Ako si vybrať detskú autosedačku
Výber detskej autosedačky je z hľadiska bezpečnosti vášho dieťatka pravdepodobne ešte viac dôležitejší ako voľba kočíka. Len kvalitný model spĺňajúci všetky bezpečnostné parametre totiž dokáže dieťatko ochrániť aj v tých najrizikovejších situáciách. Rodičia by ho preto v žiadnom prípade nemali podceňovať.
Prinášame vám sumarizáciu základných kritérií, ktoré by ste mali pri kúpe autosedačky zohľadniť skôr než cenu. V tomto prípade sa šetriť skutočne neoplatí.
Prečo je dôležité používať kvalitnú autosedačku?
Veríme, že detské autosedačky sú už v súčasnosti samozrejmosťou pre každého rodiča s dieťaťom na cestách. Napriek tomu niektorí z nás zvyknú na tento bezpečnostný prvok zabúdať alebo ignorujú jeho potrebu. Najčastejšie sa tak deje pri jazde na kratšie vzdialenosti, pri malých bábätkách, ktoré v autosedačke plačú a tak si ich mamička vezme na kolená alebo pri starších deťoch, kde si rodičia nie sú istí, či ešte potrebujú autosedačku.
Vo všetkých týchto prípadoch vodiči svojou nezodpovednosťou vážne ohrozujú zdravie a život dieťaťa. Autosedačka totiž nie je len povinnou výbavou, za absenciu ktorej vás môžu pokutovať. Predovšetkým ide o bezpečnostný prvok, ktorý poskytuje ochranu pred vymrštením dieťaťa z auta a pred nebezpečným bočným nárazom. Usadiť dieťa do autosedačky je teda jediný spôsob, ako mu zabezpečiť dostatočnú ochranu pri autonehode alebo v prípade potreby náhleho zastavenia vozidla.
Kupujte len homologizované autosedačky
Ak je sedačka homologizovaná, znamená to, že spĺňa bezpečnostné štandardy stanovené Hospodárskou komisiou OSN pre Európu. Takéto autosedačky disponujú tzv. certifikačným štítkom. Aktuálne sa na trhu stretnete hlavne s autosedačkami spĺňajúcimi dve najnovšie bezpečnostné normy, z ktorých staršia má označenie ECE R-44/04 a novšia ECE R129. Zakázané je používať autosedačky vyrobené podľa najstarších noriem 44/01 a 44/02.
Najnovšia bezpečnostná norma, ktorá platí len od januára 2018, zásadne zvyšuje nároky na bezpečnosť dieťaťa pri cestovaní. Jeden z hlavných rozdielov spočíva v tom, že sedačky spĺňajúce túto normu sú už okrem predného a zadného nárazu testované aj pri bočných nárazoch. Okrem toho nová norma ruší zaužívanú kategorizáciu autosedačiek podľa hmotnosti dieťaťa a zavádza ich delenie podľa výšky. Podľa tejto normy sú už autosedačky pre deti do 15-tich mesiacov konštruované výlučne na upevnenie proti smeru jazdy, čo zvyšuje ochranu hlavičky dieťatka pri bočnom náraze.
Autosedačku s pevným operadlom musia podľa tohto najnovšieho predpisu používať deti do 125 cm výšky. Dieťatko, ktoré je menšie teda nemôžete posadiť na tzv. podsedák. Autosedačky vyrobené podľa tejto normy je tiež možné inštalovať do auta výlučne s použitím systému Isofix. Hospodárska komisia OSN podporuje jeho používanie, nakoľko znižuje riziko nesprávneho upevnenia autosedačky v aute. Opäť však zdôrazňujeme, že používanie autosedačiek spĺňajúcich staršiu bezpečnostnú normu 44/04 je naďalej dovolené.
Voľba správnej veľkosti autosedačky
Napriek tomu, že nová bezpečnostná norma ruší kategorizáciu autosedačiek podľa hmotnosti, vo väčšine obchodov a e-shopov nájdete autosedačky rozčlenené práve podľa odporúčanej hmotnosti dieťatka. Používajú sa rôzne kategórie, ktoré sa navzájom prekrývajú. Najčastejšie však nájdete autosedačky rozčlenené nasledovne:
- Váhová kategória 0+ pre detičky s hmotnosťou 0-13 kg (tzv. vajíčka)
- Váhová kategória I pre detičky s hmotnosťou 9-18 kg
- Váhová kategória II/III pre detičky s hmotnosťou 15-36 kg
Ďalšou možnosťou sú tzv. univerzálne autosedačky, ktoré ponúkajú väčšie hmotnostné rozpätie ako je štandardné. V ponuke najčastejšie nájdete:
- Váhová kategória 0/I pre detičky s hmotnosťou 0-18 kg
- Váhová kategória I/II/III pre detičky s hmotnosťou 9-36 kg
Dôležité je, aby autosedačka nebola pre dieťatko príliš malá, ale ani príliš veľká. Neoplatí sa teda kupovať autosedačky v predstihu. V príliš veľkej sedačke nebude dieťatko sedieť dostatočne stabilne a bezpečnostné prvky nebudú správne umiestnené vo vzťahu k telíčku. Nedostatočná môže byť napríklad ochrana hlavičky proti bočnému nárazu. Podobné riziká sa vzťahujú aj na príliš malú autosedačku. Pre dieťatko bude takáto sedačka nielen nepohodlná, ale aj nebezpečná.
Veľkosť sedačky si môžete skontrolovať aj tak, že do nej dieťatko posadíte. Ak je vybavená bezpečnostnými pásmi, mali by sa nachádzať v správnej výške pre pohodlné pripútanie. Hlavička dieťatka by mala z autosedačky vytŕčať maximálne do výšky očí.
Testujeme pre vás
Kedže aj my si potrpíme na bezpečnosť našich detí, pripravili sme pre vás veľký test detských autosedačiek. Pozreli sme sa na najlepšie autosedačky v kategórii od 0 - 13 kg, autosedačky v kategórii od 9 - 18 kg a nezabudli sme ani na staršie deti a otestovali sme i autosedačky z kategórie od 15 - 36 kg.
Spôsob inštalácie autosedačky
Vo všeobecnosti možno autosedačku v aute prichytiť dvomi spôsobmi - pomocou trojbodového bezpečnostného pásu a prostredníctvom systému Isofix. Za bezpečnejší sa jednoznačne považuje práve novší, modernejší a predovšetkým jednoduchší Isofix. Jeho inštalácia je nenáročná a je prakticky nemožné upevniť sedačku v automobile nesprávne.
Staršie automobily však týmto systémom nie sú vybavené. Pripútanie je potom možné výlučne prostredníctvom bezpečnostných pásov automobilu. Je to zdĺhavejšie a náročnejšie.
Pri výbere autosedačiek podľa spôsobu inštalácie sa musíte v zásade riadiť výbavou svojho vozidla. Ak vaše auto disponuje systémom Isofix, jednoznačne vám odporúčame ho využiť a kúpiť práve takúto autosedačku.
Ako pripútať dieťatko?
Dieťatko môže byť v autosedačke pripútané bezpečnostnými pásmi autosedačky, nárazovým bezpečnostným pultom alebo, pri väčších deťoch, bezpečnostnými pásmi automobilu. Vo všeobecnosti vám odporúčame uprednostniť modernejší bezpečnostný prvok, teda nárazový pult.
Ten v prípade nárazu chráni najcitlivejšie miesta detského telíčka, hlavu, krk, ramená a bruško. Funguje v podstate ako airbag. Pri čelnom náraze absorbuje silu po celej svojej ploche a bráni prudkému trhnutiu, ku ktorému môže dôjsť v prípade použitia bezpečnostných pásov. Chráni tak predovšetkým krčnú chrbticu dieťatka.
Výhodou nárazového pultu je aj jednoduchá manipulácia a pohodlie dieťatka, ktoré pri cestovaní nič netlačí a neťahá. Nárazový pult by mal k brušku dieťatka doliehať tak, aby ste do priestoru medzi ním a telíčkom dieťatka dokázali pohodlne zasunúť dlaň.
Ďalšie praktické prvky
Autosedačky by mali byť nielen bezpečné, ale aj pohodlné z hľadiska používania. A to ako pre rodiča, tak pre dieťatko. V tomto smere máme pre vás niekoľko praktických tipov.
Kvalitný a odnímateľný poťah
Poťah autosedačky by mal byť mäkký, priedušný a príjemný na dotyk. Nemenej dôležité však je aj jednoduché čistenie a možnosť prania v práčke. Odporúčame vám voliť modely s kompletne odnímateľným poťahom, ktorý môžete jednoducho doma oprať, vysušiť a nemusíte sa trápiť nepohodlným čistením fľakov priamo na autosedačke.
Hmotnosť autosedačky
Na hmotnosť samotnej autosedačky sa vám odporúčame zamerať najmä pri modeloch 0+ určeným detičkám od narodenia do 13 kg. Tieto modely, tzv. vajíčka budete totiž často využívať aj mimo automobilu pri prenášaní dieťatka. Bývajú vybavené špeciálnou rúčkou a spravidla aj možnosťou pripevnenia ku konštrukcii kočíka. S dieťatkom tak pohodlne zvládnete kratšie presuny mimo automobilu bez toho, aby ste ho museli zo sedačky vyberať. Aby ste sa mohli pohybovať pohodlne, je veľmi dôležitá čo najnižšia hmotnosť autosedačky.
Polohovateľnosť
Možnosť polohovania sedačky je veľmi dôležitá z hľadiska pohodlia dieťatka pri cestovaní. Detičky zvyknú na cestách zaspávať. Väčší komfort pri spánku pritom zaručuje možnosť sklopiť autosedačku do šikmej, takmer horizontálnej polohy, pričom dieťatko zostáva chránené.
Polstrovanie
Posledný prvok je opäť kľúčový z hľadiska komfortu dieťatka pri cestovaní, ale zohráva svoju úlohu aj pri zaistení bezpečnosti. Mäkké polstrovanie vytvorí v sedačke príjemný, mäkký a útulný priestor. V prípade, že samotná autosedačka nie je vybavená dostatočným polstrovaním, máte možnosť dokúpenia dodatočného polstrovania.
Voľba správnej autosedačky je naozaj dôležitá, preto buďte pri výbere obzvlášť dôslední. Myslite na to, že správne zvolená, kvalitná autosedačka dokáže v prípade kolízie vášmu dieťatku zachrániť i život.
Pridajte komentár ku článku