15 tipov na praktické darčeky pre záhradkárov

darčeky pre záhradkárov a záhradkárky

Trávenie času v záhrade a starostlivosť o ňu môže rýchlo prerásť z koníčka do celoživotnej vášne. Možno sa na prvý pohľad zdá, že záhradkári vlastnia všetko potrebné.

Čo teda darovať niekomu, kto má už kopu kvetináčov a pravdepodobne už zdokonalil všetky zmesi hnojív, ktoré používa? Čítajte našu inšpiráciu na darčeky, ktoré potešia záhradkárov i záhradkárky.


Sušička ovocia Ezidri

Pre ľudí, ktorí majú v záhrade veľa ovocných stromov, a premýšľajú pri každom zbere, čo s tou kopou ovocia spraviť sa bude hodiť sušička ovocia. Umožňuje uskladniť, zachovať a neskôr využiť rôzne druhy ovocia, ktoré mimo sezóny oceníte. 

Na trhu existuje veľký výber sušičiek. Množstvo nich konzervuje ovocie spôsobom, že zachováva väčšinu vitamínov a minerálov, ktoré obsahujú. Sušička má tiež univerzálnejšie využitie a nie je problém ju využiť napríklad aj na sušenie húb či zeleniny.

zavárací hrniec

Či už ide o ovocie alebo zeleninu, väčšinu z týchto potravín vieme spracovať a použiť neskôr ako prílohu, alebo ako chutný snack.

Čo v lete zavaríme, to v zime akoby sme našli v špajzi na poličke. Zaváranie je skvelým spôsobom ako uchovať poklady záhrady na zimu, kedy zo záhradky nemôžeme zbierať čerstvú úrodu. 

elektrický krovinorez BOSCH ART 23 18

O tom, či sa bude krovinorez ako darček hodiť sa viete ľahko presvedčiť. Ak je plocha záhrady obdarovanej osoby veľká, náročná na kosenie, ktoré zaberie veľa času, krovinorez ideálny darček. 

Nemusíte si tak robiť ťažkú hlavu s tým, aký darček vybrať a či bude vôbec v záhradke využiteľný. 

inteligentný kvetináč

Inteligentný kvetináč je originálny darček, ktorý si väčšina ľudí nekúpi len tak ako darček pre seba. Kvetináče reagujú na potreby rastlín a dodávajú im potrebné množstvo vlahy vďaka zásobníkom na vodu a potrebné množstvo svetla vďaka LED svietidlám, ktoré sú ich súčasťou.

S ľahkosťou tak vypestujete bio zeleninu, ovocie či bylinky aj počas zimných mesiacov a bez obáv, že by vaše rastlinky zahynuli. Hoci v menšom, no záhradkári sa tak svojmu hobby môžu venovať aj počas zimy a pestovať v interiéri.

kovový regál na kvety Aldea

Na jeseň a v zime, keď rastliny, bylinky či kvety sťahujeme kvôli chladnému a mrazivému počasiu dnu, môžeme mať problém s nedostatkom miesta. Aj preto sú poličky a regálové zostavy praktickým darčekom.

Využitie nájdu aj po zvyšok roka na odloženie prázdnych kvetináčov, nevyužitej zeminy či iných záhradníckych pomôcok, ktoré by sa inak večne niekde zbierali v kúte.

vysokotlakový čistič Karcher K3

Vapka je takmer celoročne užitočným pomocníkom každého záhradníka. Čistenie hadicou môže byť náročné, najmä pokiaľ ide o hrubšie nečistoty, pretože z nej nedostaneme dostatočný tlak vody. Čistenie je preto zbytočne časovo náročné, neefektívne a možno aj nedostatočné.

Vysokotlakový čistič sa hodí, keď je potrebné vyčistiť plot, záhradný nábytok, gril či terasu.

nožnice na živý plot

Udržiavať živý plot v upravenom tvare nie je ľahké. Ak viete, že niekto z vášho okolia používa na všetky ostatné strihacie úkony a večne frfle, ako krivo zastrihol živý plot, určite ho kvalitné nožnice na živý plot potešia. S nožnicami mu práce pôjde oveľa rýchlejšie, jednoduchšie a presnejšie.

nožnice na vetvy a konáre

Aby ovocné stromy poskytovali bohatú úrodu, vyžadujú strihanie s presným načasovaním. Kvalitné nožnice, ktoré konáre bez námahy a veľmi presne odstrihnú, uľahčujú prácu. Kvalitné nožnice by mal vlastniť každý poctivý záhradkár. Využitie nájdu aj pri starostlivosti o okrasné dreviny.

drviče konárov kategória

Čo s nastrihanými konármi zo stromov? Otázka, ktorá robí vrásky mnohým záhradkárom. S ľahkosťou ju však dokáže vyriešiť záhradný drvič. Drevený odpad spracuje na jemnú drť, ktorá sa dá využiť ako kvalitný mulč. Takýto darček zbaví prebytočného „odpadu“ v záhrade a premení ho na zmes, ktorú dokážete využiť pri ďalšej práci. 

organizér na koreniny a bylinky

Pestovanie byliniek nepozná ročné obdobie, majú všestranné využitie a veľa zdravotných benefitov. Mnohí záhradkári bylinky sušia do zásoby a neskôr po nich siahnu na dochutenie jedál, alebo liečbu nádchy, prechladnutia, žalúdočných problémov či ako prevenciu proti chorobám.

Ich uskladnenie môže byť pri pestrom počte celkom náročné, aj preto môže byť organizér na bylinky a koreniny pomocníkom v domácnosti a zároveň pekným doplnkom do kuchyne. 

Sada záhradného náradia

Pri intenzívnej starostlivosti o záhradu sa náradie ničí. Mnohí záhradkári používajú roky rovnaké náradie v presvedčení, že nové nepotrebujú, i keď by si mohli uľahčiť prácu. Nehovoriac, že ho občas záhradkári nechajú vonku v daždi až postupne začne hrdzavieť.

Starého psa novým kúskom nenaučíme, ale nový set záhradného náradia pod stromčekom to možno dokáže. Záhradné nožnice, ručný kultivátor, pílka na konáre či vysádzač semienok určite nezapadnú prachom v záhradnom domčeku.

záhradné rukavice

Aj keď si pravdepodobne poviete, že váš blízky také rukavice už určite má, ochranných rukavíc nie je nikdy dosť. Raz sa stratí ľavá, potom pravá, inokedy roztrhnú, a preto sa oplatí mať pripravený aspoň jeden pár v zálohe. Nemusia to byť klasické jednofarebné rukavice, ale vyberte rukavice, ktoré sú kvalitné aj pekné. Existuje množstvo rukavíc s originálnymi vzormi, určite je z čoho vyberať.

záhradný domček

Záhradkárčenie si vyžaduje množstvo nástrojov, no môže byť veľký problém nájsť im všetkým miesto v dome. Preto si zaslúžia záhradný domček, ktorý vyzerá vkusne a uskladní všetko náradie, pre ktoré nemáte inde miesto. Niektoré sú dosť veľké, aby počas letných mesiacov poskytli aj provizórny nocľah. Mnohé domčeky majú aj malú terasu, kde sa počas teplých dní dá vyložiť záhradný nábytok a stolovať.

Meteostanica GARNI 975

Praktický darček poskytne záhradkárom informácie o aktuálnej teplote, vlhkosti ovzdušia, ale aj riziku zrážok i predpovedi počasia na ďalšie dni. Výhodou meteostanice je presnejšia predpoveď pre konkrétne miesto.

Jednoducho všetko, čo potrebuje každý záhradkár vedieť, aby si mohol naplánovať svoje aktivity, čas vysádzania rastlín alebo polievanie záhradky. 

Predplatné časopisu Záhradkár

V záhrade sa vždy nájde miesto na novú odrodu paradajok, kvety od známych, ďalší stromček či pekný ker. Záhradkári neustále vymýšľajú niečo nové, hľadajú inšpirácie, rady, návody k ešte lepšej a efektívnejšej starostlivosti o záhradu.

Prekvapte ich predplatným časopisu, kde nájdu rady odborníkov, alebo od iných vášnivých záhradkárov. 

NÁŠ TIP: Záhradkári sú často zruční domáci majstri. Pozrite si ďalšiu inšpiráciu a naše tipy na darčeky pre kutilov.


Záhradkári radi vravia, že vo svojej záhrade si prácu vždy nájdu. Spríjemnite a uľahčite im ju starostlivo vybraným darčekom a tešte sa spolu s nimi, aké plody sa im podarí pozbierať. 

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar