Dažďová voda je dar prírody. Naučte sa ju využívať

Zachytávanie dažďovej vody

Padá k nám z neba na zem, je zadarmo a má široké možnosti využitia. Aj napriek tomu často končí v kanalizácii nevyužitá. Reč je o dažďovej vode, ktorá vám dokáže znížiť ročné účty za pitnú vodu o nemalé peniaze.

Ako sa naučiť efektívne využívať tento zdroj? Ako zadržiavať dažďovú vodu a pomôcť tak nielen sebe, ale aj prírode

Prečo využívať dažďovú vodu?

O využívaní dažďovej vody sa v súčasnej dobe hovorí viac ako inokedy predtým, a to hneď z viacerých dôvodov. Ide jednak o neustále rastúce ceny vody, ale napríklad aj o klimatické zmeny, ktorých následok je nevyrovnanosť zrážok. Raz teda prší priveľa a následne nastane dlhodobé obdobie sucha.

Ničím neobvyklým nie sú ani prívalové dažde, počas ktorých dokáže napadnúť veľké množstvo vody, ktorú ale pôda nestíha vstrebať a ani efektívne využiť. Aj tu môže byť riešením zber dažďovej vody. 

Pre aké dôvody teda začať zachytávať a využívať dažďovú vodu? 

Dažďová voda využitie v záhrade

Dažďovú vodu možno využiť nielen na záhrade, ale aj vo vnútri domu. 

Kvalita dažďovej vody

Ak sa pohrávate s myšlienkou začať u vás doma naplno využívať dažďovú vodu, určite vás zaujíma jej kvalita. 

Existuje viacero výskumov, ktoré dokazujú, že dažďová voda je svojim zložením vyhovujúca pre ďalšie využitie v domácnosti i na záhrade a všade tam, kde sa nevyžaduje najvyššia kvalita vody.

Má nižší obsah soli a minerálov, nie je tvrdá a neobsahuje žiaden chlór. Je preto ideálna napríklad na polievanie kvetov či vašej záhradky. 

Pozor na dažďovú vodu zo strechy

Kvalitu dažďovej vody ale môže do veľkej miery ovplyvňovať strešná krytina, po ktorej zrážková voda putuje do odkvapovej rúry a odtiaľ následne steká do nádrže či nádoby. 

Pokiaľ máte na dome strechu z betónovej či keramickej krytiny, využívania dažďovej vody vo vašej domácnosti sa nemusíte obávať. 

Pozor však na strechy s eternitom či asfatlom. Voda stekajúca po takejto streche je totiž kvôli riziku uvoľňovania toxických a karcinogénnych látok na použite v záhrade nevyhovujúca. 

Pri staršej plechovej streche s náterom zas hrozí, že v dažďovej vode zo strechy sa môžu nachádzať časti náteru. Kvalitu dažďovej vody si v takomto prípade môžete odsledovať vizuálne. 

Problémom môže byť aj znečistené ovzdušie

Na kvalitu dažďovej vody môže mať, samozrejme, vplyv aj kvalita ovzdušia. Najmä v posledných rokoch sa čoraz viac hovorí o tzv. kyslých dažďoch, ktoré ničia nielen rastliny, stromy, pôdu, ale napríklad aj fasády domov. Vznikajú v dôsledku znečisteného ovzdušia, v ktorom sa vo veľkom nachádzajú rôzne škodliviny, ako napríklad oxid síry či dusíka. 

Pokiaľ teda bývate v blízkosti nejakej fabriky či v oblastiach so zvýšeným smogom, polievanie dažďovou vodou si vopred dobre premyslite. 

Ak ale používaniu dažďovej vody u vás doma nič nebráni, poďte sa pozrieť, na čo všetko ju môžete využívať. 

Dažďová voda zo strechy

Kvalitu dažďovej vody stekajúce zo strechy výrazne ovplyvňuje samotná strecha. 

Využitie dažďovej vody nielen v záhrade

Pitnú vodu využívame dennodenne na činnosti, pri ktorých ňou doslova mrháme. Pozrite sa, pri čom všetkom môžete pitnú vodu nahradiť tou dažďovou. 

 

Splachovanie WC dažďovou vodou

Skúste sa len tak zamyslieť nad tým, koľkokrát do dňa spláchnete záchod a aké množstvo pitnej vody tým spotrebujete.

V priemere je to cca 24 litrov pitnej vody (denne na jednu osobu), ktorá len tak poputuje do kanalizácie či žumpy, kým v iných krajinách nemajú ani dostatok vody na pitie. A pritom sa dá nahradiť dažďovou vodou. 

Splachovanie WC dažďovou vodou si však vyžaduje samostatný prívod vody do splachovačov, ktorého realizácia pri už hotových domov nemusí byť vôbec ľahká. 

Dažďová voda na pranie

Dažďová voda vám môže skvele poslúžiť aj pri praní. Keďže je mäkšia ako pitná voda, pomáha predchádzať tvorbe vodného kameňa na bubne práčky a šetrí tiež energiu potrebnú na ohrev vody putujúcej do bubna. 

Samozrejme, aj tu je však potrebné myslieť na zloženie a kvalitu dažďovej vody. 

Využívaním dažďovej vody pri praní je možné ušetriť naozaj nemalé peniaze a zároveň šetriť aj životné prostredie. Realizácia si však neraz vyžaduje náročnejšie stavebné úpravy pozostávajúce z inštalácie podzemnej nádrže a jej pripojenia na samostatný rozvod vody v dome.

Takéto úpravy sú však pre ľudí žijúcich už v zabývaných domovoch často nezrealizovateľné. Naopak, výhodu majú tí, ktorí sa púšťajú do stavby domu. 

Polievanie záhrady dažďovou vodou

Dažďovú vodu na polievanie kvetov či zeleniny a ovocia využíva čoraz viac záhradkárov. Dôvodom je jednak šetrenie nákladov za vodu, ale taktiež aj fakt, že dažďová voda je obzvlášť vhodná, dokonca pre rastliny a kvety lepšia, ako pitná voda či voda zo studne.

Pitná voda totiž obsahuje množstvo minerálov a solí. Polievanie pitnou vodou tak môže prispievať k salinizácii pôdy a vytvárať nevhodné podmienky pre rast rastlín.

Studňová voda je zas často bohatá na vápnik, ktorý môže upchávať cievny systém rastlín či na ťažké kovy, ktoré neosožia zdraviu človeka. 

Polievanie dažďovou vodou

Polievanie záhrady dažďovou vodou môže byť pre vašu zeleň viac ako prospešné. 

Naplnenie bazéna dažďovou vodou

Ak vám nevadí kúpanie niekde vo vodnej nádrži či v mori, zrejme vám nebude vadiť ani kúpanie v dažďovej vode v bazéne. Navyše, využiť môžete aj kvalitné čerpadlo s dobrým filtrom, ktorý zbaví vodu nečistôt. 


Využitie dažďovej vody na vykurovanie

Dažďovú vodu možno po porade a realizácii odborníkom pustiť aj do radiátorov a ročne tak ušetriť nejaké to euro. 


Napájanie zvierat dažďovou vodou/starostlivosť o zvieratá

Dažďová voda neublíži ani vašim zvieratám, dokonca jej radi dajú prednosť pred pitnou vodou z vodovou, ktorá obsahuje chlór. 

Dažďovú vodu môžete využiť aj na osvieženie zvierat počas horúcich dní či na ich kúpanie. 


Umývanie auta alebo domáceho náradia

Dažďovú vodu v domácnosti využijete aj na umývanie auta, náradia či napríklad aj záhradného nábytku. 


Dôvodov, prečo zadržiavať dažďovú vodu a využívať ju, je skutočne viac ako dosť. Už len nájsť spôsob, ako na to čo najefektívnejšie. 

Ako využívať dažďovú vodu

Dažďovú vodu možno bez obáv využiť aj na umývanie auta. 

Zber dažďovej vody: Ako zadržiavať zrážkovú vodu čo najefektívnejšie? 

Ak sa rozhodnete zadržiavať dažďovú vodu, máte na výber z troch spôsobov - nadzemné nádrže, podzemné nádrže a povrchové riešenia. 

1. Nadzemná nádrž na dažďovú vodu

Nadzemná nádrž na dažďovú vodu predstavuje najjednoduchšie a najrýchlejšie zrealizovateľné riešenie, ktoré si nevyžaduje žiadne stavebné úpravy na vašom pozemku. 

Stačí si zaobstarať špeciálnu nádrž na dažďovú vodu, ktorú umiestnite pod zvody z odkvapových rúr zo strechy. Takéto nádrže bývajú v dolnej časti zvyčajne vybavené aj praktickým kohútikom, vďaka ktorému si vodu z nádrže v prípade potreby jednoducho spustíte. 

Jediné, čo musíte, je umiestniť nádrž na dažďovú vodu na vyšší podstavec, čo vám umožní bezproblémový prístup k vode. 

Nadzemné nádrže na vodu sú zvyčajne vyrobené z tvrdeného plastu a ponúkajú objem v rozmedzí od 50 do 500 litrov. Dostanete ich s kohútikom, ale aj bez. K dostaniu sú aj modely s vekom, ktoré zabránia znečisťovaniu vody lístím a podobne. 

Pri nadzemnej nádrži na vodu by ste mali vedieť, že nie je vhodná na celoročný zber dažďovej vody, preto ju cez zimu radšej vylejte a odložte. Najvhodnejšie nie je ani dlhodobé zadržiavanie vody v nádobe a jej následne použitie. 

Pozor aj na teplotu vody v nádrži. Tá by na použitie v domácnosti nemala presiahnuť teplotu 16 °C, čo je najmä počas horúcich letných dní v podstate nereálne. 


Zberač dažďovej vody ako nevyhnutné príslušenstvo? 

Pokiaľ máte v pláne využívať dažďovú vodu naozaj efektívne, mali by ste si k nádrži zaobstarať tiež zberač dažďovej vody. Ten vám pomôže aj v prípade, že máte odkvapovú rúru napojenú na kanalizáciu či dosahuje takú výšku, že pod ňu nemôžete umiestniť nádrž na dažďovú vodu. 

Zberače či tiež lapače dažďovej vody sú dostupné v rôznych vyhotoveniach - či už ako plastové kolená (využiteľné predovšetkým pri inštalácii podzemnej nádrže na dažďovú vodu) alebo flexibilnejšie modely s hadicou. 

Niektoré zberače dažďovej vody zároveň fungujú aj ako ochrana pred pretečením, ktorá v prípade naplnenia sudu do maximálnej výšky zabezpečí odtok ďalšej vody do kanalizácie.

Na trhu však nájdete aj sofistikovanejšie lapače dažďovej vody s filtrom, ktoré vám čiastočne pomôžu vyriešiť vaše obavy s kvalitou zrážkovej vody. Takýto zberač má vo vnútri sitko, ktoré slúži ako filter zachytávajúci rôzne nečistoty, ktoré by inak skončili v nádrži na dažďovú vodu.

Umiestňuje sa do zvodovej rúry, pričom očistená voda putuje pomocou odvodu do nádrže a zvyšné nečistoty sú odplavované do kanalizácie. 

Zber dažďovej vody do nádoby za pomoci zberača predstavuje jednoduchý a rýchly proces, o čom svedčí aj nasledujúca ukážku. 

2. Podzemná nádrž na vodu

Na zber dažďovej vody vo veľkom sú obľúbeným riešením podzemné nádrže na vodu. 

Ide o pomerne zložité, avšak najefektívnejšie riešenie, pri ktorom sa nádrž na vodu umiestni do vykopanej jamy v blízkosti odkvapových rúr (v nezámrznej hĺbke). K nádrži sa následne pripojí ponorné čerpadlo, ako aj prívod vody na prípadné dopúšťanie (pokiaľ nádrž slúži na zavlažovanie záhrady). 

Pre bežné domáce využitie sa odporúčajú nádrže s objemom cca 1500 litrov. V závislosti od ich veľkostí sa môžete stretnúť s rôznymi prevedeniami - existujú plastové, sklolaminátové, betónové či dokonca oceľové podzemné nádrže na vodu.

Kvalitná podzemná nádrž vám vydrží roky. Aj samotní výrobcovia na ne zvyknú často poskytovať až 15 ročnú záruku. 

Výhodou zberu dažďovej vody do podzemnej nádoby je nielen omnoho väčší objem zachytenej vody, ale tiež jej väčšia čistota. Nižšia teplota, ako aj tma úspešne zabraňujú premnožovaniu baktérií

Tip od experta

Kde v záhrade je ideálne miesto na inštaláciu nádrže?


"Môžete ju inštalovať na akomkoľvek voľnom priestranstve v blízkosti stavby (vo vzdialenosti minimálne 1 m), dokonca konštrukcia nádrží umožňuje ich osadenie aj do spodnej vody. Nádrže sa dodávajú v pochôdznom aj pojazdnom vyhotovení (zaťaženie až 8 t na nápravu automobilu)."


Ing. Igor Koreň zo spoločnosti MANADA Trading, s. r. o., Prievidza.

Akú veľkosť podzemnej nádrže na dažďovú vodu zvoliť? 

Keďže podzemná nádrž na dažďovú vodu nie je práve najlacnejšou záležitosťou, pri jej výbere zvážte viacero dôležitých kritérií, vrátane veľkosti. 

Vopred si určte, na čo všetko budete zachytenú dažďovú vodu používať, teda či ňou budete splachovať, prať alebo zalievať záhradu. V prvých dvoch prípadoch je dôležitým kritériom aj počet členov v domácnosti, v treťom prípade zas veľkosť vašej záhradky. 

Ak plánujete realizáciu automatickej závlahy, s výberom veľkosti na dažďovú vodu vám najlepšie poradí skúsený závlahár. 

A ako také inštalovanie podzemnej nádrže na dažďovú vodu prebieha? Dozviete sa v nasledujúcom videu. 

3. Povrchové riešenia: Dažďové záhrady

Posledným riešením sú dažďové záhrady, ktoré patria v našich končinách k pomerne málo využívaným spôsobom zberu dažďovej vody a mnohí dokonca ani netušia, o čo vlastne ide. 

Realizujú sa ako cielené priehlbiny určené na zber dažďovej vody zo striech či chodníkov. Dažďová voda prirodzene vsiaka do podložia, čím pomáha predchádzať zbytočnému odvodňovaniu. 

Spomaľuje odtok vody z prostredia a rozširuje možnosti jej vsiaknutia do pôdy. Zjednodušene si dažďovú záhradu možno predstaviť ako priehlbinu či výkop sčasti naplnený štrkom, v ktorého okolí sú vysadené odolnejšie rastliny. Malo by ísť o takú zeleň, ktorej neublížia intenzívnejšie návaly vody, ale ani sucho. 

Tento spôsob predstavuje najprirodzenejšiu metódu zadržiavania dažďovej vody, no má obmedzené možnosti využitia. 

V nasledujúcom videu vám prinášame ukážku dychberúcej dažďovej záhrady. 

Dažďová voda do studne: Áno či nie?

Ak máte na vašom pozemku studňu, možno už aj vám napadla myšlienka nechať odvádzať dažďovú vodu priamo do studne. Lenže nejde až o tak dobrý nápad, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. 

Zloženie dažďovej vody je totiž iné, ako zloženie a celkovo aj kvalita podzemnej vody. Navyše, na viacerých miestach u nás ešte ani v súčasnosti nie je vybudovaný verejný vodovod a mnoho obyvateľov tak využíva vodu zo studne ako pitnú. 

Týmto krokom, teda zberom dažďovej vody do studne. by mohlo dôjsť k znehodnoteniu podzemnej vody v studni, ktorú niekto iný, o pár domov od vás, môže využívať ako zdroj pitnej vody. 

Na záver

Dažďová voda nie je žiaden odpad, ale dar prírody, ktorý by sme mali naplno využívať. Dokážeme tak pomôcť sebe i životnému prostrediu. 

Tak smelo do toho! 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar