6 tipov, ako bez problémov zvládnuť nocovanie v prírode

nocovanie v prírode

Nocovať v stane uprostred lesa? Na prvé počutie to veru neznie tak pohodlne, ako spánok v teplej posteli a domácom komforte. Všetko je však o príprave. Nocovanie v prírode má svoje nezameniteľné čaro a tento zážitok si môžete dopriať aj pri cestovaní po Slovensku.

Ak sa však vyberiete za dobrodružstvom nepripravení, všetko sa môže razom zmeniť na zlý sen. Prinášame vám 6 tipov, ako z tohto zážitku vyťažiť čo najviac.

1. Kvalitný stan je základom príjemného zážitku

Pri nocovaní v exteriéri ste v podstate vydaní na milosť a nemilosť prírode a jej živlom. To však neznamená, že musíte mrznúť, moknúť a budiť sa celí dolámaní. Prvým a najdôležitejším ochranným valom proti poveternostným podmienkam je stan (alebo bivak, ktorému sa bližšie venujeme v druhom bode). Ako si ale vybrať správne? (1)

Prvým rozhodovacím faktorom pri kúpe je veľkosť. Plánujete stanovať sólo, alebo s partnerom/partnerkou, či dokonca aj deťmi? Vyberajte vhodnú veľkosť. Myslite tiež na to, že niekedy je aj pre dvoch vhodnejší stan pre 3 osoby. Najmä, ak pri sebe máte batohy, alebo si chcete dopriať priestorový komfort navyše.

nocovanie v lese

Ďalšou voľbou je počet vrstiev stanu. V dnešnej dobe sú tie jednovrstvové už pomerne archaické a dôvodov je viacero. Jedna vrstva, prirodzene, poskytuje menšiu ochranu pred živlami, než vrstvy dve (sú už dokonca aj trojvrstvové stany, používa ich napríklad armáda). 

Problém nastáva aj pri zrážaní vlhkosti na vnútornej strane, čo je bežným javom pri jednovrstvových stanoch – hovoríme o ranných kvapôčkách na látke stanu zvnútra. Dvojvrstvové stany touto komplikáciou netrpia, keďže medzi vnútornou vrstvou a vonkajšou ochrannou je vzduchová medzera. Môžeme teda spoľahlivo povedať, že dvojvrstvové stany sú dnes už štandardom, pokiaľ o nocovaní v prírode uvažujete serióznejšie.

Avšak pozor na to, že čím väčší a mohutnejší stan bude, tým bude aj ťažší. Rátajte s tým, že na miesto nocovania ho budete musieť dopraviť aj na vlastnom chrbte, tak aby ste na to boli pripravení. 

Podobne ako pri oblečení, vodný stĺpec je dôležitá veličina aj pri výbere stanu. Informácia o jeho hodnote by mala byť v predajnom materiáli, resp. pribalenej brožúrke pri stane. Zjednodušene hovorí o tom, aký nápor vody stan vydrží predtým, než začne premokať. Pri nocovaní v prírode sa môžete stretnúť aj s rannou rosou, ktorá vplyvom tlaku (ľudského tela či batohu) môže tiež presiaknuť. Odporúčame vyberať si vodný stĺpec aspoň hodnoty 4 000 milimetrov. (2)

NÁŠ TIP: 20 hodín sme hodnotili stany z kategórie pre 2 osoby a pre 3 a viac osôb. Pozrite sa, ktorý stan vyšiel ako TOP model.

2. Záležať si dajte aj na výbere spacieho vaku a karimatky

Nocovanie v prírode je krásnym zážitkom, avšak v porovnaní so spaním v posteli mierne nepohodlným. Táto nevýhoda sa dá čiastočne kompenzovať výberom vhodného spacieho vaku a karimatky. Rozhodne sa teda pri kúpe neuponáhľajte, aj tu je viacero parametrov, na ktoré by ste sa mali sústrediť.

spací vak a karimatka

Pri spacích vakoch ide v prvom rade ide veľkosť. Kupujte podľa výšky človeka, pre ktorého je určený, nechajte si tam navyše ešte asi 10 centimetrovú rezervu. Ak by bola väčšia, prenikne doňho viac vzduchu a v noci vám tak môže byť chladno. Menšia rezerva nemusí byť dostatočná. Pre deti určite nekupujte spacie vaky pre dospelých.

Nemenej dôležitý je izolačný materiál, z ktorých sa najčastejšie stretnete s mikrovláknom a perím, resp. s lacnejšou alternatívou, tzv. dutým vláknom. Určite voľte spacáky z prvých dvoch materiálov. Perie je jednoznačne najlepším izolantom, no zároveň aj najdrahším a najnáročnejšie udržiavaným. Z hľadiska tepelnoizolačného a cenového mu však čoraz viac úspešnejšie konkuruje mikrovlákno. Ak sa nechystáte do extrémnych mrazov, voľbu mikrovlákna neoľutujete. (3)

Ak si nie ste istí, čo ktorý izolačný materiál znesie, ostaňte bez obáv. V brožúrke sa dočítate, do akých teplôt je spací vak určený. 

NÁŠ TIP: Ako si vybrať svoju "náhradnú posteľ" do prírody? Prečítajte si recenziu spacích vakov

Čo sa týka komfortu pri spaní - záležať si dajte aj na výbere karimatky. Tá totiž predstavuje ďalšiu izolačnú vrstvu od zeme a v závislosti od mäkkosti môže zvýšiť (alebo znížiť) aj komfort pri spaní. Rovnako vás ochráni pred rizikom premoknutia spacieho vaku. Do prírody odporúčame trekingovú karimatku, ktoré sú štandardne vyrobené z peny. Veľkosť prispôsobte rozmerom spacieho vaku s pár centimetrami rezervy.

3. Bivakovanie pre odvážnych

Pre bivakovanie, nocovanie priamo pod holým nebom, je základom tzv. bivakovací vak, ktorý je skladnejšiou a ľahšou verziou stanu. Na prvý pohľad pripomína spací vak, no slúži práve na ochranu a zvýšenie komfortu spania v spacáku. 

V bivaku ste nástrahám outdooru vystavení oveľa viac, ako v stane, preto najdôležitejšie parametre sú priedušnosť a dostatočný vodný stĺpec. Nechcete sa zobudiť v vlhkej kaluži, ktorá sa počas spánku v spacáku i v bivakovacom vaku kondenzuje a časom znižuje izolačné vlastnosti. Vaky sú vybavené rôznymi membránami, ktoré odvádzajú vlhkosť, aj keď úplne sa jej zbaviť nedá. 

Myslite tiež na dostatočnú šírku bivakovacieho vaku, aby ste dnu pohodlne zmestili karimatku. Šikovné sú aj pútka na upevnenie vaku, aby ste sa počas spánku nepresunuli o niekoľko metrov ďalej. (4)

bivakovanie

4. Pozor, nie všade sa dá nocovať v prírode

Ak sa chcete vydať za hranice vlastnej záhradky, mali by ste si dať pozor na to, aby ste nocovali iba na mieste, kde vám nehrozí pokuta. Tá sa totiž môže vyšplhať aj do výšky stovák, či v extrémnych prípadoch (ak si napríklad založíte nepovolený oheň) až do tisícov eur. 

Zákon o ochrane prírody upravuje pravidlá pre návštevníkov chránených územií. Od 3. stupňa ochrany je vo voľnej prírode (národných parkoch, chránených krajinných oblastich či prírodných rezerváciách) zákaz zakladania ohňa, stanovania i táborenia mimo vyhradených miest. (5)

kvalitný stan na nocovanie v prírode

Zakladanie ohňa, stanovanie a táborenie je zákazané od 3. stupňa ochrany.

Ak sa rozložíte na nesprávnom mieste, bude zle. Radšej si vopred overte, či a kde je tam možné nocovať v prírode. Nedodržiavanie pokynov môže mať za následok nielen pokutu, ale napríklad aj požiare či inú obrovskú škodu.

Najmä v lete sú miesta na stanovanie pomerne frekventovanými. Našťastie, o kempy na Slovensku núdza nie je a vy tak môžete stanovať v horách, pri jazere, v lese a podobne. 

NÁŠ TIP: Pred samotným nocovaním v prírode si pozrite zoznam miest na kempovanie. Travelguide.sk má pekne spracované popisy jednotlivých stanových aj autokempov na Slovensku. Kempy za hranicami Slovenska hľadajte na stránke camping.info, kde si môžete vyfiltrovať kempy v krajinách celej Európy. 

5. Miesto na nocovanie si nájdite pred zotmením

Nájsť dobré miesto na rozloženie stanu či bivaku nie je práve najjednoduchšie. Za tmy je to však už takmer nemožné, najmä, ak nepoznáte terén.

Rezervujte si teda na túto činnosť aspoň hodinku dve denného svetla. Dobré miesto totiž musí spĺňať viacero predpokladov, ak sa nechcete uprostred noci zobudiť na nepríjemné prekvapenie v podobe zosuvu pôdy, útoku hmyzu, či premočeného vybavenia.

Nezabúdajte tiež na to, že po nájdení miesta vaša robota nekončí. Nejaký čas potrebujete aj na rozloženie stanu či bivaku, a to za tmy prebieha o poznanie pomalšie.

prenocovanie v lese

Miesto na prenocovanie si vyberte ešte pred zotmením, stan sa v tme stavia ťažko.

V prvom rade by ste hľadať miesto na rovine so stabilným podložím. Aj mierny svah či kopček môže spôsobiť problémy, nehovoriac o tom, že ide o mimoriadne nepohodlné riešenie. Čo je však horšie je, že na svahoch hrozia zosuvy pôdy, čo môže znamenať stratu či poškodenie výbavy, ale bohužiaľ aj ohrozenie zdravia. Miesto by tiež nemalo byť priamo pod svahom či kopcom, z ktorého sa v prípade rozmočenia môže všeličo zviezť priamo na vás.

Vyhnite sa stanovaniu pod osamelými stromami, tie si zvykne totiž vyberať aj blesk. Avšak strecha z viacerých stromov nie je na zahodenie, pretože poskytuje ďalšiu ochrannú vrstvu pred vrtochmi počasia. 

Poriadne sa poobzerajte aj po zemi v okolí stanu či bivaku. Nechcete, aby tam boli mraveniská, diery po hlodavcoch, odpadky, prepadnutá pôda a čokoľvek iné, čo môže predstavovať bezpečnostné riziko.

Ak ste si už našli takéto miesto, gratulujeme. Odporúčame vám však v rozumnej blízkosti nájsť si aj „zálohové“ miesto, na ktoré sa presuniete v prípade potreby. 

bivakovanie

6. Užitočné veci do výbavy na nocovanie v prírode

To najdôležitejšie máte pripravené. Okrem spacieho vaku, karimatky, stanu či bivaku a chuti na dobrodružstvo si tiež pribaľte:

  • zdroj svetla, napríklad čelovú lampu
  • celtu na dodatočnú izoláciu 
  • malú lopatku na úpravu pôdy
  • dostatok oblečenia, pršiplášť (aj na batoh)
  • vankúš či podložku pod hlavu
  • sekerku či outdoorový nôž
  • tašku na odpadky
  • lekárničku, obväzy, repelent

NÁŠ TIP: Aby ste mali istotu, že na nič dôležité nezabudnete a v prírode si užijete len príjemné zážitky, pripravili sme sprievodcu turistickou výbavou.

Na záver

Stanovanie v prírode môže byť nezabudnuteľným zážitkom, ale ako dobrým, tak zlým. Ak sa však zodpovedne pripravíte, môže sa stať vašou novou závislosťou. Prírode zdar.


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar