Vyberáme kvalitnú powerbanku s vysokou kapacitou

Kvalitná powerbanka



Ste na cestách ďaleko od domu a potrebujete vybaviť veľmi naliehavú záležitosť alebo sa dostať niekam, kde to nepoznáte. Avšak percentá batérie na vašom smartphone klesajú príliš rýchlo, až nakoniec prístroj zostane úplne bez energie. Nabíjačka je ale v nedohľadne. Určite ste sa už aj vy ocitli v podobnej situácii. Avšak dnes je všetko inak. Powerbanka v podstate externá batéria, ktorú môžete dobiť z elektrickej siete a následne ňou kdekoľvek a kedykoľvek dobíjať vaše ďalšie zariadenia.

Ponuka powerbaniek je na trhu veľmi rozsiahla. Záujemci sa často rozhodujú len podľa pomeru kapacity vzhľadom ku cene. Je to ale hlavný parameter, na ktorý by ste mali upriamiť svoju pozornosť? V nasledujúcom článku sa dozviete, čo je pri výbere powerbanky určenej presne pre vaše potreby najdôležitejšie, ale aj aké triky využívajú výrobcovia, aby presadili svoje modely a často aj oklamali zákazníkov.

Kapacita nadovšetko?

Každá má niekoľko vlastností, ktorými sa vzájomne odlišujú. V súčasnosti je medzi laikmi trendom zamerať sa na kapacitu. Keď narazia na model s enormnou kapacitou 15 000 alebo 20 000 mAh, okamžite ho objednajú. Tieto kúsky pochádzajúce najmä z čínskych eshopov sú obrovským hitom najmä kvôli svojej často až čarovne dobrej cene.

Ak by sme použili matematiku základnej školy, potom musí platiť, že ak má smartphone kapacitu batérie napríklad 2500 mAh, potom ho 10 000 mAh powerbanka nabije až štyrikrát.

Ako správne vypočítať skutočnú kapacitu powerbanky

Avšak tento výpočet je hoax, ktorý má od reality naozaj veľmi ďaleko. Udávaná hodnota hovorí o akejsi „hrubej“ kapacite batérií v powerbanke a nepočíta s ďalšími vplyvmi ako účinnosť či faktom, že smartphone vyžaduje pri nabíjaní o niečo vyššie napätie.

V praxi výrobcovia powerbaniek používajú pre výpočet kapacity výstupné napätie 3,7 V, avšak drvivá väčšina súčasných smartphonov vyžaduje napätie pre napájanie 5 V. Napätie je teda prvý údaj, ktorý vo výsledku skresľuje reálnu kapacitu.

Triky s kapacitou powerbanky

Zároveň musíte počítať s tým, že nie je stopercentná ani riadiaca elektronika či technológia batérií powerbanky, sprostredkúvajúca proces nabíjania. Pri prenose energie z batérií v powerbanke do batérie vo vašom smartphone či inom zariadení dochádza k výrazným stratám. A to je práve veličina, ktorá ovplyvňuje výslednú kapacitu najvýraznejšie a zároveň nahráva do kariet veľkým a známym výrobcom.

Tí totiž oproti čínskym konkurentom síce ponúkajú svoje powerbanky drahšie a s nižšou papierovou kapacitou, avšak dávajú si záležať na technologickej vyspelosti batérií, ako aj riadiacej elektroniky v powerbanke a celkovom konštrukčnom riešení. Väčšina overených výrobcov tak ponúka powerbanky s vysokou efektivitou, respektíve účinnosťou, dosahujúcou a vo výnimočných prípadoch aj presahujúcou hranicu 85%. V praxi to znamená, že pri procese nabíjania dôjde k strate len 15% energie a zvyšok končí tam, kde má, teda v batérií vášho nabíjaného zariadenia.

Naopak, čínski výrobcovia s uvádzanými rekordnými kapacitami batérií často používajú lacnejšie a menej sofistikované články, ktorých efektivita sa pohybuje len niekde okolo hranice 55-65%. Ak budete používať takúto powerbanku, 35 - 45% energie sa pri nabíjaní „vyparí“, takže skutočná kapacita bude oproti tej udávanej výrobcom, polovičná.

Ak vás teda zaujíma reálna schopnosť powerbanky dobíjať batérie vašich zariadení, môžete jej skutočnú kapacitu vypočítať podľa tohto vzorca:

Ako vypočítať kapacitu powerbank

Menej je niekedy viac

Ako vzorec použiť a akým spôsobom jednotlivé veličiny ovplyvňujú reálnu kapacitu powerbanky si ukážeme na dvoch príkladoch.

Príklad 1

Povedzme, že sa rozhodnete pre powerbanku od overeného výrobcu s vysokou účinnosťou (t.j. efektivitou) až 85% a udávanou kapacitou 10 000 mAh. Jej napätie článku je 3,7 V a chcete ňou nabiť smartphone, ktorý vyžaduje 5 V. Tieto vlastnosti môžete nájsť priamo v internetovom obchode, ktorý danú powerbanku predáva. Napätie pre nabíjanie smartphonov pritom býva 5 V v drvivej väčšine prípadov.

Výpočet v tomto prípade teda vyzerá nasledovne: (10 000 mAh * 3,7 V) / (5 V) * 0,85 = 6 290 mAh 

Výrobcovia často uvádzajú vysokú kapacitu batérie, ale veľká časť energie sa stratí

Príklad 2

Druhým príkladom môže byť neznačková powerbanka ponúkaná neznámym výrobcom, zato ale so zdanlivo lepším pomerom ceny a kapacity. Jej efektivita je 55%, napätie článku 3,7V a výrobca udáva kapacitu až 15 000mAh.

Po dosadení do vzorca jej výpočet reálnej kapacity vyzerá takto: (15 000 mAh * 3,7 V) / (5 V) * 0,55 = 6 105 mAh

Trik s kapacitou vo veľkej miere využíva množstvo „noname“ výrobcov, pričom sa udaním horibilne vysokých kapacít snažia na produkt nalákať čo najviac zákazníkov. Menej teda môže byť v konečnom dôsledku viac, preto buďte pri výbere kapacity vždy obozretní a prihliadajte aj na efektivitu jej batérií. Zaujímavosťou je, že niektoré overené značky priamo pri svojich produktoch udávajú aj skutočnú kapacitu, aby udržiavali svojich zákazníkov v obraze.

Vybitá batéria

Koľkokrát z powerbanky nabijete váš smartphone?

Ak sa vám už výpočtom podarilo zistiť reálnu kapacitu powerbanky a chcete zistiť koľkokrát ňou nabijete svoj inteligentný telefón alebo iné zariadenie, stále medzi sebou tieto hodnoty nestačí len vydeliť. V samotnom nabíjacom rozhraní smartphonu totiž dochádza k ďalším nezanedbateľným premenám energie, a teda aj stratám. Ako sme spomenuli v predchádzajúcej časti článku, nabíjacie napätie väčšiny zariadení je síce 5 V, avšak ich batéria má podobne ako batéria powerbanky len 3,7 V.

Aby sme zistili, koľkokrát dokáže powerbanka dobiť smartphone alebo iné zariadenie, budeme potrebovať dva výpočty.

Prvý vzorec vyzerá nasledovne:

=  reálna kapacita PB x napätie pri nabíjaní x účinnosť nabíjania smartphonu (v tvare desatinného čísla)                                                                                                    napätie batérie smartphonu

Aj tento vzorec si ukážme na príklade. Bežný smartphone má v priemere kapacitu batérie 3000 mAh s účinnosťou okolo 80%, napätie pri nabíjaní je obvykle 5 V a pre príklad reálnej kapacity powerbanky môžeme použiť model z prvého príkladu, u ktorého sme vypočítali 6 290 mAh.

Po dosadení vyzerá situácia nasledovne: 6 290 mAh * 5 V * 0,8 / 3,7 V = 6800 mAh

Vypočítanú hodnotu stačí už len vydeliť kapacitou batérie smartphonu: 6 800 / 3000mAh = 2,27-krát

Tým sme zistili, že smartphone by sme takouto powerbankou boli schopní z 0% na 100% nabiť takmer 2,3-krát. Identický postup však samozrejme môžete uplatniť aj na akékoľvek iné zariadenia, napríklad GPS, laptop alebo tablet, ktoré plánujete powerbankou nabíjať.

Nabíjanie telefónu

Čo ovplyvňuje rýchlosť nabíjania?

Ďalším veľmi dôležitým parametrom po kapacite batérie je rýchlosť, akým sa zariadenie z powerbanky nabije. Tie totiž zvyčajne bývajú rozmerné a mať zariadenie neustále pripojené môže byť, najmä ak ide o smartphone, veľmi nepohodlné. Ako rýchlo bude energia presunutá, závisí od výstupného prúdu powerbanky, ktorý je samozrejme udávaný v Améroch.

Ak je výstupný prúd napríklad 1000 mA, znamená to, že dokáže dobiť 1000 mA za hodinu. 3000 mAh batériu teda dobije za 3 hodiny. Podmienkou však je, aby bolo výstupný prúd schopné prijať aj vaše zariadenie. Problémom môžu byť napríklad staršie modely. Ak by však bol výstupný prúd vyšší, ako dokáže zariadenie prijať, nedôjde k žiadnemu poškodeniu, iba sa bude nabíjať pomalšie. Aktuálne smartphony s podporou QuickCharge však bez problémov zvládnu aj rýchle nabíjanie vysokým prúdom.

Technológia batérie

Väčšina powerbaniek aktuálne kvôli cenovej dostupnosti využíva Lítium-Iónové články. Ide o cenovo dostupné riešenie.

V drahších a kvalitnejších powerbankách sa však začínajú čoraz častejšie objavovať nové Lítium-polymérové (Li-Pol) batérie. Oproti Li-ion sú ľahšie a vďaka nim môže mať powerbanka aj kompaktnejšie rozmery. Li-pol batérie zároveň dosahujú nízkych hodnôt samovybíjania, zvyčajne len 5% za mesiac. To znamená, že akumulátor zostane v stand-by režime nabitý veľmi dlho a je vhodnejší napríklad na dobrodružné cesty mimo civilizáciu.

Technológia externej batérie

Odolnosť, hmotnosť a vzhľad

Ak preferujete mestský spôsob života a powerbanku budete prenášať vo vrecku alebo kabelke, mali by ste sa zamerať na jej kompaktné rozmery a čo najlepší pomer kapacity a hmotnosti.

V súčasnosti sa na trhu objavujú aj powerbanky s IP či dokonca MIL certifikáciou, a síce zvýšenou odolnosťou voči prachu a vode, ale aj pádom

Tá je však takmer spravidla kompenzovaná aj vysokou hmotnosťou a kvôli nárazovým plochám a izolovaniu aj väčším rozmerom. V prípade, že nepotrebujete, aby vaša prenosná batéria prežila vo vode, siahnite radšej po kompaktnom a prenosnom modeli. 

powerbanka ADATA P20000D 20000mAh
powerbanka Xiaomi 10000 mAh PRO Quick Charge Gold
powerbanka LAMAX 10000 mAh

Testujeme pre vás

Otestovali sme 10 externých nabíjačiek a naše hodnotenie a postrehy k jednotlivým modelom nájdete v tejto recenzii

Vlastnosti, ktoré spríjemnia používanie

Ak už ste podľa predchádzajúcich vlastností vybrali skupinu najvhodnejších kandidátov, prichádza rad na „vychytávky“, ktoré nie sú u powerbaniek nutnosťou, ale spríjemnia každodenné používanie.

Azda najdôležitejšou z nich je integrovaný nabíjací kábel. U mnohých modelov je totiž vstavaný do samotnej konštrukcie, vďaka čomu ho nemusíte neustále odpájať, pripájať a najmä nosiť so sebou, nehovoriac o riziku jeho straty.

Nejedna powerbanka je vybavená aj zabudovaným LED svietidlom. Niektoré ho majú umiestnené len ako prisvetľovaciu diódu na zviditeľnenie portov v noci, iné môžu dokonca poslúžiť ako praktická baterka.

V poslednej dobe sa čoraz viac objavuje aj solárny kolektor. Na výlete v prírode tak môžete powerbanku umiestniť na ruksak a akumulátor bude napájaný slnečným žiarením. Samozrejme, rýchlosť nabíjania bude neporovnateľná oproti nabíjaniu zo siete a malý solárny kolektor určite nedokáže nabiť batériu v smartphone. Jeho prítomnosť na druhej strane znižuje vybíjanie akumulátora v stand-by režime.

Rada na záver

Pred kúpou konkrétnej powerbanky sa pozrite aj na hodnotenia iných zákazníkov, ktorí ju objednali a používali pred vami. Môžete sa totiž vyhnúť častým reklamáciám či kúpe nekvalitného produktu, ktorý budete musieť čoskoro aj tak vymeniť. 

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar