Poznáte veľkonočné tradície? A viete, čo znamenajú?

Veľkonočné sviatky

Veľká noc sa považuje za najväčší kresťanský sviatok. Veľkonočných zvykov a tradícií bolo v našich končinách neúrekom a mnohé z nich sa zachovali až dodnes. Viete však, čo niektoré z nich znamenajú?

Kedy sa slávi Veľká noc?

Netušíte, prečo Veľká noc pripadá každý rok na iný dátum? Cirkev totiž rozhodla, že Veľkonočná nedeľa ako najväčšia slávnosť kresťanského cirkevného roku, pri ktorej sa oslavuje Kristovo vzkriesenie, bude vždy prvá nedeľa po prvom jarnom splne.

Práve preto je každý rok Veľká noc inokedy. Avšak nezávisle od dátumu Veľkej noci sa táto spája s mnohými zvykmi a tradíciami. Sú medzi nimi niektoré, ktoré dodržiavate aj vy?

1. Zelené jedlá na zelený štvrtok


Na tzv. Zelený štvrtok, teda štvrtok pred Veľkou nocou, sa podľa tradície mali jesť len jedlá zelenej farby, aby boli ľudia celý rok zdraví. 

Obyčajne sa v tento deň varili napríklad špenát, šťaveľ, či dokonca prívarok z lístkov mladej žihľavy. Dnes mnoho ľudí zaraďuje do svojho jedálnička aj kel, kapustu, hlávkový šalát či polievku z jarných byliniek. 


2. Tradičné veľkonočné dobroty

Veľkonočnou nedeľou sa končí obdobie štyridsaťdňového pôstu. V mnohých domácnostiach ani dnes na stole nechýbajú tradičné jedlá, akými sú napríklad údená šunka, vajíčka uvarené na tvrdo či veľkonočný baranček. Tieto jedlá majú často i regionálny charakter.

Na východnom Slovensku je to napríklad hrudka, ktorá sa vyrába z vajec a mlieka. Známy je aj koláč paska (pascha), obradový koláč v okrúhlom tvare. Na Záhorí zas na Veľkú noc pečú posúchy z kysnutého cesta (osúchy), ktoré sa plnia kapustou alebo tvarohom.

V niektorých oblastiach gazdinky pripravujú aj studenú polievku z kyslého mlieka a chrenu a na obed pripravujú jahňacie či zajačie mäso. Na mnohých stoloch nechýba ani čerstvý mazanec alebo nastrúhaný chren.

Dodnes mnohí ľudia nosia košíky s jedlom aj na rannú omšu, aby kňaz jedlo posvätil. No a tradícia, ktorú s radosťou dodržiavame dodnes všetci, je konzumácia najrôznejších chutných koláčov.

Náš tip: Chcete, aby sa Veľká noc preniesla do vašej domácnosti aj prostredníctvom rôznych dekorácií? Tak potom neváhajte využiť Tchibo zľavový kód a uvidíte, že pri nákupe dokonca nejaké to euro aj ušetríte.

3. Šibačka či oblievačka?

K Veľkonočnému pondelku neodmysliteľne patrí šibačka alebo oblievačka. Zatiaľ čo na západnom Slovensku sa prevažne šibe, na východnom Slovensku sa viac oblieva. Prečo je to tak?

Súvisí to s tým, že územím Slovenska prechádza pomyselná kultúrna hranica medzi západnou časťou Európy (kde bolo rozšírené jarné šibanie) a východnými časťami (s tradíciou polievania).

Šibačka korbáčom upleteným z 8, 12 alebo až 24 vŕbových prútov je pokračovaním starého magického rituálu, ktorý mal dievčatám priniesť zdravie, krásu a plodnosť. Dokonca aj farebné stužky, ktoré sa na korbáč uväzujú, majú svoj význam.

Červená je symbolom pre lásku, modrá pre nádej, žltá pre nezáujem a zelená je farbou obľúbenosti - tú by mali teda dostať chlapci, ktorých máte radi.

Podobné účinky sa prisudzujú aj oblievaniu vodou. Či už bolo dievča namočené do potoka, poliate vodou z vedra alebo len z hrnčeka, malo mu to zabezpečiť zdravie na celý nasledujúci rok.

4. Za šibačku po vajíčku

Tradícia kázala mužov odmeniť maľovanými vajíčkami alebo kraslicami, ktoré predstavujú symbol plodnosti a znovuzrodenia.

Ešte aj dnes sa často zdobia podľa zvykov daného kraja. Nič však nepokazíte, ak vášho šibača odmeníte čokoládovým vajíčkom.

Náš tip: K Veľkej noci nepochybne patrí aj Veľkonočné upratovanie. Ak chcete pri nákupe kvalitných čistiacich prostriedkov ušetriť, neváhajte využiť DrMax zľavový kupón a výhodný nákup je na svete.

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)