Matej Jurenka: „Pri stojkách si rozvíjam veľmi jedinečný druh sústredenia.

Matej Jurenka - Rozvaha pohybu

V dnešnom uponáhľanom svete sa všetci za niečím naháňame, utekáme, žijeme na doraz. Máločo nás vie prinútiť spomaliť, zamyslieť sa, zahľadieť sa do seba a len tak počúvať. Naučiť sa žiť taký obyčajný spokojný život.

Keď som narazila na Mateja Jurenku, z jeho učenia, fotiek, spôsobu života na mňa vyžaroval práve pokoj. Žije v súlade s prírodou, miluje hudbu, dokonale ovláda svoje telo, 20 rokov sa venuje joge. Mateja som proste musela vyspovedať.

Usaďte sa so šálkou horúceho čaju a začítajte sa do príjemného rozhovoru.

Ahoj Matej, dočítala som sa o tebe samé zaujímavé veci - si hudobník, jogín, handbalancer a zakladateľ jogy nekonečného uzla Čo to znamená? 

Ahoj Veronika, handbalancer je ten, kto udržiava rovnováhu na rukách. Teda stojkár. Joga nekonečného uzla je môj štýl jogy, ktorý som kedysi založil a pretransformoval ju do metódy, ktorú som nazval Rozvaha pohybu.

Prečo sa venuješ práve stojkám? Má to určité benefity?

Mňa stojky bavia hlavne preto, lebo si v nich rozvíjam veľmi jedinečný druh sústredenia.

Učiť sa stáť na rukách vám tiež môže pomôcť:

  • posilniť telo a zlepšiť ohybnosť
  • viacej si dôverovať
  • prekonať strach
  • zlepšiť si náladu
  • odpúšťať vlastné chyby a zlyhania
  • pestovať v sebe vytrvalosť, trpezlivosť a oddanosť

Odkedy sa venuješ športu? Kedy si si povedal, že to bude niečo, čo ťa bude zároveň živiť?

Jogu som začal cvičiť pribižne pred 20 rokmi, kedy to ešte u nás vôbec nebolo populárne. Živiť ma to začalo zhruba pred 14 rokmi, keď som dostal pozvanie zo Šanghaja, aby som tam išiel učiť.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

SK – Napriek krásnemu, slnečnému počasiu, ktoré máme tieto dni vonku, visí nad nami čierny mrak. Je ním hrozba vírusu, ktorá sa nedávno stala neoddeliteľnou súčasťou našich životov a ktorú už nejde len tak ľahko ignorovať. Pod tlakom tejto hrozby sa začínajú odhaľovať charaktery ľudí, ktorí hrozbe čelia. Pripomína mi to tak trochu situáciu, v ktorej som sa ocitol, keď som bol v horolezeckom tábore vysoko v Himalájoch a neočakavanou zmenou počasia sme čelili hrozbe lavíny. A vtedy sa ľudia čeliaci hrozbe začali skutočne prejavovať. Ten, kto žije zodpovedne a podporujúco, tak v týchto dňoch sa jeho podporné a zázemné vyžarovanie ešte znásobuje. Ten, kto žije pokrivene, využíva túto situáciu na to, aby druhých ešte viac obmedzoval, trestal, obviňoval, či prenasledoval, prípadne sa ľutoval a žil bez akejkoľvek viery, či dôvery. Ako ďaleko potrebujeme zájsť, aby sme si už konečne uvedomili, ako máme správne žiť? Akú temnú hrozbu potrebujeme k tomu, aby sme sa zjednotili v spolupatričnosti, začali žiť naozaj zdravo, zodpovedne a s úctou k sebe, druhým, i k Matke Zemi? Hrozba vírusu odkrýva naše strachy. Uvedomte si ale, že všetky strachy, ktoré sa vám teraz vynárajú, boli vo vás už dávno predtým, než sa tu objavil vírus. A keď s nimi nebudete pracovať, zostanú vo vás aj potom, keď hrozba víru odozneje. Skúsme si všetci z tohoto obdobia zobrať jedno obrovské ponaučenie, aby sme podobné situácie nepotrebovali zažívať opäť. Začnime zodpovedať za svoje zdravie, za svoj postoj k sebe, k druhým a k prírode. Začnime na sebe pracovať a odhaľovať svoje tiene, lebo práve tie nám môžu ukázať cestu do svetla. . . . . . #handstandsplit #yogaday #sacredstructure #jogadnes #karantena #jogaslovensko #workouthome #journeytohandstand #dnescvicim #sportujem #zodpovednost @stojkuj_a_inspiruj @jogadnes @the_handstand_gallery @handstandzone @handstandnation

Príspevok, ktorý zdieľa Matej Jurenka (@matej_jurenka),

Venuješ sa najmä svojmu projektu Rozvaha pohybu. Čo si pod touto metódou máme predstaviť? Spolupracuješ ešte s niekým, či si na všetko sám?

Metóda Rozvahy pohybu je založená na myšlienke, že všetko má svoj stred a všetko je neustále v pohybe. Keď si udržiavame kontakt s týmto svojim stredom, sme v rozvahe. Rozvaha tela sa potom prirodzene prenáša aj do rozvahy mysle, či pocitov.

Mojou najbližšou spolupracovníčkou je moja priateľka Veronika, ktorá je tiež učiteľkou Rozvahy pohybu. Ďalej ešte spolupracujem s Univerzitou Vedomého Života a taktiež aj s rôznymi lektormi, ktorých prácu si cením a považujem ju za kvalitnú.

O čom je cvičenie s tebou, joga nekonečného uzla a Rozvaha pohybu iná, ako možno bežne známe jogové cvičenia?

Rozvaha pohybu je metóda vyvinutá mojou 20-ročnou skúsenosťou práce s telom, je dôkladne prepracovaná, dostupná pre všetky typy ľudí a určená hlavne pre našincov, ktorí žijú v inom podnebnom pásme a inej kultúre, ako napríklad takí Indovia.

Usporadúvaš rôzne workshopy, semináre, učiteľské tréningy, meditácie, aj individuálne študijné programy prispôsobené konkrétnej osobe. Ako takýto program vyzerá? Na čo sa v ňom zameriavaš? Klienti cvičia sami doma podľa nejakého presného rozpisu, alebo cvičia pod tvojím dohľadom?

Na seminároch a workshopoch cvičia vždy pod mojim osobným dohľadom. Workshop, či seminár je vždy nejako tematicky zameraný, napríklad na obrátené pozície, alebo ohybnosť.

Čo sa týka online tréningov, prispôsobujem ich individuálnym potrebám svojich klientov.

Čo ma veľmi zaujalo z vašej ponuky je centrum Prameň života. Popíš nám, čo to je, pre koho je takéto centrum vhodné navštíviť? Mám si to predstaviť ako nejakú jednoduchú chatu, či domček na samote, kde chodia ľudia načerpať energiu z prírody, spomaliť a vyčistiť si hlavu?

Prameň života je názov miesta, kde žijem spolu s Veronikou. Zároveň je aj centrom, kde učím Rozvahu pohybu. Súčasťou centra je aj jurta, kde sa na cvičenie zmestí pohodlne aj 15 ľudí. Navštíviť nás môže ktokoľvek, no odporúčame to hlavne ľuďom, ktorí sa chcú pod našim vedením individuálne v niečom rozvíjať.

Ako sa do Prameňa života dá dostať?

Najpohodlnejšie autom, ale dá sa aj vlakom, či autobusom. Vždy je lepšie dopredu zavolať a dohodnúť si termín.

Matej, ty si navyše ešte aj učiteľom na Univerzite vedomého života. Ešte som o tom nikdy nepočula, čo je Univerzita vedomého života? Čo sa v nej vyučuje, ako to funguje, pre koho je určená? Usporadúva mnohé workshopy - ako sa na ne dá prihlásiť? Štúdium prebieha online alebo v nejakých konkrétnych priestoroch?

Univerzita vedomého života ponúka štúdium zamerané na rozvoj človeka. V trojročnom štúdiu Rozpoznanie skutočnosti, ako aj v odborných dielňach, sa študenti stretávajú s náukami a technikami, ktoré im pomáhajú dôkladne spoznať a rozvíjať svoju osobnosť. 

Zámerom Univerzity je, aby každý mal možnosť žiť plnohodnotný život a vytvárala sa postupne spoločnosť, ktorej základy sú postavené na vzájomnej spolupráci a podpore. Učíme študentov, ako prijať skutočnú zodpovednosť za svoj život, podporovať vlastné konanie, vytvárať kvalitné a zdravé vzťahy v práci i súkromí. 

Sprevádzame okruhmi, ktoré sú dôležité pre pochopenie seba samého, napr. ovládanie ega, vedenie vedomého konfliktu, nastavenie hraníc, či práca so strachom. A predovšetkým - pomáhame im spoznávať svoje kvality a využívať ich tak, aby im pomáhali žiť dlhodobo šťastný a spokojný život.

V súčasnosti výučba prebieha jedenkrát mesačne v 8 mestách na Slovensku formou prednášok alebo zážitkových dielní. Aktuálne termíny a akcie vždy uvádzame na stránkach www.vedomaskola.sk.

Kde ťa môžeme v najbližšej dobe stretnúť a zacvičiť si s tebou?

Všetky akcie nájdete na mojej stránke https://www.rozvahapohybu.sk/nase-podujatia/.

A na záver -  máš nejaké osobné, či pracovné motto, ktorým sa riadiš?

Ži a nechaj žiť 🙂

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor, Mateja môžete sledovať na Instagrame, nájdete ho tam ako @matej_jurenka a oplatí sa dať follow aj jeho priateľke Veronike - @veroranka. A ak máte záujem spoznať samého seba a naučiť sa žiť inak, prezrite si ponuku Univerzity vedomého života.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

2
Pridajte komentár ku článku

avatar
trackback

[…] rýchla chôdza alebo beh. Pre tých z vás, ktorí preferujú cvičenie v pohodlí domova je ideálna joga. Tá prinesie harmóniu vášmu telu, ale aj […]

Andrej
Komboš
Andrej

Super rozhovor!