Milan Bez Mapy: „Ľudia budú toto leto cestovať hlavne po Slovensku.

MIlan bez mapy

Neotrepané (a praktické) cestovateľské tipy, priateľský a vtipný tón článkov, nápadité fotky vyladené do posledného detailu – taký je blog Milana Bez Mapy. Jeden z najčítanejších slovenských blogov, s ktorým v roku 2019 vyhral ocenenie Travel Social Media Award. Neverím, že by ste ho nepoznali.

Keď nás nepripravených zasiahla koronakríza a s ňou uzavretie hraníc, sociálna izolácia a kopa zrušených leteniek, výletov a dovoleniek, napadlo mi, že by som vyspovedala niekoho, kto sa cestovaním živí. 

Tak vznikol tento článok. S Milanom Bez Mapy sme sa pobavili, ako mu skrížil vírus plány, čomu sa teraz venuje, ktoré destinácie sú jeho srdcovkou, a kam by sa, naopak, už radšej nevrátil.

Zaujímalo ma tiež, čo si myslí o cestovaní po koronavíruse, kam sa toto leto väčšina z nás vyberie a čo sa oplatí. Pripútajte sa, odlietame! 

Ahoj Milan, som veľmi rada, že si si našiel čas na rozhovor, vážim si to. Začnem hneď nadviazaním na aktuálnu situáciu, ktorá sa dotkla našich bežných životov a fungovania, ale aj biznisu.


Ako kríza ovplyvnila travel blogerov, fashion blogerov, influencerov a teba konkrétne? Ako funguješ v týchto časoch?

Ahoj Veronika, táto situácia sa dotkla nás všetkých. Či sa dotkla sa aj travel blogerov, fashion blogerov, influencerov neviem, môžem hovoriť len za seba. 

Čo sa týka mňa, bolo mi zrušených 80 % spoluprác. Písal som ohľadne toho aj článok na svojom blogu. Keď celý tento koronavírus prepukol, bolo vtipné sledovať moju e-mailovú schránku, kde mi chodil jeden email za druhým s tým, že musíme spoluprácu odložiť, zrušiť, presunúť. 

Bolo mi takto zrušených niekoľko súkromných, ale hlavne pracovných ciest, ktoré som mal mať zaplatené - takže sa to dosť odrazilo aj na mojom príjme. Nie všetky spolupráce boli pozastavené, aj keď väčšina áno. 

Originálne som vyštudoval diplom zo záhradnej architektúry, takže tomu sa aj teraz tak občasne okrajovo venujem, čo mám ako také spätné vrátka. Ale u mňa už taký ten prvý šok zo zastavenia všetkého prešiel, a začal som si tak trochu užívať voľnejší čas bez toho, aby som od rána do večera sedel za počítačom a písal nejaké články.

Samozrejme, mám čo písať, ale motivácia je trošku nižšia. Takže stále mám čo robiť, ale je toho oveľa menej a som trošku uvoľnenejší, ale už je aj toho veľa, takže by sa to znova mohlo všetko začať hýbať a fungovať.

Predpokladám, že začínajúce tváre na takéto niečo neboli pripravené, predsalen brand a základňu fanúšikov si nevybuduješ zo dňa na deň.


Máš to ty, ako jeden z najúspešnejších slovenských blogerov, ktorého počuť dokonca aj z rádia, teraz o niečo jednoduchšie? Čo bude robiť Milan, keď mu naozaj na nejakú dobu nebude treba mapu?

Ja som začal pred ôsmimi rokmi, kedy sociálne siete fungovali úplne inak a všetko bolo oveľa jednoduchšie. To ale neznamená, že teraz niekto nemôže preraziť. Ja by som sa nevyhováral na to, že Facebook a Instagram znižujú dosahy. Ono je to hlavne o obsahu, ktorý človek publikuje.

Na internete je toho už všeobecne veľmi veľa, takže ľudia si môžu vyberať koho a čo budú sledovať. Základňu fanúšikov si vieš pomerne rýchlo vybudovať, ak máš naozaj hodnotný obsah, ktorý zaujme ľudí.

Mne mapu netreba už odkedy zatvorili hranice. Doma som zrenovoval balkón, nasadil som si tam muškáty a v druhej polovici roka podobieham všetko, čo bolo v tej prvej polovici zrušené.

Aké zahraničné cesty, výlety, dovolenky, si mal v prvej polke roka na pláne? Ktoré si žiaľ musel zrušiť?

Sám od seba som nezrušil žiadne, všetky moje cesty boli zrušené tým že sa zatvorili hranice a prestali lietať aerolinky. Aktuálne som sa mal baliť do Peru, kam som mal ísť o týždeň. Potom som mal ísť do Anglicka na koncert, do Škótska objavovať Lochnesskú príšeru, mal som naplánovanú Odesu na Ukraine.

Bol som tiež pozvaný jednou našou ambasádou v Ázii na taký malý výlet spojený s prezentáciou Slovenska. Tých zrušených ciest tam veľa a niektoré z nich boli pracovné, čiže som takpovediac prišiel o peniaze, čo asi takmer každý v tejto situácii. Treba to nejako prijať a vyrovnať sa s tým.

Na tvojom Instagrame vídam často príspevky o Argentíne, vtipných argentínskych telenovelách a musím povedať, že ma to veľmi baví 🙂


Bol to tvoj posledný trip, ktorý si absolvoval? Pre mnohých je Argentína veľmi vzdialený sen, čo ťa tam očarilo? Odporúčal by si navštíviť túto krajinu?

Argentína bol posledný trip, ktorý som absolvoval. Vrátil som sa tesne predtým, ako sa celé toto začalo. Síce aj z Argentíny som počúval informácie o koronavíruse, ale veľmi som tomu nevenoval pozornosť, keďže sa stále hovorilo skôr o Číne.

Argentína ma veľmi očarila. Kvôli tomuto výletu som sa učil 8 mesiacov po španielsky, lebo keď som bol naposledy v Južnej Amerike celý mesiac, konkrétne v Kolumbii v roku 2017, tak som po španielsky nehovoril skoro vôbec. Čo mi dosť chýbalo, pretože v Južnej Amerike veľmi angličtina nefunguje. 

Takže ja som sa viac-menej kvôli Argentíne naučil po španielsky. Veľmi som sa tam tešil, precestoval som ju celú. Trvalo mi to mesiac a keď som odchádzal, reálne som zvažoval, že by som zostal, ale musel som ísť domov. A dobre som spravil, ináč by som tam asi kvôli korone uviazol.

Určite odporúčam navštíviť túto krajinu, ale je to skôr taký výlet, ktorý treba naplánovať a treba tam zostať dlhšie, keďže aj let je neskutočne dlhý. Ja som mal priamy let z Londýna, ktorý trval 14 hodín bez prestávky.

Milan, ty si toho toľko pocestoval, že keby som to mala všetko rozpísať, boli by sme tu do rána. Ktoré trebárs 3 krajiny alebo mestá sú tvojim ''all time favourite'' a vrátil by si sa tam kedykoľvek, bez mihnutia oka?

Samozrejme je to Argentína, lebo mne je veľmi sympatická latino kultúra. Latino ľudia a všetko okolo nich je také
''mañana'' a v pohode. Predkovia Argentíncov sú Taliani, a ich mentalita sa tam veľmi zachovala. Čiže keď si predstavíš Taliansko, tak podobne mentálne vyzerá aj Argentína.

Potom určite New York. New York ma veľmi inšpiruje. Je to pre mňa mesto, ktoré je brutálne nabité energiou a keď chce človek byť v New Yorku, musí si to zaslúžiť tvrdou prácou. Ja som do New Yorku za posledných dvanásť rokov cestoval skoro každé leto a chcel som ísť aj tento rok s mamou, ale asi to necháme tak kvôli korone.

Čo treba podľa Milana Bez Mapy vidieť v New Yorku?


Koľko stojí výlet do New Yorku, ako vyzerá legendárny dom zo seriálu Priatelia dnes, alebo čo robia Slováci, keď prídu prvýkrát na výlet do Veľkého jablka?


Prečítajte si na Milanovom blogu o všetkom, čo zažil počas jeho niekoľkých návštev New Yorku, načerpajte inšpirácie a tipy a v neposlednom rade sa dobre zabavte 🙂

Tretím je Austrália. Veľmi sa mi tam páčilo, odhliadnuc od toho, že je tam veľmi draho. Tiež to bolo takou ich mentalitou a uvoľnenosťou ľudí, rozvinutosťou mentality, krajiny, ekonomiky a všetkého.

A ktoré destinácie naopak už ani náhodou? Ja som napríklad raz dávno išla veľmi naštartovaná na Bali s niečím vysneným a potom som bola sklamaná, pretože som si dobre nenaštudovala predtým krajinu. Dnes už viem, že to bola moja chyba. Stalo sa niečo také aj tebe?

Ja som takto skončil na Fidži, pretože som si vôbec nič o tejto krajine neprečítal, a potom som nebol veľmi nadšený. Ale bola to moja chyba, lebo som si Fidži vôbec nenaštudoval.

Keňa ma veľmi neoslovila -  tam som sa necítil bezpečne. Ľudia sa pristavovali, pýtali si peniaze a vymýšľali si príbehy, že študujú. Toto ja naozaj nemám veľmi rád, keď sa nemôžem sútrediť na objavovanie krajiny, pokiaľ stále odo mňa niekto niečo chce, chce ma niekam odviesť a chce mi niečo predať. Keňa bola pre mňa veľkým sklamaním, bez tejto skúsenosti by som asi prežil.

Neuvažoval si, že by si sa presťahoval niekde do zahraničia? Alebo ťa baví žiť na Slovensku a často cestovať?

Na Slovensku mám veľmi veľa kamarátov, rodinu. V podstate všetkých mám tu, takže mi veľmi vyhovuje tá rovnováha – že som doma v Bratislave (pochádzam z Bratislavy) a môžem kedykoľvek odísť do Argentíny, napríklad, a znova sa po mesiaci vrátiť.

Kedysi som chcel žiť v zahraničí, ale podľa mňa to, že Slováci odchádzajú do zahraničia do práce je okej, je to ich rozhodnutie, ale ja si myslím, že možno treba byť aj na Slovensku a rozvíjať tu našu ekonomiku.

Si skôr ten typ ''batôžkár'', ktorý pocestuje low-costovo čo najviac, alebo si aj rád dopraješ, drahšie jedlo, niekde drahší hotel a tak?

Batôžkár už dávno nie som - asi som ani nikdy nebol. Možno v 2016, keď som išiel na Filipíny a spal som v hosteli - za 4 eurá na noc, kde mi pod posteľou chodili šváby. Ale ináč nie.

Necestujem low-costovo - respektíve, zaleží to od krajiny. Keď som v nejakom New Yorku, tak samozrejme nechodím každý večer do reštaurácie. Ale napríklad v takej Argentíne som aj chodil.

Ono to naozaj veľmi záleží od krajiny, v ktorej sa nachádzam. Nie som ani batôžkár, ale ani nerozhadzujem peniaze, skôr idem na to takou zlatou strednou cestou. Povedal by som, že rád ušetrím na letenke, nepotrebujem platiť tisíce eur za letenku, ale na gastronómií nešetrím, lebo keď už som v tej krajine, chcem niečo poriadne zažiť a vidieť.

Keď sa trošku zahráme na jasnovidcov, čo myslíš, ako a kedy sa rozbehne travel segment? Čo bude s letenkami, budú po kríze drahšie, lacnejšie? Kam bude podľa teba výhodné pocestovať?

Výhodné bude podľa mňa cestovať do Talianska, keďže Taliansko bude potrebovať naštartovať ekonomiku. Takže Taliansko bude podľa mňa veľmi lacná krajina toto leto.

Myslím si, že niekedy v polovici leta, začiatkom júla/augusta sa všetko otvorí a začne sa to hýbať. Ale na druhej strane si myslím, že tento rok cestovanie do zahraničia bude slabšie a nebude o to až taký veľký záujem. A ľudia budú cestovať hlavne po Slovensku.

Čo bude s letenkami? Nad tým sa musím zamyslieť. Napísal som na túto tému článok, ale príklad si môžeme zobrať z Ázie, kde vidíme že koronavírus tam bol v januári a teraz v máji znova začínajú všetko otvárať. Letecké spoločnosti už obnovili svoje linky, čiže ak si vezmeme, že im to trvalo 5 mesiacov, u nás to môže byť taký júl/august predpokladám.

Zabije koronavírus tohtoročné cestovanie? 

Milan na svojom blogu napísal skvelý článok na túto tému - Ako bude vyzerať cestovanie po koronavíruse? Koľko budú stáť letenky? Odporúčame prečítať 🙂

A ešte by som sa na záver chcela spýtať, ak to dopadne tak, že ani v lete by sa hranice neotvorili, ktoré kraje a časti Slovenska sú tvoje obľúbené? Kam by Slováci mali zájsť? Čo možno nie je až tak prebádané v našej rodnej krajine a veru sa tam oplatí ísť?

Ja mám Slovensko celkom precestované, okrem západných Tatier, čiže ja by som chcel navštíviť západné Tatry tento rok. Snáď sa mi už konečne podarí dať si tam nejakú dobrú túru.

Ale určite Slovenský Raj, a aj okolo Bratislavy je niekoľko nádherných miest. Ja som tento víkend absolvoval túru na Vysokú, kde som z Modry prešiel cez vrch Vysoká až do Kuchyne. Neodporúčam ľuďom vyhľadávať také tie klasiky ako sú možno vyslovene iba Tatry, ale skôr sa pozrieť čo máme okolo vlastného domu.

Som priamo z Bratislavy a tiež nepoznám úplne všetko - o Vysokej som počul prvý krát tento víkend a to tu žijem 28 rokov. Takže by som ľuďom odporučil, aby sa popozerali na atrakcie ktoré majú okolo domu, a možno o nich ani nevedia.

Milan, ďakujem veľmi pekne za super rozhovor! Rozhodne vám odporúčame sledovať Milanov blog – Milan Bez Mapy, a ak vás bavia krásne nápadité fotky a vtipné popisy, začnite ho sledovať aj na Instagrame, nájdete ho tam ako @milan_bezmapy

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte komentár ku článku

avatar
Milan Bez Mapy
Komboš

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor =)