Plánujete nákup sušičky prádla? 7+1 extra tip, ktoré vám pri výbere pomôžu

sušička-bielizne

Tak málo miesta... a vy ešte musíte nájsť miesto na ďalšiu „várku“ vypratého prádla, ktoré sa potrebuje vysušiť. Tento problém ste určite už minimálne raz v živote museli riešiť aj vy. Zvyčajne však zostane iba pri šomraní, pričom riešenie je v nedohľadne. A čo keby sme vám povedali, že môže byť aj v dohľadne?

Uvažovali ste niekedy nad sušičkou prádla? Ak nie, predstavíme vám niekoľko pozitív, ktoré by uvítala každá mama, ktorá túži po krásnom upratanom byte.

Vieme, že potrebujete kvalitnú sušičku, pri ktorej nebudete musieť riešiť časté poruchy, ktorá vám ušetrí čas, ale aj peniaze. Preto sme pre vás pripravili návod, ako si vybrať kvalitnú sušičku, s ktorou budete spokojní a vďaka ktorej sa vám už prádlo nenakopí.

Ktoré pozitíva na vás čakajú, ak sa rozhodnete pre sušičku prádla? 

  • Jednoznačným pozitívom je, že bielizeň vysušíte neporovnateľne rýchlejšie. No predstavte si to: viac času na kávu s priateľkami alebo na relax.
  • Bielizeň je po vysušení tak jemná a voňavá, akoby ste tam tentoraz dali dvakrát viac aviváže. Každá žena vie, aké ťažké je nájsť aviváž, ktorej vôňa by hneď nevyprchala.
  • So sušičkou bielizne budete mať konečne byt bez všadeprítomného sušiaceho sa prádla.
  • Viete, že počas klasického sušenia sa do vecí dostávajú alergie aj peľ? Pre alergikov hotová nočná mora. Keď sa však prádlo suší v sušičke, bielizeň je omnoho čistejšia a hlavne bez zbytočných alergénov.
žena-s-prádlom

Prádlo zo sušičky bude príjemne voňať a nebude obsahovať alergény.

Trh ponúka široký výber: Akú sušičku prádla si teda kúpiť?

Tu by sme mohli hovoriť o troch typoch:

Kondenzačné sušičky prádla

Takáto sušička prádla funguje na princípe, že para, ktorá pri sušení vzniká sa premieňa na vodu, ktorá sa ukladá do zásobníka, odkiaľ ju normálne vylejete. Táto voda sa však môže odvádzať aj do odpadu. Jednoduché a pohodlné.

Máte možnosť vybrať si z dvoch typov: kondenzačnú sušičku s tepelným čerpadlom a parnú kondenzačnú sušičku. Tá s tepelným čerpadlom chladí horúci vzduch, pričom energia, ktorá pri tom vznikne sa zrecykluje. Ak teda chcete sušiť často, takáto sušička je pre vás tou pravou.

Tí, ktorým sa veľmi nechce žehliť, by si skôr mali zaobstarať parnú kondenzačnú sušičku. Z takejto sušičky vyberiete prádlo už bez záhybov.

Ventilačné sušičky prádla

Nad ventilačnou sušičkou by mali pouvažovať najmä väčšie práčovne alebo tí, ktorí majú dosť miesta. Táto sušička totiž potrebuje odvetrávať. Nasáva a ohrieva vzduch, ktorý potom potrebuje vypustiť von.

Ventilačné sušičky sú však vysoko úsporné. Toto je ich najväčšia výhoda.

Práčka so sušičkou prádla

Ak nedisponujete veľkým priestorom, najefektívnejšie riešenie pre vás je kombinácia práčky a sušičky.

Má to však svoje plusy i múnusy. Plusom je úspora miesta, no mínusov je viacero. Usušíte naraz omnoho menej prádla ako pri predošlých sušičkách, budete mať väčšiu spotrebu a sušenie nebude tak kvalitné ako napríklad pri ventilačnej či kondenzačnej sušičke prádla. Napriek tomu je to však číslo jedna pre tých, ktorí žijú v bytoch.

NÁŠ TIP: Rozhodli ste sa pre práčku so sušičkou v jednom? Hľadaniu, analyzovaniu a hodnoteniu práčiek so sušičkou sme sa u nás v redakcii venovali 32 hodín, aby sme vám dnes mohli priniesť výber toho najlepšieho, čo súčasný trh ponúka. 

7+1 extra tip, ktoré vám pomôžu pri výbere sušičky

sušička

1. Kapacita sušičky

Pri kúpe sušičky prádla si vyberajte podľa toho, akú kapacitu potrebujete. Kapacita bubna sa zvyčajne pohybuje okolo 6 až 9 kg. Ak v byte bývajú napríklad iba dve osoby, pravdepodobne sa prať a sušiť nebude tak často ako pri piatich ľuďoch. Pri výbere sušičky preto zvážte aspekt kapacity.


2. Ovládanie

Ak si vyberiete lacnejšiu sušičku, čakať s veľkou pravdepodobnosťou môžete mechanické ovládanie, kde si všetko nastavujete sami. Je to trochu nepohodlné. Ak by sme to porovnali s novšími a drahšími modelmi, tie sú nastavené tak, aby inteligentne riadili všetky procesy. Viac ušetríte, lepšie vysušíte.

3. Spotreba

Pred tým, než si kúpite nejakú sušičku, mali by ste poznať približné ročné náklady. Tie súvisia s energetickou triedou, do ktorej konkrétna sušička spadá. Čo sa týka týchto tried, na výber je trieda A, B, C, D. Trieda A šetrí energiu najviac a trieda D zasa najmenej. Aj trieda A má svoje „rozdelenie“: A+++, A++.


4. Programy a funkcie

Pri hľadaní si všímajte, aké programy a funkcie sušička ponúka. Odporúčame vám mať na sušičke senzor, ktorý sleduje vlhkosť bielizne. Táto funkcia je veľmi užitočná a nápomocná.

Sušičky okrem toho môžu mať žehliacu funkciu, autodiagnostiku, ktorá vás upozorní na rôzne chyby a pod. Vždy si preto funkcie prejdite a vyberte to, čo vám prácu najviac uľahčí.


5. Špeciálny kôš

Mnohí zákazníci veľmi oceňujú prítomnosť špeciálneho koša. Využiteľný je vtedy, keď potrebujete napríklad rovnomerne usušiť nejaké oblečenie. Stačí ho položiť na tento kôš. Ak ho takisto chcete mať, pýtajte sa naň, až si budete vyberať sušičku.

NÁŠ TIP: Ak sa chcete vyhnúť zrážaniu prádla v sušičke, veci môžete najprv nechať trochu schnúť na sušiaku a potom ho vlhké dať do sušičky na najkratší program. Oblečenie zostane čerstvé a hebké, zároveň sa tak vyhnete jeho zrazeniu.

6. Samočistiaci kondenzátor

Ak neviete, pre akú sušičku prádla sa rozhodnúť, pomôcť vám môže otázka, či má sušička samočistiaci kondenzátor. Je to moderná technológia zabezpečujúca veľkú úspornosť. Sušička vám tak vydrží veľmi dlho. Kúpiť si takúto sušičku sa naozaj oplatí z dlhodobého hľadiska. Poruchy sušičky prádla sa vám budú vyhýbať teda dlhšie, než je to pri lacnejších modeloch.


7. Rozmery sušičky

Pri hľadaní sušičky si všímajte, aké rozmery má. Niektorí tento údaj potrebujú preto, lebo sušičku prádla dávajú nad práčku a rozmery potrebujú sedieť. Objem sušičky zase vyberajte aj podľa toho, koľko prádla potrebujete sušiť.


Extra tip: hlučnosť sušičiek

Sušička je skvelým pomocníkom do domácnosti. Musíte sa však pripraviť na to, že je o trochu hlučnejšia ako práčka. Pri hľadaní toho správneho modelu (najmä ak bývate v byte) si preto všímajte na energetickom štítku údaj o hlučnosti (zvyčajne sa to pohybuje okolo 65 dB).

sušenie-bielizne

Aku značku sušičiek prádla majú zákazníci v obľube?

Medzi najpredávanejšie a zároveň najlepšie sušičky prádla patria predovšetkým 4 značky - Bosch, Electrolux, Beko a Whirlpool. Skúsenosti zákazníkov hovoria jasnou rečou, pri kúpe modelu od týchto značiek určite neurobíte chybu.

práčky bosch logo

Značka Bosch ponúka mnoho kvalitných výrobkov. Čo sa týka sušičiek, výrobca ich opatril výbornou kvalitou, dokonca nie sú až tak hlučné, ako to zvyčajne pri sušičkách býva. Aj spotrebu si zákazníci chvália. Spoľahnúť sa však môžete aj na príjemný dizajn. Ako negatívum zákazníci uviedli snáď iba to, že niektoré zo sušičiek nemajú vývod do odpadu.

práčky electrolux logo

Electrolux sušičky sú medzi zákazníkmi veľmi obľúbené kvôli modernému dizajnu, ľahkému ovládaniu, ale aj dobrých cien. Značka Electrolux je na trhu už dosť dlho na to, aby vedela, čo zákazník potrebuje. Vyrába kvalitných domácich pomocníkov, akým je aj sušička prádla. Odporúčania zákazníkov hovoria jasnou rečou: ide o overenú kvalitu za dobrú cenu.

práčky beko logo

Sušičky Beko v sebe nesú nápaditosť a šetria energiou. Aj preto patria medzi veľmi obľúbené značky sušičiek prádla. Aj keď niektorí zákazníci negatívne hodnotili hlučnosť, je to niečo s čím treba počítať pri každej sušičke. Sušičky Beko majú bohaté programy a cenové rozmedzie je takisto široké – vyberie aj náročný i menej náročný klient.

práčky whirlpool logo

Značka je stálicou na trhu. Zákazníci ju vnímajú ako značku, ktorej môžu dôverovať. Sušičky Whirlpool disponujú výbornou kvalitou sušenia, primeranou zvládnuteľnou hlučnosťou. Čo sa týka spotreby, sú tiež hodnotené veľmi pozitívne. Mnohí zákazníci si pochvaľujú najmä pomer ceny a výkonu. Značka si jednoducho drží kvalitu už po dlhé roky.

NÁŠ TIP: Hľadáte niečo šikovné, čo sa všade zmestí? Aj tu môžete nájsť ten správny pomer ceny a výkonu. Sušičky prádla v prevedení SLIM nezaberajú veľa miesta, no zároveň sú skvelými pomocníkmi v domácnosti.

Kombík radí

Kombík radí

Ak už ste si svoju sušičku prádla vybrali, inšpirujte sa našimi tipmi, ako správne sušiť bielizeň a na čo si pri jej sušení dať pozor. Pripravili sme si pre vás niekoľko užitočných rád, ktoré vám pomôžu dosahovať pri sušení tie najlepšie výsledky.

Video: Ako si vybrať sušičku prádla 

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora