Tyčový, klasický alebo ručný? Ktorý výsavač je pre vás ten pravý

Ako vybrať správny vysávač

Predtým, ako navštívite predajňu, či internetový obchod, ujasnite si, čo vlastne hľadáte a aký vysávač je pre vás ten pravý. Záleží totiž nielen na veľkosti domácnosti, ale i na type povrchov podláh, či prítomnosti domácich miláčikov.

Ako vybrať vysávač?

Aké parametre by mal spĺňať váš ideálny vysávač

V dnešnej dobe si už domácnosť bez vysávača nevieme ani predstaviť. Tie najmodernejšie dokážu vysávať a dokonca i umývať podlahu automaticky bez vašej asistencie.

Revolúcia nastala aj v spôsobe zachytávania a zberu odpadu. Klasické vrecká, ktoré sa kedysi museli prášiť, dnes nahrádzajú špeciálne nádoby, ktoré možno vysypať hneď po dovysávaní, čím zabránite množeniu roztočov a baktérií.

Výber je skutočne široký, preto je naozaj veľmi náročné rozhodnúť sa, aký vysávač je pre vás ten najvhodnejší.

Otestovali sme rôzne druhy vysávačov - klasické, tyčové aj ručné. Presvedčte sa sami.

Dôležitý je výkon

Vysávač je spotrebič, ktorý v domácnosti vydrží niekoľko rokov. Asi každé tri roky však výrobcovia prídu na trh s inováciami a novými užívateľskými vlastnosťami vysávačov. Aj v oblasti výkonu ide vývoj dopredu.

Čím vyšší má vysávač výkon, tým lepšie bude sať. Hľadajte preto údaj s názvom “sací výkon”. Udáva sa vo wattoch a medzi vysávačmi ho nájdete v rozmedzí 250 - 500 W.

Samozrejme, platí, čím vyšší výkon, tým menej práce s upratovaním budete mať. Vďaka vyššiemu výkonu povysávate rýchlejšie, pretože po vysávanej ploche stačí prejsť iba raz.

Okrem toho, každý vysávač dnes už má tlačidlo na reguláciu výkonu, takže ak vzhľadom na povrch potrebujete nižší výkon, bez problémov si ho môžete nastaviť.

Pri voľbe výkonu si zvážte i to, aký typ povrchu plánujete vysávať. Kým na bežné podlahy postačí i nižší výkon, z kobercov s dlhým vlasom by ste nečistoty vysávačom so slabým výkonom odstraňovali ťažko.

Pozor na čísla, ktoré označujú príkon - tento údaj vám o výkone nič nepovie, hovorí iba o tom, koľko elektrickej energie vysávač spotrebuje. Takže sa nedajte pomýliť hodnotami, ktoré môžu byť 600 - 2000 wattov.

Samostatnou kategóriou sú vysávače na batériu, tzv. bezkáblové. Ich výkon je nižší, slúžia len na priebežnú údržbu podláh od drobných nečistôt napr. v kuchyni, či v aute, takže nie sú vhodné na vysávanie celého bytu. Ich výhodou je, že vám pri upratovaní nebudú zavadzať žiadne káble.

Dosah

dosah vysávača

Pri kúpe je dôležité nezabudnúť ani na taký detajl, ako je dĺžka kábla. Je totiž dosť nepraktické, ak počas vysávania jednej väčšej miestnosti musíte niekoľkokrát meniť zásuvku. V súvislosti s vysávavačmi sa môžete stretnúť aj s pojmom akčný rádius. V tomto termíne je obsiahnutá celá vzdialenosť od zástrčky, cez šnúru, samotný vysávač, až po hadicu a saciu hlavicu vysávača.

Hlučnosť

Hmotnosť vysávača záleží od viacerých faktov, od veľkosti samotného zriadenia, použitých materiálov, motora. Ak potrebujete vysávač premiestňovať do inej miestnosti, resp. na iné poschodnie, je dobré siahať po vysávačoch s nižšou hmotnosťou.

Prácu vám môžu uľahčiť i kolieska - čím väčšie, tým lepšie prejdú cez prah. Vyberajte pogumované kolieska, sú šetrnejšie k podlahe. Vysávače zvyčajne obsahujú aj príslušenstvo na rôzne povrchy, či úzke špáry. Čím väčšie príslušenstvo vysávač má, tým lepšie upracete domácnosť.

Hmotnosť a príslušenstvo

Hmotnosť vysávača záleží od viacerých faktov, od veľkosti samotného zriadenia, použitých materiálov, motora. Ak potrebujete vysávač premiestňovať do inej miestnosti, resp. na iné poschodnie, je dobré siahať po vysávačoch s nižšou hmotnosťou.

Prácu vám môžu uľahčiť i kolieska - čím väčšie, tým lepšie prejdú cez prah. Vyberajte pogumované kolieska, sú šetrnejšie k podlahe. Vysávače zvyčajne obsahujú aj príslušenstvo na rôzne povrchy, či úzke špáry. Čím väčšie príslušenstvo vysávač má, tým lepšie upracete domácnosť.

Vreckový alebo cyklónový zber odpadu?

ako vybrať vysávač

Pri rozhodovaní, aký vysávač kúpiť, je dôležité si zodpovedať otázku, aký zber a následné odstraňovanie nečistôt nám viac vyhovuje.

Vysávače s vreckom sú síce jednoduchšie na údržbu, tie však treba pravidelne meniť a kupovať nové, teda údržba takéhoto vysávača je finančne náročnejšia. Obyčajné dvojvrstvové papierové vrecká môžu prepúšťať prach, existujú však náhrady v piatich vrstvách kombinované so syntetickými materiálmi, ktoré sú zase finančne náročnejšie.

Na trhu sú dostupné i látkové vrecká, ktoré ale treba prať. Všeobecne platí, že čím viac sú vrecká naplnené prachom, tým sa znižuje sací výkon vysávača. Väčšina moderných vysávačov dnes disponuje automatickou signalizáciou plného vrecka, takže výmenu robíte vždy v správnu chvíľu. S výmenou vreciek by mohli mať problémy najmä alergici, preto sú pre nich vhodné vrecká so záklopkou.

Ak vo vás prebúdzajú tieto fakty záujem skôr o vysávač s odpadovou nádobou (tzv. cyklónový vysávač), i tu si treba zvážiť pre a proti. Namiesto sáčkov je v tomto type vysávača vyberateľný zásobník, ktorý jednoducho vysypete, vyčistíte a nasadíte naspäť.

Čistiť treba i filter, ktorý býva tiež umývateľný. Zbystrite pozornosť, ak máte doma chlpatých domácich miláčikov alebo dlhovlasých členov domácnosti. Práve chlpy a vlasy sa zvyknú namotávať na filter, čo vás pri dlhodobejšej údržbe môže značne otravovať. Preto sa tieto typy vysávačov odporúčajú skôr do prostredia s hrubšou špinou, napr. do dielní.

Nespornou výhodou cyklónových vysávačov je úspora za nákup sáčkov. Do bežnej domácnosti sa však viac hodí vysávač s vymeniteľnými vreckami.

Ak máte doma alergika, určite sa zamerajte aj na kvalitný filter - Hepa filter. Tento filter je vo všeobecnosti najdokonalejší filter na filtrovanie vzduchu, preto je vo vysávačoch štandardnou výbavou. Čím vyšší stupeň, tým kvalitnejšia filtrácia. Filter je posledná časť, ktorou prechádza vzduch vo vysávači predtým, ako ho opustí. Chráni tak pred únikom prachových častí a mikróbov do vzduchu.

Ak sa rozhodnete pre kúpu vysávača s vymeniteľnými vreckami, jedným zo spôsobov, ako trošku ušetriť na vreckách, je ich veľkosť. Ak sa vám nechce vrecká každú chvíľu meniť, siahnite po vysávači s objemnejším vreckom.

Tyčový výsavač

tyčový vysávač Philips PowerPro Aqua FC6401

Samostaným typom bezkáblových vysávačov je tyčový vysávač, ktorý slúži na rýchlú údržbu podláh. Výhodou je ľahkosť, priaznivá cena, jednoduchá obsluha a prenášanie. Tyčový vysávač je vhodný pre seniorov, pretože pri sa vysávaní netreba veľa ohýbať. Pri kúpe však dbajte na čo najnižšiu hmotnosť.

Ručný vysávač

ručný vysávač ETA 0442 90000 Verto

Medzi bezkáblové vysávače patria aj ručné vysávače. Ich výkon je nižší, slúžia len na priebežnú údržbu podláh od drobných nečistôt napr. v kuchyni, či v aute, takže nie sú vhodné na vysávanie celého bytu.

Ideálne sú pre ne hladké povrchy, no tie výkonnejšie zvládnu i koberec. Väčšinou bývajú na batériu, no zriedkavo sú dostupné i sieťové ručné vysávače. Pri ich výbere uprednostnite tie s väčším príslušenstvom, vďaka nemu sa dostanete aj na ťažko prístupné miesta a uľahčíte si tak upratovanie. A podstatná je i hmotnosť - keďže celú váhu vysávača budete mať vo svojich rukách.

Náš tip: Plánujete nákup ručného vysávača? V tom prípade odporúčame náš Test ručných vysávačov 2018

Robotický vysávač

robotický vysávač

Dnes sú robotické vysávače veľmi obľúbené, pretože uľahčujú vysávanie a na 100% vysávajú za vás. A tak sa vysávanie môže zmeniť z nudnej a neobľúbenej činnosti na rutinnú prácu, ktorú vykoná za vás tento malý zázrak úplne sám.

Funguje takmer rovnako, ako bežný vysávač, to, čo má naviac, sú senzory a GPS. Vďaka tomu dokáže snímať priestory, v ktorých sa nachádza a obsiahnuť tak takmer celú plochu miestnosti, či dokonca celého domu bez toho, aby zasiahol nábytok, steny, či schody.

V spodnej časti robotického vysávačarotujúce kefy, ktoré zachytávajú prach a nečistotu a tá je následne vysávaná do vnútornej nádoby. Objem zbernej nádoby sa odvíja od plochy, ktorú potrebujete povysávať. Bežná kapacita je 0,3 až 1 liter, ak vysávate častejšie alebo väčšie plochy, je vhodné kúpiť i vysávač s väčšou zbernou nádobou.

Ide o bezkáblové vysávanie, vysávač obsahuje akumulátor, ktorý celý systém poháňa až do vtedy, kým sa vysávač nevybije. Inteligentné vysávače sa pred vybitím dokážu samé prostredníctvom GPS dostať k nabíjacej stanici a dobiť sa. Po dobití sú opäť schopné pokračovať v práci podľa naprogramovania. Výdrž batérie závisí od jej kapacity, čím je jej kapacita vyššia, tým dlhšie bude robot vysávať.

Pri kúpe robotického vysávača je opäť dôležité vedieť, aké plochy budete udržiavať. Spravidla sú tieto typy vysávačov určené na hladké povrchy bez kobercov, teda laminát, drevo, PVC, dlažba, či kameň. Vyššie rady a drahšie modely robotických vysávačov však zvládnu i koberce.

Pre dokonalo čistú domácnosť dbajte pri výbere robotického vysávača na to, aby jeho veľkosť bola aspoň o 1 cm nižšia ako najužšia medzera pod sedačkou, či skriňou.

Vodný vysávač

vodný vysávač

Ak ste alergici, možno vás zaujme tento typ vysávača. Princíp vysávania je v tom, že miesto vrecka obsahujú nádrž na vodu, cez ktorú prechádza vzduch zachytávajúci nečistoty. Baktérie, prach, či roztoče sa teda zachytia vo vode, tá sa následne po vysávaní vyleje. Vysávač musíte čistiť po každom upratovaní, sú o niečo hlučnejšie a po naplnení vodou i ťažké, no majú vysoký trvalý výkon.

Multifunkčný vysávač

multifunkčný vysávač

Ide o vysávač, ktorý zvládne nielen suché, ale i mokré vysávanie. Možno ním teda vysávať i rozliatu vodu, hodí sa na tepovanie sedačiek, či kobercov. Bývajú rozmernejšie, ťažšie a aj drahšie ako klasické vysávače.

Väčšinou sa používajú vo veľkých upratovacích firmách, no využijete ho i v domácnosti, ak potrebujete vysávať nasucho i na mokro.

Centrálny vysávač

centrálny vysávač

Ak sa rozhodujete pre stavbu domu, myslite už teraz na upratovanie. Centrálny vysávač je veľkým pomocníkom najmä v dvoj a viacposchodových domoch. Vďaka nemu odpadáva problém s prenášaním vysávača po schodoch, s častým vymieňaním vrecka, či vysypávaním zbernej nádobky.

Systém centrálneho vysávania je elegantne zabudovaný do stien domácnosti, na každom poschodí má niekoľko otvorov, ktoré ústia do jednej zbernej nádoby, napríklad v pivnici. Prenášate teda iba hadicu z ľahkého materiálu, prípadne môžete mať hadicu priamo zabudovanú v stene. Nepotrebujete žiadne káble.

Počas vysávania jednoducho zapojíte hadicu do otvoru a vysávate. Najväčšia výhoda je, že vyfiltrovaný vzduch sa odvádza mimo domu do exteriéru, čím sa stáva vzduch v miestnosti čistým, kvalitným a bezprašným.

Vysávač nesmie chýbať v domácnosti žiadnej gazdinky. Uľahčuje a urýchľuje každodenné upratovanie, zvládne nielen koberce, ale i rôzne povrchy podláh, pavučiny na stenách, či nečistotu na nedostupných miestach. Veríme, že si vyberiete ten najlepší, ktorý vám pomôže šetriť čas strávený pri domácich prácach.

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora