Mraziť či nemraziť? Strácajú sa mrazením z ovocia a zeleniny vitamíny?

Mrazené ovocie vitamíny

Mrazenie je vo všeobecnosti považované za jeden z najlepších spôsobov, ako uchovávať potraviny v čo najvyššej kvalite.

Pomocou chladu možno zakonzervovať rôzne druhy mäsa, či už surové, ale i tepelne upravené, pečivo, maslo, múčniky a dokonca aj ovocie a zeleninu. 

Práve pri ovocí a zelenine sa však zvykne veľa diskutovať o tom, či je pre ne táto forma konzervovania vhodná a či ich zbytočne neoberá o dôležité živiny. 

Ako to teda v skutočnosti je? Naozaj sa strácajú mrazením z ovocia a zeleniny vitamíny? Alebo ide iba o mýtus?

Prečo práve mrazenie?

Skôr než si posvietime na zamrazovanie ovocia a zeleniny, pozrime sa najprv na dôvody, prečo vôbec potraviny zamrazovať. 

Veľkým neduhom našej spoločnosti je plytvanie jedlom. V našich chladničkách sa zvyknú povaľovať nespotrebované zvyšky a to až dovtedy, kým nepríde ich čas a nerozhodneme sa ich vyhodiť do koša.

A pritom by sa dali tak ľahko uschovať na inokedy. Stačilo by ich dať zamraziť. 

Mrazenie ako také je nielen najpoužívanejšou, ale aj najlepšou metódou konzervovania drvivej väčšiny potravín. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako funguje? 

Pri nízkych teplotách dochádza v potravinách k pozastavovaniu chemických a biologických procesov, ktoré stoja za kazením a znehodnocovaním potravín. Hustnú bunkové šťavy, kvapalina sa premieňa na ľad, a v takomto prostredí už mikroorganizmy nemajú šancu na život. 

Tu je však tiež dôležité vedieť, že mrazením nedochádza k úplnému ničeniu mikroorganizmov už obsiahnutých v potravinách, resp. ak, tak iba v malom množstve. Vždy preto zamrazujte iba čerstvé, nezávadné potraviny. 

Mrazenie má viacero výhod, ktoré ocení každá správna gazdinka. Prečo teda zamrazovať potraviny?

  • Mrazenie potravín pomáha predchádzať plytvaniu jedlom. Môžete tiež vďaka nemu ušetriť. 
  • Mrazením potraviny nestrácajú na kvalite, ale práve naopak. Stačí ich zamraziť na vrchole ich čerstvosti. 
  • Uchovávaním potravín v mrazničke predĺžite ich životnosť, a to bez toho, aby ste museli použiť konzervačné látky. 
  • Mrazenie je tiež pohodlné a praktické. V zime si vďaka nemu môžete dopriať i chutné letné ovocie. 
Uskladnenie zeleniny v mrazničke

Mrazenie je vynikajúci spôsob, ako uchovávať i veľké množstvá zeleniny či ovocia. 

Čo do mrazničky patrí a čo nie?

Aj napriek tomu, že mrazenie je skvelým spôsobom, ako predĺžiť životnost potravín, nie každej surovine pobyt v mrazáku pristane. Niektoré druhy potravín totiž vôbec nie sú vhodné na zamrazenie. 

Ktoré potraviny teda môžete smelo zamraziť a ktoré do mrazničky rozhodne nepatria?

Možnože už z vlastných skúseností dobre viete, čo do mrazničky nepatrí. Ak sa v nej pokúsite uskladniť syr, jogurt a vôbec, akýkoľvek mliečny výrobok, s najväčšou pravdepodobnosťou ho už nebudete konzumovať. Nielenže bude mať inú štruktúru a konzistenciu, ale ani jeho chuť nebude bohvieaká.

Do mrazničky by ste nemali dávať ani rôzne omáčky, ako napríklad majonézu a, samozrejme, ani to, čo už raz zamrazené bolo. 

A čo do mrazničky môže ísť? Na zamrazovanie je vhodné mäso, či už kuracie, bravčové, hovädzie, a to surové, ale aj uvarené. Zamraziť si môžete aj mäsové výrobky, ako klobásu, slaninu či salámu. 

Do mrazničky sa hodí aj rôzne pečivo, múčniky či koláče. Zamraziť môžete napríklad aj vajcia, samozrejme, bez škrupiny. Skúste ich rozbiť a naliať do plechu od muffin. Skvelý trik, čo poviete? 

Dokonca aj uvarená ryža či cestoviny môžu putovať do mrazničky. Tu je však dôležité zamraziť ich najprv rozprestreté na plechu (až potom v jednom boxe). Predídete tak ich zlepeniu a nie práve najlahodnejšej konzistencii.

Zamrazovať môžete pokojne aj ovocie a zeleninu. Ako je to ale potom s obsahom živín a zdraviu prospešných vitamínov? Strácajú alebo nestrácajú sa mrazením z ovocia a zeleniny?

Tip od experta

"Na mrazenú zeleninu sa mnohí pozerajú s dešpektom. Neprávom. Je dopestovaná a zozbieraná v lete. Nie je len zo skleníkov a z fólií, dozrieva na poliach zaliatych slnkom a obsahuje všetky potrebné živiny. Keď je dobre hlboko zmrazená, ani po rozmrazení nestratí svoje vlastnosti. Navyše, môžete ju použiť na tisícky spôsobov vrátane polievok, príloh, prívarkov. U nás doma z nej celú zimu varíme."


MVDr. Jozef Klíma, odborník na bezpečnosť potravín a zdravú výživu

Je mrazené ovocie zdravé? A čo mrazená zelenina?

Aby sme v tom mali jasno, zodpovedzme si na otázky, ktoré sa vám možno práve teraz preháňajú hlavou. Je mrazená zelenina a mrazené ovocie zdravé? Obsahujú všetky vitamíny tak, ako ich čerstvá forma? 

Pozrime sa, čo hovoria odborníci. 

Nie je tomu tak dávno, čo sa na britskom portáli Daily Mail objavila informácia o tom, že ovocie a zelenina v mrazenej forme sú lepšie, ako tie práve prinesené z obchodu. 

Diabetologička Linda Cohenová uvádza, že ovocie a zelenina bývajú mrazené v stave najväčšej čerstvosti, teda vtedy, keď obsahujú najviac vitamínov. Ak ich teda zamrazíte, neznehodnotia sa, práve naopak. Ich životnosť, ako aj životnosť vitamínov v zamrazenom ovocí a v zelenine sa predĺži. 

Ďalej tiež uvádza, že: „Akonáhle máte doma zeleninu pár dní, začína strácať vitamíny, antioxidanty či živiny.“ Nebojte sa preto mrazenia ovocia a zeleniny. Urobte to ale čo najskôr, ako môžete.

V súvislosti s mrazeným ovocím a zeleninou sa tiež zvyknú pripúšťať nejaké tie straty dôležitých látok, avšak ide len o minimálne množstvo - cca 80 až 90% zostáva zachovaných. A to je viac, ako pri ponechaní ovocia a zeleniny v čerstvom stave, kedy sú pod vplyvom svetla, kyslíka, ale i vonkajšieho prostredia omnoho viac náchylnejšie na znehodnotenie.

NÁŠ TIP: Pri mrazení ovocia a zeleniny sú dôležité i podmienky v mrazničke. Viete, aká by mala byť optimálna teplota pre mrazenie?

Mrazená zelenina a mrazené ovocie: Vitamíny, ktoré prežijú?

Zaujíma vás, čo sa deje s vitamínmi v mrazenom ovocí a v mrazenej zelenine počas ich pobytu v mrazáku?

Pozrime sa najprv na známy, vo vode rozpustný vitamín C. Ten je sám o sebe mimoriadne citlivý na svetlo i kyslík, a žiaľ, aj jeho podstatná časť sa pri tepelnej úprave stráca. Skvelou správou však je, že mrazením sa únik vitamínu C spomaľuje.

Potom tu máme tzv. polyfenoly, teda látky, ktoré patria k antioxidantom. Ak ich chcete dopriať vášmu telu, zamrazte ovocie či zeleninu i so šupkou. 

Obsah vitamínov A a E v mrazenom ovocí a zelenine je podobný ako ich obsah v čerstvom variante. 

Podobne sú na tom i proteíny, minerály, vláknina či tuk, ktoré sa v zamrazenom ovocí a zamrazenej zelenine nachádzajú v podobnom množstve ako za čerstva.

Pri mrazení ovocia a zeleniny sa teda skutočne netreba báť, že prídete o vitamíny a ďalšie cenné látky. Avšak pozor. Aj pri mrazení ovocia a zeleniny  platia isté pravidlá. Ako teda správne uskladňovať zeleninu a ovocie v mrazničke tak, aby z nich váš organizmus mal čo najväčší úžitok?

Ako mraziť zeleninu

Mrazená zelenina je pre zdravie rovnako prospešná ako čerstvá. 

Ako zmraziť ovocie?

Mali ste tento rok bohatú úrodu ovocia? Nemusíte všetko spotrebovať len na zaváranie. Vyskúšajte si ho zamraziť. Vďaka tomu si budete môcť dopriať chutný koláč so šťavnatým ovocím i v zime. 

Ako na to?

V prvom rade je dôležité vedieť, že prezreté alebo poškodené ovocie do mrazničky nepatrí. Vždy preto mrazte len zdravé plody. 

Ešte pred zamrazením nezabudnite ovocie dôkladne poumývať a nechať uschnúť. V opačnom prípade by sa vám počas mrazenia mohlo polepiť. 


Ako zamraziť jablká, hrušky či marhule?

Pokiaľ sa chystáte mraziť väčšie kusy ovocia, najprv ich narežte na menšie dieliky. Niektoré druhy, ako napríklad jablko či broskyňa zvyknú hnednúť. Môžete tomu predísť tak, že ich pred mrazením opláchnete vo vode s citrónovou šťavou

Môžete ich tiež vopred na krátko blanšírovať. Pri tomto spôsobe sa však tiež zvykne hovoriť o strate cenných látok v množstve cca 10%. 


Ako zamraziť bobuľovité ovocie?

Pri mrazení bobuľovitého ovocia je vhodné rozložiť ho najprv na tácku a následne vložiť do mrazničky. Keď sa trochu zamrazí, môžete ho presypať do vrecúška a uložiť do mrazáku.

Ak by ste osobitné mrazenie na tácke vynechali, ovocie by sa vám zamrazilo do jednej gule a po rozmrazení by ste už z neho iba ťažko dostali celé kúsky. 


Niektoré gazdinky nedajú dopustiť na mrazenie ovocia pomocou pridaného cukru či cukrového roztoku. Zamrazené ovocie potom nielenže lepšie chutí, ale i lepšie vyzerá. Nie každý je však fanúšikom rafinovaného cukru. 

Ako dlho môže byť ovocie v mrazničke?

Ak sa rozhodnete zamraziť si ovocie, v mrazničke ho môžete ponechať pokojne až jeden rok. Ako optimálna doba zvykne byť udávaných 9 až 12 mesiacov. 

Pri citrusoch je o dosť menej, okolo troch až štyroch mesiacov. 

Ako zamraziť ovocie

Zamraziť možno i bobuľovité druhy ovocia. 

Uskladnenie zeleniny v mrazničke: Ako mraziť zeleninu?

Pokiaľ si chcete zamraziť vašu zeleninovú úrodu, blanšírovaniu sa zrejme nevyhnete. Pri mrazení zeleniny sa totiž odporúča jej blanšírovanie, pretože dokáže výrazne zlepšiť kvalitu zeleniny.

Blanšírovanie je potrebné najmä pri mrazení mrkvy, kelu, hrášku, cvikle či špenátu. Tieto druhy zeleniny sú totiž bohaté na enzýmy, ktoré dokážu aj počas pobytu v mrazničke znehodnotiť nielen farbu či vôňu, ale aj chuť zeleniny. 

Ak by ste teda zamrazili niektorú z týchto zelenín bez blanšírovaia, po jej rozmrazení by ste zostali zrejme nemilo prekvapení. 


Ako na blanšírovanie?

O blanšírovaní ste už možno počuli. A možno nie. V každom prípade ide o veľmi jednoduchý a časovo nenáročný proces, počas ktorého sa potravina krátko povarí a následne schladí ľadovou vodou. 

Doba varenia závisí od konkrétneho druhu zeleniny. Pri tvrdých plodoch je potrebné povariť ich cca 3 minútky. Pri listovej zelenine postačí približne jedna minúta. 

Aj po tomto procese je dôležité nechať zeleninu odkvapkať a vysušiť, a až potom ju dať zamraziť. 

Ako dlho môže byť zelenina v mrazničke?

Väčšina zeleniny vám v mrazničke vydrží približne jeden rok. To však platí predovšetkým o tej blanšírovanej.

Pri zelenine, ktorá nebola upravená predvarením je doba kratšia, cca 3 až 5 mesiacov. 

V čom zamrazovať ovocie a zeleninu?

Na mrazenie ovocia a zeleniny je najvhodnejšie použiť nádoby určené na tento účel. Spoznáte ich podľa piktogramu vločky. 

Ak nemáte v mrazničke dostatok miesta, poslúžiť vám môžu i znovuuzatvárateľné vrecká alebo mikroténové sáčky. Tie je ale potrebné dobre uzavrieť, napríklad gumičkou. Na zamrazovanie môžete použiť i potravinársku fóliu. 

Nič vám nebráni použiť napríklad i staré tégliky od nátierky či masla.  

Nie je tiež na škodu napísať na každý balíček zamrazeného ovocia či zeleniny dátum zamrazenia. Takto si nebudete musieť pamätať, čo ste kedy vložili do mrazáku. 

Mrazenie ovocia a zeleniny

Na mrazenie ovocia a zeleniny môžete použiť boxy alebo vrecúška. 

Ako rozmraziť? Len pomaly!

Keď si budete chcieť rozmraziť to, čo ste si starostlivo namrazili, opatrne. Je totiž dôležité neunáhliť sa. Rýchlym rozmrazovaním by ste ľahko mohli prísť nielen o dobrú chuť, ale aj dôležité látky a živiny.

Rozmrazujte preto postupne a pomaly. Vhodným spôsobom, predovšetkým pri mäse, je rozmrazovanie v chladničke. Z mraziaku ho môžete vybrať už jeden deň vopred pred plánovanou prípravou. 

Mrazené ovocie a zeleninu môžete pomaly rozmrazovať pri izbovej teplote. Na rozmrazovanie v horúcej vode či v mikrovlnke by ste mali určite zabudnúť. 

Na záver

Mrazené ovocie a zelenina nie sú o nič horšie ako tie čerstvé. Práve naopak. Ich zamrazením môžete uchovať dôležité živiny a vitamíny v nich obsiahnuté, a to počas celej doby mrazenia. 

Mrazenie je tiež skvelým spôsobom, ako spotrebovať všetku zeleninu a ovocie do posledného kúsku a predchádzať tak plytvaniu potravinami.


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar