Petra Poláková: „Z môjho najväčšieho hobby sa stala moja práca“

Petra Poláková

„V zdravom tele zdravý duch.“ My v redakcii môžeme len súhlasiť. A keďže nás baví prinášať vám stále nové články s inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí sú profíci vo svojom obore, rozhodla som sa vyspovedať Petru Polákovú.

Petra sa zamilovala do fitnessu vo svojich 14 rokoch, precvičuje skupinový bodystyling, step, indoor K2, v posilňovni dáva osobné tréningy a míľovým krokom napreduje v jej obľúbenej ashtanga jóge.

Zaujímalo ma, či môžem jógu cvičiť aj sama doma, čo môže pomôcť začiatočníkovi v náročných pozíciách, aj v čom sa jej cvičí najpohodlnejšie. A prezradila aj svoje stravovacie návyky.

P.S.: Na záver má pre vás svoj overený tip na chudnutie a zdravý životný štýl. Čítajte až do konca.

Ahoj Peti, viem o tebe, že vlastne celý život športuješ, staráš sa o svoje telo. Čomu všetkému sa venuješ?

Do fitka chodím od 14 rokov, začala som skupinovými hodinami ako aerobic, step aerobic, bodystyling, ktoré som si okamžite zamilovala. Po niekoľkých rokoch ma Evka, majiteľka Fitness & Aerobic Center v Galante oslovila, či by som nechcela aj precvičovať. Neváhala som. Postupne som sa začala venovať aj tréningom v posilňovni a z môjho najväčšieho hobby sa stala moja práca. Momentálne v spomínanom fitku pracujem aj ako osobná trénerka. 

A približne pred rokom a pol som sa začala venovať jóge.

Ako si sa k nej dostala? Je mnoho druhov jógy, ktorému sa venuješ ty?  

Bolo to celkom ľahké, keďže jedna z mojich najlepších kamarátok učí ashtanga jógu. Jeden deň som jej zavolala a spýtala sa, či by ma nezačala učiť, keďže milujem rôzne druhy pohybu. No a od toho dňa som u nej 3x do týždňa.

Ashtanga jóga je v súčasnosti popri klasickej hatha jóge najrozšírenejšou jógovou školou. Je fyzicky veľmi náročná a optimálne by sa mala precvičovať až 6 krát týždenne. Tento typ jógy je pomerne striktný a vyžaduje si veľkú dávku vôle, disciplíny a pokory. Veľkou výhodou ashtangy je, že sa študenti na lekciách učia krok za krokom stále rovnakú sériu, takže po určitom čase sú schopní cvičiť úplne samostatne.  


Čo je na nej najťažšie? Je pre každého?

Síce sa hovorí, že ashtanga je jedna z najnáročnejších druhov jógy, určite je vhodná pre každého, a aj pre začiatočníkov. Dobrý učiteľ vie, čo je v možnostiach jeho študentov. Všetko sa dá prispôsobiť fyzickým možnostiam každého človeka, vôbec sa netreba báť.

A čo je na nej najťažšie? Ťažko povedať, pre mňa je to určite utíšiť myseľ...

Kto je tvojím vzorom v jóge? Mala si možnosť cvičiť s niekým, v jóge známym? 

Vzor nemám. Ale mala som možnosť 2 týždne cvičiť v Thajsku s celosvetovo uznávaným fínskym učiteľom Petrim Raisanenom. Bol to neskutočný zážitok, ale ja mám aj tak najradšej dopomoc od mojej kamošky Martiny.

Odporúčaš navštevovať jógové štúdio alebo si môžem zacvičiť aj doma? Nemôžem si ublížiť?

Aspoň na začiatok odporúčam navštevovať jógové štúdio, úplne najlepšie sú súkromné hodiny. A keď už vieš, čo a ako, samozrejme môžeš cvičiť doma, stačí ti jógamatka. Dokonca by som povedala, že pokiaľ sa chceš jóge venovať, mal by si praxovať aj doma. 

Jogamatka Bodhi

Petra si obľúbila jóga podložku značky Bodhi, ktorá sa nešmýka

A ak nespadneš zo stojky na televízor alebo konferenčný stolík, určite si neublížiš 🙂 Dôležité je počúvať svoje telo a poznať svoje limity. Telo ťa má trošku ťahať a máš cítiť, že ho cvičíš, pohyb ťa však nesmie bolieť. Vtedy trochu uber, a poriadne v pozícii dýchaj, menej je viac. S nikým sa neporovnávaj, nestojí ti to za to, aby si si natiahol sval alebo šľachu. 

#handstand #backbend #openheart #yoga #yogagirl #gym #gymlife #oysho

Príspevok, ktorý zdieľa petra.polakova (@petra_polak),

Začiatočníkom je asi ťažké urobiť množstvo pozícií, čím si môžu dopomôcť?

Najideálnejšie je, keď ti dopomôže učiteľ, ale veľmi často sa využívajú jóga tehličky a bloky, rollery, popruhy, kruhy, a často aj samotný zrolovaný uterák veľmi pomôže.

Jóga blok

Jóga blok slúži na preťahovanie rúk, nôh a chrbta, alebo dosiahnutie takých polôh, ktoré by ste bez neho nedokázali

Jóga pás

Pás na jógu vám pomôže zvládnuť obtiažnejšie pozície a zvýšiť flexibilitu celého tela 

Kruh na jógu

Jógový kruh vám výborne poslúži aj na strečing

Okrem toho, že je dôležité cítiť sa dobre zvnútra, určite netreba zabúdať ani na pohodlné oblečenie. Máš obľúbenú značku?

V poslednej dobe som si veľmi obľúbila značku Oysho, najmä ich legíny, ktoré nosím skoro stále. Na jógu, na cvičenie, alebo aj keď len trénujem baby v posilke. Sú veľmi pohodlné, z dobrého materiálu a navyše krásne tvarujú postavu. Okrem toho mám rada oblečenie od Nike a Reebok. Tenisky si kupujem už dlho Reebok CrossFit Nano, najviac mi vyhovujú. 

Oysho legíny

Legíny značky Oysho sú veľmi pohodlné, majú vysoký pás a navyše množstvo farebných kombinácií

Oysho tričko

Tričko z extra jemného materiálu využijete napríklad aj v posilňovni

Oysho podprsenka

Dobre padnúca športová podprsenka je základ. Z Oysho môže byť naviac aj štýlovým doplnkom

Ako sa zvykneš stravovať pred a po cvičení, aby ti nebolo ťažko?

Mne osobne vyhovuje cvičiť na lačný žalúdok, ale každému vyhovuje niečo iné. Ak cvičím v posilňovni alebo precvičujem skupinovú hodinu, najem sa tak 3 až 4 hodiny predtým, aby som počas cvičenia mala už skoro prázdny žalúdok. Hneď po cvičení vypijem proteínový nápoj. Veľmi mi chutí Soy Pro vanilkový od Scitec Nutrition alebo Vegan Protein od Weideru. Potom sa do hodiny snažím normálne najesť. Často jem ryžu, ryby, chudé mäso, vajíčka, polievky, veľa zeleniny. Snažím sa vyhýbať spracovaným potravinám a umelým sladkostiam.

Jógu cvičím ráno nalačno a hneď po nej sa naraňajkujem, najradšej mám rôzne variácie ryžovej alebo ovsenej kaše.

Keď varí @tinakato_cush ?❤ #shakshuka

Príspevok, ktorý zdieľa petra.polakova (@petra_polak),

Užívaš aj nejaké iné doplnky stravy? Ženy sa toho často boja.

Ja sa výživovým doplnkom vôbec nevyhýbam. Ženy si často mylne myslia, že keď vypijú 1 proteínový nápoj, narastú im hneď veľké svaly. Tak to vôbec nefunguje. Veľmi často sa stretávam s otázkou: „Nebudem z toho veľká, nepriberiem?“ Nie, nebudeš.

Netreba však zabúdať na to, že aj proteínový šejk obsahuje určité množstvo kalórií a mal by ti zapasovať do tvojho denného kalorického príjmu. Ak si prídeš do posilky pokecať s kamoškou, prejdeš sa 20 minút na páse a spravíš 20 brušákov, je ti zbytočný. 

Soy Pro proteín od Scitec Nutrition

Petra má obľúbený Soy Pro vanilkový proteín od Scitec Nutrition

BCAA od Scitec Nutrition

Petra si do vody počas tréningu zamiešava BCAA na regeráciu a ochranu svalovej hmoty

Okrem proteínových nápojov pijem počas cvičenia BCAA (aminokyseliny leucín, isoleucín a valín) zamiešané do vody - na regeneráciu a ochranu svalovej hmoty. A do proteínu si pridávam glutamín (tiež aminokyselina) - používam všetko od značky Scitec. Ako spaľovač tukov pijem čiernu kávu asi hodinu pred cvičením.

Jar klope na dvere, veľa z nás má ešte stále na sebe nejaké to kilo nalepené z Vianoc. Aký je podľa teba najúčinnejší spôsob ako teraz na sebe zamakať a v lete sa cítiť dobre v plavkách?

Ja zastávam názor, že akýkoľvek pohyb je dobrý, stačí sa hýbať. Každý druh cvičenia od jógy cez plávanie, bicyklovanie až po crossfit má pre telo význam. Ak chceme vidieť reálne výsledky, odporúčam hodinu intenzívnej fyzickej aktivity aspoň 3-4 krát do týždňa (3x stačí pre menej trénovaného začiatočníka).

A čo sa stravy týka, nie som zástancom drastických diét, kľúčom k peknému a zdravému telu je zdravá vyvážená strava. Platí, že sme to, čo jeme 🙂 Či už vám vyhovuje jesť 3 či 5 krát za deň, dôležité je mať režim a pravidelnosť, neprejedať sa, nejesť veľmi neskoro večer a hlavne dopriať pestrú a zdravú stravu. 

Veľmi pekne ďakujeme za perfektný rozhovor plný užitočných rád. Neviem ako vy, ale ja som sa už prihlásila na najbližšiu hodinu jógy, idete do toho so mnou?

Petru môžete začať sledovať na jej instagramovom profile @petra_polak , kde načerpáte určite množstvo inšpirácie. Hor sa do cvičenia!

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar