Recenzia: Ryžovar Sencor SRM 0600WH

Ryžovar Sencor SRM 0600WH
 • elektrický hrniec
 • príkon 300 W
 • 0,6 l
 • cena od 15 €

Hádam každý z nás už zažil situáciu, kedy mu príprava ryže jednoducho nevyšla podľa predstáv. Čo si budeme hovoriť. Uvariť dobrú ryžu je niekedy veda. Občas sa pri rátaní času potrebného na prípravu doslova prerátame a na tanier servírujeme namiesto ryže "blato". Inokedy sa zas unáhlime a ryžu nahradí "kameň".

Napriek tomu však ryža patrí k obľúbeným kuchynským surovinám a nemenej populárne sú aj jedlá z nej pripravené, ako napríklad chutné rizoto či čoraz viac rozšírené sushi. 

otestovali sme ryžovar Sencor SRM 0600WH

A ako tento problém vyriešiť tak, aby ste si vaše obľúbené jedlá z ryže mohli variť aj v pohodlí domova, a aby ich chuť bola výborná? Stavte na ryžovar!

My sme v uplynulých dňoch vďaka portálu Biano.sk mohli v našej kuchyni otestovať ryžovar Sencor SRM 0600WR. Ak vás zaujíma ako to dopadlo, čítajte ďalej.

Prvý dojem z ryžovaru Sencor SRM 0600WH

Na prvý pohľad sa ryžovar Sencor SRM 0600WH nijako výrazne nelíši od klasického hrnca. Má jednoduchý, nenáročný dizajn, ktorý nijako neurazí. Rovnako je na tom aj biele farebné prevedenie, ktoré v tomto prípade pôsobí univerzálne, teda zapadne do akejkoľvek kuchyne.

ryžovar Sencor SRM 0600WH krabica

Zárukou bezproblémového uskladnenia ryžovaru sú aj jeho rozmery, ktoré dosahujú 235 x 208 x 210 mm (šírka x hĺbka x výška). Pri uchopení do ruky nás príjemne prekvapila aj nízka hmotnosť, konkrétne 1,2 kg.

Ryžovar je tak ideálnym adeptom aj na pribalenie do tašky na chatu. Otázkou prenosnosti sa pri ňom teda rozhodne nemusíte trápiť. 

ryžovar Sencor SRM 0600WH balenie

Ryžovar je veľmi dobre a prakticky zabalený.

Ryžovar od klasického hrnca odlišujú hádam iba protišmykové nožičky, ktoré pri hrncoch len ťažko nájdete. Musíme uznať, že pri tomto modeli plnia svoju funkciu naozaj dobre a ryžovar sa počas nášho testovania nešmýkal na žiadnom povrchu.

Za zmienku stojí aj praktická prikrývka, ktorá vás pri varení ochráni pred prskajúcou vodou. 

ryžovar Sencor SRM 0600WH obsah balenia

Kompletný obsah balenia.

V balení okrem ryžovaru nájdete aj odmerku na ryžu i vodu a špeciálnu špachtlu určenú na ryžu. Nechýba ani podrobný návod na použitie.

Po vizuálnej stránke je teda ryžovar v tom najlepšom poriadku a nemožno mu nič vytknúť. Ale čo jeho výkon a funkčnosť?

Výkon

Na priebeh testovania tohto zariadenia ako aj na samotné výsledky sme boli naozaj zvedaví. Pravdupovediac, aj my z času na čas zvádzame pri príprave ryže neľahký boj. A práve preto by bol prístroj, ktorý by dokázal namiesto nás pripraviť chutnú a zdravú ryžu, bezpochyby neoceniteľným pomocníkom.

Spĺňa však toto kritérium ryžovar Sencor SRM 0600WH?

ryžovar Sencor SRM 0600WH technické informácie

Technické informácie.

Ryžovar disponuje príkonom 300 W. Od neho pritom závisí viacero faktorov, ako rýchlosť prípravy či množstvo ryže, ktorú môžete na jedenkrát pripraviť.

Tento ryžovar sa vzhľadom na výkon, ale aj objem nádoby 600 ml, do ktorej sa vmestí v prepočte približne 450 gramov, hodí do rodiny so štyrmi či piatimi členmi. To však, samozrejme, nie je podmienkou a prístroj si pokojne môžete zakúpiť aj do viacčlennej rodiny. V tom prípade je ale potrebné rátať s dlhšou dobou prípravy, keďže ryžovar budete musieť zrejme zapnúť viackrát. 

ryžovar Sencor SRM 0600WH odmerka

Praktické značenie (odmerka) na vodu a samotnú ryžu.

Čo sa týka našich skúseností s týmto ryžovarom, musíme povedať, že pri testovaní sme pozorovali plynulé fungovanie, bez akéhokoľvek prehrievania či iných problémov, a aj príprava prebiehala pomerne rýchlo. Ryža uvarená v tomto prístroji mala vynikajúcu chuť. Vďaka neprilňavnému povrchu sa nemusíte obávať ani neželaného pripálenia.

Princíp fungovania ryžovaru Sencor SRM 0600WH

A na akom princípe funguje tento "zázrak"?

Ryžovar je v podstate špeciálny elektrický hrniec, ktorého úlohou je príprava ryže. Funguje na báze varenia v pare. Pre tento spôsob varenia je špecifická skvelá chuť, ale najmä zachovanie pôvodných dôležitých minerálov a vitamínov.

O to, aby sa pripravovaná ryža nepripálila, sa zodpovedne stará termostat nachádzajúci sa vo vnútri ryžovaru. Termostat kontroluje teplotu a po siaknutí tekutiny sa následne automaticky prepne do módu prihrievania.

ryžovar Sencor SRM 0600WH vnútro

Termostat, ktorý má na starosti prípravu ryže.

Veľkým plusom tohto prístroja je jeho plne automatická prevádzka. Vy iba odmeriate za pomoci priloženej odmerky potrebné množstvo ryže a vody, vložíte do ryžovaru a stlačíte gombík. O všetko ostatné sa postará sám ryžovar. Vy sa teda pokojne môžete venovať ostatným činnostiam. 

O ukončení varenia vás okrem príjemnej vône informuje aj zvukový signál, ktorým je prístroj vybavený. 

Výbava a funkcie

Nikdy nie je na škodu, ak spotrebič disponuje aj nejakou tou funkciou navyše, ktorá zjednoduší jeho používanie a nám spríjemní život. Práve pre spotrebiče značky Sencor to býva akýmsi nepísaným pravidlom a inak to nie je ani pri nami testovanom ryžovare. 

Za jednu z najvychytanejších vlastností tohto zariadenia považujeme funkciu KeepWarm, ktorá dokáže udržať pripravenú ryžu teplú až po dobu 6 hodín, čo znamená žiadna mikrovlnka či iný spôsob prihrievania.

Pri používaní si určite obľúbite aj svetelné kontrolky, ktoré vás informujú o prevádzke zariadenia či udržiavaní teploty.

Aby používanie ryžovaru bolo pre vás čo najkomfortnejšie, do výbavy dostal aj priesvitnú pokrievku, ktorá jednak zabraňuje pŕskaniu vody, ale taktiež vďaka nej môžete kontrolovať v akom stave je ryža. Na pokrievke nechýba ani otvor pre únik pary.

Keďže na prvom mieste je bezpečnosť, ryžovar sa môže pochváliť bezpečnostnou poistkou, ktorá zabráni jeho prehriatiu či vyvretiu vody. Po dovarení sa ryžovar sám automaticky vypne.

Množstvo gazdiniek veľmi rado varí, no horšie je to už s umývaním riadu. Žiaľ, ani tento ryžovar sa aj napriek plnej automatike nedokáže umyť sám. Určite vás ale poteší kvalitný neprilňavý povrch nádoby, ktorý stačí iba umyť pod vodou.

ryžovar Sencor SRM 0600WH príslušenstvo

Príslušenstvo.

Viac ako len chutná ryža

Možno ste to doteraz ani netušili (napríklad aj kvôli nie úplne presnému názvu), no s ryžovarom môžete uvariť viac ako len samotnú ryžu. Keďže funguje na princípe pary, môžete ho použiť aj na prípravu zdravej zeleniny či lahodných rýb.

Navyše, ide o veľmi zdravý spôsob, pri ktorom pri ktorom si takto pripravené jedlo ponecháva zdraviu prospešné látky v podobe vitamínov či minerálov, ale aj svoju výbornú chuť. 

Okrem zeleniny či rýb, v ryžovare uvaríte aj omeletu či rôzne kaše. 

ryžovar Sencor SRM 0600WH návod a záručný list

Záručný list a návod sú samozrejmosťou.

Ryžovar Sencor SRM 0600WH - Produkt roku 2017

produkt roku 2017

Prečo nechcieť od našich domácich spotrebičov to najlepšie? Veď koniec koncov sme to my, komu majú slúžiť. Nikto z nás zrejme nekupuje spotrebič na mesiac či rok, ale chceme, aby nám vydržal čo najdlhšie. Preto je nepochybne dôležité staviť na kvalitu.

A práve vyššie spomenuté parametre môžete nájsť v ryžovare Sencor. Dôkazom jeho kvality je aj titul produkt roku 2017, ktorý získal vo svojej kategórii. Okrem tohto titulu mu nepochybne možno priradiť ešte jeden, a tým je skvelý pomer cena/výkon.

ryžovar Sencor SRM 0600WH informácie

Technické parametre

Špecifikácia

Objem nádoby

0,6 l

Príkon

300 W

Maximálna váha ryže

0,45 kg

Rozmery

235 x 208 x 210 mm

Hmotnosť

1,2 kg

Cena ryžovaru Sencor SRM 0600WH

Na trhu nájdete viacero ryžovarov, ktoré sa od seba navzájom odlišujú funkciami, vzhľadom, ale i cenou. Tie najdrahšie modely stoja aj okolo 200 €. Ryžovary z najlacnejšej cenovej kategórie začínajú už na sume 13 €.

Ryžovar Sencor SRM 0600WH možno s cenovkou cca 15 € jednoznačne zaradiť do nižšej cenovej kategórie, svojou výbavou a funkciou však dokáže tromfnúť aj drahšie modely.

Výhody a nevýhody

Výhody

 • skvelý pomer cena/výkon
 • plne automatická prevádzka
 • funkcia KeepWarm
 • neprilňavý povrch
 • rýchla príprava 
 • jednoduchá manipulácia
 • nízka cena

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov
Ryžovar Sencor SRM 0600WH

Naše hodnotenie ryžovaru Sencor SRM 0600WH

odznak Náš tip

Pokiaľ uvažujete nad kúpou ryžovaru Sencor SRM 0600WH, či už pre vás alebo ako dar pre niekoho blízkeho, tohto šikovného pomocníka do kuchyne vám pomôžeme len a len odporučiť.

Pri testovaní sme boli s ryžovarom maximálne spokojní. Svoj primárny účel, teda prípravu chutnej ryže, zvládne naozaj výborne. Už s ním viac nebudete riešiť optimálny čas potrebný na uvarenie ryže a plná automatika sa zas postará o to, že počas prípravy nebudete musieť striehnuť pri sporáku. Pokojne sa môžete venovať svojim obľúbeným činnostiam či rodine. Tento ryžovar vám tak dokáže ušetriť aj drahocenný čas.

To však nie je jediné, čo ryžovar dokáže ušetriť. Okrem času totiž šetrí aj vašu peňaženku, keďže z rozpočtu vám ukrojí približne iba 15 €. V porovnaní s ostatnými zaradeniami a vzhľadom na výkon a funkčnosť tohto modelu, ide o bezkonkurenčnú cenu.

Pred kúpou ryžovaru by ste však určite mali myslieť na to, že jeho objemje 0,6 l, čo v prepočte predstavuje 0,45 kg. Pokiaľ doma nemáte veľkých jedákov, ide o porciu vhodnú približne pre štvorčlennú až päťčlennú rodinu. Ak si prístroj zaobstaráte do rodiny s viacerými členmi, mali by ste počítať s tým, že ho budete musieť zapnúť aspoň dvakrát. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar