Patrik Karľa: „Ľudí baví všetko, v čom vidia zlepšenie.“

Patrik Karla

Možno ste si už všimli, že zbožňujem robiť rozhovory s ľuďmi, ktorí sú inšpiratívni, šikovní a svoju prácu považujú za svoje najväčšie hobby. Inak to nie je ani v prípade kondičného trénera a bežca Patrika Karľu.

Na Patrikovi som nenechala nitku suchú! Vyspovedala som ho, čo robiť v prípade, ak ma beh nebaví, ako sa motivovať, či je strečing pred a po behu dôležitý, aj aká obuv je na beh najvhodnejšia. A keďže Patrik je dokonca víťaz Spartan Sprintu vo Valčianskej doline z roku 2017, neobišla som samozrejme ani tému obľúbeného Spartan Race.

Ja som po dopísaní článku na seba hodila kraťasy, tričko, obula bežecké tenisky a už som utekala do parku. Síce som zvládla iba 5 kilometrov, ale na začiatok fajn 🙂 Stavím sa, že po dočítaní rozhovoru ani vy neobsedíte. Tak poďme na to.

Patrik, ahoj, ďakujem, že si si našiel čas na rozhovor. Viem o tebe, že pôsobíš ako kondičný tréner, venuješ sa aj online coachingu, zúčastňuješ sa súťaží Spartan Race, si bežec… ako si sa k tomu dostal?

Ahoj Veronika, popravde to nejako prišlo samo od seba. Vyskúšal som viacero prác a žiadna ma nijako nenapĺňala. Nakoľko som sa vo voľnom čase venoval cvičeniu a bavilo ma to stále viac, rozhodol som sa vyskúšať štúdium na Univerzite Komenského v Bratislave, Fakulte telesnej výchovy a športu.

Samozrejme, fyzické skúšky na takúto školu nie sú najľahšie a tak som sa musel začať pravidelne kondične pripravovať. Po úspešnom absolvovaní skúšok som si povedal, že by bola škoda teraz prestať a tak som pokračoval. A to ma priviedlo k tomu, že vyskúšam preteky Spartan Race. Keď som prvýkrát dobehol do cieľa týchto extrémnych bežeckých pretekov, hneď som vedel, že toto je smer, ktorým chcem ísť.

Čo presne znamená kondičný tréning? Venuješ sa najmä behu a rôznym vytrvalostným cvičeniam, alebo to zahŕňa tiež silové cvičenia v posilňovni?

Väčšina ľudí si myslí, že kondičný tréning je čisto len o kondícii. Pravda je však taká, že kondičná príprava znamená omnoho viac. 

Silové cvičenia a celkovo rozvoj sily je veľmi dôležitý aspekt kondičnej prípravy. Ak sa táto stránka rozvíja správne, bezprostredne to zvyšuje športový výkon.

Samotný kondičný tréning nezahŕňajú len vytrvalostné cvičenia. Je potrebné rozvíjať rôzne silové, koordinačné či mobilizačné stránky športovcov. Všetky tieto aspekty musia ísť ruka v ruke, ak chceme dosiahnuť čo najlepší športový výkon.

Ty sa venuješ z veľkej časti behu. Ako vyzerá taký bežecký tréning s tebou? Na čo by som sa mala pripraviť?

Verím, že každý tréning, ktorý vediem vyzerá zaujímavo. Snažím sa to robiť tak, aby športovci a klienti neupadali do žiadneho stereotypu. 

Pripraviť sa treba vždy na to, že spolu vyjdeme z komfortnej zóny. Na rozvíjanie našej kondície telo potrebuje dostať dostatočne silný impulz a následne sa bude môcť adaptovať a teda zlepšiť. Presne tento impulz však dosiahneme, len ak vystúpime z našej zóny komfortu. Tak ak sa pýtame na čo sa pripraviť, odpoveďou je: DISCIPLÍNA.

Máš pre mňa nejaký tip, keď ma teda príliš beh nebaví, ako sa motivovať a neunudiť po 1 kilometri, ale chcela by som schudnúť? Odporúčaš behať dlhšie trate pomalším tempom či účinnejšie sú rýchle krátke šprinty? Daj nejaký tip, ako na to 🙂

Mám veľa klientov, ktorých beh nebaví. Väčšinou beh ľudia nemajú radi, pretože im to zo začiatku nejde. Je im to nepríjemné a v konečnom dôsledku sa im ani nechce utekať niekoľko kilometrov. 

Ja využívam to, že u ľudí začnem dávkovať beh v čo najmenších dávkach. Napríklad 2 min beh, ktorý strieda 2 min chôdza. A takto niekoľkokrát dookola. Postupne zvyšujeme dĺžku behu a skracujeme pauzu. Väčšinou to končí tak, že ľudí začne baviť prekonávať svoje limity a obehnúť stále viac kilometrov za daný čas. Ľudí baví všetko to, v čom vidia zlepšenie. 

Bežecké topánky adidas adizero adios 4 w

Dámske bežecké tenisky Adidas Adizero Adios 4 sú vyrobené pre maratónske bežkyne.

Bežecké topánky Nike WMNS AIR ZOOM PEGASUS 3

Dámska bežecká obuv Nike Airzoom Pegasus 36 absorbuje nárazy a dobre zaberá na rôznych povrchoch.

Tento postup uplatňujem v mnohých prípadoch a môžem povedať, že aj tí najväčší odporcovia behu si už radi obujú bežecké tenisky

Motivácia je u každého rôzna, niekto chce prekonávať čo najdlhšiu vzdialenosť, niekto čo najdlhší čas trvania behu. Ako motivácia určite platí nová trasa, zmena prostredia, alebo účasť na bežeckom podujatí. Veľa robí aj spoločnosť pri behu, pretože vo dvojici sa to ťahá lepšie.

Zvyknú ľudia podceňovať rozohriatie pred behom či strečing po ňom? O čo vlastne ide, prečo je to také dôležité?

Toto je celosvetový problém rekreačných bežcov. Väčšina ľudí úplne vynecháva rozohriatie, to spôsobuje časté zranenia, a v neposlednom rade aj horší bežecky výkon.

Na strečing po tréningu sú rôzne štúdie a názory. Niektorí tvrdia, že je to nevyhnutne, iní zasa, že to nie je až taká pravda. 

Môj názor je, že rozohriatie pred samotným tréningom je veľmi dôležité, pretože je potrebné telo na výkon pripraviť, dostať do svalov, šliach a kĺbov viac krvi a oboznámiť telo s tým, že ho ideme zaťažovať. V opačnom prípade si môžeme privodiť nepekné zranenia, ktoré nás vedia odstaviť od tréningu aj na dlhšiu dobu. 

Strečing po tréningu je podľa mňa taktiež veľmi dôležitý - urýchľuje regeneračne procesy, no netreba to veľmi preháňať. Pár základných cvikov by malo stačiť.

Pri behu je asi dôležitá aj vhodná obuv. Ktoré tenisky sú tvoje obľúbené?

Áno, obuv je extrémne dôležitá, nakoľko dnes sa behá väčšinou po tvrdom povrchu a to vie samozrejme našim kĺbom a chrupavkám narobiť neplechu. Hlavne pri zlej bežeckej technike. 

Moderné tenisky vedia vo veľkej miere tlmiť otras pri došľapovaní a tak zmierňovať negatívny dopad na kĺby. Ja osobne uprednostňujem tenisky značky Adidas alebo Nike. Tenisky sú už stavané aj podľa toho, aký typ behu plánujeme ísť behať. 

Na dlhé behy sú skôr tenisky s mäkkou podrážkou, kdežto na rýchle behy si bežci volia skôr tvrdšie modely, ktoré im dodávajú väčšiu stabilitu a nižšiu hmotnosť.

Trailové topánky adidas TERREX AGRAVIC BOA

Pánska trailová obuv Adidas Terrex Agravic Boa je vhodná do náročného terénu.

Bežecké topánky Nike ZOOM PEGASUS TURBO 2

Pánska bežecká obuv Nike Zoom Pegasus Turbo 2 je vhodná na beh na dlhé vzdialenosti.

Povedz mi trošku o Spartan Race, nikdy som žiadny nezažila, iba som videla, že to musí byť riadna makačka. Prečo sa ich zúčastňuješ ty? A čím všetkým si súťažiaci musia prejsť?

Spartan Race je to najlepšie čo som zatiaľ zažil (čo sa týka behu). Sú to bežecké preteky, na ktorých nejde len o beh, ale o x ďalších aspektov. Väčšinou sa beží v kopcoch a lesnom prostredí. Na ceste do vysnívaného cieľa musíš prekonať mnoho prekážok a nástrah. Či už je to voda, blato, ostnatý drôt alebo trojmetrové drevené steny. 

Prekážok je fakt veľa a človek musí byť aj fyzicky dobre pripravený, aby ich všetky úspešne absolvoval za čo najkratší čas. V opačnom prípade za neúspešne absolvovanie prekážok hrozí trest v podobe 30 angličákov - burpees

Spartan Race sa beží v rôznych dĺžkach a to 5 km, 13 km a 20 km. Raz ročne sa organizuje aj Ultra Beast Spartan Race s dĺžkou 40 km! 

Zúčastňujem sa ich, pretože je to pre mňa veľká výzva. Vždy keď dobehnem do cieľa, viem čo musím zlepšiť a na čom popracovať. No hlavne ma to neskutočne baví !

Na ktorý Spartan si spomínaš, že si sa poriadne zapotil? Prípadne na nejakú konkrétnu prekážku?

Myslím, že som neštartoval na takých pretekoch, kde by som sa poriadne nezapotil. No zatiaľ asi najťažší štart som zažil v maďarskom meste Epleny. Strašne veľa blata, veľké prevýšenie a poriadne ťažká trasa. To všetko sa ukázalo aj na výsledných časoch. 

Spomínam si na najťažšiu prekážku v Eplény a tou bola Sandbag carry. Je to o tom, preniesť vrece naplnené pieskom po určenej trase. Samozrejme, trasa je väčšinou navrhnutá tak, aby viedla cez veľmi strmý kopec a Epleny neboli výnimkou. V kombinacii s výškovými kilometrami, ktoré sme už mali v nohách, to bolo fakt peklo. Každým krokom som dostával kŕče striedavo do pravého a ľavého lýtkového svalu. Fakt som bol veľmi rád keď som to vrece zo seba konečne zhodil.

Venuješ sa aj coachingu ľudí pred Spartan Race? Prípadne pred nejakými inými bežeckými súťažami? To asi musí byť veľmi dlhá a komplexná príprava...

Áno, samozrejme, príprava na niečo ako je Spartan Race si vyžaduje dôkladnú prípravu. Okrem toho pripravujem ľudí na iné bežecké podujatia, polmaratóny alebo aj na fyzické preskúšania.

Nielen Spartan ale určite aj tréningy v posilňovni či pravidelné behy si vyžadujú nejaké doplnenie vitamínov či iných výživových doplnkov. Berieš nejaké, ktoré sú tvojmu zdraviu a výkonu prospešné?

Určite áno, každý vitamín, minerál alebo makronutrient má v našom metabolizme svoju úlohu a ich prípadný nedostatok môže mať priamy vplyv na náš športový výkon. Ja osobne suplementujem magnézium, vitamín C (ak je potreba) a momentálne testujem kĺbovu výživu. 

Inak sa snažím nejako veľmi nezasahovať do dalších metabolických procesov. V časoch strednej školy som to trochu so suplementami prehnal a odzrkadlilo sa to na mojom zdraví, takže momentálne, ak nemusím, tak sa do zbytočností nehrniem.

Magne b6 forte

Magne B6 Forte obsahuje horčík a vitamín B6, pomáha odstraňovať únavu, svalové kŕče, vyčerpanie.

Jamieson vitamín C

Vitamín C s postupným uvoľňovaním pomáha pri únave, chrípke, prechladnutí.

Odporučil by si nejaké aj pre ženy? Sú nevyhnutnosťou?

Ak má telo niečoho málo, je potrebné to doplniť - najlepšie stravou. Ak to nie je možné, vtedy odporúčam siahnuť po doplnkoch výživy. Určite netreba zabúdať na základne formy vitamínov a minerálov. Pestrá strava je však dobrým receptom na to, aby sme do seba nemuseli dodávať rôzne chemicky upravené doplnky. (Pokiaľ nie je potreba.)

Centum pre ženy

Centrum pre ženy je výživový doplnok, ktorý obsahuje potrebné vitamíny, minerály a stopové prvky.

Aké sú tvoje ďalšie ciele ?

Zdokonaľovať sa v tom, čo robím a tak stále kvalitnejšie pomáhať ľuďom dosahovať ich ciele. Popri tom vyskúšať triatlon a iné extrémne vytrvalostné preteky.

A kde ťa môžeme nájsť, ak by sme si s tebou chceli zacvičiť, prípadne prebrať stravovací plán?

Momentálne pôsobím v tréningovom centre s názvom INDIVIDUAL TRAINING CENTERNachádzame sa na Bajkalskej 4 v Bratislave. No ľuďom pomáham dosiahnuť ich ciele aj prostredníctvom internetu ako online coach.

Veľmi pekne ďakujem Patrikovi za skvelý rozhovor a praktické tipy, ktoré určite mnohí zužitkujeme. Patrika môžete začať sledovať na instagrame, kde ho nájdete ako @coach_patrik. Môžete si s ním dohodnúť tréningy alebo sa minimálne nechajte motivovať jeho závideniahodnými športovými výsledkami. 

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar