Neviete si dať rady s výberom darčeka? Poradíme vám, ako na to

Ako vybrať darček

Darčeky sú neoddeliteľnou súčasťou  nášho života. Radi ich dávame i dostávame. Pokojne ich možno označiť za akúsi nepísanú záležitosť, s ktorou počítame pri každej príležitosti osláv narodenín, pri pracovnom úspechu či napríklad počas Vianoc. Na svojich blízkych myslíme aj na dovolenkách a vždy im nejaký ten suvenír donesieme. 

Prostredníctvom kúpy darčeka môžeme ľuďom vyjadriť našu úctu, záujem, prosbu o odpustenie či dôležitosť výročia. Práve vďaka tomu, že si na ľudí spomenieme, v nich dokáže vyvolať ešte väčší pocit pokory a lásky, než samotný darček, ktorý im chceme darovať. Nie vždy je však výber a kúpa darčeka ľahkou úlohou. To platí najmä vtedy, ak človeka dobre nepoznáme.

Ako postupovať pri výbere darčeka?

Pri výbere darčeka by ste mali byť naozaj starostliví a opatrní. Obdarovaného človeka  by ste mali v prvom rade dobre poznať alebo sa snažiť čo najviac vyhovieť jeho štýlu a zachytiť jeho osobnosť. Do výberu darčeka nezabudnite zapájať tiež vlastnú kreativitu.

Najviac pozorní by sme mali byť jednoznačne pri výbere darčeka na narodeniny. Máme ich len raz do roka a pre väčšinu z nás znamenajú veľa a tak ich zvykneme aj patrične oslavovať. 

Pri výbere darčeka je jedným z najdôležitejších faktorov to, či je darček vybraný v súlade s vkusom človeka. Veľmi dobrým spôsobom ako prísť na to, po čom daná osoba túži je pozorovať ju a počúvať. Na narodeniny sú vhodné veľké darčeky, darované od srdca, ktoré si bude človek pamätať dlho. Platí to najmä vtedy, ak oslávenec slávi jubileum.

Výberu správneho darčeka venujte veľkú pozornosť. Rozhodne nekupujte žiadne prvoplánové dary, ktoré nebudú mať pre človeka význam. Ak neviete nájsť v obchodoch nič originálne a ani vy nepatríte práve k tým najviac kreatívnym ľuďom, tak si môžete pomôcť viacerými inými možnosťami. Určite vám pomôže zamerať sa aj na aktivity, ktoré daný človek vykonáva.

Aké darčeky sú vhodné pre ženy?

Ženy sa dokážu tešiť z tých najúprimnejších darčekov, ktoré sú venované zo srdca. Pre ženské pohlavie sú vhodným darčekom najmä kvety, ktoré ich dokážu potešiť pri akejkoľvek príležitosti. Verte nám, žiadnu ženu nesklame pekná kytica.

Pri výbere kytice dávajte pozor na to, aby bol počet kvetov nepárny. Pri darovaní kytice s párnym počtom kvetín by mohlo prísť k nepríjemným nedorozumeniam. V takomto prípade môže ísť o výnimku len pokiaľ má oslávenkyňa nejakú symbolickú oslavu, kde by si vyslúžila kyticu s rovnakým počtom kvetín. Vek žien po tridsiatke by ste však nijako zvlášť nemali zdôrazňovať.

Pokiaľ vás nápad darčeka v podobe kvetín neupútal, nezúfajte. Môžete totiž staviť na klasiku, akou je i dobrý parfum. Ak dobre poznáte vkus oslávenkyne alebo viete o jej obľúbenej značke, nemáte sa čoho obávať.

Ženy dokážu potešiť aj šperky a bižutéria. To platí najmä pri mladšej generácii. Šperky ako náhrdelníky, prstene, náramky alebo náušnice sú pre ženy veľkým skvostom, ktorý dokážu nosiť každodenne alebo na nejakú špeciálnu príležitosť či oslavu.

kvety ako darček

Ako vybrať darček pre muža?

Pri výbere vhodného darčeka pre muža sa často môže stať to, že si nebudete vedieť poradiť a budete sa cítiť bezradní. Určite by ste sa mali riadiť podľa vkusu muža a aj podľa toho, ako rád trávi svoj voľný čas. Poprípade sa môžete inšpirovať nejakou zbierkou, ak je vášnivým zberačom.

Ak kupujete darček pre oslávenca, napríklad k narodeninám alebo k nejakému výročiu, inšpiráciu môžete hľadať v parfumoch alebo siahnuť po štýlových hodinkách. Hodinky sú bežnou a častou alternatívou.

Výber darčeka pre deti

Darčeky pre deti otvárajú dospelým tie najrôznejšie možnosti výberu. Pri voľbe vhodného darčeka pre deti by sme sa rozhodne mali riadiť ich vekom a tiež aj cenou, ktorú je vhodné investovať do detského daru. Deťom do 6 rokov by ste nemali kupovať pridrahé dary, ktorým ešte nerozumejú a ľahko by ich mohli iba znehodnotiť. 

Ak si myslíte, že vaše deti už majú takmer všetko a vám sa míňajú nápady na vhodný darček, tak vedzte, že sa mýlite. Deti sa potešia všetkým možným hračkám, na ktoré sa len pozriete v obchode. Ak zháňate nejaký darček do 20 EUR, môžete sa inšpirovať rôznymi hračkami, ako sú napríklad Play Doh alebo Dobble.

Takéto hračky majú okrem ceny aj iné viaceré výhody. Vašim deťom pomáhajú rozvíjať kreativitu a myslenie. Pokiaľ hľadáte nejaký darček do sumy 50 EUR, tak sa pri výbere môžete inšpirovať nejakými väčšími hrami, ktoré môžu tiež deti vzdelávať alebo ich niečím inšpirovať.

Dievčatá potešia najmä bábiky, ktoré môžu upravovať a prezliekať. Chlapcov zas potešia nejaké autíčka, stavebnice, robotické hračky alebo automobilové dráhy.

Okrem bežných darčekov pre deti, ktoré ich dokážu rozveseliť, príjemne prekvapiť a tiež rozvíjať ich osobnosť, môžete porozmýšľať aj o nejakom menej typickom darčeku. Medzi menej tradičné darčeky patrí napríklad trampolína, väčšie autíčko na ovládanie, prvý bicykel alebo nejaký darček, ktorý prinesie deťom značnú dávku adrenalínu.

Ak hľadáte darček, ktorý má byť univerzálny pre chlapca aj dievča, môžete skúsiť klasiku v podobe nejakej spoločenskej hry, ktorú si potom môže zahrať celá rodina.

Podla čoho vybrať darček

Vtipné darčeky, ktoré môžu potešiť aj prekvapiť

Oslavuje narodeniny niekto z vašich blízkych alebo váš dobrý priateľ? Darujte mu niečo vtipné, čo si bude ešte dlho pamätať. Oslávenca môžete obdariť napríklad nejakým tričkom, ktoré bude mať vtipný a možno aj trochu pravdivý nápis. Nápis na tričku môžete vymyslieť aj vy sami alebo môžete rovno navrhnúť celé tričko. Takýto darček nepochybne poteší.

Vtipné darčeky sa môžu týkať aj nejakej činnosti alebo súvisieť s povolaním. Pri tomto výbere nezabudnite byť kreatívni. Inšpiráciou vám tiež môžu byť vtipné šálky alebo kúpa nejakého albumu či rámikov, kde môžete pridať spoločné fotografie akéhokoľvek typu. Výber je pestrý.

V poslednej dobe sa stávajú čoraz viac obľúbené zážitkové darčeky, ako napríklad let balónom, zoskok padákom či Bungee jumping. Darovanie takéhoto darčeka je viac ako len darovanie materiálnej veci. Obdarovanej osobe dožičíte zážitok a spomienky, na ktoré len tak ľahko nezabudne.

Náš tip: Zaujal vás tento typ darčekov? Inšpirujte sa tými najobľúbenejšími zážitkovými darčekmi a darujte niečo originálne a nevšedné. 

Ako sa teda riadiť pri výbere darčeka?

Či už kupujete darček pre dieťa, ženu, muža alebo nejakého blízkeho kamaráta, vedzte, že oslávenca musíte poznať. Pri výbere by ste sa mali riadiť vkusom obdarovanej osoby a snažiť sa nájsť niečo, čo by sa mu páčilo. V žiadnom prípade by ste nemali vyberať to, čo by sa páčilo len vám.

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

3
Pridajte komentár ku článku

avatar
Ella
Komboš
Ella

darček pre muža ? rozhodne zážitok cez adrop a najlepšie tandemový zoskok padákom … naši chlapi si ho užili až až

Marek
Komboš
Marek

Darček, ktorý určite poteší, sú aj videohry. 🙂
https://www.gameroom.sk/eshop
https://www.gameroom.sk/top-27-hier-na-ps4-a-xbox-one

Sara
Komboš
Sara

sestre pravidelne na vianoce kupujem chloe z notina a k tomu nieco sikovne na telo a knihu a je to velmi mile a prijemne a sem tam sa poskladame s braskom a kupime nieco vacsie