15 tipov na darčeky pre domácich majstrov

darčeky pre majstrov a kutilov

Nakupovanie vianočných darčekov môže byť príjemnou činnosťou, ak si ju nenecháte na úplne poslednú chvíľu. Chystáte sa obdarovať niekoho, kto najradšej trávi voľné chvíle vo svojej dielni, kde vyrába, vylepšuje, opravuje, rekonštruuje?

Ak hľadáte nápady na darčeky pre domácich majstrov, pripravili sme zoznam menších praktických pozorností i hodnotnejšieho náradia. 


sada ručného náradia

Raz za čas treba v domácnosti niečo opraviť, pribiť či nainštalovať, no práve vtedy vám chýba základné náradie. Praktickej a nápomocnej sade náradia urobíte radosť nejednému kutilovi.

Ak viete, že obdarovanej osobe chýba len časť náradia do kompletizácie výbavy, môžete pod stromček zakúpiť len časť. Už sa nemusíte obávať, že ten obraz, ktorý opretý čaká v rohu, nebude mať kto zavesiť. 

akumulátorová vŕtačka

Akumulátorová vŕtačka premení každého domácneho kutila na všemajstra opráv. Všestranný pomocník sa jednoducho ovláda a pomôže s rôznymi úlohami v byte, dome, chate i na záhrade.

príklepová vŕtačka

Len si predstavte, koľko času kutilom ušetrila príklepová vŕtačka, keď dovtedy diery vŕtali kolovrátkom. Narozdiel od akumulátorovej zvládne vŕtanie do bežných materiálov, ako je drevo či kov, ale aj do tvrdých materiálov. Poteší najmä technicky zdatných majstrov, ktorí radi vyrábajú a vylepšujú svoje bývanie či záhradu.

priemyselný vysávač

Čo by to bolo za domáceho majstra, ktorý má v dielni neporiadok. I keď ho mnohí nazývajú pracovný neporiadok, v ktorom sa vyznajú, určite sa im bude pohybovať po dielni lepšie. Preto môžete tomu vášmu kutilovi darovať priemyselný vysávač.

Hravo si poradí s rôznymi druhmi nečistôt a neporiadkom, na ktorý je klasický vysávač prikrátky. Využije ho nielen na upratovanie v dielni, ale i na akejkoľvek stavbe, v garáži alebo na upratovanie auta. 

oscilačná brúska

Všestranný prístroj zvládne rezanie, brúsenie, odstraňovanie náterov z dreva, plastov, kovov i ďalších materiálov pomôže pri rôznych rekonštrukčných úlohách a opravách. Oscilačná brúska je skvelým nápadom na darček pre kutilov, ktorí neustále niečo vytvárajú a vymýšľajú. Podľa toho, na aké činnosti bude brúsku využívať vyberajte aj počet kmitov (tvrdšie povrchy si žiadajú viac kmitov za minútu).

elektrický hoblík

Vynikajúci darček pre tých, ktorí milujú prácu a tvorbu z dreva, vo voľnom čase renovujú starý nábytok či iné drevené poklady. Domácemu majstrovi pomáha pri opracovaní surového dreva, zrazení ostrých hrán, zarovnaní povrchov či drážkovaní. Elektrický hoblík ocenia najmä tí majstri, ktorí doposiaľ používali ručný hoblík. Ušetrí im hodiny práce a námahy.

motorová reťazová píla

Bez kvalitnej reťazovej motorovej píly sa neobíde žiadny chatár, ale aj domáci majster. Skvele mu poslúži na narezanie dreva na zimu, prerezanie vetiev alebo dokonca výrub stromu. Fyzicky náročná práca bude odsýpať oveľa rýchlejšie.

okružná píla

Elektrická píla patrí medzi základné nástroje kutilov, ktorí radi zveľaďujú okolie svojho domu, chaty či pracujú v záhrade. Napíliť dosky na plot, stojan na zeleninu, urobiť si svojpomocne záhradnú lavicu, police v garáži, drevený obklad, ale i kovy či porobetón pri použití špeciálnych pílových listov.

Už sa stačí len rozhodnúť, či sa bude viac hodiť priamočiara píla, ktorá je vhodnejšia na tvarovanie a vyrezávanie, alebo kotúčová (okružná) píla.

laserový diaľkomer

Diaľkomer uľahčí každú prácu so zameriavaním a projektovaním na stavbách. Laserový diaľkomer pri meraní vyšle laserový lúč na miesto, ktorého vzdialenosť chceme merať. Zameria vzdialenosť niekoľko stoviek metrov, preto nájde praktické využitie napríklad pri pozorovaní lovenej zveri alebo pri hraní golfu.

Laserové diaľkomery majú okrem merania ďalšie funkcie napríklad mapy golfových ihrísk, možnosť sledovať rýchlosť a smer vetra pri golfe, nastavenie priority objektov podľa vzdialenosti.

multimeter na meranie napätia

Práca s napätím sa nezaobíde bez kvalitného multimetra. Elektrické zariadenie umožňuje meranie prúdu, napätia alebo elektrického odporu. Dajú sa však vďaka nemu zmerať aj ďalšie aktivity. Vybrať si môžete kliešťový alebo analógový multimeter, ktoré majú štandardné zobrazovanie dát ako na hodinkách.

rebrík

Rebrík by nemal chýbať v každom dome či byte, ale ani v základnej výbave domáceho kutila. Uľahčuje mnoho činností a dosah na miesta, ktoré sú umiestnené vyššie ako dosiahneme rukami.

Výmena žiarovky, pripevnenie poličky, uskladnenie vecí vo vyšších policiach či zvesenie záclon a utretie prachu. Rebrík je praktický darček, ktorý spolu s majstrom využije aj zvyšok rodiny.

čelovka

Keď podmienky v dielni neumožňujú zapojenie lampy, pretože má krátky kábel, oplatí sa nahodiť čelovku a na veci si posvietiť. Priame svetlo sa bude kutilovi hodiť najmä na jemnú prácu zameranú na detaily. Čelovka na rozdiel od klasickej baterky uvoľní ruky a hodiť sa bude i na chate či na stavbe.

organizér na náradie

Každý kutil sa vraj vo svojom pracovnom neporiadku vyzná. No keď sa mu vymkne z rúk a nevie nájsť jeden konkrétny vrták či kladivo, organizér na náradie ho nepochybne poteší. Vďaka organizéru získajú všetky nástroje a pomôcky svoje miesto, čo pri majstrovaní ušetrí množstvo nervov i času pri hľadaní. Organizér sa dá použiť na náradie rôznej veľkosti, ale aj na drobné predmety, ktoré sú pri každej práci nutné.

teplovzdušný ohrievač

Majstrovanie je celoročná vášeň. S teplovzdušným ohrievačom sa ho obdarovaná osoba nebude musieť vzdať ani v chladnejších mesiacoch. Ak dielňa nie je napojená na žiadny zdroj tepla, praktický ohrievač vyhreje každú menšiu miestnosť tak, aby sa v nej dalo pohodlne pracovať.

rádio

Počúvanie správ či obľúbenej hudby k práci je rituálom mnohých kutilov. Rádio im spríjemňuje prácu a zároveň ich tak trochu udržuje v obraze o čase. V dielni o ňom ľahko stratia prehľad.

Alternatívou rádia je bluetooth reproduktor, ktorý sa dá prepojiť s telefónom alebo počítačom. Majster ho využije nielen v dielni, ale môže ho preniesť na ktorékoľvek miesto. Prenosný reproduktor je možné použiť aj pri práci vonku, kde nie je dostupný elektrický prúd. 

NÁŠ TIP: Domáci majstri si poradia s opravami okolo domu i v záhrade. Ak hľadáte ďalšiu inšpiráciu, možno vám padne do oka niektorý z tipov na darčeky pre záhradkárov


Hoci možno občas frflete, že v dielni trávi príliš veľa času, darujte pod stromček niečo, čo je signálom podpory a pozornosti. Je fascinujúce, ako sa kutilovia dokážu zahĺbiť sa do práce, počas ktorej pod rukami vznikajú užitočné alebo okrasné veci.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar