NAS alebo cloud? Porovnávame, ktoré úložisko je lepšie pre vaše dáta

porovnanie nas vs cloud

Ochrana a zálohovanie dát sa v posledných rokoch stáva horúcejšou témou. So zvyšovaním nárokov na veľkosť úložiska a čoraz rýchlym internetom, začíname častejšie využívať zálohovanie dát na Disk Google, Dropbox, iCloud, OneDrive či iné cloudové služby.

Aj cloudové zálohovanie však prináša niektoré obmedzenia a nie je vhodné pre každého. Alternatívou môže byť čoraz populárnejšie dátové úložisko NAS.

Aké sú výhody a nevýhody oboch riešení?

Výkonné dátové úložisko NAS

Network attached storage (skrátene NAS) je fyzické zariadenie, ktoré obsahuje procesor, pamäť a úložný priestor. NAS môžeme považovať za kompromis medzi lokálnym diskom v počítači a cloudovým úložiskom na vzdialenom serveri. Kombinuje obidva spôsoby uchovávania dát s cieľom spojiť ich najväčšie prednosti – fyzické vlastníctvo dát aj vzdialený prístup. (1)

Vďaka tomu, že dáta uchovávame vo vlastnom zariadení, máme nad ich bezpečnosťou plnú kontrolu. Preto si toto riešenie vyžaduje pravidelné aktualizácie a nastavenie dodatočných bezpečnostných prvkov. Najväčšie riziko predstavuje úplná strata dát kvôli požiaru, povodni či krádeži. 

nas dátové úložisko

NAS môžeme považovať za strednú cestu medzi lokálnym diskom v počítači a cloudom.

NAS poskytuje vyšší výkon a rýchlosť zálohovania ako cloud. Pri ukladaní väčších súborov tak ušetríte množstvo času. Je však náročnejšie na technickú obsluhu. Kúpa NAS zariadenia vyžaduje vyššiu počiatočnú investíciu, na rozdiel od cloudu však odpadá nutnosť platiť predplatné.

Moderné zariadenia NAS disponujú funkciou, ktorá vám umožní používať úložisko podobne ako cloud – pristupovať k svojim dátam cez internet aj bez lokálnej wifi siete. Tieto funkcie sa však pohodlným používaním a rýchlosťou s tradičnými cloudovými službami nemôžu porovnávať. (2)

nas dátové úložisko

NAS zálohuje dáta rýchlejšie vďaka vyššiemu výkonu.

Oplatí sa vám investovať do NAS zariadenia?

Zálohovanie pomocou NAS je ideálne najmä pre malé podniky a technicky zdatnejších užívateľov, ktorí potrebujú rýchlejší prenos a nedôverujú cloudovým službám natoľko, aby ich prostredníctvom uchovávali citlivé dáta.

NAS zariadenia sú však vhodné iba na ukladanie súborov a nespĺňajú náročné požiadavky databázových aplikácií. (3)

Dátové úložisko NAS vhodné pre firmy

Dátové úložisko NAS vhodné pre domácnosti


Cloudové úložiská sa stávajú štandardom

Pri zálohovaní na cloud odosielame kópiu našich dát na zahraničné servery, kde si prenajímame úložisko formou predplatného. Výhodou je, že kapacitu úložiska môžeme podľa potrieb kedykoľvek zvýšiť alebo znížiť a bez akýchkoľvek počiatočných nákladov na kúpu vlastného hardvéru. Z dlhodobého hľadiska sa však tieto náklady môžu vyrovnať cene NAS zariadenia.

Jedna z najväčších výhod cloudu je jednoduché používanie pomocou aplikácie bez potreby dodatočných nákladov na údržbu a zložitého nastavovania. Aplikáciu si môžete nainštalovať do smartfónu, tabletu i počítača a prístup k svojim súborom máte z akéhokoľvek zariadenia. 

Slabina tohto riešenia sa prejavuje najmä v prípadoch, ak má služba výpadok alebo nemáte pripojenie na internet.

cloudové úložisko

Ukladanie súborov na cloude je už v dnešnej dobe štandardom.

Cloudové úložiská sú v dnešnej dobe už štandardom a najväčšie spoločnosti, ako Google, Apple a Microsoft ponúkajú vlastné cloudové služby pre každého používateľa. Možno o tom ani neviete, no aj fotografie v smartfóne využívajú cloud. Okrem takéhoto riešenia existujú aj súkromné, komunitné či hybridné cloudové úložiská, ktoré väčšinou využívajú väčšie korporácie a organizácie.

Cloudové služby využívajú vzdialené servery, pri ktorých môže byť otázna úroveň zabezpečenia. Poskytovatelia cloudových úložísk si uvedomujú dôležitosť zabezpečenia dát, veľké spoločnosti sa môžu stať obeťou útokov hackerov, pri ktorých hrozí únik citlivých informácií. (2)

prístup ku cloudu

Pre prístup ku cloudu stačí jedna aplikácia a prístup k súborom máte z rôznych zariadení. 

V akých situáciách využiť cloud?

Jednoduchosť, nízke náklady, bezpečnosť a prístup z akéhokoľvek zariadenia a miesta na svete sú najsilnejšie dôvody, prečo používať zálohovanie na cloud. 

Pokiaľ nechcete riešiť pravidelnú technickú údržbu a mať možnosť kedykoľvek navýšiť kapacitu predplatného, cloud predstavuje rozumnú voľbu pre väčšinu používateľov. (2)

NAS a cloud: zhrnutie kľúčových vlastností úložísk

Hoci obe úložiská spájajú podobné funkcie, v niektorých parametroch sú zásadné rozdiely. Pre jednoduchšie rozhodovanie sme porovnali najdôležitejšie vlastnosti. 

NAS


Cloud

Fyzické vlastníctvo zálohovaných dát na zariadení

Princíp

Zálohovanie kópií súborov na vzdialené servery

Rýchlejšie zálohovanie a vyšší výkon

Rýchlosť zálohovania

Rýchlosť zálohovania je obmedzená internetovým pripojením

Vyššia jednorazová investícia pri kúpe NAS zariadenia

Cena

Mesačné predplatné bez vstupných nákladov

Typ a počet bezpečnostných prvkov si určuje užívateľ

Bezpečnosť

O zabezpečenie sa stará poskytovateľ služby

Riziko straty dát pri krádeži, požiari, povodni

Odolnosť

Cloudové servery ponúkajú zvyčajne vysokú úroveň zabezpečenia pred prírodnými živlami aj neoprávneným vstupom, sú však častým cieľom hackerských útokov

O zariadenie sa vo všetkých smeroch stará užívateľ, ktorý musí dbať na pravidelné aktualizácie firmware a ďalšiu nevyhnutnú údržbu

Spoľahlivosť

V prípade výpadku internetu alebo cloudovej služby dáta nie sú dostupné, na čo nemá užívateľ žiadny priamy dosah

K dátam je možné pristupovať iba v lokálnej sieti alebo pri priamom pripojení, vzdialený prístup vyžaduje náročnejšie nastavenie

Prístupnosť

O zálohu aj obnovu dát sa stará jednoduchá aplikácia, vďaka ktorej k nim môžeme pristupovať všade, kde máme internetové pripojenie

Zvýšenie kapacity úložiska vyžaduje kúpu ďalšieho disku alebo zariadenia

Možnosti prispôsobenia

Zvýšenie alebo zníženie kapacity je možné jednoduchou úpravou predplatného


Spoluautorom článku je Michal Hosťovecký.


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar