Problémy s trávením na dovolenke? 5 tipov, ako sa im vyhnúť

problémy s trávením na dovolenke

Vytúžená dovolenka klope na dvere, už sa vidíte na pláži s drinkom v ruke, prípadne ako si vychutnávate dychberúce výhľady uprostred hôr? Predstava zaslúženej dovolenky mnohých z nás motivuje každé ráno vstávať do práce po celý zvyšok roka a týždeň či dva voľna je podľa psychológov potrebný tiež pre naše psychické aj fyzické zdravie.

Aj v prípade, že sa vybalíme v hotelovej izbe s výhľadom na slnkom zaliatu pláž, môžu sa objaviť nepredvídateľné nástrahy, ktoré nám občas život hádže pod nohy.

Len málo čo dokáže dovolenku pokaziť tak, ako tráviace problémy. 

Existuje však niekoľko jednoduchých opatrení, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa dovolenke strávenej v blízkom dosahu toalety.

Čo spôsobuje tráviace problémy?

To, že nás ťažkosti s trávením zastihnú práve na dovolenke, nie je náhoda. Naša psychika má priamy vplyv na fyzickú pohodu a samotné cestovanie, príprava pred odchodom či strach z neznámeho spôsobujú stres, ktorý môže byť príčinou tzv. cestovnej horúčky.

Hoci toto psychosomatické ochorenie má len krátke trvanie, jeho priebeh môže byť aj tak nepríjemný. Okrem zvýšenej teploty ho sprevádza nevoľnosť, bolesti brucha či hnačka.

V tom horšom prípade tráviace problémy zaúradujú počas pobytu v zahraničí. Príčinou týchto ťažkostí sú vo väčšine prípadov zmeny v našom stravovaní, ako napríklad: 

  • skúšanie nových exotických potravín, ktoré boli nedostatočne upravené, či umyté,
  • konzumácia kontaminovaného jedla či vody,
  • kontakt s baktériami a vírusmi, na aké naše telo nie je navyknuté
  • nadmerná konzumácia ťažkých jedál a prejedanie sa. (1)

Okrem nevoľnosti a hnačky môžu byť tieto faktory aj príčinou zápchy, pálenia záhy alebo plynatosti.

rodinná dovolenka

Užite si dovolenku bez problémov s trávením. 

Ako sa vyhnúť problémom s trávením pri cestách do zahraničia?

Pochopiteľne, nikto netúži stráviť dovolenku, na ktorej má načerpať energiu a dopriať si relax od všedných povinností, objímaním záchodovej misy.

Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých pravidiel a nepreceňovať svoj žalúdok a črevá, problémy s trávením sa vyhnete.

1. Exotická kuchyňa je skvelá, no skúšajte s mierou

Samozrejme, netvrdíme, že si na dovolenke nemôžete dopriať a spoznávať krajinu aj cez gastronómiu. Hoci švédske stoly počas all inclusive lákajú k neustálemu ochutnávaniu špecialít, doprajte si medzi jedlami dlhšie prestávky a neprejedajte sa. Platí to aj v prípade, že siahnete iba po známych potravinách. (1)

Ak sa rozhodnete vyskúšať miestne stánky s pouličným jedlom, nemusíte sa obávať. Pri výbere sa inšpirujte domácimi - tam, kde sa ich stravuje najviac bude jedlo chutné, ale najmä nestrávi dlhý čas na slnku, ktoré ho môže kontaminovať. Prípadne si vyberajte stánky, kde vám pripravia čerstvé jedlo.

street food stánok

Ochutnávaniu miestnej kuchyne sa nemusíte vyhýbať, vyberajte si frekventované miesta, kde jedlo dlho nestojí.

2. Pozor na vodu

Pitný režim je počas letných horúčav samozrejmosťou na dovolenke i doma. V zahraničí si dávajte záležať aj na tom, čo sa nachádza vo vašom pohári. 

Voda z kohútika nie je v cudzích krajinách vždy vhodná na pitie. Baktérie, ktoré sa v nej prirodzene vyskytujú, by s vašim žalúdkom mohli poriadne zatočiť. Nenápadnou hrozbou sú aj kocky ľadu, ktoré vám do nápoja automaticky pridáva takmer každá reštaurácia, či ovocie a zelenina umytá vodou z vodovodu.

Dajte prednosť balenej vode a používajte ju aj na vyplachovanie úst po umytí zubov či na očistenie kupovaného ovocia. (2)

balená voda na dovolenke

Pitná voda z kohútika nie je pre niektoré krajiny štandard. 

3. Dajte si záležať na poctivej hygiene rúk

Pandémia nám pripomenula, že správna hygiena rúk je dôležitá na zabránenie prenosu baktérií a vírusov. Keď trávite deň na pláži či uprostred prírody a nemáte prístup k tečúcej vode a mydlu, často povolíte od dodržiavania hygienických návykov, ktoré sú počas bežných dní samozrejmosťou.

Nemusíte každú chvíľu odbiehať do hotela umývať si ruky. Poslúžia aspoň antibakteriálne gély alebo vlhčené obrúsky, ktorými by ste si mali dôkladne vyčistiť ruky najmä predtým, ako sa chystáte jesť.

hygiena rúk

Antibakteriálny gél vás zachráni, keď nemáte prístup k tečúcej vode a mydlu.

4. Jedzte viac vlákniny

Vláknina a správne trávenie spolu úzko súvisia. Okrem toho, že prispieva k správnemu tráveniu, predlžuje pocit sýtosti. 

Doprajte si dostatok čerstvého ovocia, zeleniny, pridajte strukoviny, orechy, semienka či celozrnné pečivo.

exotické ovocie vláknina

Vláknina priaznivo vplýva na správne trávenie.

5. Keby niečo, buďte pripravení

Aj pri najlepšej snahe sa občas pozabudneme. Buď toho zjeme viac, alebo ochutnáme niečo, čo sa nášmu žalúdku veľmi nepáči. Pre tieto prípady je lepšie mať pri sebe prvú pomoc z lekárne. Určite sa nespoliehajte na to, že ak bude najhoršie, dostanete vaše overené lieky v miestnej lekárni.

Zbaľte si do svojej cestovnej lekárničky lieky na hnačku, ale i proti nadúvaniu či páleniu záhy, ak viete, že sa môže po jedle objaviť. (3)

lieky na tráviace problémy

Lieky si zoberte so sebou, nespoliehajte sa na miestne lekárne. 

Na záver

Na dovolenku vyrážame najmä za oddýchom a novými zážitkami. Ak si však nedáme pozor, môže sa aj ten najluxusnejší pobyt zmeniť na peklo, po ktorom nikto netúži.

Užívajte si bez starostí. Pri pokúšaní chuťových buniek myslite na to, že je lepšie ochutnať o jednu či dve dobroty menej, ako na apetít doplatiť bolesťami brucha a nevoľnosťou. 

Spoluautorom článku je Michal Hosťovecký.


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar