Organizácia garáže: Akčný plán, ako sa zbaviť harabúrd

Ako urobiť poriadok v garáži

Auto, bicykel, farby, náradie, kosačka, záhradný nábytok, zimné pneumatiky, veci z kategórie "to sa ešte určite niekedy zíde"... Tak malá garáž, a tak veľa vecí.

Či to na začiatku plánujeme alebo nie, garáž každého z nás sa postupne zmení na menšie či väčšie skladisko.

No ako je možné, že niekto má o všetkých veciach v garáži dokonalý prehľad a vy neviete nájsť ani klince, ktoré ste kúpili ešte len včera?

Tajomstvo sa ukrýva v správnej organizácii garáže. Poďme spoločne na to a premeňme vašu garáž na multifunkčnú miestnosť, kde má všetko svoje miesto.

Upratovanie garáže

Predtým, ako sa pustíte do samotného organizovania garáže, je najskôr potrebné menšie upratovanie v garáži. 

Áno, je to činnosť, do ktorej sa nerád púšťa takmer každý z nás. Veď predsa všetky tie veci sa v garáži ocitli preto, že sú potrebné, či sa ešte niekedy určite zídu. Sklameme vás.

Každý z nás, aj keď si to nechce priznať, má v garáži aspoň zopár harabúrd, ktoré tam len zbytočne zaberajú miesto.

Krútite hlavou, že vás sa to určite netýka? Skúste sa popozerať po svojej garáži, či v nej nenájdete veci z niektorej z týchto kategórií:

Pokazené, neopraviteľné

Garáž predstavuje prvý priestor, kde sa ocitnú veci, ktoré sa v domácnosti pokazili. A často tam ostanú aj roky.

rýchlovarnú kanvicu raz určite opravíte, aj keď odkedy vypovedala službu ste si už kúpili ďalšie dve nové, to kancelárske kreslo stačí len prečalúniť a bude opäť ako nové.

Ruku na srdce, naozaj veríte tomu, že keď ste si na opravu týchto veci nenašli čas minimálne posledný rok, niečo sa zmení?

Tip od experta

"Odstránenie všetkého nadbytočného nám samovoľne pomôže upratať si aj vo vlastnom živote. Má to totiž pozitívne vedľajšie účinky - mnoho ľudí po reorganizácií domácnosti zaznamenalo zníženie vyššej hmotnosti (bez diét), väčšiu energiu na záľuby a budovanie vzťahov, lepšiu finančnú situáciu aj pokoj v rodine".


Peter Walsh, exper na poriadok

Veci s „pamiatkovou“ hodnotou

Staré oblečenie, hračky, ktoré majú najlepšie roky za sebou, bicykel, ktorý zažil s dieťaťom všetky jeho prvé pády... Áno, tieto veci majú pre nás zvyčajne istú citovú hodnotu, no naozaj je ich všetky potrebné skladovať?

Z praktického hľadiska je to správne pokiaľ plánujete ďalšie deti, pri ktorých tieto veci ešte využijete. V opačnom prípade vás len zbytočne oberajú o cenný priestor.

V prípade, ak sú tieto veci ešte použiteľné, skúste sa zamyslieť nad tým, či nepoznáte niekoho, komu by ďalej plnohodnotne poslúžili. V prípade už nepoužiteľných vecí, patria všetky tieto veci bez výnimky do kategórie pokazené, neopraviteľné.


Po dátume spotreby

Lak na drevo, farba na steny, plechovka s riedidlom... V každej ostalo trochu po použití a bolo vám ľúto ich vyhodiť. No skontrolujte, či tam niektoré neskladujte už takú dobu, že dávno sú dnes už po dátume spotreby, a teda nepoužiteľné.

Podobným spôsobom „pretrieďte“ aj všetko náradie. Skontrolujte jeho funkčnosť a všetko, čo už nie je schopné slúžiť svojmu účelu, nemilosrdne vyhoďte.


Projekty, ktoré sa už roky nedočkali zdarného konca

Pustili ste sa pred rokmi do stavby záhradného domčeka či iného projektu, ktorý stále nie je dokončený a len zaberá miesto v garáži?

V tom prípade nastal práve jeho čas. Buď ho konečne dokončite, alebo, áno, hádate správne, presuňte na kopu vecí určených na vyhodenie. To, že bude zaberať miesto v garáži ste predsa pri jeho začatí rozhodne neplánovali.

Organizácia garáže ako sa zbaviť harabúrd

Pre neporiadok v garáži strácate prehľad o tom, čo všetko v nej vlastne máte. 

Organizácia garáže – vytvorenie funkčných zón

Potom, ako ste pretriedili všetky veci z garáže a zbavili sa všetkého, čo len zaberá miesto, nastáva ten správny čas na organizáciu ostávajúcich vecí.

Prvý krok za poriadkom v garáži začína tzv. vytvorením zón. To znamená, že všetky veci z garáže roztriedite podľa účelu a následne im v garáži vytvoríte vlastný „kútik“. 

Počet zón, aj ich určenie, bude u každého individuálne, nakoľko závisí od vecí, ktoré v garáži plánujte skladovať. V praxi to môže vyzerať napríklad takto:  športové potreby, náradie, záhradné pomôcky a hobby zóna.

Následne pre každú zónu vyberte vhodné miesto. Riaďte sa aj tým, ako často veci z danej zóny používate.

Ak napríklad patríte k vášnivým športovcom a športové náradie používate takmer denne, mala by byť táto zóna ľahko dostupná. Hobby kút, v ktorom chcete mať dostatok pokoja a súkromia, naopak môžete umiestniť do zadnej časti garáže. (1)

NÁŠ TIP: Pre domácich kutilov môžu byť úložné zostavy do garáže praktickým darčekom. Pozrite si aj ďalšie darčekové tipy.  

Skladovanie v garáži – ako vytvoriť dostatok úložného priestoru

Aby ste mali v garáži dostatok priestoru a všetko malo svoje miesto, pre jednotlivé zóny môžete použiť rôzne úložné priestory podľa druhu vecí, ktorý v nich potrebujete uložiť. (2)

Nezabudnite, že všetok priestor sa počíta, preto možno efektívne využiť aj priestor na stenách či strope. 

So skladovaním náradia, športových pomôcok, záhradných pomôcok, rôznych malých klincov, skrutiek a ďalších vecí, vám okrem políc a regálov do garáže pomôžu aj nasledujúce organizačné vychytávky:


Krabice

Krabice predstavujú najjednoduchší a najlacnejší spôsob ako uložiť množstvo vecí.

Môžete v nich, v závislosti od veľkosti krabice, skladovať najrôznejšie veci. Následne stačí plné krabice poukladať na seba a priestor vyzerá dokonale uprataný. A to aj ak v krabiciach skladujte haraburdy, ktoré ste mali v predchádzajúcom kroku vyhodiť.

Krabice sú ideálne na skladovanie vecí, ktoré nepotrebujete pravidelne používať. Po uskladnení označte krabice štítkami, aby ste ich v prípade potreby nemuseli všetky prehadzovať a hotovo.


Stropný úložný priestor

Vďaka vytvoreniu úložného priestoru na strope využijete v malej garáži, naozaj každý možný priestor a garáž nebude pôsobiť tak napratane.

Dostupnosť k boxom uložených na strope je komplikovanejšia, preto podobne ako krabice sú vhodné na uloženie vecí, ktoré používate menej často.

Ako upratať garáž

Rôzne krabice, škatule, zásuvky vám vynikajúco poslúžia pri uskladnení menších vecí. 

Nástenné panely

Steny predstavujú vhodné miesto na zavesenie bicyklov, či rôzneho náradia.

Na nástenný panel ľahko zavesíte rebrík, záhradnú hadicu, ochranné pomôcky či rôzne ďalšie potrebné veci. A ušetríte tým kopec priestoru.

Ak teda potrebujete skladovať náradie, investícia do nástenného panelu sa jednoznačne oplatí.


Kontajnery a rôzne boxy s oddeľovačmi na maličkosti

Organizáciu malého náradia a pomôcok ako sú rôzne veľkosti klincov, skrutiek, vrtákov a podobne vám uľahčia organizátori s predelom určené na skladovanie malých vecí. Následne stačí napr. klince označiť podľa veľkosti a vždy tak rýchlo nájdete presne to, čo potrebujete.


Štítky a popisovače

Štítky predstavujú jednoduchý spôsob, ako mať vždy prehľad o tom, čo kde hľadať. Označte všetky skrinky, police, regály, krabice, úložné boxy, jednoducho každý úložný priestor v garáži popisným štítkom. 

Vaša orientácia v garáži sa tak zvýši a vždy budete mať pocit, že presne viete, kde čo máte.

Na záver

Garáž predstavuje v mnohých domácnostiach miesto, kde je všetko, ale zároveň nikto nevie čo. Vďaka uprataniu a správnej organizácii garáže zistíte, aké „poklady“ vlastne doma máte a ľahko ich v prípade potreby nájde každý člen rodiny.

Hoci je upratovanie garáže neobľúbená činnosť, pustiť sa do nej aspoň raz za pár rokov sa rozhodne oplatí. Navyše, čím efektívnejšie a organizovanejšie ho spravíte prvýkrát, tým menej roboty pri ňom v budúcnosti budete mať. Či dokonca bude pre vás upratovanie garáže znamenať len prípadne ometanie pavučín a pozametanie.


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar