Ryžovar v kuchyni pripraví viac než len skvelú ryžu

ryzovarMilujete dokonalú ryžu, no chcete si jej prípravu uľahčiť? Kúpte si ryžovar. Že je to len módny výstrelok, ktorý zaberá miesto v kuchyni? Omyl, v ryžovare urobíte nielen fantastickú ryžu, ale omnoho viac. Možno preto sa stal ryžovar pre moderné domácnosti veľmi obľúbeným spotrebičom.

Hoci varenie ryže nie je veľmi zložité, niektoré gazdinky sa riadne potrápia, kým sa ju naučia pripravovať. A niekedy k tomu ani vôbec nedôjde. Na prípravu tej najlepšej ryže totiž potrebujú nielen kvalitnú ryžu, ale i kvalitné hrnce, či iné pomôcky a čas.

A tak sa stane, že niekedy sa ryža podarí mäkká a sypká, no inokedy zase lepkavá. Je veľa spôsobov, ako ryžu pripraviť - variť, dusiť, piecť, či pariť. Existuje však niečo, vďaka čomu takto experimentovať nemusíte - ryžovar.

Surová ryža

Ako funguje ryžovar?

Proces prípravy ryže v ryžovare je na báze varenia v pare. Vďaka tomu si potraviny zachovajú viac cenných vitamínov a minerálov. Ide o jednoduché, ale veľmi šikovné zariadenie. Termostat, ktorý ryžovar obsahuje, riadi teplotu vo vnútri a po vsiaknutí tekutiny sa prepne do módu prihrievania. Preto sa ryža nepripáli a po jej uvarení vydrží dlho teplá.

Príprava ryže v ryžovare je pritom veľmi jednoduchá - stačí odmerkou odmerať potrebné množstvo ryže a vody, vložiť do nádoby a stlačiť gombík. Ryžovar sa o všetko postará a o pár minút si môžete pochutnávať na dokonalej ryži. Navyše je plne automatický, celý priebeh si teda reguluje sám a vy sa môžete venovať úplne iným činnostiam ako státiu pri sporáku. Po zaznení signálu vás bude čakať lahodná ryža. Milujete sushi, rizoto, mliečnu ryžu, či basmati ryžu? Vďaka variču budete mať perfektnú ryžu vždy, nech použijete akýkoľvek druh.

Začali ste uvažovať, že si ryžovar tiež kúpite? 

Hoci ryžovary sa tešia svojej obľube najmä v ázijských krajinách, pomaly ich pozitíva objavujú i slovenské gazdinky. Nákup správneho ryžovaru je pritom jednoduchší ako samotná príprava ryže. Ani jeho cena nie je veľmi vysoká.

Ak ste si povedali, že ryžovar je pre vás ako stvorený, pred kúpou si prečítajte, podľa čoho vyberať:

 • Veľkosť - tak, ako pri iných spotrebičoch, aj tu treba myslieť na veľkosť. Väčšinou sa kapacita ryžovaru pohybuje medzi 0,5 - 3 litrami. Kým v trojlitrovom pripravíte ryžu pre niekoľko osôb aj na rodinnú oslavu, v litrovom vám ryža vystačí pre štvorčlennú rodinu. Ryžovar s objemom 0,5 l je ideálny pre páry a jednotlivcov. Samozrejme, čím väčší je objem ryžovaru, tým väčší je i celý spotrebič, na čo by ste mali myslieť najmä vtedy, ak máte malú kuchyňu. 
 • Výkon - záleží od mnohých faktorov, napr. ako rýchlo a aké množstvo ryže dokáže ryžovar naraz pripraviť, spravidla sa ale pohybuje medzi 400 - 900 W. 
 • Funkcie naviac - ak môžete, kúpte si ryžovar s funkciou “keepwarm”. Ide o funkciu, vďaka ktorej vám vydrží ryža teplá aj niekoľko hodín po jej dovarení. Spravidla je to 3 až 6 hodín, ale čas sa pri každom type ryžovaru odlišuje. Túto praktickú funkciu využijete najmä vtedy, ak každý člen domácnosti jedáva inokedy. Bezpečnostné prvky v každom ryžovare zabezpečia, že ryžovar sa neprehreje a obsahuje aj ochranu proti vyvareniu vody. Všímajte si tiež rukoväte ryžovaru a určite oceníte i protišmykové nožičky na hrnci. Práve preto je lepšie, ak si ryžovary obzriete a vyskúšate v obchode naživo. Niektoré ryžovary majú funkciu typu ryže, vy sami si teda zvolíte, ako si želáte ryžu pripraviť - či skôr lepkavú na sushi alebo sypkú k pečenému mäsu. 
Sushi
 • Čistenie - ak vás nebaví ručné drhnutie špinavého riadu, siahnite po ryžovare, ktorý obsahuje vyberateľnú misku s nepriľnavým povrchom. Nielen, že sa vám na tomto povrchu ryža nepripáli, i umývanie bude jednoduchšie. Niektoré typy misiek môžete prenechať i umývačke riadu.
 • Príslušenstvo - väčšinou ryžovary obsahujú odmerku a špachtlu na miešanie a naberanie ryže.
 • Multifunkčnosť - ak si myslíte, že v ryžovare budete môcť pripravovať len ryžu, mýlite sa. Niektoré ryžovary sú multifunkčné a vy si pomocou nich pripravíte aj jedlá, ktoré sú úplne bez ryže. Napr. omeletu, rôzne kaše, či vajcia na tvrdo. Tým, že hrniec funguje podobne ako parný hrniec, môžete v ňom pripravovať aj zeleninu na pare. 
 • Cena - najlacnejší kúpite už od cca 12 eur. Ryžovary sa vyrábajú v rôznych dizajnoch a farebných prevedeniach, nerezové, plastové alebo kombinované. Ak varíte ryžu často, ideálne je mať ryžovar stále pripravený na linke, tak si vyberte materiál a dizajn, ktorý sa vám bude hodiť a páčiť. 

Čím častejšie plánujete ryžovar používať, tým kvalitnejší by mal byť. Preto radšej siahnite po nerezovom prístroji. Uľahčíte si jeho údržbu a taktiež jeho životnosť je dlhšia. Ak potrebujete rýchlu prípravu ryže, voľte ryžovar s vyšším výkonom.  

Miska ryze

Pred prvou prípravou ryže by ste si mali prečítať návod na prípravu. Vyberte misku a umyte ju. Ryžu preplachujte dovtedy, kým nie je voda čistá. Následne potom dajte ryžu do misky, zalejte potrebným množstvom vody (ideálny je pomer ryže a vody je 1:1 a ½, záleží to najmä od typu ryže), posoľte, pridajte obľúbené korenie a misku vložte do ryžovaru, prikryte sklenenou pokrievkou a ryžovar zapnite. A teraz už len počkajte na zvukový signál.

V ryžovare uvaríte nielen ryžu

Ak si myslíte, že v ryžovare je len jednoúčelový spotrebič a budete v ňom môcť pripravovať len ryžu, mýlite sa.

Niektoré ryžovary sú multifunkčné a vy si pomocou nich pripravíte dokonca i jedlá, ktoré sú úplne bez ryže. Napr. omeletu, rôzne kaše, či vajcia na tvrdo.

Tým, že hrniec funguje podobne ako parný hrniec, môžete v ňom pripravovať aj zeleninu na pare, či ryby. Keďže varenie v pare je jeden z najzdravších spôsobov prípravy jedla, uvarený pokrm si zachová oveľa viac zdraviu prospešných látok, vitamínov a minerálov. Tento skvelý nástroj tak využijete nielen na prípravu dokonalej ryže, ale aj na prípravu každodenných obedov. Ich chuť bude výraznejšia, lepšia a jedlo pre váš organizmus zdravšie. 

V ryžovare pripravíte aj zeleninu na pare

Prečo ryžovar nie je len ďalší spotrebič do počtu? 

 • Výborná ryža. Nech použijete akýkoľvek druh ryže, nemusíte sa báť neúspechu. Ryža sa nepripáli, nie je suchá, ani tvrdá. Tajomstvo úspechu je v tom, že ryža “dôjde” aj po vypnutí ohrevu. Vďaka ryži z ryžovaru si pochutíte nielen vy, ale i vaši priatelia a rodina. A teraz si už budete môcť urobiť aj sushi párty!
 • Bez práce. Vlastne stačí vynaložiť len minimum aktivity. Prepláchnuť ryžu a dať ju do ryžovaru. Túto pohodlnú prípravu oceníte najmä vtedy, ak máte malé deti alebo svoj čas potrebujete venovať aj iným domácim prácam.
 • Takmer za babku. Varič ryže si zaobstaráte za veľmi priaznivú cenu a tak sa dá povedať, že za málo peňazí budete mať veľa muziky. Tu však platí pravidlo, že čím vyššia cena, tým viac funkcií bude ryžovar mať. Na druhej strane však stojí za zváženie, či budete všetky funkcie naozaj potrebovať a využívať. Bola by škoda priplácať za niečo, čo nevyužijete.
rizoto
 • Bez pripálenia. Vďaka nepriľnavému povrchu a celkovému spôsobu prípravy pokrmov sa nemusíte obávať pripálenia a následného namáhavého čistenia hrncov. Navyše niektoré ryžovary umožňujú umývať svoje misky i v umývačke riadu.
 • Praktickosť. Vo vnútri ryžovaru je nádoba, ktorú môžete použiť nielen na varenie ryže, ale i na jej skladovanie. Ak teda uvaríte o trošku ryže viac, ako reálne spotrebujete, celú nádobu môžete vybrať a uskladniť v chladničke. Vyhnete sa teda prekladaniu jedla do iných nádob.
 • Zdravé varenie. Vďaka vareniu na báze pary si vaše pokrmy zachovajú oveľa viac vitamínov a minerálov ako pri klasickom varení ryže.
 • Nielen na ryžu. Niektoré ryžovary využijete aj na parenie zeleniny, varenie vajíčok, či omeliet. Využitie ryžovaru je teda veľmi rozmanité.

Zaujímavé je, že mi samej nikdy nenapadlo, že by som v ryžovare mohla urobiť bez námahy toľko jedál. Potom som sa ale rozhliadla na internete po nejakých receptoch a bola som prekvapená, čo všetko v ňom pripravíte. Nebojte sa ani polievok, strukovín, dusenej zeleniny alebo dezertov. V ryžovare dokonca zvládnete i tapiocový puding alebo cheesecake. 

Blogerka Andy z fitfab.cz

Popri všetkých pozitívach však existuje aj jedno negatívum, a to je veľkosť. Ak máte malú kuchyňu, môže byť veľkosť ryžovaru problémom. Tento praktický pomocník má však mnoho pozitív, kvôli ktorým sa oplatí upratať si trošku v kuchyni.

Ryžovar do mikrovlnky?

Ak máte predsa len minimum priestoru na nový spotrebič, poobzerajte sa po ryžovare do mikrovlnky. Vyzerá ako obyčajná plastová miska s viečkom, do ktorej môžete uskladňovať potraviny. Plasty, z ktorých je miska vyrobená, sú však vysokokvalitné a vhodné do mikrovlnky. A taktiež tento typ ryžovaru môžete využit aj na parenie zeleniny, či rýb. Nevýhodou je, že tento typ môžete použiť iba v mikrovlnke a neponúka žiadne iné funkcie. 

Otestovali sme 6 ryžovarov

Aký objem je pre vás vhodný? Aké materiály sú použité pri výrobe? V recenzii sme sa podrobnejšie pozreli na 6 obľúbených modelov na trhu. 

Ryža je spolu so zemiakmi najčastejšou prílohou nielen v reštauráciách, ale i v domácnostiach. Uľahčite a zjednodušte si jej prípravu v ryžovare a vaša rodina vás bude za dokonalú ryžu milovať.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte komentár ku článku

avatar
Martin Siry
Komboš
Martin Siry

opakujuce sa slová, áno, ryžovar je fajn ale treba upozorniť aj na fakty ako vhodny typ ryže, vysušenie ryže, ochutenie.