiel je v tom, že ak varím niečo nové a príprava sa podarila, pred konzumáciou musím jedlo stihnúť odfotiť. A keď zvýši čas, šupnem to na blog, aby si to mohli uvariť aj ostatní.

Zaujímalo by ma, ako je vybavená tvoja kuchyňa?

Moja kuchyňa je vybavená najmä funkčne, radšej menej, ale kvalitných spotrebičov - používam univerzálny tyčový mixér Braun, s ktorým vyšľahám aj bielky, či šľahačku a má prídavné misky s nožmi v tvare S. Vďaka nemu si meliem orechy, vločky, ale aj mäso doma, pomixuje čokoľvek.

Veľmi však túžim po robote zn. Kitchenaid, možno si tento sen už čoskoro splním. 

V lete a na jeseň využívame sušičku ovocia Ezidri, v ktorej suším aj hríby a ovocné kože.

Spotrebič, ktorý je v našej domácnosti najkratšie, ale už si neviem predstaviť život bez neho je kávovar Jura

Odšťavovač Champion 2000 je veľkým pomocníkom nielen pri príprave ovocných a zeleninových štiav, ale aj pri výrobe orieškových masiel.

A rozhodne sa nezaobídem bez umývačky riadu Bosch, dobrej rúry Bosch a indukčnej varnej dosky Bosch

Ako matka oceňujem práčky Electrolux a hlavne sušičku bielizne Bosch, vďaka ktorej odpadáva žehlenie. Čas radšej využijem na varenie 🙂

Máš nejaký domáci alebo zahraničný vzor? Inšpiruje alebo motivuje ťa niekto z gastronómie?  

Na instagrame sledujem niekoľko zahraničných profilov, ktorých fotky sa mi páčia a sú inšpirujúce. Nemám konkrétny jeden, je ich viacero. Často sa inšpirujem aj fotkami v časopisoch. Na našej slovenskej scéne je tiež mnoho skvelých a inšpirujúcich ľudí, ktorých stojí za to sledovať.

Keby si si mala vybrať 3 TOP produkty, bez ktorých sa v kuchyni dennodenne nezaobídeš - ktoré by to boli?

Čo je tvojmu srdcu viac blízke? Sladké koláčiky, dezerty, bábovky, cukrovinky? Alebo naopak slané snacky, či hlavné jedlá? Máš nejaký obľúbený recept, ktorý robíš veľmi často?

Určite tie sladkosti, krásne sa dá s nimi vyhrať aj pri servírovaní a fotení. Veľmi často robím napríklad bábovky, ale i lievance a palacinky. A k nedeľnej káve patrí samozrejme dobrý dezert.

Na blogu máš aj rôzne bezlepkové, vegetariánske, vegánske, dobroty z kvásku… kde sa inšpiruješ? Máš nejaké obľúbené kamenné alebo online obchody, kde nakupuješ ingrediencie?

Väčšinu sa snažím zohnať v bežných obchodných sieťach, keďže nakupujem v malom meste. Veľmi rada nakupujem v dm-drogerie markt, kde zoženiem takmer všetko aj večer.

Lucia robí nielen skvelé koláčiky a torty, ale aj rôzne slané recepty. Nechajte sa inšpirovať napríklad touto pomazánkou.

Pomaličky ale isto sa blížia Vianoce. Čo používaš na prípravu rôzneho vianočného pečiva, koláčikov, čo by som si mala ako správna gazdinka zaobstarať?

Vianoce u nás doma patria hlavne lineckému pečivu a medvedím labkám, preto vtedy vytiahnem rôzne vykrajovačky a formičky. Veľmi efektne vyzerajú aj vzorované sušienky, po ktorých prejdete embosovaným valčekom

Tip od Lucie: Určite sa zídu rôzne misky, v ktorých napríklad môžete nad parou rozpustiť čokoládu a rôzne vrecúška s ozdobnými špičkami, ktorými vytvarujete dokonalý tvar krému. Alebo rôzne silikónové formičky na prípravu domácich bonbónov.

A ešte by ma veľmi zaujímalo, ako dokážeš ostať štíhla pri všetkých tých dobrotách?!

No, mohla by som byť aj štíhlejšia, keby som sa viac hýbala - všetko je to ale o tom, čo a koľko toho zjeme. Netreba sa báť aj zhrešiť, no v miere, ktorá nášmu telu neublíži. Heslom môjho blogu je: „Vychutnaj si každý svoj deň.“

Má to dva významy - uži si každý deň naplno a tiež dobre sa najedz, lebo žiješ len raz a nemá význam si striktne odopierať 🙂 Som zástancom hesla - všetko s mierou.

Lucka, ďakujem veľmi pekne za mňam rozhovor. Milí čitatelia, sľúbte mi, že si niektorý z úžasných receptov pripravíte. Ja už aj utekám do kuchyne a idem na to! 

Odporúčam vám začať sledovať Luckine výtvory na instagrame, nájdete ju ako @moje.jedlo. Navštívte tiež jej blog moje-jedlo.sk, prípadne facebookový profil MOJE JEDLO.

Dobrú chuť!

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora