Aká je optimálna teplota v chladničke a v mrazničke? Čím nižšia, tým lepšia?

Aká je optimálna teplota v chladničke a v mrazničke

Chladnička je presne ten typ spotrebiča, bez ktorého sa dnes domácnosť zaobíde už iba horko-ťažko. Jej používanie je pre nás bežnou rutinou - otvorím dvierka, vyberiem alebo vložím, čo potrebujem, zavriem dvierka a je vybavené. Viac sa nestarám.

Že je to takto aj u vás doma? Tak pozor! Vaša chladnička si zaslúži omnoho viac pozornosti.

Vhodné umiestnenie, pravidelná údržba a čistenie, ale i správne rozmiestnenie potravín v chladničke by mali byť samozrejmosťou.

Okrem toho však hrá nesmierne dôležitú úlohu i teplota, ktorú v mrazničke a v chladničke máte nastavenú. Viete v akých hodnotách by sa mala pohybovať?

Kam chladničku umiestniť?

Poďme pekne po poriadku a najprv sa pozrime na to, či je chladnička u vás doma na správnom mieste. 

Väčšina ľudí má chladničku umiestnenú v kuchyni, čo je pochopiteľné. Máte ju takto vždy po ruke a na dosah. Toto umiestnenie chladničky je v poriadku, pokiaľ máte dostatočne veľkú kuchyňu a spotrebiče sa v nej netlačia jeden na druhý. 

Chladnička totiž musí mať okolo seba aj nejaký ten voľný priestor. Taktiež ju "nenacapte" priamo na stenu, ale nechajte od steny voľný priestor, aspoň 2 až 3 cm. Chladnička ho totiž potrebuje na odvádzanie tepla.

Veľmi dôležité je tiež to, aby chladnička nebola umiestnená v blízkosti zdroja tepla, čo je napríklad sporák, umývačka riadu či práčka (ktorú v mnohých domácnostiach, najmä v bytoch s malou kúpeľnou, môžete nájsť už aj v kuchyni). Vhodné miesto, samozrejme, nie je ani v blízkosti radiátora či okna, kde by na ňu v lete mohlo svietiť slnko. 

Pri takomto nesprávnom umiestnení totiž chladnička pracuje neefektívne a na chladenie musí spotrebovať viac energie

Tip od experta

"Je pravdou, že počas letných horúčav sa na nás ľudia častejšie obracali s pokazenými chladničkami. To, že chladnička málo chladí a často zapína, môže mať viacero príčin. Jednou z nich je práve príliš teplé okolie. Chladničku je potrebné premiestniť na vzdušnejšie miesto a umožniť tak prúdenie vzduchu okolo kondenzátora.


Jozef Gibel z Fidelia Service

Ako správne používať chladničku

Teraz, keď už má vaša chladnička ideálne umiestnenie, zaslúži si tiež správne zaobchádzanie. Ako teda chladničku a mrazničku používať tak, aby slúžili čo najlepšie a najefektívnejšie?


Rýchlo otvorte, rýchlo zatvorte

Koľkože sme sa to napočúvali od našich rodičov, že chladnička nie je televízor, aby sme do nej toľko pozerali. A veruže mali pravdu. 

Chladničku treba otvárať čo najmenej a čo najkratšie - teda žiadne časté, ani dlhé otváranie. Pomôže vám, ak si budete dané druhy potravín odkladať stále na to isté miesto. Tak máte vždy prehľad o tom, kde sa čo nachádza a nemusíte to zmätene hľadať po chladničke. 

Pozor, aj tu však existujú nejaké tie pravidlá, vďaka ktorým bude vaša chladnička využívaná čo najefektívnejšie.


Správne umiestnenie potravín v chladničke

Začnime vrchnou časťou chladničky, kde je teplota zvyčajne vyššia. Tu preto ukladajte potraviny s krátkou dobou trvanlivosti, ktoré skonzumujete v najbližšej dobe či potraviny, ktoré nepotrebujú až toľko chladu, ako napríklad otvorený lekvár. 

Stredná časť chladničky ponúka ideálne podmienky na uskladnenie mliečnych produktov. Môžete tu teda odkladať mlieko, smotanu, syr či jogurty. 

Dolná zóna chladničky, nachádzajúca sa nad uzavretým boxom, je najchladnejšia, predovšetkým jej zadná časť. Odkladajte tu preto čerstvé ryby, mäso, údeniny a všetky potraviny, ktoré sa môžu rýchlo pokaziť. 

Spodný box je určený na skladovanie ovocia a zeleniny.

A nakoniec tu máme dvere chladničky, ktoré predstavujú najteplejšie miesto. Pri otváraní sú totiž v neustálom kontakte s prostredím a zároveň sú od chladiaceho zariadenia čo najďalej. Môžete tu skladovať vajcia alebo rôzne nápoje. 

Umiestnenie potravín v chladničke

Potraviny by mali mať v chladničke svoje miesto. 

  • Čo do chladničky nepatrí?

V chladničke by ste nemali uskladňovať zemiaky, cesnak, paradajky, banány, pomaranče či pečivo. Môžu totiž stratiť na svojej kvalite i chuti. 

Pozor aj na horúce jedlá, ktoré do chladničky či mrazničky rozhodne nepatria. Pred uskladnením ich vždy nechajte vychladnúť na izbovú teplotu.

  • Čo nepatrí do mrazničky?

Aj keď je mrazenie veľmi dobrý spôsob, ako uchovávať potraviny dlhšiu dobu, nie všetko je do mrazničky vhodné. Určite nemrazte smotanu, jogurt, mlieko či syry. Po rozmrazení totiž nebudú mať takú konzistenciu ako predtým, zvodnatejú. V smotane sa zas vytvoria hrudky. 

Na zamrazenie nie sú vhodné ani varené prílohy, ako napríklad zemiaky či ryža, ktoré by zamrazením stratili nielen na chuti, ale aj na kvalite. Do mrazničky nepatria ani celé vajíčka. 

Čo sa týka ovocia a zeleniny, tu je to rôzne. Niektoré druhy totiž možno pokojne zamraziť, iné zas nie. Pobyt v mrazničke bez ujmy zvládne bobuľovité ovocie, ananás, banány či mango.

Naopak, neodporúčame mraziť ovocie s vysokým obsahom vody. Ani listová zelenina nie je vhodná do mrazáku, keďže zamrazením stratí svoju chuť.

Chladničku neprepĺňajte

Pre bezproblémové fungovanie chladničky je veľmi podstatné aj jej optimálne zaplnenie, ktoré by malo byť okolo 70% priestoru.

Platí, že chladničku by ste nemali prepĺňať, pretože v nej bude obmedzená cirkulácia vzduchu a teda zníži sa aj jej účinnosť chladenia.

Avšak ani poloprázdna chladnička nie je ideálnym riešením. Jednak je to neekonomické a pri otváraní dverí tiež môže dochádzať k vyšším tepelným výkyvom. 

Ako skladovať potraviny v chladničke

Preplnená chladnička nemusí kvôli zníženej cirkulácii vzduchu dobre chladiť.  

Pravidelná starostlivosť o chladničku je základ

Samozrejmosťou by malo byť aj priebežné čistenie chladničky zvnútra, aspoň raz za štyri týždne. Zabúdať však netreba ani na kondenzátor a zadný kompresor, ktoré je tiež potrebné z času na čas očistiť od prachu. 

Pri čistení vnútra chladničku vždy vopred odpojte z elektriny, vyberte z nej všetky potraviny a uskladnite ich na chladnom mieste. Z chladničky tiež vytiahnite všetko, čo sa vytiahnuť dá, všetky šuflíky, priehradky, ktoré umyjte zvlášť.

Pri čistení chladničky stačí použiť vodu s trochou prípravku na umývanie. Určite nepoužívajte žiadne agresívne prostriedky. Siahnuť môžete aj po šetrnom dezinfekčnom prostriedku.

Šetrné čističe a dezinfekcie chladničiek

Všade samý ľad: Ako rozmraziť chladničku?

Ak vlastníte novú chladničku, máte šťastie. Súčasné modely sú totižto vybavené funkciou No Frost, ktorá sa stará o to, aby sa v mrazničkách netvorila námraza.

Takéto chladničky majú špeciálny ventilačný mechanizmus, ktorý vo vnútri chladničky udržiava vlhkosť na vhodnej úrovni a pomáha tak predchádzať vytváraniu ľadu a námrazy po stenách. 

Pokiaľ ale vlastníte starší model chladničky, odmrazovaniu sa nevyhnete. Mali by ste tak spraviť minimálne dvakrát ročne alebo vtedy, keď má primrznutý ľad viac ako pol centimetra. Namrznutá chladnička má totiž vyššiu spotrebu a nepracuje tak efektívne.

Aj pri rozmrazovaní je dôležité vybrať z chladničky všetky potraviny a uložiť ich na vhodné miesto. Keďže sa chladnička bude rozmrazovať, rátajte s vodou. Pripravte si preto handry alebo utierky. Potom už len otvorte dvierka a nechajte chladničku samovoľne sa rozmraziť.

Ak celý proces chcete urýchliť, môžete na rozmrazovanie použiť napríklad fén na vlasy alebo do chladničky vložiť hrniec s horúcou vodou. Vyskúšať môžete aj soľ, ktorou nánosy ľadu posypte.

Pri odmrazovaní si môžete pomôcť aj plastovou škrabkou, ktorou budete kusy ľadu odlupovať. 

NÁŠ TIP: Hlučná či tečúca chladnička, horúce boky, zlé chladenie? Pozrite si najčastejšie poruchy chladničiek, ktoré dokážete opraviť aj bez pomoci.

Prečo je dôležité správne nastavenie teploty v chladničke?

Teplota v chladničke má zásadný vplyv na kvalitu potravín, ktoré sú v nej umiestnené. 

Ak je teplota príliš vysoká, potraviny sa kazia rýchlejšie. Naopak, ak je teplota prinízka, potraviny môžu zamŕzať. V oboch prípadoch teda môže dôjsť k ich znehodnoteniu. A to určite nechcete.

Aká teplota by teda mala byť v chladničke a aká v mrazničke? 

Aká je optimálna teplota v chladničke?

Za optimálnu teplotu v chladničke je považovaná hodnota 4 °C, pod ktorou už nedochádza k množeniu mikroorganizmov. Lenže, ako sme už spomenuli vyššie, teplota v chladničke nie je na všetkých miestach rovnaká. 

Kým v hornej časti býva najvyššia, v dolnej sa často blíži k bodu mrazu. Ak teda hore budú 4°C, na dolnej polici sa teplota bude pohybovať okolo 0°C. A to nemusí vyhovovať všetkým druhom potravín. 

Za optimálnu teplotu v chladničke tak možno považovať aj o niečo vyššiu teplotu, zvykne sa udávať rozmedzie od 0-8 °C. Viac by to však už určite nemalo byť. 

Teplota v chladničke a v mrazničke

Teplota v chladničke a mrazničke má veľký vplyv na kvalitu potravín v nich uchovávaných. 

Ako zistím teplotu v chladničke?

Novšie modely chladničiek možno veľmi ľahko a rýchlo nastaviť na požadovanú teplotu a zároveň sledovať jej výkyvy a v prípade potreby upraviť. 

Pokiaľ ale máte starší typ, mali by ste si zaobstarať teplomer určený špeciálne do chladničky. Vďaka nemu budete mať neustály prehľad o tom, koľko stupňov je vo vašej chladničke a v prípade zmeny budete môcť teplotu upraviť. 

Teplomery do chladničky

Aká je optimálna teplota v mrazničke?

S ideálnou teplotou v mrazničke to nie je až tak jednoznačné. Teda aspoň tomu vždy tak nebolo. 

V čase, keď mrazničky "prišli do módy" sa za vhodnú teplotu považovala hodnota -10 °C. Neskôr v roku 1964 však Medzinárodný inštitút pre chladenie označil za ideálnu teplotu hodnotu -18 °C. Táto teplota je aj v súčasnosti považovaná za ideál na bežné domáce chladenie. 

Objavujú sa však aj odporúčania na nižšiu teplotu a to až okolo -24 °C, ktorá dokáže v potravinách uchovať ešte viac cenných látok a živín. Tie najnovšie modely dokonca na túto teplotu i chladia.

Stále však platí, že na domáce, bežné použitie si pri mrazení vystačíte s teplotou -18 °C. 

NÁŠ TIP: Vypovedala vaša chladnička službu? Prinášame vám výber 7 populárnych kombinovaných chladničiek s mrazničkou, spolu s ich hodnoteniami. 

Na záver

Ak chcete, aby vám chladnička spolu s mrazničkou dobre slúžili, vyžadujú si istú starostlivosť.

Nezabúdajte preto na pravidelné, dôkladné čistenie, ale i odmrazovanie, neprepĺňajte ich, ale ani nenechávajte zbytočne prázdne. 

Z času na čas si tiež odkontrolujte aktuálnu teplotu v chladničke a v mrazničke, aby ste mali na tanieri vždy iba tie najkvalitnejšie potraviny.


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar