Marek Trávniček - vodím ľudí v horách, aby mohli zažiť 3D emóciu

Marek Trávniček horský vodca v Tatrách

Dnes máme pre Vás pripravené nesmierne inšpiratívne interview s predsedom Národnej asociácie horských vodcov Slovenskej republiky Marekom Trávničkom.

Pohodlne sa usaďte a začítajte sa nielen do skvelých tipov na profesionálom overené produkty pri turistike a horolezectve. Dozviete sa aj zaujímavé príbehy zo života horského vodcu. A garantujeme vám, že sa nad niektorými jeho myšlienkami nachvíľku pozastavíte.

Začíname.

Dobrý deň Marek, na úvod Vás trošku čitateľom predstavíme. Odkiaľ pochádzate a čomu presne sa venujete?

Medzi pohorím Branisko a Spišským hradom leží malá dedina Slatvina. Tam som vyrastal a stváral huncútstva. Základňa toho, čomu sa venujem je dosť rozsiahla. Aj keď v konečnom dôsledku to má jedného menovateľa - nájsť cestu, po ktorej sa dá uskutočniť túžba. Vodím ľudí v horách, aby mohli zažiť 3D emóciu.

Nastavenie vízie a jej uskutočnenie - to mám za úlohu ako prezident Národnej asociácie horských vodcov.

A prednedávnom som zhrnul princípy, ako sa posunúť v rôznych oblastiach do knihy bez názvu. Hľadám spôsob, ako ukázať ľuďom, čo dokáže priestor s našou kreativitou a náladou, prostredníctvom spolupráce s architektom Jánom Revajom.

Ako ste sa dostali k práci horského vodcu? Čo Vás motivovalo?

Môj prvý emocionálny impulz bol film Chlapec a pes. Príbeh z hôr o živote na chatách, záchranných akciách, rôznorodom počasí. Toto podnietilo moju túžbu ísť k chlapcom z horskej služby.

Počas toho som stretol nadšencov, ktorí v tú dobu liezli ešte v kopačkách s odrezanými štupľami. Vďaka vtedajším borcom som sa dostal do tajov lezenia a pohybu v horách. Postupne sa koníček pretransformoval na vodcovskú činnosť.

Turistika je dnes medzi ľuďmi veľmi obľúbená. Mnoho z nich však nemá predstavu, že musí mať vhodnú výstroj. Čo si na hory musím vziať, ak som menej zdatná a idem na ľahšiu túru?

Chlubítka”  Facebook a Instagram, marketing športových obchodov, či natáčanie videí. Tie majú na “svedomí” stále väčšiu popularitu pohybu v horách. Už pomenej je adekvátneho vzdelania, ako sa v horskom prostredí správať.  

V prenesenom slova zmysle: nezáleží, či človek ide na ľahšiu alebo ťažšiu trasu autom - beztak musí mať základné veci. Vodičák, benzín, a mapu, resp. poznanie, kam chce ísť. Ten vodičák znamená, že si osvojím znalosti pohybu v horách. Na prvom mieste je uvedomenie, že to nie je prechádzka v sade Janka Kráľa.

Začnime tým najzákladnejším, čo mne napríklad dáva pocit istoty. V horách sa môže zmeniť počasie kedykoľvek. Tým, že sme ďaleko od “domova”, treba vedieť prežiť, resp. došliapať túru späť do civilizácie.

Či je leto alebo zima, vždy mám v batohu páperovú bundu Trangoworld trx2. Je ľahká, dá sa zbaliť do jej vlastného vrecka a zároveň je teplá.

Páperová bunda Trangoworld TRX2

                        Páperová bunda Trangoworld TRX2                           Zdroj: www.trekkin.com

Tiež je potrebné mať nepremokavú gore-tex bundu. Preferujem tieto značky - Millet, Mammut, Arc'teryx, Montura, Salewa. Mixujem ich aj podľa modelov, ktoré práve prichádzajú na trh. Pretože výrobcovia vždy dokážu vylepšovať materiály, strih a pod.

Čo sa topánok týka, tam záleží od toho, na akú túru človek ide. My sme tak trochu ako ženy. Na každú príležitosť máme v skrini iné. Ľahké polovysoké Salewy, Millet, Scarpa, Montura, Mammut…  Vysoké turistické topánky, aj zimnú obuv. Každá zo spomenutých značiek robí kvalitné topánky, len je potrebné, aby človeku sadli na nohu.

Turistická obuv značky Salewa

                          Salewa Alp Trainer Mid GTX K                                   Zdroj: www.sportrysy.sk

Z oblečenia je ešte vhodné mať viac tenších vrstiev a spodné, tzv. termoprádlo. Mojou najobľúbenejšou značkou je Brynje. Ale aj značka Devold vyrába veľmi dobré spodné prádlo.

Termoprádlo značky Brynje

                           Brynje Super Thermo Zip Polo                            Zdroj: www.brynje.sk

A ešte by som dodal, že najčastejšie nosím nohavice od firmy Montura a rukavice značky Black Diamond.

Máte aj nejaký obľúbený obchod v Tatrách, kde zvyknete nakupovať?

Robí mi radosť, keď môžem nakupovať u miestnych a podporiť ľudí, ktorých poznám. V Tatrách sú dva obchody, ktoré poskytnú všetko potrebné na turistiku aj lezenie. Intersport Galfy a Sport 2000 UrbanovičV Poprade to je Sportrysy.

A čo Vaše obľúbené miesto v Tatrách? Sú miesta, kde sprevádzate ľudí najradšej?

V dnešnej dobe sme príliš zameraní na méty. Najvyšší, najlepší, najobľúbenejší. Ak máte radi bábovku tak ako ja, dokážete určiť, ktorý kúsok z nej je najlepší? Mám rád absolútne celé Tatry. Beriem to skôr ako zážitok daného dňa, počasie, podmienky, nálada…

Približne koľko ľudí mesačne vodíte po horách? A kto má prevažne záujem o Vaše služby?

Počet dní a tým pádom aj ľudí, ktorých vodím, je závislý od ďalších aktivít spomínaných v úvode. Naša technika vodenia spočíva prevažne zo spôsobu tzv. krátkeho lana, kde kvôli komfortu a bezpečiu môže mať jeden vodca najviac dvoch ľudí.

Čiže ak vidíte pri jednom vodcovi celý strapec účastníkov zájazdu, tak na prvý pohľad viete, že to nie je certifikovaný vodca UIAGM, ale čierny sprievodca.

(pozn.red. - UIAGM - The Union Internationale des Associations de Guides de Montagnes, v preklade Národná asociácia horských vodcov)

Horský vodca Marek Trávniček

Certifikovaný horský vodca sprevádza kvôli bezpečnosti vždy najviac dvoch ľudí.

Stala sa Vám v živote aj nejaká nepríjemná skúsenosť na horách, kedy Vás napríklad prekvapila sila prírody a počasie neprialo?

Počas vzdelávacieho procesu na horského vodcu nás prekvapil odtrh veľkej masy snehu priamo pod vrcholom hory. Toto prekvapko skončilo 300 metrovým pádom so šťastným koncom. Aj keď to dosť dlho bolelo fyzicky, emočne aj duševne. Túžba vrátiť sa do hôr bola ale natoľko silná, že ma poháňala ešte tvrdšie makať a dokončiť započatý proces.

Keďže výstupy sú fyzicky veľmi náročné – máte nejaké know-how ohľadom stravy? Pomáhate si aj nejakými športovými doplnkami výživy?

Jedno špeciálne know-how mám. Do hôr si beriem slaninu a parmezán. Soľ a tuk v slanine a parmezáne vám dajú potrebnú energiu a výdrž.

Na týchto dvoch surovinách dokážete prežiť oveľa dlhšie, ako na tyčinkách, ktoré vyzerajú, aj chutia ako... veď viete čo. Sladkosti a energetické tyčinky nejedávam.

V rámci regenerácie a preventívy doma používam výrobky od Brainmax- agnézium, elektrolyty, NeuroHacker Manifesto. A tiež prírodné proteíny od Kompavy.

Brainmax elektrolyty

      Brainmax Performance Elektrolyt                                Komplex                              Zdroj: www.brainmarket.cz

Brainmax magnézium

   Brainmax Performance Magnesium      Zdroj: www.brainmarket.cz

Brainmax NeuroHacker Manifesto

Brainmax NeuroHacker Manifesto  Zdroj: www.brainmarket.cz

A na záver by som rada vedela, či máte aj nejaký obľúbený wellness, kam sa rád chodíte zrelaxovať? Mne tie hory s wellnessom proste nejak idú dokopy ☺

Som veľkým fanúšikom wellnessu. Pre mňa je top - hotel Permon na Podbanskom. Mám rád, že sauny a kúpele sú vonku a medzi procedúrami sa prechádzam na čerstvom vzduchu.

Ďakujem veľmi pekne Marekovi za perfektný rozhovor. Verím, že bol pre vás rovnako inšpiratívny, ako pre mňa samotnú. Ak chcete začať sledovať Mareka na instagrame, nájdete ho ako @travnicekmarek. Prípadne na Facebookovom profile Marek Trávniček.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora