Mapy v podpazuší či mokré dlane: Čo považujeme za nadmerné potenie?

nadmerné potenie

Potenie nie je nepriateľ. Je to niečo ako prirodzená klimatizácia pre telo. Občas sa však stane, že nás dostane do nepríjemnej situácie. 

Mokré mapy na oblečení nie sú veľmi estetické. V letnom počasí sú však celkom normálne. Pre bežne sa potiaceho človeka stačí vymeniť priliehavé oblečenie sa voľnejšie, z priedušných materiálov a použiť deodorant, prípadne silnejší antiperspirant. 

Problém nastáva, keď sa potíme až príliš. 

Potenie je prirodzený spôsob ochladzovania sa

Potenie je dokonca nevyhnutné pre život. Telo sa ním prirodzene ochladzuje a zabraňuje tak prehriatiu. Denne vypotíme až 1,5 litra tekutiny, no pri horúčavách a športových výkonoch to môže byť až 2 - 3 násobok. Potom sa z tela vylučuje voda (tvorí ho až z 99 %), soľ a iné minerály, ale aj ďalšie látky vrátane toxínov.

O vylučovanie tekutín sa starajú ekrinné a apokrinné potné žľazy. V tele sa nachádzajú približne 4 milióny potných žliaz. Najviac je ich zoskupených v podpazuší, na tvári, na hlave, na dlaniach, chodidlách. (1)

Potenie rôznej intenzity a na rôznych miestach sa spája so špecifickými príčinami. Napríklad, pre pocity nervozity sú typické vlhké dlane, prípadne silnejší zápach zapríčinený činnosťou apokrinných žliaz. V horúcom počasí a pri športe sa potíme prevažne na tvári a vo vlasovej časti hlavy, v podpazuší. 

Zaujímavé je, že samotný pot nezapácha a je číry. Zápach sa dostaví až vtedy, keď sa začne rozklad potu mikrobiálnou flórou. Teda - keď sa kropaje na koži, väčšinou v podpazuší, stretnú s baktériami. 

potenie

V tele sa nachádzajú približne 4 milióny potných žliaz.

Potenie je prirodzené, keď ho vyvoláva:

 • horúce počasie
 • šport a iná fyzická námaha
 • emócie, ako hnev, strach
 • stresové situácie, nervozita 
 • pálivé jedlo
 • choroba, napríklad zvýšená teplota

Niektorých ľudí trápi nadmerné potenie v noci. Ak sa prejaví už v detstve, ide o dedičný jav. Pravdepodobne neznamená nič vážne. Človek jednoducho dostane “do vienka” trochu intenzívnejšie potenie. 

potenie na tvári

Hyperhidróza: keď je potu až príliš: 

Hyperhidróza je nadmerné potenie aj v situáciách, pre ktoré to nie je bežné. Tento stav trápi zhruba 3 až 5 % populácie. 

Ak sa vám objavujú veľké kvapôčky potu na tvári, v podpazuší, máte neustále vlhké dlane a chodidlá aj napriek tomu, že vám nie je teplo, nie ste v strese ani neprekonávate žiadnu fyzickú záťaž, môže ísť o chorobný stav. 

Primárna hyperhidróza je teda dedičná a sprevádza človeka po celý život. Sekundárna hyperhidróza sa objaví v ktoromkoľvek veku a je signálom zmeny v tele, niekedy môže ísť o ochorenie. 

Sekundárnu hyperhidrózu môže vyvolať:

 • klimaktérium
 • obezita
 • hormonálne zmeny
 • nadmerná činnosť štítnej žľazy (hypertyreóza)
 • infekčné choroby (potenie sprevádza zvyčajne horúčka)
 • vedľajšie účinky liekov
 • cukrovka (nadmerné potenie prichádza pri hypoglykémii)
 • ochorenia srdca a ciev
 • Parkinsonova choroba a iné. (2)

Ak ide o prechodný jav, nie je dôvod na obavy. Potenie, ktoré prichádza odrazu, z nepochopiteľných príčin, opakovane a znepríjemňuje vám život, si žiada odborné vyšetrenie. 

Bežné sezónne nadmerné potenie stačí riešiť lokálne, teda prípravkami dostupnými v drogériách či v lekárňach.

nadmerné potenie

Potenie v podpazuší: je lepší deodorant, antiperspirant či vložky?

Deodoranty slúžia na odstránenie zápachu pri potení. To znamená, že nezabránia fľakom na oblečení, ale budete aspoň príjemne voňať.

Antiperspiranty so soľami hliníka sú prvé, po čom človek, trpiaci nadmerným potením, siahne. Je to najdostupnejšie a pomerne účinné riešenie, aj podľa dermatologičky MUDr. Jany Molčanovej: “Antiperspiranty uzatvárajú vývody potných žliaz a znižujú ich funkčnú aktivitu. Pri výbere dezodorantov alebo antiperspirantov odporúčam uprednostniť  tie, ktoré sú vo forme krémov alebo sprejov. U produktov v tuhej forme alebo tzv. roll-on je pri aplikácii riziko kontaminácie prípravku v nádobe baktériami z povrchu kože,“ vysvetľuje doktorka pre portál vysetrenie.zoznam.sk (3). 

Absorbčné vložky pod pazuchy sú skvelou pomôckou, ak vás trápi nadmerné potenie v podpazuší. Sú diskrétne a nenápadné, lepia sa na oblečenie z vnútornej strany. Keď sú vlhké, jednoducho ich vymeníte. 

antiperspirant

Dermatologička odporúča dať prednosť sprejovej alebo krémovej forme antiperspirantov.

Nočné potenie môže mať závažnejšie príčiny

“Vážnym signálom je aj nočné potenie, kedy sa postihnutý v noci spotí tak, že si až musí prezliecť pyžamo,” píše všeobecná lekárka MUDr. Jana Bendová na svojom blogu (4). Ak vám nadmerné nočné potenie niekoľko nocí za sebou nedá spať, určite prišiel čas navštíviť ordináciu vášho lekára. 

Ďalej radí, aby ste určite neodkladali návštevu lekára, ak sa u vás popri nadmernom potení prejavia aj iné príznaky. “Ak nepatríte medzi tých, čo sa nadmerne potia od mladosti a spozorujete okrem potenia aj iné príznaky, napríklad celkovú slabosť, chudnutie, zvýšenú teplotu, kašeľ, zväčšené uzliny kdekoľvek na tele, navštívte radšej svojho všeobecného lekára, ktorý navrhne ďalšie vyšetrenia na zistenie príčiny.”

Nadmerné potenie v noci sa objavuje aj v súvislosti s konzumáciou ťažkých jedál či pitím alkoholu. Niekedy ho spôsobuje stres a napätie počas dňa, s ktorým sa telo počas spánku vyrovnáva. 

nočné potenie

Ako liečiť nadmerné potenie?

Možno odoznie sama od seba. Ak vás trápi dlhodobo, treba sa jej zbaviť, alebo ju aspoň zmierniť. Ide to aj prírodnou cestou. 

Šalvia je veľmi účinná bylinka proti infekciám, pomáha tiež pri nadmernom potení. Čaj zo šalvie odporúčame popíjať niekoľkokrát denne v období, keď sa najviac potíte. Účinok posilní kúpeľ s výluhom zo šalvie a dubovej kôry.

Ak vás trápi nadmerné potenie nôh, skúste si ich namočiť do lavóra so šalviovým výluhom, prípadne pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja z čajovníka, alebo vrecúško čierneho čaju. Nohy namáčajte aspoň 15 minút. Podobný recept funguje aj na potenie rúk (5). 

potenie nôh

Šalviový extraxt sa používa ako zložka tabletiek proti poteniu. Sú to voľnopredajné výživové doplnky, ktoré zmiernia nadmerné potenie. Kúru so šalviou, či už vo forme čaju, alebo tabletiek, si naordinujte na dva týždne - potom urobte prestávku. 

Na silnú hyperhidrózu niekedy lekári predpisujú tabletky proti poteniu, anticholinergiká. Tie výrazne znižujú potenie, ale majú veľa nežiaducich účinkov, ako napríklad rozmazané videnie, únava. 

Pri nadmernom potení počas klimaktéria odporúčame špeciálne výživové doplnky pre ženy v tomto období života. Pomôžu aj čaje zo šalvie, levandule a prasličky. Príznaky klimaktéria pomáhajú zmierniť bylinky a potraviny s obsahom fytoestrogénov, ako je napríklad sója.

spotené dlane

Keď už na nadmerné potenie nič nezaberá

Skúsili ste už všetko, no potenie je stále intenzívne a nedá sa skryť? Ak vám znepríjemňuje  život potenie na hlave a na tvári, či po celom tele, žiadne prípravky ani bylinky nezaberajú, moderná medicína má riešenie. Pripravte sa na väčšiu investíciu - zákroky proti hyperhidróze poisťovňa neuhradí. 

Riešenia nadmerného potenia môžu byť bezbolestné, ale aj invazívnejšie zákroky (6). 

Laserové ošetrenie 

Potné žľazy sú zničené laserovým lúčom a odstránené liposukčnou kanylou. Okrem vpichu nepocítite bolesť. 

Iontoforéza 

Je to liečba jednosmerným elektrickým prúdom, ktorá využíva špeciálnu pulznú metódu na redukciu potných žliaz. Môže byť dočasná alebo trvalá, vyžaduje niekoľko sedení u lekára. 

Aplikácia botulotoxínu 

Niekoľkými vpichmi sa aplikuje botulotoxín do najviac potivých oblastí. Látka blokuje nervové vzruchy, prichádzajúce z mozgu do potných žiaz, čím zabráni ich činnosti. Odstráni potenie na 6 až 9 mesiacov. 

Chirurgický zákrok 

Trvalú elimináciu nadmerného potenia zabezpečí chirurgické prerušenie nervu v blízkosti chrbtice, alebo odstránenie potných žliaz. Áno, znie to odstrašujúco. Ide o invazívne riešenie, ktoré nemusí byť dobrý nápad. Stáva sa, že potenie úplne zmizne z oblasti dlaní a v podpazuší, ale objaví sa inde na tele.

aplikácia botoxu proti poteniu

Na záver

Vždy je lepšie nájsť príčinu hyperhidrózy a vyliečiť ju. Choroba sa totiž neskôr môže prejaviť inými, oveľa horšími príznakmi, než je potenie. A chirurgické zásahy do tela by mali byť krajným riešením. Niekedy naozaj stačí obyčajný šalviový čaj.


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte komentár ku článku

avatar
ewa
Komboš
ewa

pre mna najlepsia vec proti poteniu – cityzen triká 😉