So sendvičovačom máte chutné raňajky hotové do 10 minút

Sendvičovač



Ak premýšľate, ako čo najrýchlejšie pripraviť dobré raňajky, či teplú večeru, uľahčiť by vám to mohol sendvičovač či toastovač. Oba názvy pomenúvajú to isté - malý, no obľúbený kuchynský spotrebič, s ktorým dokážete zázraky.

Od hriankovača sa líši v tom, že nielen opeká plátok chleba alebo pečiva, ale dokáže zapiecť 2 plátky chleba, či pečiva s obľúbenou náplňou (napr. so šunkou a so syrom). Ak práve stojíte pred kúpou nového sendvičovača, nasledujúce riadky vám objasnia, ako vybrať ten naj. Budete si tak môcť pripraviť raňajky, obed i popoludňajší dezert v jednom šikovnom prístroji.

Sendvičovač nielen na sendviče

Kedysi slúžil sendvičovač len na jedno - výrobu zapečeného chlebíka, ktorý ste mohli naplniť čímkoľvek, čo ste doma mali. Postupom času však výrobcovia začali premýšľať, ako zatraktívniť svoje výrobky a tak prišli na trh so spotrebičom, ktorý má rozmanitejšie využitie.

V sendvičovači teda urobíte podstatne viac, ako len zapečený toast. Navyše na všetku tú parádu nepotrebujete vlastniť niekoľko spotrebičov, postačí vám jeden s vymeniteľnými doštičkami. Zlepšila sa tiež údržba prístroja a manipulácia s ním.

Toast na raňajky

Drahší či lacnejší?

Pri návšteve elektro obchodu na vás vyskočia rôzne sendvičovače s ešte rôznejšími funkciami a cenami. Recenzie ukazujú, že väčšina ľudí je spokojná aj s lacnejšími prístrojmi so základnými funkciami. Ak však plánujete pripravovať nielen sendviče, ale i vafle či gril, priplatíte si.

Sendvičovače s vymeniteľnými doskami na vafle a gril sa tešia veľkej obľube a nájdete ich pod označením 3v1. V sendvičovači 4v1 si okrem spomenutého môžete v sendvičovači pripraviť i obľúbené panini alebo malé šišky - donutky.

Vyberáme sendvičovač

V prvom rade by ste mali mať jasno v tom, čo v ňom plánujete pripravovať. Ak chcete pripravovať viacero typov pokrmov, siahnite po multifunkčnom sendvičovači. Ďalším z parametrov je veľkosť sendvičovača a počet toastov. Menšie pripravia len 2 sendviče naraz, ak máte väčšiu rodinu, zvoľte taký, v ktorom pripravíte naraz až 4 toasty. Od tejto veľkosti sa potom odvíja aj počet pripravených vaflí, či opečenej zelenine v grile.

Dbajte na to, aby ste sendvičovač nepoškriabali, na vyberanie hotového pokrmu preto používajte drevené špachtle, nikdy nie ostré kovové predmety. Ak však náhodou dôjde k zničeniu, zistite, či sa nedajú kúpiť zničené dosky samostatne.

Toast servírovanie

Ľahká údržba

Ďalším z parametrov je materiál pečiacich platní. Môžete si vybrať, či chcete platne v toastovači s teflónovým alebo s keramickým povrchom. V oboch prípadoch ide o nepriľnavé povrchy, vďaka ktorým sa vám jedlo o spotrebič neprichytí a jeho údržba bude jednoduchá a rýchla. Ak je sendvičovač multifunkčný, platne by mali byť jednoducho a ľahko vyberateľné.

Pri vyberateľných platniach si overte, či je vhodné umývať ich v umývačke riadu. Agresívny umývací prostriedok by ich mohol zničiť. Správna a dôkladná údržba je však pre bezchybnú prevádzku veľmi dôležitá. Čistiť by ste ho mali až po úplnom vychladnutí a vypojení z elektrického prúdu. Vyhnite sa používaniu agresívnych a abrazívnych prípravkov, mohli by ste zničiť nepriľnavý povrch.

Štvorec či trojuholník?

Tvar toastov je síce zväčša len estetickou záležitosťou, aj tu vám však výrobcovia ponúkajú široký výber. Klasické toastovače majú tvar trojuholníka alebo štvorca (lastúry). Vybrať si ale môžete aj taký sendvičovač, ktorý má jednotnú pečiacu plochu bez tvarovaných výstupkov. Táto veľká nerozdelená plocha je vhodná pre rôznu veľkosť chlebov, či pečiva. Zapekať teda môžete trebárs aj bagetu. 

V otvorenom sendvičovači pripravíte dokonca i omeletu, poslúži vám aj na zohriatie pizze, či staršieho pečiva. Špeciálnymi typmi sendvičovačov sú také, ktoré vyrobia sendvič s obrázkom (napr. detské motívy). 

zapekaný chlieb

Spotreba a iné technické záležitosti

Všeobecne platí, že čím vyšší príkon má spotrebič, tým rýchlejšie je zohriaty a i príprava jedla je rýchlejšia. Priemerný príkon je pri sendvičovačoch okolo 700 W, ale nájdu sa i také, ktoré majú 800 - 900 W. Sendvičovač sa štandardne zapína a vypína pomocou elektrického kábla, niektoré prístroje majú tlačidlo ON/OFF a tak nemusíte vyberať elektrický kábel z prúdu.

Taktiež väčšina sendvičovačov má termostat, ktorý sa postará o automatickú reguláciu teploty. Na prístroji nájdete 2 farebné diódy, ktoré symbolizujú stav prístroja - červená hovorí, že spotrebič je v prevádzke, po zhasnutí zelenej môžete vkladať jedlo do prístroja, pretože znamená, že spotrebič dosiahol požadovanú teplotu a je pripravený pripravovať pokrm. Niektoré typy sendvičovačov sú vybavené zvukovou signalizáciou tej správnej teploty pre vloženie jedla.

Bezpečnosť nadovšetko

Pri kúpe si treba všímať aj ďalší parameter - izolovanú rukoväť. To zabezpečí, že aj pri plnej prevádzke zostane rukoväť studená a vy sa nemusíte báť popálenia. Okrem toho by mala mať “zámok” - čo uľahčí nielen prípravu pokrmu, ale aj prenos samotného prístroja a jeho uskladnenie.

Aké množstvo kávy treba na jednu šálku

Bude sa hodiť?

V poslednom rade môžete vyberať aj podľa farby či celkového dizajnu.

Ak máte dostatok miesta a plánujete sendvičovač uložiť na stabilné miesto, vyberte si taký, ktorý sa vám bude hodiť do kuchyne a má dostatočne dlhý prívodný kábel. Ak plánujete prístroj používať len príležitostne, vyberte si taký, ktorý je ľahko skladovateľný a má priestor pre uloženie kábla.

Čo si v sendvičovači pripraviť? 

Vafle z ovsených vločiek

Potrebujeme:

  • 500 ml mlieka
  • 250 g ovsených vločiek (v prípade bezlepkovej verzie použite bezlepkové ovs. vločky)
  • 2 vajcia
  • ½ prášku do pečiva s vínnym kameňom
  • 2 lyžice oleja
  • ¼ lyžičky vanilky

Na ozdobenie: ovocie, jogurt, agáve sirup alebo med, orechové maslo

Všetky suroviny zmiešajte vo väčšej miske, rozmixujte ponorným mixérom a nechajte asi 15 minút postáť, aby sa všetky suroviny pekne prepojili. Ak je cesto náhodou redšie, prisypte vločky. Ak je priveľmi husté, prilejte mlieko. Potom pečte vafličky vo vaflovači, ktorý jemne potrite olejom. Ozdobte ovocím, orechovým maslom, jogurtom a agáve sirupom – podľa chuti.

Vafle

Domáci špaldový toastový chlieb

Potrebujeme:

  • 300 g hladkej celozrnnej špaldovej múky
  • 150 ml mlieka
  • 1 lyžička cukru
  • ½ droždia
  • 1 vajce
  • 50 g rozpusteného masla
  • 1 lyžičku soli

Do misky nasypeme múku a zmiešame ju so soľou. Mlieko zohrejeme na miernu teplotu, rozpustíme v ňom lyžicu cukru a pridáme droždie. Necháme nakysnúť kvások asi 5 - 10 minút. Potom ho prilejeme k múke, pridáme rozpustené a vychladnuté maslo a vajce. Vymiesime hladký bochník, ktorý dáme nakysnúť rovno do chlebíkovej formy vystlanej papierom na pečenie. Prikryjeme utierkou a necháme podkysnúť asi 30 minút. Potom pečieme vo vyhriatej rúre na 180 stupňoch asi 30 minút. Necháme vychladnúť a podávame. Z tohoto domáceho chleba sa dajú pripravovať aj toasty s obľúbenými náplňami.

Domáci toastový chlieb

O autorovi

Lucia Súkeníková
 

Lucia je milovníčkou dobrého jedla a čas strávený v kuchyni je pre ňu relaxom.

Je autorkou úspešných kníh Moje skvelé jedlo, Moje skvelé koláčiky a Recepty našich starých mám. Jej receptami sa môžete inšpirovať na blogu moje-jedlo.sk alebo na instagrame moje.jedlo. Okrem blogovania rada píše na rôzne témy. V súkromnom živote je mamou 2 chlapcov.

Pridajte komentár ku článku

avatar