Čo je akné a ako sa ho zbaviť?

čo je akné a ako sa ho zbaviť

Veľké červené vyrážky nám často spôsobujú veľa problémov s nepríjemnými začervenanými miestami najmä na tvári. Vyrážky a rozšírené akné trápi predovšetkým mladých ľudí a deti v puberte. Práve preto si akné zaslúži väčšiu pozornosť a skutočne dobrú starostlivosť, aby ste proti nemu dokázali bojovať.

Vznik akné

Akné je možné považovať za jedno z najbežnejších ochorení kože, predovšetkým v skorej puberte. MUDr. Tatiana Péčová, PhD. vo svojom článku pre alphamedical.sk píše, že vo vekovej kategórii 15 – 24 rokov je na Slovensku a v Českej republike prevalencia akné 73,6 %. Po 20. roku toto číslo začína klesať a vo veku 25 – 34 rokov sa akné vyskytuje len u okolo 8 % pacientov. 

Najväčším prejavom akné je tvorba vredov, uhrov a drobných pupienkov. Vredy a pupienky sú spôsobené zápalom vývodov mazových žliaz, presnejšie ich uzavretím. Poškodenie mazových žliaz spôsobuje stagnácia sekrétu, čo má za následok vznik nepríjemných zápaloch, z ktorých vám môžu ostať aj trvalé jazvy.

Vznik akné rozhodne ovplyvňuje prítomnosť roztočov alebo baktérií. Naša pokožka obsahuje s akné vyššiu aktivitu 5-alfa-reduktázy, ktorá dokáže premeniť testosterón na silnejší androgén.

Najčastejšie miesta pre tvorbu akné

Nepríjemné začervenané vyrážky vás môžu prekvapiť takmer všade na vašom tele. Akné sa nachádza v oblastiach kože s najvyššou hustotou folikulov. Tvorba akné vás môže nepríjemne prekvapiť aj na krku, hrudi, ramenách alebo chrbte. Pokiaľ však budete o svoju tvár dostatočne dbať, tak sa vašich vyrážok určite zbavíte.

Akné na tvári

akné na tvári

Podľa MUDr. Tatiany Péčovej, PhD. je v 99 % práve tvár miestom, ktoré najviac trpí obklopením červených pupencov, tvorbou drobných vyrážok, uhrov, pupencov alebo fľakov, ktoré nám často odopierajú sebavedomie. Akné môže vzniknúť v každom veku bez obmedzenia, keďže súvisí s hormonálnymi zmenami. Je veľa dôvodov a príčin, ktoré spôsobujú tvorbu akné práve na tomto mieste. Často za to môže nesprávna životospráva, ako je už dávno známe o nadmernom jedení čokolády.

To isté je tiež možné tvrdiť aj o konzumácií mliečnych výrobkov a potravín, ktoré sú bohaté na sacharidy. Okrem toho za to môže špina, ktorá sa nám môže preniesť na tvár pri častom chytaní tváre rukami. U niektorých ľudí môže byť akné dedičné. Akné na tvári nie je príjemnou záležitosťou najmä pre väčšinu žien a dievčat v puberte.

Aké sú príznaky tvorby akné na tvári?

Akné ma niekoľko typov, ktoré sa odlišujú. 

  • Veľmi miernou formou vyrážok je nezápalové akné. Prejavuje sa len drobnými pupienkami s bielou alebo čiernou hlavičkou. 
  • Stredná forma pre vyrážky je zápalové akné. Táto forma akné sa prejavuje zapálenými vystupujúcimi vyrážkami a vredmi.
  • Najhoršia forma pre tvorbu vyrážok je cystické akné, ktoré sprevádzajú cysty a bodáky. Po takomto akné vám často môžu ostať aj nepríjemné jazvy.

Akné na brade a krku

Tvorbu vyrážok na krku a brade môžeme tiež považovať za prejav akné. Vyrážky na krku vznikajú zápalovou reakciou kože, ktorá pokrýva krk od hlavy po hruď a aj zozadu na krku. Tieto vyrážka sa rozlišujú podľa ich vzhľadu, rozšírenia a samotnej závažnosti ich ochorenia. Vyrážky na krku môžu vzniknúť na základe nejakej vírusovej alebo bakteriálnej infekcii.

Ide o choroby ako sú kiahne, osýpky, herpes alebo iné zápaly. Akné na krku sa niekedy môže tvoriť kvôli alergickej reakcie, ktorú spôsobuje precitlivenosť organizmu na nejakú látku alebo najčastejšie ide o nejaké potraviny či nikel. Alergie môžu vyvolať aj nejaké lieky alebo látky v kozmetike, voňavkách a pracom prášku. Ďalší prejav alergie je napríklad ekzém.

Tvorbu akné na krku podporuje aj stres na organizmus alebo nadmerné teplo organizmu. Vyrážky na krku tiež spôsobuje lupienka alebo šupiny, ktoré môžu postihnúť aj iné časti tela (kožu v oblasti vlasov alebo dokonca tvár).

Tip: Trápi vás akné? Vyskúšali sme izraelskú kozmetiku Kamedis, ktorá vyvinula radu špeciálne  na problémy s akné. 

Aké sú príznaky tvorenia akné na krku?

akné na krku

Tvorba vyrážok súvisí s presným ochorením kože. Vyrážky môžu byť biele, červené, čierne, sivasté alebo vypuklé s rôznym povrchom. Ich tvorbu tiež sprevádzajú podobné symptómy ako je svrbenie, lúpanie kože alebo pálenie. Pomoc by ste mali vyhľadávať aj ak sa vám začnú prejavovať nejaké podobné symptómy, ako je vracanie, pálenie dolnej časti nôh alebo horúčka.

Akné na krku je potrebné ošetriť potlačením jeho zápalových reakcií, ktoré nastávajú v koži. Ak chcete tiež zabrániť svrbeniu, ak by ste si mali kožu umyť studenou vodou.

Kombík radí

Kombík radí

Dobre tiež účinkuje sódový zábal. 


Do pohára so studenou vodou stačí keď pridáte jednu alebo dve čajové lyžičky sódy bikarbóny. Rozmiešajte to a namočte uterák alebo vreckovku, následne ju vyžmýkajte a priložte na krk.


Svrbenie kože na krku môžu zmierniť aj ovsené vločky, jednoducho ich namočte do vlažnej vody a nechajte napiť. Potom si ich už iba priložte na dané miesto.

Na vyrážky, ktoré vznikajú z alergických dôvodov je možné predpísať krémy alebo tabletky na zmiernenie.

Akné na chrbte

Na chrbte sa akné často objavuje aj v dospelosti. Póry na chrbte sú väčšie, preto stačí, že sa spotíte a rýchlejšie sa upchajú. V lete a pri aktivitách, kedy sa potíte je dôležité sa často sprchovať. 

Podľa Americkej akadémie dermatológie je dôvodom akné na chrbte zloženie niektorých šampónov, ktoré pri umývaní vlasov stekajú po chrbte a upchávajú póry.

Na chrbte sa tiež odráža spôsob stravovania, preto ak často jete biele pečivo, sladkosti a mliečne produkty, môžete mať chrbát posiaty pupienkami. Skúste obmedziť tieto potraviny a sledujte, či sa stav akné na chrbte zmení. 

akné na chrbte

Správna hygiena je základná zbraň proti akné

V prvom rade je pre boj s akné dôležitá správna hygiena. Správna hygiena sa netýka len čistých rúk, dôležitá je aj čistota tváre. Pokiaľ si kupujete nejaké hygienické prípravky na tvár, tak je naozaj zbytočné aby ste ich používali, pokiaľ vaša tvár nemá kontakt s čistou vodou. Tvár je v období akné problémová. Ak trpíte na akné, je potrebné, aby ste sa sami rozhodli, či dokážete obetovať nejaký čas navyše v kúpeľni.

čistenie pleti pri akné

Domáci peeling na akné

Okrem správnych prostriedkov alebo dostatočnej hygieny je možné vyskúšať peeling na tvár, ktorý by vám mohol pomôcť s prípadným zmiernením akné. Môže vyskúšať mnohé populárne spôsoby ako sa pustiť do boja proti akné.

Veľmi obľúbený produkt je napríklad biely jogurt, keďže obsahuje vitamín A. Ráno po prebudení si môžete natrieť na tvár studený jogurt, ktorý si necháte pôsobiť aspoň dve minúty. Potom si tvár už iba opláchnete vlažnou vodou.

Ďalšou alternatívou je napríklad citrónová šťava zmiešaná spolu s cukrom. Túto zmes si vymasírujete do vlhkej pokožky. Takýto peeling pôsobí proti vzniku akné, okrem toho tiež čistí póry.

Čo nie je vhodné pre tvár?

Pokiaľ vás zaujíma výber vhodných prípravkov a dávate si zaležať na tom, čo na vašu tvár používate, tak rozhodne by ste mali vynechať použitie nejakých vysušujúcich mydiel.

Niektorí ľudia odporúčajú práve mydlo, pretože vďaka tomu, že vysušuje našu pokožku, značne zabraňuje tvorbu akné. Je to čisto vaša tvorba, pre čo sa rozhodnete. Nezabúdajte však na to, že je veľmi dôležité si tvár umývať. Tvár si ste si tak mali pravidelne vždy umývať, najmä po nejakom tréningu, po telesnej výchove, po tom keď sa spotíte alebo zašpiníte.

Vyrážky sa môžu tiež nepríjemne zapáliť. V takom prípade je úplne zbytočné používať púder alebo nejaké farby na pleť či make-up na ich zakrytie, ktorý vôbec nepripadá do úvahy.

Je nutné si vyrážky vytláčať?

vytláčanie akné

Niektorí odborníci na pleť sú za to, že by sa vyrážky vytláčať určite nemali. Keďže môže sa stať, že po ich vytláčaní vám ostanú drobné jazvy na tvári. Iní môžu zase tvrdiť, že vyrážky by sa určite mali vytláčať, aby ste urýchlili ich odchod. Avšak záleží aj na druhu vyrážok, ktoré máte na tvári. Najčastejšie lekárske rady sú jasné.

Vyrážky by ste si nemali vytláčať, keďže vyrážky môžu pokojne prasknúť aj samovoľne. Pokiaľ si teda nechcete spôsobiť nejaké trvalé jazvy na vašej tvári alebo na ramenách, tak zabudnite na ich vytláčanie. Zapálené vyrážky by ste si v žiadnom prípade nemali vytláčať a ani do nich nejako škrabať.

Aká je pravidelná liečba akné?

Pokožku by ste si mali pravidelne ošetrovať čistením. Čistiace prostriedky, ktoré sú určené pre problematickú pleť trpiacu akné z nej dokážu odstrániť prebytočný maz a jej odumreté bunky. Veľa kozmetických alebo čistiacich prostriedkov môže tiež obsahovať zinok a kyselinu salicylovú, ktoré majú tiež antiseptické a protizápalové účinky voči akné.

V ťažších formách akné je možné, aby vám boli predpísané nejaké prípravky s obsahom rerinoidov. Ide o deriváty vitamínu A, ktoré celkom zabraňujú upchatiu vlasového vačku.

Inou možnosťou sú tiež krémy so zvýšeným obsahom antibiotík. Práve tie zničia premnožené baktérie a dokážu potlačiť výrazné červené miesta na tvári. Všetky typy akné sa môžu liečiť aj antibiotikami vo forme tabletiek alebo hormonálnou antikoncepciou, ale nie vždy to je vhodné, pretože obidve metódy môžu mať vedľajšie účinky na pleť alebo niečo iné.

Tip: V redakcii sme 31 hodín testovali 8 krémov proti akné, ich zloženie, obsah dôležitých účinných látok, konzistenciu, cenu a veľkosť balenia. Prečítajte si výsledok.

Ožarovanie svetlom o určitých vlnových dĺžkach je tiež možným spôsobom, ako liečiť akné. Cieľom takýchto terapií je ničenie baktérií, ktoré spôsobujú zápal. Pri takýchto praktikách môže dôjsť k dočasnému začervenaniu tvári a citlivosti na svetlo.

Akné na tvári je tiež možné liečiť aj chemickým peelingom. Väčšina chemických roztokov obsahuje kyselinu salicylovú, je potrebné to naniesť hneď niekoľko krát. Píling je možné kombinovať s nejakou inou formou liečby. Ťažšie formy, keď sa vám v koži vytvorí hlboká cysta, sú zvyčajne liečené steroidnými injekciami, liečivo sa aplikuje rovno do vytvorenej cysty.

Záver

Akné je esteticky nepríjemné, no zvládnuteľné kožné ochorenie. Ako dodáva MUDr. Tatiana Péčová, PhD.: "Včasná a adekvátna liečba dokáže zabrániť vzniku trvalých následkov na koži aj na psychike pacienta. Aj tie najťažšie formy akné sú dnes oproti minulosti dobre terapeuticky zvládnuteľné."

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte komentár ku článku

avatar
Sara
Komboš
Sara

mne pomohol cerstvy vzduch, more a slnko a kozmetika z notina na hydrataciu a regeneraciu pleti vichy normaderm