Ako ošetriť štípance a uhryznutia od hmyzu?

ako šetriť uštipnutie alebo uhryznutie od hmyzu

Hmyz začína poletovať už s prvými teplejšími dňami. Prechádzka v prírode či príjemný deň strávený pri vode sa často nezaobíde bez nejakého štípanca. Niekedy nepredstavujú žiadny problém a zmiznú sami od seba. Inokedy dokážu byť poriadne nepríjemné, ba až bolestivé. Našťastie, každý štípanec skôr či neskôr zmizne a prebolí.

Poradíme vám, ako sa zbaviť nepríjemného svrbenia, pálenia, či bolesti a ošetriť štípance či hryznutia od hmyzu.

Komáre

Komáre nám počas teplých mesiacov uštedria nemálo štípancov, ktoré čertovsky svrbia. Vyzerajú ako vypuklé pupienky s veľkosťou do jedného centimetra. Pupienok aj jeho okolie sčervenie. 

Štípance od komárov po čase zmiznú sami od seba a alergia na ne je zriedkavá. Citlivejší ľudia sa však predsa môžu stretnúť s alergickou reakciou na uštipnutie komárom. Tá sa môže prejaviť opuchom uzlín, či výsevom na veľkých plochách pokožky (žihľavkou).

Dôležité je štípance neškriabať, pretože svrbenie sa ním len zhorší. Navyše si môžete spôsobiť poranenie pokožky a zbytočný zápal. 

Svrbenie štípanca od komára zmierni:

  • upokojujúci gél proti svrbeniu a páleniu pokožky,
  • esenciálne oleje, napríklad levanduľový, citrónovníkový,
  • pasta z ovsených vločiek (ovsené vločky + voda, rozmiešajte, potrite ranu).
komár

Štípance od komára si neškriabte, len sa zhoršia.  

Osy a včely

Osy a včely nechávajú bolestivé miesta bodnutí žihadlom. Po uštipnutí včelou ostáva žihadlo zapichnuté v pokožke. Na žihadle sa totiž nachádzajú akési háčiky, ktoré im bránia žihadlo znovu vytiahnuť. 

Včelie žihadlo ostáva zapichnuté v pokožke spolu s jedovým vačkom. Je potrebné ho čo najrýchlejšie odstrániť (jed sa uvoľňuje postupne), ale tak, aby ste nestlačili vačok, čím by sa uvoľnil všetok jed do tela a bolesť by sa zhoršila. Môžete ho zoškrabnúť pomocou nechtu alebo tupou stranou noža. (1)

Osy sú agresívnejšie. Osie žihadlo je hladké, preto môžu bodať aj niekoľkokrát. Žihadlo však v pokožke nezanechajú. V mieste bodnutia ostáva červená bodka, ktorej okolie opuchne, niekedy vznikne veľká hrča. 

Miesto treba umyť teplou vodou s mydlom, prípadne jemnou dezinfekciou.

Na bolesť a opuch po uštipnutí včelou alebo osou pomáha:

  • ocot - na ranu stačí priložiť na pár minút vatový tampón alebo bavlnenú vreckovku, namočenú v octe a potom opláchnuť čistou vodou,
  • octanový krém/masť,
  • chladivý gél na podráždenú pokožku,
  • studený obklad, ktorý zmierni pálenie a opuch,
  • tinktúra alebo masť s nechtíkom,
  • levanduľový olej.
včela

Osa môže bodnúť niekoľkokrát a žihadlo nestratí, včelie žihadlo ostáva v mieste bodnutia.

Ak môžete, po uštipnutí osou alebo včelou si odpočiňte. Citlivejší ľudia môžu cítiť slabé závraty, únavu či miernu bolesť hlavy. 

Problém nastáva, ak trpíte alergiou na uštipnutie. Alergická reakcia sa prejavuje rôznymi stupňami - môže začať ako rozsiahly výsev vyrážok (žihľavka), pridajú sa prejavy anafylaktického šoku ako sťažené dýchanie, zhoršené videnie, ťažké závraty až upadnutie do bezvedomia. V takom prípade treba okamžite vyhľadať lekára. (2)

Ploštice

Ploštica domáca, nazývaná tiež ploštica posteľová, je malý hmyz, živiaci sa krvou. Má oválny tvar, podobá sa na jadierko z jablka. Ploštice sa ukrývajú v spodných častiach postele, kde vytvárajú hniezda. Na posteľnej bielizni zanechávajú čierne bodky, trus, podľa ktorého odhalíte ich prítomnosť. Cez deň ich vôbec nevidno, pretože sú svetloplaché. Vyliezajú v noci, keď svoje ,,obete” hryzú a pijú krv.

Hryzance od ploštice sú typické malými pľuzgierikmi naplnenými vodou, ktoré dookola opuchnú a sčervenejú. Na koži zvyčajne vytvárajú cestičku, pretože ploštica zanecháva viacero hryzancov.

Pľuzgieriky si nikdy neškrabte, pretože môžu začať hnisať a potom sa veľmi ťažko hoja. Miesto radšej vydezinfikujte jemným prípravkom. (3)

Na ošetrenie hryzanca od ploštice použite:

  • gél po uštipnutí hmyzom,
  • prírodný krém alebo masť s nechtíkom alebo propolisom,
  • octanovú masť.
ploštica

Uhryznutí od ploštice je zvyčajne niekoľko naraz. 

Blchy

Drobný hmyz, ktorý zvyčajne obťažuje našich domácich miláčikov, už dobre poznáme. V súčasnosti sú najviac rozšírené blcha psia a blcha mačacia. Malé skákajúce stvorenia dokážu zanechať škaredé fľaky aj na koži človeka. 

Podobne ako ploštice, aj blchy väčšinou zanechajú za sebou niekoľko hryzancov, ktoré tvoria cestičku alebo kruh. Blší hryzanec vyzerá ako červený fliačik s krvavou bodkou v strede. 

Nikdy si hryzance neškriabte, aby sa nezapálili. Vyčistite si miesto mydlovou vodou a dezinfekciou. 

Miesto uhryznutia blchou potom ošetrite napríklad:

  • protizápalovou tinktúrou, napríklad propolisovou, nechtíkovou…
  • octanovou masťou,
  • gélom po uštipnutí hmyzom.
blcha

Aj blcha hryzie viackrát a zanecháva po sebe cestičku.

Mravce

V našich končinách žije približne 108 druhov mravcov. Najbežnejšie sa stretávame s malým, čiernym, neškodným mravčekom. Jeho uhryznutie síce nie je príjemné, no vo väčšine prípadov je bez následkov a zmizne samé od seba do jedného dňa. 

Mravec faraónsky (červený) je už o niečo agresívnejší. Má vyvinuté obranné žihadlo, ktoré môže spôsobiť väčšiu bolesť. Miesto vpichu žihadla sčervenie, môže sa objaviť vyrážka s vodnatým pľuzgierikom, ktorý po prasknutí začne hnisať. 

O takéto štípance sa treba postarať podobne, ako o vyrážky po uhryznutí blchou či plošticou. Neškrabte sa, umyte si miesto vodou s mydlom, prípadne jemnou dezinfekciou. (3)

Proti svrbeniu mravčieho hryzanca pomôže:

  • gél po uštipnutí hmyzom,
  • masť s nechtíkom,
  • oleje, ako napríklad levanduľový, čajovníkový…
  • protizápalové tinktúry.
červené mravce

Bolestivo štípu červené mravce.

Kliešte

Kliešť sa do pokožky človeka doslova zavŕta, aj keď to vôbec necítime. Svojim uhryznutím dokážu spôsobiť veľké zdravotné problémy. Aby ste znížili riziko nákazy lymskou boreliózou alebo kliešťovou encefalitídou na minimum, je potrebné kliešťa vytiahnuť čo najskôr. Na bezpečné usmrtenie kliešťa existujú dermatologické prípravky, ktoré kúpite v lekárni. Neodporúčame používať žiadne iné masti a krémy, ktoré by mali kliešťa usmrtiť, pretože tým zvýšite riziko nákazy. (4)

Po nanesení prípravku stačí kliešťa vybrať pinzetou, ideálne špeciálnou pinzetou na kliešte. Jemne ho uchopte a dvakrát otočte. Odstránili ste celého kliešťa aj s hlavičkou? To je situácia, z ktorej má mnoho ľudí obavy. V hlavičke kliešťa sa však už nenachádzajú žiadne choroboplodné látky - stačí ju vytiahnuť podobne, ako triesku. 

Veľmi dôležité je po vytiahnutí kliešťa miesto vydezinfikovať.   

Na ošetrenie miesta, kde bol kliešť prisatý použite:

  • gél po uštipnutí hmyzom,
  • masť s nechtíkom,
  • oleje, ako napríklad levanduľový, čajovníkový…
  • protizápalové tinktúry.

Kliešte sú nebezpečnými prenášačmi boreliózy a encefalitídy, vybrať ich treba čo najrýchlejšie.

Miesto, kde sa vám zavŕtal kliešť, môže ešte niekoľko dní svrbieť. Spozornieť treba, ak sa vyrážka rozšíri a vytvára čoraz väčší červený fľak. (5) Denne teda vyrážku pozorujte a ak vás znepokojuje, pre istotu navštívte lekára. 

Vždy je lepšia prevencia proti kliešťom, ako neskoršie obavy. Pred výletom do prírody sa vyzbrojte kvalitným repelentom

Do prírody si v letných mesiacoch preventívne pribaľte aj repelent proti hmyzu.

Prírodný repelent proti kliešťom sú napríklad feniklové semienka, levanduľa, tymián či rozmarín. Tieto rastliny kliešťom nevoňajú. Stačí, ak si so sebou do prírody vezmete niekoľko vreciek so sušenou bylinkou či feniklovými semienkami. 

Alebo si vytvorte domáci repelent: prevarte 1 liter vody, pridajte 1 lyžicu vínneho octu a hrsť sušeného tymianu. Nechajte bylinku vylúhovať, sceďte a vychladnutý roztok prelejte do rozprašovača. 

Chráňte sa pred dotieravým hmyzom nielen kvôli štípancom a hryzancom, ale najmä pred chorobami, ktoré môžu prenášať. Testovali sme repelenty proti kliešťom a komárom a vybrali 6 najlepších. 

Na záver

Ochrana pred hmyzom nie je nikdy stopercentná, aj keď použijete repelent niekoľkokrát za deň. Tieto drobné nepríjemnosti asi patria k letu. Hravo sa ich zbavíte - nenechajte si nimi pokaziť krásne zážitky.


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar