Ako ušetriť na vode, plyne i elektrine a neprísť o pohodlie

Ako ušetriť na plyne, elektrine a vode

Miera inflácie láme rekordy. U nás aj vo svete. Máme ceny, aké si nepamätá nikto z nás. 

Naša peňaženka to najviac pociťuje na čerpacích staniciach, v potravinách, ale aj pri platbe faktúr za energie, predovšetkým za elektrinu a plyn. Čoraz viac sa však v súvislosti s rastom cien elektriny začína hovoriť aj o zvyšovaní ceny za vodu. 

Navyše, prognózy nie sú vôbec dobré a zdražovanie má aj naďalej pokračovať. Ako túto neľahkú situáciu prežiť bez ujmy?

Odborníci v tom majú jasno - šetriť, šetriť a šetriť. Ale ako na to? 

V dnešnom článku vám prinášame praktické tipy, ako ušetriť na energiách - plyne, elektrine i vode, doplnené o rady tých najpovolanejších - odborníkov na energetiku.

Tipy, ako znížiť spotrebu elektriny v domácnosti

Účty za elektrinu si v poslednej dobe kradnú z rodinného rozpočtu nemalé peniaze. Čo robiť, aby sme znížili spotrebu elektriny a obmedzili tak výdavky? 

Jednou z možností je zmena dodávateľa. To vám ale v súčasnej situácii veľmi nepomôže.

Omnoho účinnejšou voľbou je zavedenie úsporných opatrení vo vašej domácnosti. 

Osvetlenie - Zaobstarajte si LED žiarovky a svieťte iba lokálne

Áno, vieme, nepovedali sme nič prelomové, ale týmito dvoma krokmi môžete naozaj ušetriť. 

Vymeňte vo vašej domácnosti klasické žiarovky za LED žiarovky, ktoré poskytujú vyšší výkon pri nižšej spotrebe. 

Zabudnite aj na domácnosť rozsvietenú ako Las Vegas. Svieťte radšej slabšími, lokálnymi svietidlami, ako lampy, než veľkým lustrom.

Samozrejmosťou je aj vypínanie svetla v izbe, kde sa nezdržiavate. 

Najlepšie úsporné LED žiarovky

Kuchynské spotrebiče a elektronika - Správne umiestnenie, nastavenie i používanie je základ

Spotrebiče, ktoré majú chladiť, je dôležité umiestniť čo najďalej od zdroja tepla, teda od sporáku či radiátora, ale aj okna, cez ktoré by naň mohlo svietiť slnko. 

Nemenej dôležité je aj správne nastavenie a používanie. Dajte pozor na vhodnú teplotu v chladničke, ktorá by nemala klesnúť pod 0 °C.

Chladničku neprepĺňajte, ale nenechávajte ju ani poloprázdnu. Otvárajte ju iba vtedy, keď skutočne musíte. 

Čo sa týka ostatnej elektroniky v domácnosti, snažte sa ju vypínať úplne, teda nenechávať v pohotovostnom režime, počas ktorého odoberá prúd. 

O spotrebiče sa nezabudnite pravidelne starať - odmrazujte mrazničku, čistite vodný kameň, nevysávajte s plným vreckom.  

NÁŠ TIP: Zozbierali sme pre vás všetky dôležité informácie o tom, ako správne používať chladničku a mrazničku tak, aby pracovali čo najefektívnejšie. 

Kúrenie - Neprekurujte a vetrajte s rozumom

Pokiaľ využívate na kúrenie elektrinu, alebo aj plyn či drevo, základným pravidlom šetrenia je neprekurovať.

Optimálna teplota v domácnosti by sa mala pohybovať v rozmedzí od 20 po 21 °C. V noci môžete kúrenie stlmiť na ešte nižšiu teplotu. 

To platí aj v prípade, že odchádzate na dovolenku alebo sa väčšinu dňa nezdržujete doma. 

Dôležité je aj správne vetranie. Zabudnite na vetranie pomocou "vetračky". Namiesto toho vetrajte intenzívne, otvorením celého okna, na krátku dobu. 

Ak na ohrev vody využívate bojler, nastavte ho na teplotu 50 °C.

Tip od experta

"Experti hovoria, že keď človek zníži o jeden stupeň Celzia teplotu, tak ušetrí šesť percent energie. Závisí to však aj od toho, aké má jeho dom vlastnosti. Ak človek vykuruje na 18 stupňov nezateplený dom, tak môže minúť oveľa viac energie, ako keď niekto vykuruje na 22 stupňov pasívny dom. Je to vo viacerých faktoroch. Ako dobre je dom zateplený, či sú kvalitné okná, či cez ne neprefukuje, ako človek vetrá... Nie je to len o tom, aby sme teraz veľmi znižovali teplotu, ale aj o tom, aby sme mali budovy, v ktorých sa zdravo žije a v ktorých je nám komfortne."

Juraj Melichár, odborník pre energetickú transformáciu

Pranie - Optimálne naplnená práčka a ten správny program

Ak chcete ušetriť elektrinu pri praní, práčku napĺňajte vždy v optimálnej miere, teda neprepĺňajte ju zbytočne, ale ani neperte naprázdno. 

Vyberte vždy ten správny program podľa druhu, ale i množstva bielizne, ktorú sa chystáte prať. Pri mierne znečistených odevoch je vhodné zvoliť šetrný program, ktorý perie pri nízkej teplote. 

Varenie - Používajte vhodný riad i správnu platničku

Ak varíte "na elektrine", základom je kvalitná sklokeramická alebo indukčná varná doska. Dôležité je tiež používať vhodný riad. 

Ak sa chystáte jedlo variť dlhšiu dobu, siahnite po liatinovom riade, ktorý dokáže veľmi dobre kumulovať teplo. 

V prípade rýchlej tepelnej úpravy jedla je zas vhodné použiť nerezový riad. 

Pri varení používajte platničky podľa ich veľkosti.

Ako šetriť pri varení na elektrine

Veľkosť platničky, na ktorú sa chystáte položiť hrniec , by mala zodpovedať veľkosti daného hrnca. 

Tipy, ako ušetriť na faktúre za plyn

Ceny plynu v nasledujúcom období sa obávajú mnohí z nás. Na pohode nám nepridáva ani pretrvávajúci vojenský konflikt na Ukrajine, ktorý okrem iného so sebou prináša aj hrozbu úplnej odstávky plynovodu. 

Čo však v tejto chvíli môžete urobiť, aby ste znížili spotrebu v prípade, že plyn používate na vykurovanie, varenie i ohrev vody? 

Vykurovanie - Neprekurujte, stavte na termohlavice

Aj v tomto prípade, rovnako ako pri elektrine platí, že domácnosť netreba zbytočne prekurovať na vyššie teploty. Jednak ide o neekonomické riešenie, na strane druhej to neprospieva ani nášmu zdraviu. 

V spálni by sa teplota mala pohybovať okolo 18 až 19 °C, v detskej izbe a v obývačke okolo 20 až 22 °C. V neobytných priestoroch a v chodbách si vystačíte aj s nižšou teplotou pohybujúcou sa okolo 18 °C. V kúpeľni je pre pohodlie potrebná vyššia teplota - okolo 24 °C. 

Je preto vhodné mať na radiátoroch termohlavice, ktoré umožňujú reguláciu teploty. Iná teplota je totiž potrebná v miestnosti, kde sa zdržiavate počas dňa a iná v izbe, ktorá sa takmer nepoužíva. 

Veľmi dobre poslúžia aj programovateľné termostaty, na ktorých si môžete nastaviť zníženie teploty v čase, keď sa nenachádzate doma, nočný pokles či dovolenkový režim. 

Určite nevypínajte kúrenie počas toho, ako nie ste doma, iba ho regulujte na nižšiu teplotu. Majte na pamäti, že vyhriatie studeného domu je energeticky náročnejšie, ako udržiavanie tepla. 

Myslite aj na pravidelnú údržbu a servis plynového kotla. Aj radiátory pravidelne odvzdušňujte. 

Roman Bajtoš, odborník na výrobu tepla radí: "Podceňovať by ste nemali ani údržbu kotla, ktorá by mala byť zabezpečená raz ročne. Odborník nielenže pozrie stav kotla, ale aj ho zreviduje, nastaví, aby dobre fungoval, prípadne niečo opraví.“

Najlepšie inteligentné termohlavice

Varenie na plyne - Vyberte ten správny horák

Výhodou varenia na plyne, v porovnaní s elektrinou, je lepšia regulovateľnosť. 

Plyn ušetríte i výberom toho správneho horáka, ktorý by mal zodpovedať veľkosti hrnca. To znamená, že pokiaľ varíte vo veľkom hrnci, umiestnite ho na veľký sporák a naopak. Malý hrniec patrí na malý horák. 

Pri varení tiež používajte pokrievku. Vďaka nej môžete znížiť spotrebu až o polovicu. Do hrnca nedávajte zbytočne veľa vody, pretože na jej ohrev spotrebujete viac energie. 

Potrebná je aj pravidelná údržba horákov, pretože zamastené horáky predlžujú dobú varenia a zároveň sa tým zvyšuje spotreba energie.

Ohrev vody - Pomôžu úsporné hlavice

Ak na ohrev vody používate plyn, teplú vodu môžete ušetriť inštaláciou pákových batérií. 

Tie šetria čas potrebný na nastavenie teploty vody. Páku by ste tiež nemali používať za každým iba v strednej polohe, pretože nie na všetko potrebujete teplú vodu. 

Nejaké tie peniaze vám môžu ušetriť i úsporné sprchové hlavice. 

Nápomocné môžu byť tiež tzv. perlátory, ktoré prevzdušňujú vodu a znižujú jej tečúce množstvo.

Ušetriť môžete i znížením teploty vody v zásobníku. V zimných mesiacoch sa odporúča hodnota okolo 60 °C.  V letných mesiacoch teplotu znížte na 50 až 55 °C. 

Najlepšie úsporné sprchové hlavice

Jednoduché tipy, ako znížiť náklady za vodu

Zvyšovanie cien sa v najbližšej dobe, žiaľ, nemá týkať iba plynu a elektriny, ale aj vody. Vodári totiž varujú, že ak nedôjde k zastropovaniu cien elektriny, odrazí sa to aj na cene za vodu. 

A zdražovanie vraj môže byť až 10-násobné

Čo môžete urobiť ešte dnes pre zníženie spotreby vody? 

Šetrenie vody v kúpeľni

Šetrenie vody by malo začínať už v kúpeľni, kde ju používame dennodenne. 


Radšej sprcha než kúpeľ

Dopriať si relaxačný kúpeľ raz za čas vás iste nezruinuje, no nemalo byť to byť príliš často. Omnoho šetrnejším, ale i ekologickejším riešením je rýchla sprcha.

So šetrením pomôže i úsporná sprchová hlavica. 

Plusom sprchovania je tiež to, že pri ňom nešetríte iba samotnú vodu, ale i plyn či elektrinu (v závislosti od spôsobu ohrevu vody). 


Vypínajte vodu

Zlaté pravidlo šetrenia vody - vypínajte ju vždy, keď ju nepotrebujete.

Neumývajte si zuby pod tečúcou vodou a počas nanášania sprchového gélu na telo či počas šampónovania vlasov, vodu taktiež vypnite. 

Tip od experta

"Používajte najdrahšie a najefektívnejšie umývačky, používajte špeciálne hlavice na sprchovanie, nenechávajte pretekať vodu z kohútika, keď si umývate ruky. Takže napríklad dotykové kohútiky, aby tá voda nepretekala - to sú tie opatrenia.


Ekonom Štěpán Křeček z BH Securities


Šetrné splachovanie

Áno, aj splachovať sa dá šetrne. Potrebovať k tomu budete iba jednoduchý systém, ktorý kontroluje množstvo vody na splachovanie. 

Ušetriť ním môžete až 50% vody. 

Správne pranie

Práčku zapínajte až pri jej optimálnom naplnení - nemá byť prázdna, ale ani preplnená. Voľte radšej ekologický program, ktorý šetrí spotrebovanú vodu, ale i elektrinu. 

Ako šetriť elektrinu a vodu pri praní

Pri praní vždy uprednostňujte eko program. 

Šetrenie vody v kuchyni

Šetriť vodou sa dá aj v kuchyni. Ako?

Zaobstarajte si umývačku riadu

Ak to so šetrením vody myslíte skutočne vážne, potom by vo vašej domácnosti nemala chýbať umývačka riadu

Pri umývaní riadu v umývačke totiž miniete omnoho menej vody, ako pri klasickom umývaní riadu v drese. Dnešné umývačky ponúkajú ekologické programy, ktoré na jeden umývací cyklus spotrebujú cca 10 litrov vody. 

Samozrejme, je dôležité zaobstarať si kvalitnú, šetrnú umývačku, čo vás bude i niečo ,stáť. 


Využívajte vodu na maximum

Využívajte všetku vodu, ktorú máte k dispozícii na maximum, a to i vrátane tej odstátej. Ak vám zostala voda v rýchlovarnej kanvici, nevylievajte ju, ale polejte ňou vaše izbové rastliny


Nainštalujte na kohútik perlátor

So šetrením vody v kuchyni vám pomôže i perlátor, ktorý znižuje spotrebu vody pomocou vytvorenia silného prúdu s nízkym prietokom.

Najlepšie perlátory na vodovodný kohútik pre úsporu vody

Šetrenie vody v záhrade

Pokiaľ vlastníte dom, nezabudnite na šetrenie vody aj vo vašej záhradke. 

Na polievanie úrody či kvetov rozhodne nepoužívajte vodu z vodovodného kohútika, ale dažďovú vodu. 

Tú môžete zachytávať viacerými spôsobmi, pričom tým najjednoduchším je veľká nádoba, ktorú umiestnite priamo pod odkvap. 

Dažďovú vodu môžete použiť napríklad aj na umývanie auta.

NÁŠ TIP: Dažďová voda vám dokáže znížiť ročné účty za pitnú vodu o nemalé peniaze. Ako sa naučiť efektívne využívať tento zdroj? Ako zadržiavať dažďovú vodu a pomôcť tak nielen sebe, ale aj prírode? 

Na záver

Situácia je neistá a nikto z nás nevie, čo bude o pár mesiacov. Jedno je však isté - zvyšovaniu cien sa nevyhneme. 

Začnime so šetrením energií ešte dnes. Neodľahčíme tým len našu peňaženku, ale koniec koncov i našu planétu. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar