Čím viac, tým lepšie? Vyberte si vhodný vodný stĺpec nepremokavého oblečenia

vodný stĺpec

Na základe niektorých marketingových posolstiev pri oblečení by ste si mohli myslieť, že niektoré kusy sú nepremokavejšie než ponorka. Realita je však často iná a niekedy, žiaľ, oveľa smutnejšia a mokrejšia.

Niektoré kusy oblečenia totiž premoknú už pri ľahkom daždi, pritom v reklame boli prezentované ako mimoriadne vode odolné. 

Vybrať si správne však nie je žiadna veda. Stačí len niekoľko rád, aby ste aj vy vedeli plávať vo vodách nepremokavého oblečenia.

Vodný stĺpec: čo prezradí o oblečení jeho hodnota

Ak hľadáte nepremokavé oblečenie, či už na voľný čas, alebo do práce, určite ste sa už stretli s pojmom vodný stĺpec. (1)  Toto, na prvé počutie zvláštne slovné spojenie, je mimoriadne dôležitým ukazovateľom, aj keď nie jediným, na ktorý by ste sa mali sústrediť.

Nájdete ho často napríklad na visačke či štítku, ale pri nepremokavom oblečení aj v letákoch, reklame, či v príbalovej informácii. Výrobca ho uvádza predovšetkým pri odevoch, pri ktorých je predpoklad, že budú používané v podmienkach, kde môžu čeliť vyššiemu tlaku vody. 

Vodný stĺpec nájdete v spojení s číslom a značkou mm, teda milimeter. Hovorí totiž o tom, akému veľkému objemu vody (predstavte si naozaj stĺpec vody horizontálne na oblečení) kus odevu odolá pred tým, než začne presakovať.

nepremokavý materiál

Mnoho minerálov signalizuje svoj nedostatok únavou organizmu.

Ako sa testuje hodnota vodného stĺpca

Logika za tým je jednoduchá. Čím vyššie je toto číslo, tým nepremokavejší je daný kus oblečenia a tým viac odolá tlaku vody, predovšetkým pri daždi a nepriaznivých poveternostných podmienkach.

Napríklad bunda s vodným stĺpcom 3 000 milimetrov vás ochráni pred náhlou zmenou počasia k horšiemu, ale pri dlhodobom daždi už premokne. Naopak, oblečenie s vodným stĺpcom 20 000 milimetrov znesie zvyčajne aj trest v podobe celodenného vytrvalého dažďa.

Hodnota vodného stĺpca nie je daná len tak, zo svojvôle výrobcu (aj keď nie pri každom by sme za to dali ruku do ohňa). Určuje sa v laboratórnych podmienkach za presne stanovených testovacích procedúr. (2)

Tie zvyčajné pozostávajú z toho, že na kus odevu sa naleje voda, na ktorú je následne vyvíjaný tlak až do momentu, kedy presiakne cez látku. To je moment, kedy je imaginárny vodný stĺpec privysoký na to, aby mu oblečenie odolalo.

Pre lepšie výpočty a orientáciu sa jeho výška meria v milimetroch, neuvádza sa vyvinutý tlak v baroch či pascaloch. 

Samozrejme, rôzne látky majú rôzny stupeň odolnosti voči vode. Pri stanovovaní výšky vodného stĺpca sa vychádza aj z tejto skutočnosti, no najpresnejšie sa jeho hodnota stanoví práve testami.

Najprísnejšími kritériami prejdú často tzv. „army“ kusy oblečenia do náročného terénu, prípadne turistické odevy a špecializované pracovné oblečenie.

Niekedy ani vysoká hodnota vodného stĺpca neznamená dokonalú ochranu

Vodný stĺpec nie je jedinou veličinou, na ktorú by ste sa pri výbere nepremokavého oblečenia mali zamerať. Do istej miery sa ním ale dá riadiť. Ak je v reklame na bunde uvedené, že je vode maximálne odolná, vždy si to viete rýchlo overiť výškou vodného stĺpca. 

Ak výrobca nakoniec malými písmenami niekde uvedie, že hodnota vodného stĺpca je 2 000 milimetrov, viete, že zrejme je za tým viac propagácie ako reálnej ochrany pred premoknutím. 

odolnosť voči vode

Švy, zipsy a priedušnosť: dôležité detaily pre nepremokavosť

Predstavte si napríklad bundu s mimoriadne vysokým vodným stĺpcom.

Povedzme od 12 000 milimetrov a viac, čo možno v našich vnútrozemských podmienkach v miernom podnebí zrejme ani náležite neoceníte. Zoberiete bundu na vysokohorskú túru, zastihne vás lejak. Bunda je už po piatich minútach premočená a vy patrične nahnevaní. Ako to, veď vodný stĺpec má takú vysokú hodnotu.

Voda vám totiž mohla jednoducho presiaknuť cez švy. Výrobný materiál môže byť aj mimoriadne odolný voči tekutinám, avšak vtedy je to nanič, ak sú slabinou miesta zošitia. Voda si totiž cestu nájde a aj takýmto nenápadným spôsobom prenikne pod povrch a premočí vás na kosť.

V praxi sa teda pri naozaj nepremokavom oblečení zvyknú švy podlepovať, aby sa tomu predišlo. Pri výbere sa teda nepozerajte len na vodný stĺpec, ale skontrolujte si aj miesta zošitia.

odolnosť voči vode turistické oblečenie

Ďalším ukazovateľom, ktorý má vplyv na nepremokavosť, je priedušnosť. Pri funkčnom oblečení sa uvádza s jednotkou tzv. gramu pary, ktorý sa cez meter štvorcový látky odparí za 24 hodín (g /m2/24h.). Na štítku či visačke je priedušnosť označovaná skratkou RET a číslom, čím nižšie je, tým viac je povrchová látka priedušná, a tým telo lepšie „dýcha“ pri pohybe v danom kuse oblečenia. (3)

Vo vzťahu k nepremokavosti je to však opačné, čím vyššie je číslo RET (teda čím nižšia je priedušnosť), tým lepší stupeň ochrany voči vode, ale napríklad aj vetru oblečenie poskytuje. Má to zmysel, keďže dodatočné ochranné vrstvy sú menej priepustné. To však platí nielen voči vode, ale voči pare, ktorá vzniká pohybom.

nepremovaký zips

Nepremokavé oblečenie má kritické miesta aj v zipsoch alebo miestach zošitia materiálu.

Do tretice sú kritickým miestom zipsy. Je potrebné pozerať nielen na to, z akého materiálu sú, či ide o klasické kostené vyhotovenie alebo suchý zips či inú alternatívu, ale aj nakoľko tesnia, či nie sú voľné, alebo či „behúň“ pri zazipsovaní nenecháva medzeru. 

Nepremokavé oblečenie väčšinou disponuje pogumovanými kostenými zipsami, prípadne zipsom v plastovom „plášti“, nejakou úpravou spodnej/vnútornej časti alebo vyhotovením z podobnej vode odolnej látky. Vo všeobecnosti platí, že ak vám výrobca sľubuje nepremokavú bundu a vy na nej nájdete výhradne suché zipsy, tak do dažďa by ste ju radšej brať nemali. 

Dbať by ste tiež mali na to, nakoľko prilieha zips po zazipsovaní, či nenecháva drobné medzery (predovšetkým zipsy na vreckách), prípadne či sa pohybom samovoľne neotvára.

NÁŠ TIP: Pripravíme vás na zdolávanie turistických cieľov. Spísali sme všetko potrebné, čo na turistike vo výbave nemá chýbať.

Ako si vybrať nepremokavé oblečenie na túru či lyžovačku?

Ak pri kúpe nepremokavého oblečenia nezabudnete skontrolovať okrem vodného stĺpca aj vyššie uvedené miesta, mali by ste si vybrať dobre. Ako odrazový mostík je totiž tento ukazovateľ dobrý. Riadiť sa ním môžete aj pri výbere oblečenia podľa typu situácií, v ktorej ho budete nosiť.

vodný stĺpec nepremokavé oblečenie

Nepremokavé oblečenie na beh

Ak neplánujete behať vo vyslovene daždivom prostredí, preferujte skôr oblečenie s nižším vodným stĺpcom (menším ako 1 000 milimetrov) a nižším RET, teda vyššou priedušnosťou. Pri behu totiž potrebujete efektívne odvádzať pot z povrchu tela, a to ide pri striktne nepremokavom oblečení ťažko.

nepremokavé oblečenie na beh

Cyklistické nepremokavé oblečenie

Podobne ako pri behu. Ak je však predpokladom, že budete brázdiť horský terén s vyššou vlhkosťou a úrovňou zrážok, voľte už vyšší vodný stĺpec. V našich podmienkach vám postačí na úrovni 3 500 – 5 500 milimetrov. 

NÁŠ TIP: Bez správneho oblečenia pri cyklistike riskujete prechladnutie či iné ťažkosti. Prečítajte si, ako sa na bicykel poriadne obliecť.

Turistické oblečenie

Predovšetkým pri vysokohorskej turistike vás môže zastihnúť nečakaný lejak, preto základom výbavy je nepremokavá bunda a nohavice.

Opäť však platí, že v miernom podnebnom pásme využitie pre vodný stĺpec vyšší než 5 500 milimetrov nájdete len ťažko.

Ak však idete do zahraničia, napríklad do Álp či Ázie, oceníte už aj bundy s vodným stĺpcom 8 000 milimetrov a viac.

nepremokavé turistické oblečenie

Lyžiarske oblečenie

Kombinácia vlhkosti a kontaktu so snehom dá oblečeniu zabrať. Keďže sa však aj výrazne potíte, potrebujete bundu nepremokavú, no zároveň dostatočne priedušnú.

V Tatrách si vystačíte s vodným stĺpcom okolo 5 000 milimetrov, vo vyšších nadmorských výškach už siahnite po odolnejšom oblečení.

nepremokavé lyžiarske oblečenie

Pracovný odev

V naozaj extrémnych prípadoch, kedy potrebujete pracovať v neprestajnom celodennom daždi a potrebujete zostať v suchu, záchranou je spoľahlivé oblečenie.

Opäť platí, že v našich podmienkach takáto situácia zvyčajne nehrozí.

Tu vám však dokonalú ochranu poskytne len čo najvyšší vodný stĺpec, aj viac než 10 000 milimetrov. Ide však o naozaj mimoriadne vysoké hodnoty, ktoré opodstatnenie nájdu len v extrémoch.

Na záver

Minerály sú spolu s vitamínmi základom pre správne fungovanie organizmu. Mnohé z nich vieme prijať pestrou a vyváženou stravou, no pri zvýšenej potrebe pomôžu výživové doplnky. K nevyhnutným minerálov pridávame pre komplexný pohľad aj dôležité vitamíny


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar