Tieto vitamíny a minerály pomáhajú zdraviu srdca a ciev
Pracuje 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku. Viete o kom je reč?
Ide o srdce, ktoré je základom nášho zdravia, a preto si od nás zaslúži veľkú pozornosť. No mnohí na ňu zabúdame a kardiovaskulárne choroby ako daň za náš životný štýl nás ohrozujú čoraz viac.
Okrem zdravej životosprávy potrebuje srdce pre svoju činnosť aj mnoho vitamínov, minerálov a živín. Zistite, ktoré mu pravidelne dopriať, aby neúnavne pracovalo čo najdlhšie.
Vitamíny na srdce a cievy
Zdravé fungovanie srdca a cievneho systému ovplyvňuje viacero vitamínov. Medzi vitamíny prospešné pre srdce radíme vitamíny B, E a C.
Vitamín B6
Vitamín B6 (Pyridoxín) je vitamín rozpustný vo vode. Okrem iného je dobrý pre srdce, nakoľko bráni vzniku aterosklerózy tým, že pôsobí proti zvýšenej hladine homocysteínu, ktorý poškodzuje cievy. Odporúčaná denná dávka vitamínu B6 u dospelých je v rozmedzí od 1,7 do cca 2 mg a u detí medzi 1 - 1,4 mg.
Kde ho nájsť?
Mlieko, pečienka, ryby, vajcia, avokádo, banány, zemiaky, kapusta, mrkva, špenát, ryža, fazuľa, slnečnicové a sezamové semienka, otruby, obilniny, orechy, kyslé mliečne produkty.
Vitamín B12
Kobalamín, ako inak sa zvykne vitamín B12 nazývať, podobne ako vitamín B6 prispieva k zdraviu srdca znižovaním hladiny homocysteínu. Tento vitamín vo veľkej miere znižuje riziko vzniku srdcových chorôb. Odporúčaná denná dávka vitamínu B12 je je 0,1 – 1 mikrogramu.
Kde ho nájsť?
Vajcia, syry, pečeň, hovädzie a jahňacie mäso, sardinky, losos, tuniak, treska, jogurt, plnotučné mlieko, tvaroh.
Vitamín E
Fokoferol predstavuje v tukoch rozpustný vitamín, ktorý je jedným z najdôležitejších antioxidantov. Vitamín E priaznivo ovplyvňuje činnosť srdca, krvný tok aj zdravie ciev. Pôsobí proti zlému cholesterolu a tým znižuje riziko aterosklerózy.
Vitamín E ďalej obnovuje správny srdcový rytmus a zabraňuje vzniku trombózy. Odporúčaná denná dávka vitamínu E je 11-15 mg.
Kde ho nájsť?
Rastlinné oleje, orechy (arašidy, vlašské orechy, mandle), celozrnné produkty, listová zelenina, mlieko, maslo, sója, mäso, semená (tekvica, slnečnica, ľan, sezam).
Vitamín C
Kyselina askorbová, vitamín C, patrí do skupiny vo vode rozpustných vitamínov. Podľa štúdií vitamín C znižuje riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení až o 25 % a to vďaka znižovaniu hladiny C reaktívneho proteínu. Odporúčaná denná dávka vitamínu C je približne 95 mg.
Kde ho nájsť?
Šípky, acerola, rakytník, čierne ríbezle, paprika, petržlenová vňať, pažítka, brokolica, ružičkový kel, žihľava, jahody, kiwi a karfiol.
Výživové doplnky pre zdravie srdca a ciev
Stopové prvky a ďalšie látky dobré na srdce
Okrem vitamínov podporuje zdravé srdce aj stopové prvky a ďalšie látky nachádzajúce sa v potrave. Najdôležitejšie pre zdravie srdca sú minerály horčík a draslík.
Horčík
Magnézium predstavuje jeden z najdôležitejších minerálov pre správne fungovanie nášho tela. Nie je preto žiadnych prekvapením, že horčík patrí aj medzi minerály, ktoré sú prospešné pre srdce.
Horčík priaznivo pôsobí na srdcovú arytmiu, upravuje vysoký krvný tlak a znižuje riziko infarktu. Odporúčaná denná dávka magnézia sa pohybuje v rozmedzí 300 – 450 mg.
Kde ho nájsť?
Zelenina, rôzne druhy mäsa, celozrnné obilniny, mlieko, strukoviny, mak, banány, mandle, figy, orechy.
Draslík
Draslík je dôležitý pri prenose elektrických impulzov v srdci. Dostatočná koncentrácia draslíka v tele preto pomáha bojovať s vysokým tlakom a srdcovými arytmiami. Odporúčaný denný príjem draslíka by sa mal pohybovať v rozmedzí 3 500 - 4 700 mg.
Kde ho nájsť?
Marhule, rajčiny, sušené ovocie, hrozienka, fazuľa, citrusy, melón, banány, listová zelenina, slnečnicové semienka, banány, zemiaky.
Omega 3-mastné kyseliny
Omega 3- mastné kyseliny pomáhajú znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení, regulujú krvný tlak a udržiavajú správnu hladinu cholesterolu.
Kde ich nájsť?
Ryby, ľanové semienka.
Q 10
Koenzým Q10 je účinný na zmiernenie bolesti pri angíne pectoris, infarkte myokardu alebo pri srdcovom zlyhávaní. Zároveň pomáha znížiť dýchavičnosť, ktorá je jedným z hlavných obmedzení u ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Kde ho nájsť?
Mäso, mlieko, ryby, sója, zelenina.
L-karnitín
L-karnitín pomáha podporiť činnosť srdca pri ischemickej chorobe.
Kde ho nájsť?
Králičie mäso.
L-lyzín
Aminokyselina L-lyzín chráni zdravie ciev aj srdca.
Kde ho nájsť?
Kuracie mäso, mliečne výrobky, vajcia, ryby.
Výživové doplnky pre zdravie srdca a ciev
NÁŠ TIP: Aké ďalšie vitamíny sú pre ľudské telo nevyhnutné? Spísali sme pre vás veľký prehľad vitamínov, ktoré naše telo potrebuje.
Čím podporiť zdravie srdca?
Okrem zdravej stravy a dostatočnému príjmu vitamínov a stopových prvkov môžete posilniť zdravie srdca aj zdravým životným štýlom.
Základom by malo byť vzdanie sa zlozvykov, ako je fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu. Súčasťou vášho denného rituálu by mal byť aj dostatok pohybu. Vaše srdce sa vám poďakuje už za 30 minútovú prechádzku. Pridajte k tomu ešte obmedzenie solenia (neprekročte 6 g soli denne) a vaše srdce vám bude rado dlho slúžiť.
Kardiovaskulárne ochorenia patria k najčastejším príčinám úmrtí Európanov. Podľa údajov Eurostatu tvorili v roku 2016 kardiovaskulárne ochorenie ⅛ všetkých úmrtí.
Podľa údajov nášho ministerstva zdravotníctva majú u nás ochorenia obehovej sústavy jednoznačné prvenstvo nad všetkými inými ochoreniami.
Problémy so srdcom či infarkt sú pritom často dôsledkom nezdravého životného štýlu.
Na záver
Myslieť na zdravie svojho srdca by sme mali každý deň v rámci prevencie a nie až vtedy, keď sa objavia problémy. Pretože len zdravé srdce a cievy nám pomôžu žiť v dobrej kondícii čo najdlhšie.
Pridajte komentár ku článku