Roztrhnete silonky či pančuchy už pri obliekaní? Ako ich prať a skladovať, aby vydržali dlhšie?
Vedeli ste, že za vynález siloniek môžeme vďačiť najznámejšiemu českému vynálezcovi Ottovi Wichterlehovi, ktorý o pár rokov neskôr vynašiel aj kontaktné šošovky (1)?
Práve on sa zaslúžil o to, že silonky, tak, ako ich poznáme dnes, sa stali dostupné pre všetky ženy. Ešte v prvej polovici 20. storočia boli totiž pančuchy vyrábané z hodvábu, čo znamenalo ich omnoho vyššiu cenu.
Výrobou siloniek zo silónu sa však ich cena rapídne znížila a dnes ich kúpite už za pár centov. Ich životnosť je ale neraz minimálna a v koši zvyknú končiť už po prvom oblečení. Avšak zbytočne.
Pozrite sa, ako sa o silonky a pančuchy starať tak, aby vám vydržali čo najdlhšie.
Ako predĺžiť životnosť siloniek?
Lamentujete zas nad tým, že tie nové silonky, ktoré sa mali na sebe oblečené iba raz už majú očko, teda vlastne hotové oko? Pozrime sa na to, čo môžete pre svoje silonky spraviť ešte pred tým, než sa vám stihnú potrhať.
Tým najčastejším dôvodom, prečo silonky končia v koši takmer okamžite, je nesprávna, resp. žiadna starostlivosť. Silonky si kúpite v obchode, hodíte do šuflíku a keď ich potrebujete, oblečiete si ich na seba a tým to hasne.
V tom lepšom prípade, keď budete mať toľko šťastia, že sa po druhom či treťom oblečení neroztrhnú, dáte ich oprať do práčky. Len tak medzi ostatnú bielizeň.
Viete, koľkých chýb ste sa práve dopustili?
Poďme pekne po poriadku a povedzme si najprv, čo môžete spraviť s novými silonkami, ktoré ste si práve doniesli z obchodu. Presvedčte sa, že starostlivosť o pančuchy nie je žiadna veda.
Vyberte si správne silonky
Niekedy sa stáva, že silonky sa trhajú na jednom mieste, napríklad päta či špička. Pri vybere siloniek sa preto zamerajte na také, ktoré sú v týchto oblastiach spevnené.
Predísť neustálemu trhaniu siloniek môžete aj vďaka výberu väčšej veľkosti, ako bežne nosíte, a to o jedno či pokojne aj o viac čísiel. Väčšie silonky počas obliekania nebudete toľko naťahovať a nedáte im tak príležitosť na vytvorenie nechceného očka.
Tip od experta
"Je zrejmé, že prílišné naťahovanie pančuchového materiálu môže viesť k neustálemu namáhaniu vlákna, ktoré vedie až k pretrhnutiu a spusteniu očka. Pri nesprávnej veľkosti dochádza najčastejšie k poškodeniu v oblasti rozkroku. Z tohto dôvodu je dôležité vybrať si správnu konfekčnú veľkosť a tiež strih.
Nebojte sa siahnuť po väčšom čísle. V prípade pančúch totiž platí heslo – radšej väčšie ako menšie."
Katarína Veselá, Bepon
Ako sa postarať o pančuchy ešte pred ich prvým oblečením?
Veľmi obľúbeným a osvedčeným trikom, ktorý naozaj funguje je namočenie siloniek a ich zamrazenie.
Silonky stačí namočiť do vody, jemne vyžmýkať, vložiť do igelitového vrecka a nechať cez noc v mrazničke. Po vytiahnutí ich nechajte voľne usušiť.
Tento krok by ste mali spraviť ešte pred tým, než si silonky oblečiete prvýkrát na seba. Môžete ním predĺžiť ich životnosť aj o niekoľko týždňov (2).
Pančuchy obliekajte opatrne
Koľkokrát sa vám už stalo, že ste si pančuchy roztrhli počas obliekania? Určite nie raz. Veru, opatrné obliekanie môže životnosť pančúch výrazne predĺžiť.
Zamerajte sa tiež na to, aby ste počas navliekania siloniek nemali na ruke žiadne prstene či náramky. Pred obliekaním si nakrémujte pokožku rúk a nôh. Docielite tým ľahšie navliekanie silioniek.
Silonky budú po hladkej pokožke kĺzať jednoduchšie - nohy by preto mali byť hladké.
Pri obliekaní pančúch si dajte dole prstene, náramky a čokoľvek, o čo by sa silonky pri obliekané mohli zachytiť.
Ako prať pančuchy a pančucháče?
Tie menej odvážne z nás perú pančuchy zásadne v rukách. Tie odvážnejšie sa neboja ani prania pančúch v práčke.
Ktorý spôsob je k pančuchám šetrnejší?
To závisí od kvality a spôsobu spracovania. Vo všeobecnosti však platí, že pančuchy možno prať aj v pračke. Na čo si ale dať pozor?
Všímajte si informácie na obale pančúch
Pri praní pančúch, a vôbec pri praní akéhokoľvek oblečenia, by ste mali v prvom rade vychádzať z informácií nachádzajúcich sa na štítku či obale.
Nájdete na ňom totiž uvedené to, či pančuchy sú alebo nie sú vhodné do práčky, ale tiež aj materiál, z ktorého sú vyrobené.
NÁŠ TIP: Viete čo znamenajú jednotlivé symboly nachádzajúce sa na štítkoch s oblečením? Naučte sa ich čítať.
Šetrné pranie v sieťovanom vrecúšku
Pokiaľ to so silonkami myslíte naozaj vážne, nosíte ich často a na ich kvalite si naozaj potrpíte, investuje do špeciálneho sieťovaného vrecka, v ktorom pančuchy budete prať.
Toto vrecko zabráni zamotávaniu pančúch o iné kusy odevu i ich zachytávaniu o bubon.
Pozor na teplotu a pracie prostriedky
Silonky v práčke neperte na vyššej teplote ako 30°C. Samozrejmosťou by mal byť aj program určený na jemné pranie.
Pri praní pančúch používajte vždy iba tekuté pracie prostriedky, ktoré sa ľahko rozpúšťajú. Predídete tak škvrnám na pančuchách. Aviváži sa radšej vyhnite.
Ako sušiť pančuchy? Teplo je nepriateľ
Pančuchy nikdy nesušte na radiátore, ani v sušičke. Teplo im totiž vonkoncom nerobí dobre.
Pranie pančúch v rukách
Pri ručnom praní pančúch si najprv navlečte na ruky rukavice, ktoré zabránia zachyteniu vlákna, napríklad o suchú kožu.
Pančuchy namočte do vlažnej (nie horúcej vody), v ktorej rozpustíte prášok. Perte šetrným stláčaním, určite pančuchy nežmolte a nešúchajte o seba.
Pri ručnom praní postupujte opatrne a silonky len jemne stláčajte.
Nezničiteľné pančuchy: Fikcia alebo realita?
Počuli ste už o nezničiteľných pančuchách? Že to znie ako fikcia? Ale kdeže!
Nezničiteľné pančuchy existujú, avšak otázna je ich už nezničiteľnosť.
Ich predajcovia sa radi pýšia tým, že nezničiteľné pančuchy vydržia všetko, teda takmer všetko. Nehrozia pri nich očká a zostanú celé aj pri menej opatrnom používaní. Neprederavia sa ani pri kontakte s nechtami či suchou kožkou.
Sú vyrobené zo špeciálnych, extrémne odolných materiálov a maximálne sa prispôsobia. Za takýto kúsok vo vašom šatníku nezaplatíte ani hotový majland. Ceny za nezničiteľné pančuchy sa zvyknú pohybovať okolo sumy 10 €.
Pri niektorých modeloch však nechýbajú upozornenia na kontakt pančúch so suchým zipsom, ktorému by ste sa mali vyhýbať. Aj skúsenosti a recenzie používateliek so nezničiteľnými pančuchami sú rôzne. Niektoré majiteľky tejto vychytávky sú spokojné viac, iné menej.
Za vyskúšanie, aj vzhľadom na ich priaznivú cenu, však určite stoja.
Ako skladovať pančuchy? Vyskúšajte organizér do šuflíka
Aj taká vec, ako spôsob skladovania pančúch môže mať vplyv na ich kvalitu. Pri voľne nahádzaných pančuchách v šuflíku, nielenže pri ich rozmotávaní prídete o nervy, ale utrpieť môže aj ich kvalita.
Odporúčame preto skúsiť organizér do šuflíka. Pančuchy jednoducho zrolujete a dáte do priehradky organizéra. Všetky ich tak budete mať prehľadne poukladané a po ruke vždy, keď budete potrebovať.
Organizér do šuflíka vám pomôže mať pančuchy prehľadne uskladnené.
Ako na očká na silonkách? Čo na ne zaberá?
Keď už sa vám na pančuchách urobí očko, situáciu môžete zachrániť viacerými spôsobmi. Tieto šikovné triky pri najbližšej situácii určite vyskúšajte.
Lak na nechty
Lak na nechty predstavuje starý, rokmi osvedčený spôsob, ako zabrániť zväčšovaniu očka na pančuchách. Vzniknuté očko jemne pretrite bezfarebným lakom na nechty.
Lak na vlasy
Ako prvá pomoc v prípade núdze vynikajúco poslúži aj lak na vlasy, ktorým postriekate okolie očka na pančuchách (3).
Tuhé alebo tekuté mydlo
Pomôcť môže aj potretie miesta v okolí očka tuhým alebo tekutým mydlom.
Ak sa vám na silonkách spraví očko, zakročte čo najrýchlejšie.
Čo s deravými pančuchami?
Ani deravé pančuchy nemusia nutne skončiť v koši. Neveríte? Pozrite sa, na čo všetko vám ešte poslúžia.
Tu platí, že fantázii sa medze nekladú a roztrhané silonky môžete využiť na čokoľvek, čo vám napadne.
Na záver
Starostlivosť o pančuchy sa naozaj vyplatí. Ich správnym obliekaním, praním a tiež aj skladovaním ušetríte nielen vaše nervy, ale aj nejaké to euro.
Pridajte komentár ku článku