Nikoleta Menyhártová: „Rob to s vášňou, alebo vôbec“
Poznám málo dievčat, ktoré by len tak z nudy vo voľnom čase začali vytvárať webové stránky. Nikoleta Menyhártová je jednou z nich. Vraví, že dnes už programuje menej, ale stále jej to uľahčuje život.
Dovolenka v Indii odštartovala jej vášeň pre tvorbu videí. A práve o nej sa dnes budeme rozprávať.
Jej portfólio zahŕňa videá z ciest po Slovensku aj zahraničí, svadobné filmy, profesionálne promo videá firiem. Píše cestovateľský denník Travelog a neustále sa snaží zlepšovať.
V dnešnom článku vám ponúkame know-how, ako na profesionálne videá a fotky. A to úplne zdarma. Perfektné, čo vy na to?
Niki, nebudem chodiť okolo horúcej kaše. Ako sa krásne, jemné, krehké dievča ako ty dostane k IT technológiám, tvorbe web stránok, programovaniu a videám?
Ahoj Veronika, veľmi si vážim, že si ma oslovila. Myslím, že to začalo ešte v detstve, keď sa môj otec stále vŕtal v počítačoch a vždy ma fascinovalo, ako sa rôznymi príkazmi dajú docieliť rôzne úkony. Celkovo ma to vždy lákalo viac k matematickým predmetom na škole. Keď som sa musela rozhodnúť, kam na výšku, rozhodnutie nakoniec padlo na kombináciu ekonomických predmetov a informatiky - hospodárska informatika. Programovanie ma bavilo, tak som vo voľnom čase začala vytvárať web stránky.
Aj keď už programujem menej, do dnešného dňa mi to veľmi pomáha a uľahčuje život.
S videami som začala vďaka cestovaniu. Chcela som z dovolenky spraviť peknú spomienku a začalo ma to veľmi baviť.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Tomasovsky vyhlad
#naturephotography #perfectview #forest #beatenpath #filmmaking
Kde si bola vtedy na dovolenke?
Myšlienka vznikla v Indii, kde som začala točiť s Gopro 5, avšak videá boli tak roztrasené, že som s výsledkom nebola vôbec spokojná. Navyše mi video v tej dobe Youtube zablokoval kvôli zle zvolenej hudbe.
Keď prišla ďalšia dovolenka, pripravila som sa o niečo lepšie, aj vďaka radám môjho kamaráta, a zase som sa posunula o niečo vpred. Zadovážila som si malý kompaktný Canon G7X mark II, s ktorým som absolvovala kurz fotenia v Kambodži.
Stále ma to ale lákalo viac k videám.
Prvé video, ktoré Nikoleta natočila a zostrihala je z jej cesty po Kambodži. Rozhodne stojí za pozretie.
A ako vyzerá tvoja foto a video výbava teraz?
Tá sa výrazne zmenila od leta tohto roku. Keďže ma to chytilo, tak nič z vyššie spomenutého už nespĺňalo moje požiadavky. Chcela som viac - možnosť slowmotion, 4K, stabilizáciu…
A tak môj výber skončil na bezzrkadlovke Panasonic Lumix GH5, na ktorej mám najčastejšie speedbooster Viltrox. Aby som mohla použiť obľúbený objektív Sigma 18-35 so svetelnosťou 1.8, ktorý je natívne vyrábaný pre fotoaparáty s APS-C čipom.
Na stabilizáciu obrazu zatiaľ nepoužívam nič, keďže GH5 ma zabudovanú duálnu stabilizáciu. Ale na niektoré zábery predsa len nestačí, do budúcna by som si chcela kúpiť DJI Ronin S alebo Moza Air.
V neposlednom rade je potrebné obrovské množstvo miesta na hardisku pre videá. Ak nahrávam v 4K, tak pri jednom natáčaní miniem 1-2 SD karty (o veľkosti 32GB / 64GB).
Na strihanie používam Adobe Premiere CC, prípadne Adobe After effects. Na audio využívam Epidemic sound.
Ak si chcete pozrieť celú Nikoletinu foto a video výbavu, nájdete ju tu.
A ako to vyzerá, keď cestuješ? Mení sa obsah tvojej tašky na cestách po svete?
Cestovanie s technikou si vyžaduje hlavne praktickosť. Samozrejme je fajn bonus mať vizuálne pekný ruksak, ale je to až priorita číslo dva. Keďže investície sú spočiatku dosť veľké, a finančný prínos minimálny, snažím sa vyberať veci kvalitné, ale cenovo dostupné.
Najprv som potrebovala menší ruksak, vhodný na cestovanie v lete, kde sa mi zmestí všetko dôležité. Tak som zvolila Vanguard Adaptor 41.
Na zimu či cestovanie do zahraničia mi však nestačí, preto odporúčam Lowepro Sport AW I (existuje už novšia verzia Lowepro Sport AW II).
V ruksaku mam okrem GH5 a objektívov samozrejme Gopro 5, aktuálne poškuľujem po novom Gopro Hero 7, ktorý má neskutočnú stabilizáciu.
Pri cestovaní do exotiky nesmie chýbať Dome Port - Telesin a vodotesný obal. Pri turistike statív.
Čo sa týka drona, ten má zatiaľ v réžii moja polovička. Máme Mavic Pro a Mavic Air na cestovanie.
A aby som nezabudla, cestuje s nami samozrejme tona káblov, nabíjačiek, bateriek, obalov 🙂
Stretla si sa s niečím, čo ťa prekvapilo, zarazilo alebo šokovalo pri tvorbe videí?
Šokovalo ma, že to vôbec nie je také ľahké, ako by sa mohlo zdať. Vyžaduje to neskutočne veľa času a študovania. Mojimi očami prešli stovky, trúfam si povedať, že až tisícky youtube tutoriálov a niekoľko online kurzov.
Ak cestujete do zahraničia, musíte si vopred naštudovať lokálne pravidlá pre používanie dronov, keďže každá krajina ich má iné. Pre nekomerčné použitie zväčša stačí dodržiavať základné pravidlá, ako nelietať nad skupinami osôb, nelietať v noci, vyhnúť sa zónam okolo letísk, nemocníc, dodržať maximálnu výšku letu a očný kontakt s dronom. Pre komerčné použitie potrebujete celú sériu povolení.
A ešte ma trošku nepríjemne zarazilo, že cena práce častokrát nie je pochopená, a klienti si neuvedomujú, koľko práce môže byť aj napríklad s 2 minútovým videom. Chcem o tom v budúcnosti napísať článok, čo všetko treba absolvovať pri tvorbe. Od prípravy, nahrávania, cez audio, až po strihanie - najmä ak všetko robí jeden človek.
Koho tvorba ťa inšpiruje? Či už zo slovenskej alebo zahraničnej scény? Kde čerpáš inšpiráciu?
To je dobrá otázka. Denne nachádzam neskutočné množstvo šikovných ľudí, ktorí zdieľajú svoje know - how, často zadarmo.
Zo zahraničia by som spomenula youtubera, ktorý bol taký môj “prvý idol” - Matti Haapoja, ale postupne sa k nemu pridalo veľmi veľa ďalších.
Sledujem zopár ľudí aj na slovenskej scéne, musím spomenúť dvoch chalanov, ktorých videá som naozaj poctivo pozerala a nevypla po 15 sekundách, a to sú Lukáš Kolenič a Patrik Grečmal.
Čo sa týka fotky, ale aj videa, tak Patrik Paulínyi, a taktiež dáva rady na cestovanie.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Máš nejaký veľký sen, pre koho by si chcela točiť videá alebo s kým by si chcela spolupracovať?
Priznám sa, že zatiaľ sa snažím na sebe pracovať, aby som bola lepšia a sebavedomejšia. Výzvy prídu postupne. Ale určite by som chcela točiť nejaký väčší event, koncert alebo festival a spraviť nezabudnuteľné aftermovie.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
A ako asi vyzerá taký pracovný proces? Možno si to veľa ľudí predstaví ako ''zoberiem kameru, odídem na dovolenku a niečo natočím... ''
V ideálnom prípade pred každým natáčaním je dobré spraviť si plán. Je jedno, či ide o cestovateľské video alebo video pre klienta. Nie je nič horšie, ako sa topiť v hodinách videa a hľadať ten onen záber, ktorý použijete.
To platí aj pre dovolenku. Najhoršie, čo môžete spraviť, je točiť všetko. Lebo veď “čo ak to budem chcieť použiť”. No nebudete. Naozaj. Spočiatku je to však ťažké určit, chce to prax.
Ak chcete robiť napríklad časozberné videá (timelapse), nemôžete zabudnúť statív. Pri cestovaní ideálne niečo malé skladné.
Ministatív Manfrotto vhodný na cestovanie
Máš nejaké tipy pre začiatočníka, ktorý by rád začal s fotením alebo videami? Kde začať, ako postupovať, čo si zadovážiť?
Prvý a najdôležitejší tip - musí vás to baviť. Viem, že to znie ako klišé, ale naozaj platí pravidlo ''Do it with passion or not at all''. Je to veľmi kreatívna práca a samozrejme nie každý máme rovnaký vkus, takže sa treba naučiť prijímať kritiku a zlepšovať sa. Nie každému vždy vyhoviete.
Na začiatku nie je potrebné vrhnúť sa na profesionálnu techniku, treba sa v tom nájsť a užívať si to.
Dá sa zadovážiť aj lacnejšia technika, môžete si kúpiť fotoaparát či kameru spod ruky za polovičnú cenu alebo použiť smartfón so stabilizátorom. A keď vás to chytí, až potom do toho choďte naplno 🙂
Ďakujem Nikolete za skvelý rozhovor. Myslím, že sme sa téme venovali celkom do hĺbky, čo poviete? Dajte nám vedieť!
Niky nájdete na jej web stránke inikki.sk. Oplatí sa tiež odoberať jej youtube kanál. Psssst, prezradím, že sa už onedlho môžete tešiť na video z jej cesty po Filipínach. A samozrejme, nezabudnite jej dať follow na instagrame, kde ju nájdete ako @nicusska.
Pridajte komentár ku článku