Psychologička radí, ako sa zoznámiť, ak ste introvert

Ako sa zoznámiť?


Pokiaľ ste introvert, je celkom náročné otvoriť sa novým ľuďom a prekonať bariéru, ktorú ste si okolo seba vytvorili. Samotné stretnutie a zoznamovanie je komplikovanejšie. Hlasné bary. Preplnené reštaurácie. Nočné kluby. Všetky tieto miesta sa hemžia novými ľuďmi, najmä potenciálnymi romantickými partnermi, ale pre väčšinu introvertov tento typ prostredia znie celkom odpudzujúco.

Či už sa pripojíte k novému skupinovému cvičeniu, zúčastníte sa hodiny keramiky alebo sa rozhodnete venčiť v miestnom parku, stále máte príležitosť stretnúť niekoho nového. Nižšie uvádzame niekoľko tipov podložených odborníkmi, ako sa zoznámiť s ľuďmi, ak ste tichšej povahy a patríte medzi introvertov. 


Pripojte sa ku skupine

Aj keď už roky nechodíte do školy, vždy sa môžete naučiť niečo nové. Áno, hoci to znie klíše, nikdy nie je neskoro naučiť sa nové veci a zlepšiť si tým znalosti. Pripojte sa ku skupine ľudí, ktorá sa stretáva pravidelne počas týždňa. Prihláste sa na kurz varenia, hodiny tanca, keramiky či športu. V skupine budú všetci začiatočníci, preto sa nemusíte obávať, že by ste príliš vytŕčali z davu. Ľahko tak spoznáte nových ľudí, ktorých zaujímajú rovnaké veci, ako aj vás, a tiež ľahšie nadviažete na spoločnú tému. (1)

Tip od párovej terapeutky

Ako úspešne začať konverzáciu s neznámym človekom? Nie je dôležité ako, ale či naozaj chcem. Ak niečo naozaj chcete, spôsob nájdete. Vaša túžba spoznať práve tohto človeka musí byť väčšia ako strach z odmietnutia alebo iných nepríjemností.


PhDr. Radoslava Olajos, vzťahová poradňa ATNA

Staňte sa dobrovoľníkom

Jeden zo spôsobov, ako spoznať nových ľudí s podobnými hodnotami, je pridať sa k občianskemu združeniu či spolku, ktorý organizuje nezištné akcie. Môžete sa pripojiť k organizácii, ktorá pravidelne rieši čistenie okolia, pomoc ľuďom zo sociálne slabších rodín, pripojiť sa do cirkevnej skupiny či miestneho komunitného centra. Jednou z možností sú napríklad aj akcie Pure Slovakia, ktorá organizuje výsadbu stromov v Tatrách. Závisí to od vašich záujmov a hodnôt. 

Vypomáhať môžete aj pri balení jedla a oblečenia pre sociálne slabšie vrstvy či ľudí bez domova. 

Dobrovoľníctvo je perfektný spôsob, ako stretnúť ľudí, ktorí nasledujú rovnaké hodnoty ako vy. Nevyžaduje príliš vystupovať z davu, skôr zapadnete k skupine. Veľa ponúk ohľadom dobrovoľníctva nájdete aj prostredníctvom internetových stránok. Napríklad aj portál dobrovolnictvo.sk, ponúka mnoho aktuálnych ponúk.

Tip od párovej terapeutky

Ideálne miesto na zoznámenie, ak ste introvert je to, kde sa cítite dobre, viete sa uvoľniť a máte pocit bezpečia. V partnerstve je dôležité, aby ste mali spoločné záujmy, preto je dobré sa zoznamovať pri voľnočasových aktivitách, ale aj v práci.


PhDr. Radoslava Olajos, vzťahová poradňa ATNA

Spoloční priatelia 

Nevyhýbajte sa spoločenským akciám a narodeninám oslavám, na ktoré vás pozývajú vaši známi a priatelia. Pokiaľ dostanete podobné pozvanie, snažte sa v rámci okolností nehľadať výhovorky prečo neisť, ale odpovedať kladne na otázku či prídete.

Niekedy môžu byť veľké skupiny desivé, ale pokiaľ je ich súčasťou niekto, na koho sa môžete obrátiť. Úzkosť sa ľahšie vytratí a je vysoká šanca, že spoznáte niekoho nového, s kým si budete rozumieť. V neposlednom rade, vaši priatelia sa zrejme budú baviť s ľuďmi s rovnakou povahou, akú majú aj oni sami. Ich priatelia nemôžu byť až tak odlišní.

Malé skupiny priateľov sú pre introvertov ideálnym prostredím na stretávanie sa s ľuďmi. Ak ich súčasťou niekto, na koho sa môžu doslova plne spoľahnúť. (2)

Online zoznamovanie 

Bezpečný priestor pre introvertov je spoznávať ľudí prostredníctvom online prostredia. Naučte sa loviť v bezpečných vodách, ak si netrúfate príliš vyletieť z pohodlia domova. Môžete si písať s osobou, ktorá sa vám páči, a pokiaľ sympatie vzrastú, určite sa dohodnite na stretnutí. Pokiaľ by ste mali akékoľvek pochybnosti alebo by vás otravovali nevhodnými správami, jednoducho človeka zablokujete.

Niektoré zoznamky majú aj funkciu dôveryhodných profilov, kedy sa nahrané fotky musia spojiť s podobizňou dotyčného. Samozrejme, že ešte existujú fake profily, preto je dôležité dávať si pozor alebo skúsiť zoznamky, ktoré sa snažia kontrolovať falošné profily a mazať ich. 

Kombík radí

Kombík radí

Elite Date je zoznamkou, ktorú pozitívne hodnotia aj introverti, ktorí chcú mať istotu, že nenatrafia na podvodníkov. Používatelia tu hľadajú vážny vzťah, preto je kategorizovaná ako zoznamka pre náročných. 


Výhodou Elite Date je to, že všetky profily sú kontrolované, a pokiaľ by boli falošné, tak sú zo stránky zmazané. Aplikáciu si môžete skúsiť aj bezplatne, ale v tom prípade budete obmedzení istými nastaveniami. 

Adoptujte si psa alebo vyvenčite fešáka z útulku

Roztomilý štvornohý maznáčikovia priťahujú ľudí. Sú magnetom pozitívnej energie, ktorá očarí takmer každého náhodného okoloidúceho. Majitelia psov pôsobia spoľahlivo, starostlivo a bezpečne, čo je atraktívne najmä pre ľudí, ktorí si túžia vytvoriť rodinu alebo hľadajú pevný vzťah. Tieto zistenie sú výsledkom mnohých výskumov skúmajúcich vplyv psov na ľudí, ktoré dokazujú, že majitelia psov pôsobia naozaj atraktívnejšie na potenciálneho partnera. 

Ako sa zoznámiť?

Atraktívne pôsobí už fotka domáceho miláčika na sociálnych sieťach. 

Adoptujte si psa alebo spravte radosť opustenému psíkovi z útulku. Ľudia majú vyššiu tendenciu sa prihovárať majiteľom psov, či už preto, že si chcú psíka pohladkať alebo ho pochváliť. Ľahko tak nadviažete konverzáciu s niekým novým bez toho, aby ste vyvíjali veľké úsilie. Na škodu nie je ani fotka s domácim miláčikom na sociálnych sieťach, ktorá pritiahne ľudí. (3)

Tip od párovej terapeutky

Ako zistiť či sa niekomu páčite alebo javí záujem? Introverti majú zväčša dobrú intuíciu, vedia vytušiť, vycítiť, kde to rezonuje. Ak o sebe pochybujú, ešte si neveria alebo nemajú ešte veľa skúseností tohto typu, potom je najlepšie tieto skúsenosti získať. 


PhDr. Radoslava Olajos, vzťahová poradňa ATNA

Vyberte si podnik a navštevujte ho pravidelne 

Ako introvert sa budete cítiť istejšie v prostredí, ktoré dobre poznáte. Byť stálicou na mieste, kde sa cítite pohodlne, vám zároveň dodáva istotu komunikovať s ľuďmi a vystupovať sebavedomejšie. Vyberte si konkrétne miesto, napríklad kaviareň, bar, kníhkupectvo, ktoré budete pravidelne navštevovať. Je vhodnejšie vybrať si menšiu prevádzku, ktorá má viac pravidelných zákazníkov. Ak si vyberiete miesto so zmyslom pre komunitu, stanete sa jej súčasťou

Ako sa zoznámiť, ak ste introvert

Pravidelné navštevovanie podnikov zvyšuje šancu, že na danom mieste natrafíte na niekoho nového. 

Je vysoko pravdepodobné, že sa náhodne zoznámite s ľuďmi, ktorí toto miesto tiež navštevujú alebo s obsluhou, ktorá vám začne registrovať ako stáleho zákazníka. Postupom času sa môžu stať konverzácie zmysluplnejšie a prehĺbiť sa. A pokiaľ to s nikým nevyjde po romantickej stránke, aspoň si rozšírite okruh ľudí okolo seba. (4)

Tip od párovej terapeutky

Ako byť pri zoznamovaní s novými ľuďmi úspešný? Podľa toho, čo budete považovať za úspech. Introvertní ľudia majú záujem o vzťahy, kde sa môže ísť viac do hĺbky, kde môžu zdieľať svoj vnútorný svet a svoje názory. Nie je pre nich zaujímavé spoznávať veľa ľudí povrchne, uprednostňujú kvalitu pred kvantitou, možno sa cítia prehlušovaní zábavnejšími a priebojnejšími ľudmi. Úspechom by mohlo byť nájsť svoju spriaznenú dušu, dať pri tom na intuíciu a vzájomné sympatie. 


PhDr. Radoslava Olajos, vzťahová poradňa ATNA

Vyrazte na sólo rande 

Sólo randenie je atraktívne a vôbec nezáleží na tom, či vzťah máte, alebo nie, avšak prirodzene, väčší priestor máte, ak ste nezadaný. Pointou sólo randenia je nenechať sa odradiť od toho niekam si vyjsť, ak nemáte partnera a užívať si čas vo vlastnej spoločnosti. Jednoducho sa nenechajte odradiť od toho, čo milujete len preto, že nemáte spoločnosť.

Spočiatku môže byť celkom nepríjemné vydať sa na sólo rande, najmä ak robíte aktivity, ktoré by ste bežne robili s partnerom. A ešte desivejšie, ak ide o miesta, kde sa očakáva ísť vo dvojici, ale vôbec sa toho nemusíte obávať. V skutočnosti vás nikto nebude odsudzovať len preto, že ste sami. Naopak vás môžu obdivovať preto, že ste sa naučili robiť veci samostatne. 🙂 

Skúste začať s niečím jednoduchým, zájdite si kúpiť kávu do kaviarne, prechádzajte sa v parku, kúpte si nejakú drobnosť, ktorá vás poteší. Tento fenomén praktizuje aj influencerka Andy Štěch, ktorá si sólo rande pochvaľuje. Keď sa môžete spoľahnúť iba sami na seba, otvára sa ideálna príležitosť spoznať niekoho nového.

Pripojte sa k podujatiam, ktoré chcú navštíviť vaši priatelia

Pri prezeraní facebookovej nástenky veľmi ľahko narazíte na podujatie, ktoré chcú navštíviť vaši priatelia. Je to ideálna príležitosť, aby ste sa socializovali, ale zároveň nemuseli objavovať úplne sami na vlastnú päsť. Neváhajte príliš, ak nabudúce uvidíte, že jeden z vašich priateľov sa chystá na prednášku o Novom Zélande či vernisáž umeleckej výstavy. Vystúpite tak zo svojej zabehnutej rutiny a ani neviete ako, a natrafíte na nových ľudí. 

ako sa zoznámiť?

Zamilovať sa môžete aj na náhodných akciách, preto sa pokúste zapájať do spoločenských eventov. 

NÁŠ TIP: Partnerské či sexuálne vzťahy, ale aj kamarátstva. Každý očakáva od zoznamky niečo iné. Veľmi populárny je Tinder, Badoo, ale zaujímavou voľbou je aj Partner na úrovni či Elite Date. Pozreli sme sa na 12 aplikácií na zoznamovanie a zhodnotili ich výhody i nevýhody. 

Rada na záver

Aby ste boli úspešný pri zoznamovaní s neznámou osobou, je dôležité povedať, že sa nesmiete uzatvárať pri nadväzovaní kontaktov s cudzími ľuďmi. Áno, sú situácie, kedy vám zoznamovanie môže prísť nekomfortné, o to viac, ak ste introvert. Ak dáte priestor zoznamovaniu sa s cudzími, v konečnom dôsledku to môže byť skvelá príležitosť, ako si nájsť nových priateľov, ale aj známosť. Samozrejme, bezpečie je na prvom mieste, preto na to nezabúdajte ani pri zoznamovaní. 


O autorovi

Dominika Ježová
 

Dominika je copywriterkou a začínajúcou blogerkou, ktorú inšpirujú témy týkajúce sa sebarozvoja. Bezodná milovníčka kávy, ktorá nepohrdne espressom ani cappuccinom. Nepoučiteľná zberateľka zápisníkov, ktorá bezprostredne vyhľadáva prostredia kaviarní. Absolventka masmediálnej komunikácie v Trnave. Okrem kávy zbožňuje cvičenie jogy, dlhé prechádzky prírodou, knihy a pohľad na lesy.

Pridajte komentár ku článku

avatar