Recenzia: Anatomické vankúše Siena Dormeo

Anatomické vankúše Siena Dormeo
 • anatomicky tvarované vankúše
 • rozmery 30 x 50 cm
 • 2 ks
 • cena od 40 

Vedeli ste, že my ľudia počas nášho života prespíme okolo 23 až 25 rokov? A to je približne tretina života strávená v posteli. Nejde pritom len o vylihovanie či leňošenie.

Spánok je pre ľudské telo nesmierne dôležitým procesom, počas ktorého dochádza k celkovej regenerácii organizmu, k regulácii metabolizmu a imunitného systému či k prepisu krátkodobej pamäte do dlhodobej. Aj preto by kvalita spánku mala byť čo najlepšia.

Alfou a omegou kvalitného spánku je správne zvolený matrac a vankúš. Kým o dôležitosti matracu počúvame neustále z každej strany, vankúšom sa až toľko pozornosti nedostáva, a to aj napriek tomu, že si ju rozhodne zaslúžia. Dnes sa preto pozrieme práve na vankúše. 

Uplynulé týždne sme testovali anatomické vankúše značky Dormeo, ktorá je na našom trhu v spojitosti so spánkom tou najpopulárnejšou. Ako naše testovanie dopadlo?

Ako sa spí na anatomických vankúšoch Dormeo skúsenosti

 Prvý dojem

Značka Dormeo má vo svojom portfóliu viacero vankúšov - klasické i anatomické. Ja som sa rozhodla pre anatomické vankúše, nakoľko na tomto type vankúša spávam už niekoľko rokov a som s ním maximálne spokojná. 

Možno, že patríte k tým, ktorí nevedia, ktorý typ vankúša je pre nich vhodný. V tom prípade by ste mali v prvom rade vychádzať z vašej najčastejšej spánkovej polohy.

Bežné, klasické vankúše sú odporúčané ľudom spiacim v rôznych polohách či v polohe na bruchu. Tieto typy vankúšov nemajú nejaký pevný tvar a človek si ich tak počas spánku môže akokoľvek upravovať, ohýbať či preložiť podľa potreby. Na druhej strane je však dôležité uvedomiť si, že človek počas spánku nedokáže kontrolovať a prispôsobiť tvar vankúša aktuálnej polohe tela.

Počas spánku sa totiž v posteli prehodíme približne až 50-krát, čo znamená, že klasický vankúš len ťažko udržíme v polohe, ktorá poskytne hlave a krku dostatočnú oporu. 

Ako lepšia voľba sa preto javia anatomicky tvarované vankúše, ktoré sú určené primárne pre ľudí spiacich na chrbte či na boku. Takéto typy vankúšov vďaka svojmu tvaru poskytujú krku a hlave dôležitú oporu počas celého spánku.  

Anatomické vankúše Siena Dormeo sú dostupné v balení po 2 kusy. Dodávané sú v krabici, zrolované. Po ich vybalení však veľmi rýchlo získali svoj tvar. Aj napriek tomu ale odporúčam nechať vankúše len tak voľne položené aspoň jeden deň, aby nabrali svoj plný tvar a zároveň sa zbavili aj zápachu. 

Oba vankúše majú špeciálny tvar - sú vybavené dvoma vlnami, pričom jedna je menšia a druhá väčšia. Väčšia časť je tvrdšia a poskytuje vynikajúcu oporu krčnej chrbtici. Menšia vlna je mäkšia, pre pohodlie lebky. Počas spánku by teda krk mal byť umiestený na väčšej vlne a hlava na tej menšej. 

Dormeo anatomické vankúše recenzia

V balení sa nachádzajú dva vankúše. 

Anatomické vankúše Dormeo balenie

Vankúše majú špeciálny, anatomický tvar. 

 Pamäťová pena - základ     anatomických Dormeo vankúšov

Oba anatomické vankúše Siena majú rovnaký rozmer 30 x 50 cm. V porovnaní s klasickými vankúšmi sú síce o niečo menšie, no ich rozmer je pri anatomickom type vankúša postačujúci. 

Vankúše sú vyrobené z vysoko kvalitnej pamäťovej peny. Tá predstavuje umelý, technologický materiál, vyrábaný z mäkkej polyuretánovej peny, ktorý má množstvo výhod.

V súčasnosti medzi materiálmi používanými na výrobcu matracov a vankúšov na plnej čiare vedie práve pamäťová pena, pretože žiadny iný materiál neposkytuje také vlastnosti.

Je odolná voči tlaku a maximálne flexibilná, čím zabezpečuje dokonalé prispôsobenia telu. Má otvorenú a vzdušnú štruktúru pre reguláciu tepla a odparovanie vlhkosti, a zároveň poskytuje nehostinné podmienky pre roztoče. 

Prítomnosť pamäťovej peny v matracoch či vankúšoch spoznáte jednoducho - zatlačením rukou do vankúša alebo matraca. Hneď môžete pozorovať odtlačok ruky, ktorý postupne mizne. 

Vankúše Siena Dormeo majú snímateľný poťah s ošetrením CleanEffect®, pričom bočné strany modrej farby pozostávajú z tkaniny AirX pre dobrú priedušnosť. Ošetrenie CelanEffect ponúka ochranu pred rôznymi baktériami a roztočmi. Vďaka tejto výbave sú anatomické vankúše Dormeo vhodné aj pre alergikov a astmatikov.

Poťah vankúšov je možné prať v pračke na 40°C.  

Balenie Dormeo anatomické vankúše

Vankúše sú dodávané v zrolovanom stave v krabici. 

Vankúše Dormeo skúsenosti

Po vybalení behom krátkej chvíle naberú svoj prirodzený tvar. 

Skúsenosti anatomické vankúše Dormeo

Odporúčam vankúše nechať postáť aspoň jeden deň len tak, aby dosiahli plný tvar a zbavili sa zápachu.

 Výhody anatomických Dormeo   vankúšov

Anatomické Dormeo vankúše poskytujú v porovnaní s klasickými vankúšmi hneď niekoľko výhod. Medzi tie najvýznamnejšie, ktoré ocení každý používateľ anatomického vankúša, patria: 

Dokonalá opora krku a hlavy

Anatomické vankúše majú pevný tvar, navrhnutý tak, aby dokonale kopíroval krk a hlavu. Pomáhajú zaujať počas spánku tú správnu polohu a predchádzať tak nepríjemným bolestiam krčnej chrbtice, ale tiež aj hlavy.

Zlepšenie kvality spánku

Spanie na anatomickom vankúši zvyšuje celkovú kvalitu spánku. Vankúš sa hneď prispôsobí aktuálnej polohe tela a človek sa tak nebudí kvôli úprave vankúša. Spánok na anatomickom vankúši zároveň zlepšuje i prietok krvi a poskytuje hlbší spánok. 

Zmiernenie príznakov alergií

Alergie v súčasnej dobe postihujú veľké množstvo ľudí, pričom mnohí o nich ani len netušia. Za niektorými však môže stáť vankúš, matrac či prikrývka, plná alergénov. 

Anatomické vankúše vyrobené z pamäťovej peny poskytujú nehostinné prostredie, ktoré pomáha zmierňovať nepríjemné prejavy alergie. 

Redukcia stresu

Áno, aj správne zvolený vankúš vám pomôže zredukovať stres a uvoľniť napätie, a to vďaka plnohodnotnému a kvalitnému oddychu, ktorý ponúka. 

Anatomické vankúše Siena Dormeo skúsenosti

Anatomické vankúše značky Dormeo sú obzvlášť vhodné aj pre alergikov. 

 Ako sa spí na anatomickom Dormeo   vankúši? 

O tom, že spánok na anatomickom vankúši so sebou prináša nespočetne veľa výhod pre našu fyzickú, ale aj duševnú pohodu, niet pochýb. Aj keď sa to nemusí zdať hneď od začiatku.

Ja osobne spím na anatomickom vankúši už niekoľko rokov, takže som naňho zvyknutá. V balení sa ale nachádzali dva vankúše, a tak druhý putoval môjmu manželovi, ktorý doteraz spával na klasickom vankúši.

Prvé noci na anatomickom vankúši však pre neho neboli úplne také, ako si predstavoval. Ide ale o úplne bežný jav. Telo si totiž zvyká na správnu polohu. Objaviť sa môžu bolesti krčnej chrbtice či bolesti hlavy, ktoré však po pár dňoch odznejú. Preto to s anatomickým vankúšom netreba vzdať hneď po prvej nepohodlnej noci. 

Ja som sa rozhodla pre zmenu vankúša z dôvodu opotrebovania môjho starého. Ten mal už vyše štyroch rokov, bol mäkší ako na začiatku a už neposkytoval potrebnú oporu. Odborníci pritom odporúčajú meniť vankúš každé 3 roky.

Anatomický Dormeo vankúš je v porovnaní s mojím predošlým vankúšom tvrdší, odolnejší a spí sa mi na ňom lepšie, a to hneď od začiatku. S Dormeo vankúšom je spokojný aj manžel, ktorý sa v noci už nebudí na to, že mu nevyhovuje tvar vankúša a nenapráva ho.

Anatomické vankúše výhody

Vankúše sú vyrobené z vysoko kvalitnej pamäťovej peny. 

Anatomický vankúš Dormeo skúsenosti

Anatomický tvar verne kopíruje kontúry tela a poskytuje dokonalú oporu pre krk a hlavu. 

  Cena

Cena dvoch kusov anatomických vankúšov Dormeo sa zvykne pohybovať okolo sumy 40 € - teda jeden vankúš vás vyjde na 20 €.

Cena je porovnateľná s anatomickými vankúšmi od iných výrobcov a za nás aj primeraná. 

Video

Výhody a nevýhody anatomických vankúšov Dormeo

Výhody

 • vyrobené z pamäťovej peny
 • snímateľný poťah, ktorý možno prať v pračke
 • opora pre krk a hlavu
 • vhodné pre alergikov
 • príjemné na dotyk
 • zlepšenie kvality spánku

Nevýhody

 • nutné zvyknúť si na ne, čo môže potrvať pár nocí
Anatomické vankúše Dormeo prevedenie

  Môj celkový dojem a hodnotenie

Anatomické vankúše Dormeo Siena môžem len a len odporučiť každému, kto nad nimi uvažuje, bez ohľadu na dôvod - či už ide o bolesti krčnej chrbtice, bolesti krku, hlavy alebo časté budenie či nepohodlie počas spánku. 

vyrobené z pamäťovej peny, ktorá zabezpečuje maximálne prispôsobenie sa tvaru krčnej chrbtice, ale tiež aj odvádzanie vlhkosti či reguláciu tepla, čím poskytujú vynikajúce podmienky pre kvalitný a plnohodnotný spánok. 

Plusom je aj špeciálne ošetrený poťah, ktorý chráni vankúš pred rozličnými alergénmi, a preto po ňom môžu siahnuť bez obáv i alergici. Zárukou hygienickosti je aj snímateľný poťah, ktorý možno prať v práčke.

Na vankúšoch sa spí veľmi dobre. Majú vyhovujúci rozmer, sú príjemné na dotyk a dokonale sa prispôsobujú krku a hlave. Pokiaľ ste ale doteraz nemali vankúš z pamäťovej peny, môže sa vám v začiatkoch zdať trochu pritvrdí a po prvej noci aj nevhodný. Tieto pocity však po pár dňoch vyprchajú a vy si budete užívať kvalitný spánok, ktorý prinášajú. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar