Huawei - 2. najväčší výrobca smartfónov na svete 

Huawei logo

Huawei Technologies Co., Ltd. je čínska nadnárodná telekomunikačná a hardwarová spoločnosť, ktorú dnes poznáme najmä vďaka výrobe smartfónov. Bola založená v roku 1987 v Shenzhene Renom Zhengfeiom, ktorý stále vo firme pôsobí ako CEO. V čase svojho založenia sa spoločnosť sústredila na výrobu telefónnych spínačov. Neskôr svoje portfólio rozšírila aj o budovanie telekomunikačných sietí, poskytovanie operačných a poradenských služieb a výrobu komunikačných zariadení pre spotrebiteľský trh. 

Spoločnosť Huawei predbehla Ericsson v roku 2012 o post najväčšieho výrobcu telekomunikačných zariadení na svete. Čo je však zaujímavejšie, Huawei predbehol Apple v roku 2018 a stal sa tak druhým najväčším výrobcom smartfónov na svete, hneď za spoločnosťou Samsung Electronics.

O značke

Stručná história značky

 • V 80. rokoch, keď sa čínska vláda pokúšala modernizovať nedostatočne rozvinutú telekomunikačnú infraštruktúru, prišiel Ren Zhengfei s vynikajúcim nápadom.  
 • check
  V tom čase, kedy bola všetka čínska technológia dovážaná zo zahraničia, Ren v r. 1987 založil v Shenzhene spoločnosť Huawei. Dúfal, že vybuduje domácu čínsku telekomunikačnú firmu, ktorá by mohla konkurovať a nakoniec aj nahradiť zahraničné podniky na trhu.
 • V prvých rokoch pozostával obchodný model spoločnosti z predaja dovezených telekomunikačných zariadení z Hongkongu. Medzitým sa však vkladali získané investície do výskumu a vývoja vlastnej technológie
 • Do roku 1990 mal Huawei približne 600 zamestnancov a prvé služby boli určené najmä pre hotely a menšie podniky.
 • Dôležitý faktor, ktorý zohral úlohu pri raste spoločnosti, bola expanzia na zahraničný trh. V Číne bol Huawei gigantom, avšak za hranicami o firme nikto nepočul. V r. 1991 otvoril prvé výskumné a vývojové centrum v Indii, v r. 1996 expandoval do Hongkongu a o rok neskôr do Ruska. V r. 2001 Huawei otvoril 4 centrá v USA.
 • check
  Svoj prvý tlačítkový telefón s názvom C300, ktorý nemal nič spoločné so smartfónmi ako ich poznáme dnes, Huawei predstavil v r. 2004. O rok vydáva svoj prvý 3G telefón. 
 • check
  Dôležitým medzníkom sa stal aj rok 2005, kedy zahraničný predaj prvýkrát tromfol ten na domácom trhu. Huawei podpísal globálnu rámcovú zmluvu so spoločnosťou Vodafone a stáva sa tak jeho prvým oficiálnym čínskym dodávateľom telekomunikačných zariadení.
 • check
  Huawei sa postupne prepracoval v kategórii smartfónov až do najvyššej triedy. V r. 2014 spoločnosť do svojho portfólia pridala aj nové tablety a úplne prvé inteligentné hodinky.
 • V r. 2018 sa Huawei stal druhým najväčším výrobcom smartfónov a porazil tak giganta Apple. Nestačil zatiaľ na Samsung, ktorý obsadil prvú priečku.

Huawei na sociálnych sieťach

Vedeli ste, že?

 • ... názov Huawei môže byť preložený ako „úžasný čin“ alebo aj „Čína je schopná“? Hua totiž môže znamenať úžasný, ale aj Čína. Zatiaľ čo wei môže znamenať konanie, čin alebo aj dosiahnutie, schopnosť.
 • ... spoločnosť sa v snahe zvýšiť svoj úspech v USA stala hlavným sponzorom letného turné populárnej hudobnej skupiny Jonas Brothers?
 • ... Ren Zhengfei založil Huawei ako 42 ročný a stále je na čele spoločnosti?
 • ... spoločnosť investovala 1,4 milióna amerických dolárov do kanadskej univerzity Carleton? Cieľom bolo vytvoriť výskumné laboratórium určené predovšetkým na vývoj cloud služieb a technológií.
 • ... Huawei bol dlho podozrievaný americkou vládou zo špionáže? Tá tvrdila, že spoločnosť spolupracuje s čínskou vládou a odovzdáva jej informácie. Huawei tieto tvrdenia rázne vyvracalo a dokonca vyzvalo USA, aby vykonala vyšetrovanie v tejto veci.

Produkty Huawei v našich recenziách

Ocenenia

Kde kúpite Huawei výrobky?

Huawei smartfóny nájdete v ponuke našich mobilných operátorov.

Zdroje informácií

About Huawei | Our History, Heritage & Who We Are | | HUAWEI Global. 2018. About Huawei | Our History, Heritage & Who We Are | | HUAWEI Global. [ONLINE] Dostupné na: https://consumer.huawei.com/en/about-us/. [cit: 12 December 2018].

HUAWEI Spotrebiteľ -Dokážeme to - HUAWEI Oficiálne stránky-HUAWEI Smartfóny. 2018. HUAWEI Spotrebiteľ -Dokážeme to - HUAWEI Oficiálne stránky-HUAWEI Smartfóny. [ONLINE] Dostupné na: https://consumer.huawei.com/sk/. [cit: 12 December 2018].

Huawei - Wikipedia. 2018. Huawei - Wikipedia. [ONLINE] Dostupné na: https://en.wikipedia.org/wiki/Huawei. [cit: 12 December 2018].

Forbes. 2018. Huawei on the Forbes World's Most Valuable Brands List. [ONLINE] Dostupné na: https://www.forbes.com/companies/huawei/#6162dd605d26. [cit: 12 December 2018].

Huawei Brand Ranking | All Brand Rankings where Huawei is listed! . 2018. Huawei Brand Ranking | All Brand Rankings where Huawei is listed! . [ONLINE] Dostupné na: https://www.rankingthebrands.com/Brand-detail.aspx?brandID=2080. [cit: 12 December 2018].

Brand Finance - http://brandfinance.com. 2018. Brand Finance - Brand Finance Global 500 2018. [ONLINE] Dostupné na: http://brandfinance.com/knowledge-centre/reports/brand-finance-global-500-2018/. [cit: 12 December 2018].

Fortune. 2018. Fortune Global 500 List 2018: See Who Made It. [ONLINE] Dstupné na: http://fortune.com/global500/list/. [cit: 12 December 2018].

Kurt Badenhausen. 2018. The World's Most Valuable Brands 2017: By The Numbers. [ONLINE] Dostupné na: https://www.forbes.com/sites/kurtbadenhausen/2017/05/23/the-worlds-most-valuable-brands-2017-by-the-numbers/#7fdb00e303d1. [cit: 12 December 2018].

LinkedIn. 2018. LinkedIn Top Attractors: Global. [ONLINE] Dostupné na: https://lists.linkedin.com/2016/top-attractors/en/global. [cit: 12 December 2018].

Brand Relevance Index. 2018. Prophet Brand Relevance Index: Top Brands of 2016 | Prophet. [ONLINE] Dostupné na: https://www.prophet.com/relevantbrands-2016/. [cit: 12 December 2018].

Fast Company. 2018. The 2010 World's Most Innovative Companies | Fast Company. [ONLINE] Dostupné na: https://www.fastcompany.com/most-innovative-companies/2010. [cit: 12 December 2018].

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar