Prváčikovia: Ako im pomôcť zvládnuť nástup do školy a nové povinnosti?

Ako zvládnuť školu s prvákom

Škola je pre prváka veľkou životnou zmenou. Začiatok školského roka vzbudzuje veľa očakávaní a zvedavosti, čo všetko ho v škole čaká, nielen u prvákov, ale aj u starších žiakov. Aby sa vaše dieťa vracalo zo školy plné energie a chuti naučiť sa všetko, čo bude potrebovať a venovať sa aktivitám, ktoré ho zaujímajú, môžete mu v tom pomôcť. 

Dieťa strávi v škole podstatnú časť svojho života. Tento čas môže byť preň príjemný, plný úspechov, vzdelávania sa, športových a tvorivých aktivít, ale aj zábavy so spolužiakmi. Žiaľ, už aj najmenší žiaci čoraz častejšie zažívajú v škole stres, stavy úzkosti až depresie, nechuť. To, ako bude prežívať roky školskej dochádzky vaše dieťa, môžete ovplyvniť svojím láskavým prístupom, motiváciou a podporou vždy, keď to bude potrebovať.

Ako to v skutočnosti prežívajú deti? 

Je prirodzené, že deti pociťujú nervozitu z nástupu alebo príchodu do školy. Dieťa totiž po mesiacoch vstúpi do štruktúrovanej skupiny buď úplne po prvýkrát alebo nástupy do nového ročníka, čo môže byť taktiež veľká zmena po dlhšom čase mimo školského systému.

Niektoré deti prijmú zmenu s ľahkosťou, zatiaľ čo iné budú potrebovať trochu viac vedeného prístupu a „držania za ruku”, aby sa aklimatizovali. Je to najmä z toho dôvodu, že vstupuje do školského roka s rôznymi zručnosťami, sociálno-emocionálnymi schopnosťami, a preto situáciu prežívajú odlišne. Nasledujúce rady môžu pomôcť vášmu dieťaťu, aby sa lepšie aklimatizovalo na nový školský systém a zmena prišla plynule. 

Ako prekonať obavy zo zmeny, ktorá nastala?

Ťažko povedať, kto sa prechodu do nového režimu bojí viac – či váš malý prvák, alebo vy. Obavy detí často pramenia práve z nepokoja rodičov. Pre obe strany býva najťažší nástup do škôlky, keď sa dieťa odlúči od matky po prvýkrát v živote, musí si zvykať na kolektív a úplne nové prostredie. Ak toto obdobie prežívajú emotívne rodičia, tak aj dieťa.

Nástup prváka do školy už nemusí byť taký dramatický. Ak aj cítite neistotu kvôli zmenám, ktoré v živote vašej rodiny nastanú, alebo máte strach, že bude pre vaše dieťa ťažké sa prispôsobiť novým podmienkam, vedzte, že vaše starosti bude prežívať spolu s vami.

Čo je najväčšiou obavou rodičov počas prvých dní v škole? Najčastejšie obavy sú, aby si zvykli na nový režim v škole, dokázali sa sústrediť na hodinách, a tiež aby dosahovali dobré výsledky. Väčšina rodičov má zbytočne obavy, pretože myslím, že každý snaživý prváčik zvláda prvé dni v škole veľmi dobre a do školy chodia prváčikovia s obrovskou radosťou a nadšením,” hovorí Mgr. Soňa Krajčík, učiteľka na 1. stupni v Základnej škole Veľké Bielice.

Prvé hodiny prebiehajú hravou formou

Vysporiadajte sa s vlastnými obavam, pochybnosťami a neistotou a uvidíte, že vaše dieťa zvládne prechod do školy veľmi statočne. Dieťa, zvyknuté na kolektív už o škôlky, zvládne prechod na školský systém hravo – nemáte sa čoho obávať. Deti ho vnímajú ako určitý prechod, ktorým sa posúvajú bližšie k dospelosti.

Tešia sa na nové aktivity, spolužiakov, nové prostredie. Prvé hodiny prebiehajú viac menej s oboznamovanim sa, čo sa kde nachádza, čo sa budú učiť, aké vyučovacie predmety ich čakajú a pod. Potom hravou formou prechádzame základné učivo, prípravné obdobie, kde sa sústredíme na priestorovú orientáciu, pozornosť detí a základné vedomosti a zručnosti, ktoré by mali mať z materskej školy,” hovorí Mgr. Soňa Krajčík.

S čím majú podľa nej deti najväčší problém pri prechode na školský režim? “Najväčšie problémy majú asi s pozornosťou. Prechádzajú na nový režim, musia sedieť v laviciach a viac počúvať. Preto je dôležité minimálne na začiatku hodiny prepojiť s hravými aktivitami a pohybom. Deti si časom zvyknú a nový režim im nerobí žiadne problémy, na hodinách sú pozornejší a viac sa zapájajú do jednotlivých úloh.”

Dieťa sa učí písať

Majte na pamäti, že je úplne normálne, že vaše dieťa pociťuje v prvé dni v škole určité napätie. Rovnako je prirodzené, že vy pociťujete úzkosť, keď vidíte, že je vaše dieťa rozrušené. Pokúste sa zachovať chladnú hlavu a myslite na to, že vaše dieťa si postupom času zvykne na novú triedu.

“Adaptačné sú prvé tri mesiace. Učitelia deti pozorujú, či nie sú veľmi hravé alebo nemajú nejaké iné prejavy, na základe ktorých by sme zvažovali návrat do škôlky,” opisuje situáciu školská psychologička Katarína Dobrovodská.

Optimistický prístup a vzbudenie nadšenia učiť sa nové veci

Ak máte doma prváčika a už ste mu naznačili, čo ho čaká v nasledujúcom období, iste sa vás veľa pýta a je zvedavý. Zodpovedajte mu trpezlivo všetky otázky. Rozhovory o škole by ste mali viesť v optimistickom duchu, vyvarovať sa strašenia a predzvestí prísneho režimu a neúprosného trestania zlými známkami pri nedostatočnej usilovnosti. Nevytvárajte rozhovormi nerealistické predstavy o tom, aké to bude v škole úžasné, ale ostaňte v pozitívnom naladení.

“Rodičia najviac pomôžu svojim deťom tým, že ich povzbudzujú a sú im oporou. Prvý ročník je pre prváčika veľmi náročný, musí zvládnuť čítať, písať, počítať. Všetko je pre neho nové, preto je dôležité, aby jeho rodičia pri ňom stáli a za každý úspešný krok vpred svoje dieťa chválili a povzbudzovali ho. To isté musí robiť jeho pani učiteľka. A ak rodič niečomu nerozumie, prípadne niečo s prváčikom nezvláda je veľmi dôležité, aby komunikoval s triednou pani učiteľkou, ktorá mu určite poradí a rodiča správne usmerní,” odporúča Mgr. Soňa Krajčík rodičom.

Deti kreslia v škole

Dôležité je tiež nepodceňovať autoritu učiteľa, ktorý vaše dieťa učí nové veci. Ak máte pochybnosti akékoľvek pochybnosti o prístupe učiteľa, vyjasnite si to priamo v škole a nekritizujte ho pred dieťaťom. 

  • Aby sa prváčik vyhol nepríjemným situáciám, je veľmi dôležité, aby pred nástupom do školy nadobudol určité návyky. Učte dieťa samostatnosti v obliekaní, obúvaní, hygieny. V tomto čase je to pre neho dôležitejšie, ako učenie sa písmeniek a čísel dopredu.
  • Naučiť sa zopár písmeniek hravou formou však nemusí byť na škodu. Zistí, že učenie je zábava a do školy sa bude tešiť.
  • Vysvetlite mu, aké pravidlá v škole fungujú, ako sa striedajú vyučovacie hodiny s prestávkami, kedy je čas na jedenie, kedy sa bude treba hlásiť atď.
  • Pripomeňte mu/jej, že získa nových kamarátov a stretne starých, ktorých spoznal v škôlke či na ihrisku, v okolí vášho bydliska.
  • Dajte mu najavo, že sa stáva dospelejším. Ako školák bude mať viac dovolené, ale získa aj nové povinnosti.
  • Rozprávajte sa o tom, koľko zaujímavých vecí sa v škole naučí.
  • Ak vo vašom okolí býva budúci spolužiak vášho dieťaťa, je to skvelá príležitosť, aby sa mohli spolu porozprávať. S kamarátom budú prvé dni v škole zábavou.
  • Nezabudnite mu porozprávať zábavné príbehy z vašich školských čias, prípadne mu prečítajte (alebo porozprávajte z vlastnej fantázie) rozprávku, v ktorej témou je prvý deň v škole. Umožní mu to stotožniť sa s postavičkami, ktoré sú v príbehu a predstaviť si situáciu o čosi živšie. Táto metóda je užitočná na zmiernenie nervozity z prvého dňa a zvýšenie sebavedomia tam, kde je to potrebné.
  • Ak máte príležitosť, je fajn navštíviť školu ešte pred nástupom. Minimálne zoberte svoje dieťa na výlet okolo budovy školy, ktorú bude navštevovať, ukážte mu ihrisko a poukážte na pozitíva, ktoré si všimnete. 

  • Niektorí rodičia svoje deti strašia vetami typu: deti sa ti budú smiať, keď budeš v škole plakávať, a pod. Takéto reči sú škodlivé a stresujúce.
  • Darujte mu symbolický predmet, ktorý mu dodá pocit, že stále stojíte pri ňom. Stačí malá drobnosť, pero, kľúčenka, prípadne malá fotka, kde ste spolu. „Pre šťastie.“

Obavy z nástupu do školy môžu zmierniť aj spoločné nákupy školských pomôcok. Ak ste počas leta kúpili základné potreby pre dieťa vy, počas prvých dní v škole bude nevyhnutné dokúpiť niekoľko ďalších vecí. Dovoľte vašej ratolesti vybrať zo širokej ponuky práve to, s čím bude do školy chodiť najradšej. 

Školské pomôcky

Oceňte prvé úspechy

Nezabudnite dieťa pochváliť aj za najmenšie osobné výhry a drobné úspechy. Uznanie týchto každodenných maličkých víťazstiev môže pomôcť dieťaťu cítiť sa menej bezradné, dodá mu to viac sebavedomia a je pravdepodobné, že bude aj menej panikáriť pri ďalších väčších výzvach.

Motivujte dieťa a pri prvých úspechoch mu spravte radosť. Napríklad mu uvarte obľúbené jedlo, prípadne veselé, farebné jednohubky s ovocím a zeleninou, upečte muffiny alebo čokoľvek, čo ho/ju poteší. Nechajte ho, nech vám vyrozpráva zážitky zo školy, ak bude chcieť. 

Inšpiráciu na jednoduché chutné jedlo, vhodné na posedenie po škole, ale aj na desiatu, nájdete v tomto videu.

Ako mu uľahčiť nástup?

Zmena režimu je nutná

Prepnutie z neformálneho letného režimu na prísnejší školský, je zvyčajne pre dieťa náročné. V určitých prípadoch môže táto zmena dokonca viesť k úzkosti. Aby ste predišli týmto nepríjemným pocitom, skúste si nový denný režim minimálne niekoľko dní  pred nástupom do školy. 

Uistite sa, že sa dieťa dostane do postele včas a pred školou sa vyspí 9 - 11 hodín, aby bolo dostatočne svieže. Ideálne je, aby si jeho telo zvyklo na tento režim, a pokiaľ potrebujete vstávať o 6 alebo 7 ráno, prispôsobili tomu celý harmonogram. 

Precvičte si konverzáciu prvého dňa

Prvý deň býva pre dieťa obzvlášť stresujúci. Najmä, ak je dieťa viac introvert a zápasí so sociálnymi zručnosťami. Môžete si nacvičiť spoločne krátke predstavenie, ktoré zvykne byť pri nástupe do školy bežné. Nechajte, aby sa dieťa predstavilo a povedalo o sebe pár výstižných viet. Pokojne ho nasmerujte tým správnym smerom. Môžete viesť konverzáciu o jeho obľúbených aktivitách, hrách, domácich zvieratkách. 

deti v škole

Pripravte sa na zmeny aktivít

Spoločne s nástupom do triedy vás môžu čakať aj zmeny v tom ohľade, že príde ku obmene krúžkov, ktoré dieťa navštevuje. Veľakrát práve prvý ročník môže odštartovať záujem aj o iné aktivity. 

Pomôžte svojmu dieťaťu, aby sa čo najlepšie adaptovalo. Nie je na škodu nasmerovať ho na krúžok, ktorý vidíte ako potenciálne vhodný pre vášho prváčika, ale dôležité je, aby ste ho do ničoho netlačili. Prirodzene, dajte mu možnosť rozhodnúť sa, ale pokiaľ váha a nevie sa rozhodnúť, vy už určite budete vedieť, čo je to práve pre vašu ratolesť.  

Odkaz vie vykúzliť úsmev

Nechajte svojmu dieťaťu odkaz na desiatej, aby malo pocit, že naň myslíte. Môže to byť pár milých slov, nejaká vtipná hláška z obľúbenej knihy alebo len nákres postavičky, ktorú vaše dieťa miluje. Alebo mu pribaľte jeho obľúbené cukríky či inú drobnosť.  

Zvykanie si na nový režim

Pravidelná rutina spánku, času na domáce úlohy a voľnočasových aktivít je dobrým základom k školským úspechom. Počas prvých dní dieťaťu pomáhajte s prípravou do školy, kontrolujte, či má všetky domáce úlohy hotové a nespoliehajte sa na to, že žiadne nedostali. 

Treba však chrániť dieťa pred nadmerným tlakom, nezameriavať všetku pozornosť za známky a nechať mu priestor na zábavu a program podľa vlastného uváženia. Deti sa boja, že škola pre ne znamená koniec hraniu. Nájdite mu aktivitu, na ktorú sa po škole bude tešiť a pri ktorej sa odreaguje od nových povinností.

Buďte na jeho strane, nech sa deje čokoľvek. Nevytvárajte zbytočný tlak, chváľte s mierou, dajte najavo, že oceňujete jeho usilovnosť, no nesnažte sa ho hodnotiť. Vyhnite sa porovnávaniu s ostatnými deťmi, každé je predsa jedinečné. 

Nájdite si čas na aktivity po škole

Deň pre nástupom do školy

Ak sa blíži deň D, tak začnite s prípravou deň vopred. Pred spaním pomôžte dieťaťu osprchovať sa, a potom spolu s ním vyberte oblečenie na prvý školský deň. Nájdite si pár minút, aby ste si spoločne prešli plán na ďalší deň, dodáte mu tak istotu. Ako posledné nezabudnite skontrolovať či má zbalené všetko potrebné na ďalší deň. 

Keď bude dieťa v posteli, doprajte si čas pre seba a pripravte si všetko potrebné. Môžete si tiež naplánovať, akú desiatu mu pripravíte. Zamerajte sa na to najdôležitejšie a skúste si zodpovedať na nasledujúce otázky.

  • Koľko času potrebuje vaše dieťa na vstávanie?
  • Kedy odchádza do školy?
  • Zveziete ho autom alebo pôjde pešo s inými deťmi?
  • Ako sa vaše dieťa dostane domov?
  • Kedy si bude robiť domáce úlohy?
  • Nezabudnite ani na mimoškolské aktivity. 

Zahrajte sa na detektíva 

Pokiaľ si všimnete, že sa dieťa zo školy vracia so zhoršenou náladou, môžete si pomôcť tak, že mu položíte niekoľko jednoduchých, ale nenápadných otázok. Pri spoločnom kreslení, hraní hry alebo chystaní pomôcok do školy, môžete rozprúdiť konverzáciu. Spomeňte si, kedy ste si všimli, že niečo trápi vaše dieťa. Pokojne sa spýtajte na jeho pocity. „Nástup do školy musí byť strašidelný. Je niečo, z čoho máš obavy?" Už len jednoduché rozprávanie o pocitom môže byť pre dieťa úľavou.

Prechod na nový režim zasiahne celú rodinu, no najlepšie sa cez adaptačné obdobie prenesiete trpezlivým prístupom a oporou, ktorú vo vás dieťa potrebuje mať. Rozprávajte sa o pocitoch, ale nechajte mu jeho vlastný priestor. Majte na pamäti, že toto obdobie ovplyvní celý jeho život.  

O autorovi

Dominika Ježová
 

Dominika je copywriterkou a začínajúcou blogerkou, ktorú inšpirujú témy týkajúce sa sebarozvoja. Bezodná milovníčka kávy, ktorá nepohrdne espressom ani cappuccinom. Nepoučiteľná zberateľka zápisníkov, ktorá bezprostredne vyhľadáva prostredia kaviarní. Absolventka masmediálnej komunikácie v Trnave. Okrem kávy zbožňuje cvičenie jogy, dlhé prechádzky prírodou, knihy a pohľad na lesy.

Pridajte komentár ku článku

avatar