Najčastejšie poruchy práčok, ktoré zvládnete vyriešiť bez opravára

najčastejšie poruchy práčky

Vďaka za moderné domáce spotrebiče! Dnešným práčkam pripisujeme zodpovednosť za našu čistú a krásne voňavú bielizeň. Sami si nastavia vhodnú dĺžku prania, dôkladne vyperú, vyžmýkajú - a hotovo. 

Ich životnosť však nie je nekonečná. Pri každodennom používaní je bežné, že sa práčka z ničoho nič zastaví, alebo neperie tak, ako by mala. Aj keď to môže spočiatku vyzerať beznádejne, zvyčajne ide o chyby, s ktorými si poradíte aj bez opravára.

Chybové kódy práčok dávajú jasné znamenie

Problém môže nastať hneď na začiatku prania, alebo až počas fázy žmýkania a vypúšťania vody. Prací cyklus sa vôbec nespustí, bubon sa neotáča, voda sa nevypúšťa, cez hluk pri praní sa už ani nepočujeme.

Zistiť, čo sa stalo, väčšinou nie je nič zložité. Takmer všetky práčky dnes majú displej, ktorý vám oznámi poruchu chybovým kódom. Zobrazí sa tam, kde počas bezproblémového prania vidíte čas, zostávajúci do ukončenia cyklu. 

Každá značka práčky má iné chybové kódy a návrhy riešení problému, preto si nechajte po ruke manuál. Väčšina známych výrobcov zverejňuje chybové kódy na svojich stránkach, no nemusí ísť o hlášky presne pre váš typ práčky. 

chybové hlášky práčky displej

Dvierka práčky sa nedajú zatvoriť alebo zamknúť

Chybové kódy vás upozornia, keď sú dvierka nesprávne zatvorené, alebo sa nedajú zamknúť, čo býva prvá príčina, prečo práčka odmieta spustiť cyklus. 

Problémy s dvierkami sa vyriešia otvorením a zatvorením, vypojením a opätovným zapojením práčky do siete, prípadne odľahčením preplneného bubna. Situácia je komplikovanejšia, keď práčka prestane prať v strede cyklu, plná vody a bielizne. Vtedy je potrebné núdzovo vypustiť vodu podľa vášho manuálu.

Práčka neohrieva vodu

Teplota je nastavená na 40 °C, ale práčka je studená počas celého cyklu. Alebo sa zastaví, keď je čas ohriať vodu. Prečo? Za teplotu vody zodpovedá vykurovanie teleso. To sa časom opotrebúva a potrebuje výmenu za pomoci opravára.

Skôr, než sa tak rozhodnete vykurovacie teleso vymeniť, skúste používať menej pracieho prostriedku. Priveľa peny môže totiž brániť telesu vykonávať svoju prácu. 

porucha práčky vykurovacie teleso

Bubon práčky sa neotáča

Práčka napustila vodu, ale bubon stále stojí na mieste? Príčina môže byť technická, ale aj veľmi jednoduchá. V tom druhom prípade je to preťaženie bielizňou, alebo cudzím pevným predmetom v práčke.

Zastavte cyklus a vypustite vodu. Rozdeľte bielizeň na menšie časti a pokúste sa ju opäť vyprať. Ak sa bubon stále nepohol, zrejme bude príčina v ložiskách, hnacom remeni či v motore – volajte servis.

bubon práčky sa neotáča

Práčka tečie

Potopa pod práčkou je ako nočná mora. Z práčky vytekajú prúdy vody a je potrebné ju zastaviť alebo rovno uzavrieť hlavný prívod vody.

Príčinu tečúcej práčky hľadajte vždy v tesneniach. Najprv skontrolujte tesnenie pri prívode vody. Je správne nasadené? Skontrolujte hadicu, či nie je zalomená a poškodená, a či je správne nasadená.

Tenký prúd vody možno vyteká z dvierok spredu plniacej práčky. Tu býva príčinou chybné tesnenie - guma medzi dvierkami a bubnom, ktorú treba napraviť alebo vymeniť.

Moderné práčky sú vybavené systémom proti vyplaveniu vody, ktorý sa aktivuje v prípade nebezpečenstva. Túto akciu vám oznámia chybovým kódom.

odpadová hadica z práčky

Práčka nežmýka bielizeň

S množstvom bielizne na jeden prací cyklus to netreba preháňať. V preplnenom bubne sa nedokáže ani dôkladne vyprať, ani vyžmýkať.

Z veľkých kusov bielizne sa stane ťažká hrča, ktorá sa bubnom prehadzuje sem a tam v zúfalých pokusoch práčky o žmýkanie. Problémové sú najmä savé materiály, ako uteráky, alebo veľká posteľná bielizeň.

Nechajte práčku ukončiť cyklus. Vytiahnite bielizeň a vráťte ju do práčky po menších častiach. Spustite program na žmýkanie.

práčka nežmýka bielizeň

Práčka nevypúšťa vodu

Prací cyklus sa blíži ku koncu a bielizeň stále pláva vo vode, ktorá nie a nie vyjsť von. Čo sa stalo?

Dôvodom, prečo práčka nevypúšťa vodu, môže byť filter zanesený nečistotami a žmolkami z bielizne. Túto poruchu by vám mal oznámiť aj chybový kód na displeji.

Vyčistite filter. Pripravte si nádobu na zachytávanie vody a otvorte dvierka v rohu práčky. Podložte nádobu pod filter a vyskrutkujte ho. Odstráňte nečistoty a dôkladne ho opláchnite pod prúdom vody. Čistý filter vložte späť na miesto.

Toto čistenie by ste mali robiť aspoň raz za tri mesiace. Ak máte domáce zvieratá, často periete posteľnú bielizeň, deky a poťahy, ktoré môžu púšťať chlpy, pokojne čistenie opakujte aj častejšie.

Pre istotu skontrolujte aj vypúšťacie čerpadlo. Nájdete ho hneď pod filtrom. Tiež môže byť zanesené nečistotami – v tom prípade ho stačí vyčistiť. Nie všetky práčky ho majú ľahko dostupné, preto si vždy prečítajte manuál.

Ak sa problém zopakoval aj po čistení filtra, prekážka bude inde. Pomerne často sa v práčke strácajú menšie kusy oblečenia, ako ponožky. Bývajú zaseknuté vo vypúšťacej hadici.

Pokúste sa ich z hadice vytiahnuť pomocou kliešťov. Možno bude potrebné hadicu odmontovať a vytiahnuť prekážku z druhého konca – k tomu si pripravte nádobu na vodu, ktorá vytečie z práčky.

špinavý filter práčky

Veľký hluk pri praní

Hlučnosť pri praní sa často zvyšuje po rokoch používania práčky. Najčastejšie vzniká hluk počas žmýkania, keď sa bubon otáča najrýchlejšie.

Najčastejšie to spôsobuje cudzí predmet, zaseknutý medzi bubnom a dvierkami páčky. Kostice podprseniek, gombíky, mince a iné zabudnuté veci z vreciek.

Vinníka odhalíte po zastavení cyklu. Stačí ručne niekoľkokrát otočiť bubnom. Skontrolujte gumové tesnenie medzi bubnom a dvierkami – tu sa zvyčajne nachádzajú drobní narušitelia, ktorých treba odstrániť.

Bzučanie alebo vŕzganie spôsobujú ložiská, ktoré otáčajú bubnom. Možno potrebujú trochu oleja. Niekedy sú tak opotrebované, že potrebujú vymeniť – to je ale práca pre odborníka.

Podobne ako čerpadlo na vypúšťanie vody a motor práčky. Keď sú opotrebované, robia veľký hluk. Tento problém sa vyrieši len kúpou nového čerpadla alebo motora a jeho výmenou.

Bielizeň je po vypraní stále špinavá

Vytiahnuť po skončení pracieho cyklu fľakatú či zapáchajúcu bielizeň, to je poriadne sklamanie. Viditeľné čiastočky prachu, zvyšky pracieho prostriedku, chlpy a vlasy, žmolky alebo zápach.

Ak vám práčka neukazuje chybový kód, zrejme nejde o poruchu.

špinavé prádlo
  • Pri opätovnom praní skúste vložiť do bubna menšie množstvo bielizne. Preplnená práčka totiž nemá dostatok miesta na to, aby dostala čistú vodu medzi tkaniny. Ak sú na sebe príliš tesno naukladané, nemajú sa ako vyčistiť.

  • Použite menej pracieho prostriedku. Namiesto toho radšej nasypte do bubna trošku sódy na pranie. Zmäkčí vodu a zvýši účinnosť práškov, gélov či mydla.

  • Deky, návliečky, vankúšiky zo zvieracích brlohov, perte oddelene od odevov. Môžu zanechávať chlpy.

  • Každá práčka občas potrebuje údržbu. Nečistoty, ktoré sa pri praní v práčke usádzajú, ničia vaše oblečenie. Pravidelným čistením predĺžite životnosť, aj zlepšíte kvalitu prania.

  • Na čistenie používajte ocot alebo kyselinu citrónovú. Nechajte ich pôsobiť v práčke, v tesnení medzi bubnom a dvierkami, aj v nádržkách na pracie prostriedky, potom ich ručne vyčistite. Spustite prací program na bavlnu s teplotou 60 °C.  

  • Po každom praní nechávajte otvorené dvierka. Vyhnete sa tak plesniam, ktoré spôsobujú zápach.

NÁŠ TIP: Chystáte sa na kúpu novej práčky? Pri výbere vám pomôže recenzia práčok, ktorej sme v redakcii venovali 32 hodín. Otestovali sme 5 práčok s predným plnením a 5 práčok s plnením zvrchu.  V samostatnom teste sme sa venovali práčkam v kombinácii so sušičkou

Niekedy sú problémy s práčkou jednoduchšie, ako vyzerajú. Sú poruchy, ktoré vyriešite sami behom pár minút, iným sa dá predísť pravidelnou údržbou. Sledujte chybové kódy a odhaľte príčinu – ušetríte značnú sumu za servis. 


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar