Ako rozoznať kvalitnú posteľnú bielizeň? Tipy na najkrajšie posteľné obliečky

Najkrajšie posteľné obliečky

Nielen matrac, vankúš či prostredie, v ktorom spíme má vplyv na kvalitu nášho spánku, ale aj posteľné obliečky môžu ovplyvniť to, s akým pocitom sa ráno zobudíme.  

Nie je predsa nič príjemnejšie, ako sa zababúšiť do jemných, mäkučkých obliečok a ponoriť sa do ríše snov. 

Aj napriek tomu však pri kúpe posteľných obliečok často uprednostňujeme výzor a cenu pred celkovou kvalitou, a potom nás po pár vypratiach prekvapia nepríjemné žmolky či vyblednuté farby. 

Čo všetko by sme pri kúpe obliečok mali zvážiť, aby sme si vybrali také, ktoré nám čo to poslúžia a bude sa nám v nich spať ako v bavlnke? Prinášame vám tiež tipy na najkrajšie posteľné obliečky.

Materiál obliečok je základ

Tým najdôležitejším kritériom pri výbere posteľných obliečok je materiál. Od neho sa totiž odvíja to, ako sa v posteli budete cítiť, ale tiež to, ako sa o obliečky treba starať a v neposlednom rade i to, ako dlho vám dané obliečky vydržia. 

Na výber máte z mnohých materiálov - trvácnych, prírodných, ale i syntetických. Ktoré sú tie najpoužívanejšie? 

Tip od experta

"Na letnú sezónu sú vhodné posteľné obliečky z bavlny. Sú jemné, mäkké a majú vysokú odolnosť pri údržbe. Ideálnou voľbou sú prikrývky, ktoré možno prať na 60 stupňov, teda pri teplote, pri ktorej sa ničia roztoče."


Zuzana Spodniaková, odborníčka na bytový textil

Bavlnené obliečky

Najideálnejšou voľbou je bezpochyby bavlna. Bavlnené obliečky sú priedušné a výborne odvádzajú vlhkosť. Sú vhodné aj pre ľudí s citlivou pokožkou, vrátane bábätiek. K ich výhodám patrí i farebná a tvarová stálosť a dlhá trvácnosť. 

Odporúčame siahnuť po posteľných obliečkach zo 100 %-nej bavlny s vysokou gramážou. 

V kvalitných bavlnených obliečkach sa vyspíte doružova v každom ročnom období. 

Saténové obliečky

Obľúbené sú i saténové obliečky, ktoré sú priam stvorené na leto. Satén je totiž mierne chladivý, čo určite oceníte počas letných nocí. 

Okrem toho je však satén tiež veľmi príjemný na dotyk a navyše vyzerá i luxusne.

Pri saténových obliečkach je ale potrebné rátať s náchylnejším povrchom, ktorý sa môže ľahko zadrhnúť. Vyžadujú si tiež citlivé zaobchádzanie a pranie. 

Flanelové obliečky

Počas zimných mesiacov sú zas obľúbenou voľbou flanelové obliečky. Flanel je prírodný materiál, ktorý sa vyrába z husto tkanej bavlny a má skvelú hrejivosť. 

Nedostatkom flanelových obliečok ale môže byť farebná nestálosť. Aby vám vydržali čo najdlhšie, je potrebné prať ich presne podľa odporúčaní výrobcu. 

Obliečky z mikrovlákna

Mikrovlákno je syntetický materiál, ktorý rozhodne nie je príjemný každému. Niekoho strasie už iba pri predstave, že by mal spať v obliečkach z mikrovlákna. 

Nájdu sa však aj takí ľudia, ktorí ho preferujú pre jeho ľahkosť i nenáročnosť. Nie je nutné žehliť ho a veľmi rýchlo schne. 

Alternatívou sú obliečky z mikroplyšu, ktorý predstavuje chlpatú verziu mikrovlákna. 

Krepové posteľné obliečky

Krepové obliečky sú vyrábané zo 100 % bavlny a špeciálne upravené. Majú typický rovnomerný pokrčený vzhľad, ktorý sa drží aj po opratí. Vďaka tomu ich nie je nutné žehliť.

Celkovo sú veľmi vzdušné, no na dotyk nemusia byť príjemné každému. 

Rozhoduje i gramáž

Nielen materiál, ale aj jeho gramáž je veľmi podstatná. Odvíja sa jednak od hustoty tkania, ale i od pevnosti a jemnosti priadze. 

Pri bavlnených obliečkach platí, že by mali mať gramáž aspoň 120 g/m², aby čo to vydržali. Minimálna gramáž flanelových obliečok by sa mala pohybovať okolo 170 g/m².

Nie vždy však viac znamená automaticky i lepšie. Niektoré obliečky totiž môžu byť zhotovené z priadzí s dlhými vláknami, ktoré sú ľahučké. 

Posteľné obliečky podľa rozmerov

Obliečky je potrebné vyberať aj podľa rozmerov vášho vankúša a periny. 

V našich končinách je štandardná veľkosť pre vankúš 70 x 90 cm a pre paplón 140 x 200 cm. Stretnúť sa však môžete i s predĺženým variantom 140 x 220 či 230 cm. 

Veľmi obľúbené sú i tzv. francúzske obliečky, ktoré sú určené na manželské postele. Zvyčajne majú rozmer 200 x 220 cm alebo i 240 x 220 cm. 

A potom tu máme i detské obliečky do postieľky, ktorú sú najčastejšie dostupné vo veľkosti 100 x 135 cm (paplónik) a 40 x 60 cm vankúš na spanie.

Francúzske obliečky

Detské obliečky do postieľky

Zips či zapínanie na gombíky?

Posteľné obliečky sa najčastejšie zapínajú na gombíky. Pre niekoho možno ide o pracný spôsob a nepoteší tiež ani odpadnutie gombíka a jeho opätovné prišívanie. 

Alternatívou ku klasickým gombíkom sú patenty či cvoky, ktoré sa jednoducho zapínajú i rozopínajú, no môžu pri žehlení prasknúť. 

Zapínanie na zips je rýchle a jednoduché a navyše i pohodlné. Z obliečok nič netrčí a vankúš či perina sa nevyťahujú von. 

V ponuke sú aj obliečky bez akéhokoľvek zapínania, resp. s vreckovým či hotelovým zapínaním. Majú presah vďaka ktorému už nie je nutné žiadne dodatočné zapínanie. 

Myslite aj na údržbu!

Pri kúpe si všímajte aj informácie výrobcu o tom, ako sa o obliečky starať. 

Určite si nekupujte obliečky, ktoré možno prať iba ručne. Tie by vám poslúžili len na okrasu. Je dobré, ak dané obliečky možno prať aspoň na 40 °C. Na trhu však nájdete aj také posteľné obliečky, ktoré možno prať dokonca aj na vyšších teplotách 60 °C.

Pri praní sa neodporúča používať prášok určený na bielu bielizeň, pretože tieto pracie prášky zvyčajne obsahujú bielidlá, ktoré by mohli ovplyvniť farebnosť.

Nové obliečky vždy pred prvým použitím nezabudnite oprať, a to jednak z toho dôvodu, že prešli cudzími rukami, ale tiež preto, že môžu byť ošetrené rôznymi prípravkami proti škodcom. 

Kombík radí

Kombík radí

Posteľná bielizeň je doslova rajom pre rôzne baktérie a mikróby. Aj preto je nutné pravidelne ju meniť a prať.


Mali by ste tak urobiť raz za týždeň alebo maximálne raz za dva týždne. 

Na záver

Na to, ako sa vyspíte, majú vplyv aj posteľné obliečky, preto ich výber neradno podceňovať. Všímajte si nielen vzhľad či cenu, ale aj materiál a, samozrejme, i možnosti údržby. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar