Fytoestrogény v tele ženy: Sú bezpečné?

Fytoestrogény



Fytoestrogény sú aktívne nesteroidné látky, obsiahnuté v rastlinách. Ich názov je odvodený z názvu ženského pohlavného hormónu – estrogénu, pretože sa menia na látky s estrogénnymi účinkami

Najvýznamnejšiu skupinu fytoestrogénov tvoria izoflavóny, lignány a kumestany. Mnoho medicínskych štúdií dokázalo ich priaznivé účinky na ženský organizmus v každom veku. Je však ich užívanie bezpečné?

Ako sa správajú fytoestrogény v tele ženy

Fytoestrogény napomáhajú správnemu fungovaniu ženského organizmu aj vtedy, keď prechádza rôznymi zmenami, hormonálnymi výkyvmi, či zdravotnými problémami.

Pomáhajú upraviť hormonálnu rovnováhu, zlepšiť kvalitu pleti, nechtov a vlasov, ale aj prirodzene zväčšiť a spevniť poprsie. Pre viditeľné výsledky je však nutné pravidelné a dlhodobé užívanie.

V jadre buniek cieľových tkanív sa fytoestrogény viažu na receptory estrogénov. Svojím pôsobením v mozgu a hypofýze môžu ovplyvniť zmeny nálad, kvalitu spánku, depresie, ale aj zmeny v cievach, zmierňujú návaly potu.

Estrogén výrazne ovplyvňuje stav pokožky tak, že vyvoláva prísun potrebného tuku, zabraňuje jej vysychaniu, zvyšuje tvorbu kolagénnych a elastických vlákien. Jeho nedostatkom pokožka bledne, stenčuje sa, stáva sa citlivou a objavujú sa na nej pigmentové škvrny.

Izoflavóny zlepšujú jej prekrvenie a pevnosť, podporou tvorby kyseliny hyalurónovej zvyšujú hydratáciu a tvorbu kolagénnych i elastických vlákien.

krémy proti vráskam

Prirodzené zdroje fytoestrogénov

Dnes je známych viac ako 300 rastlín, ktoré obsahujú fytoestrogény. Malé množstvá izofavónov,  lignanov, kumestanov a stilbenov sa nachádzajú asi v každom druhu ovocia a zeleniny z nášho bežného jedálnička.

Bohatým zdrojom fytoestrogénov sú strukoviny (sója, šošovica, hrach, fazuľa...), menšie množstvo sa nachádza v mrkve, brokolici, šampiňónoch, v šupkách červeného hrozna, ale aj v káve a čaji. Obsah fytoestrogénov v ovocí a zelenine je tiež ovplyvnený ich pôvodom, klimatickými podmienkami, zrelosťou pri zbere a skladovaním.

Pravidelnou a dlhodobou konzumáciou niektorých z týchto potravín, alebo pitím čajov z byliniek, môžete pocítiť pozitívne účinky prírodných fytoestrogénov.

Sója fazuľová

Sója je jednou z najobľúbenejších ingrediencií z ázijskej kuchyne. Zároveň je to aj liečivá rastlina, vďaka ktorej ázijské ženy netrpia ťažkosťami v spojitosti s klimaktériom v takej miere ako Európanky. 

Z plodov sóje, teda z jej luskov a semien, podobných fazuli, sa vyrábajú rôzne produkty, ako je tofu, sójové náhrady mäsa a mlieka, sójová omáčka a klíčky. Estrogénové účinky zabezpečujú izoflavonoidy genisteín, daidzeín a glyciteín

Odborníci odporúčajú ženám v klimaktériu zaradiť do svojej stravy aspoň 25 g bielkovín zo sóje denne (obsahuje ich napríklad 60 g sóje, 60 g sójového mäsa alebo 200 g tofu). 

Izoflavonoidy zo sóje

Ľan siaty

Semená ľanu siateho sú jedným z najlepších zdrojov lignanov (sekoizolaricirezinol diglukozit). Využívajú sa na farmaceutické účely, ale môžeme ich nájsť aj v chlebíku, alebo sa predávajú samostatne balené, aj v bežných supermarketoch. Okrem fytoestrogénu obsahujú vlákninu, mastný olej, vitamíny a minerály.

Z ľanových semien si môžete pripraviť macerát tak, že necháte v pol litri vody vylúhovať 2 – 3 polievkové lyžice semien po dobu 30 až 60 min. Užívajte 3x denne 1 PL.

Ďatelina lúčna

Ďatelina je u nás hojne rozšírená bylina, málokto však pozná jej liečivé účinky. Rozoznať ju môžete podľa trojpočetných lístkov a hlávkovitých súkvetí purpurovej alebo bielej farby. Na terapeutické alebo preventívne účely sa používa iba kvet ďateliny. Ten obsahuje izoflavóny (formononetín, biochanín A, genisteín, daidzeín, trifolin a ďalšie látky účinné pri symptómoch menopauzy, predmenštruačných ťažkostiach, osteoporóze či vysokej hladine cholesterolu. 

Čaj z ďateliny má aj antioxidačné a protizápalové účinky, môže sa používať aj zvonka na dezinfekciu rán a liečenie kožných ochorení. Čaj sa pripravuje zalievaním 1 ČL sušených kvetov 200 ml vriacej vody.

Čaj z ďateliny

Dioskórea huňatá alebo divoký yam

Lianovitá rastlina s drevnatými pakoreňmi alebo hľuzami, ktoré sa využívajú na výrobu výživových doplnkov, je známa po celom svete pod názvom Wild Yam. Hlavnými účinnými látkami sú steroidné saponíny diosgenín a dioscín, protodioscín, meprotodioscín, perrisaponín a progenín II. Diosgenín sa podieľa na produkcii hormónu progesterónu, ktorý podporuje rast poprsia. Okrem toho má dioskórea antioxidačné účinky. Niektoré ženy využívajú krémy s obsahom dioskórei na pleť pri návaloch tepla počas menopauzy

Angelika čínska

Angelika čínska, známa aj ako ženský ženšen je aromatická bylina, ktorej korene sa využívajú na liečebné účely v Číne, Kórei a Japonsku už viac ako 2000 rokov. Je účinná na celý rad zdravotných problémov. Najviac si ju však pochvaľujú ženy, ktoré trpeli menštruačnými kŕčmi, predmenštruačným syndrómom, nepríjemnými sprievodnými javmi klimaktéria, ale aj s otehotnením.

Čaj z tejto rastliny podporuje zdravý krvný obeh, správnu funkciu imunitného systému. Taiwanský výskum dokázal aj protirakovinové účinky tejto bylinky. 

Ďalšie rastliny s vysokým obsahom fytoestrogénov:

  • šalvia lekárska
  • fenikel
  • alchemilka
  • ríbezle, maliny, ostružiny
  • ploštičník strapcový
  • vitex jahňací a mnoho ďalších.
Maliny tiež obsahujú fytoestrogény

S čím vám pomôže terapia fytoestrogénmi?

Účinky a zdroje fytoestrogénov sú veľmi rozmanité. Na užívanie si môžete vybrať výživové doplnky (tabletky sú bežne dostupné v lekárni), bylinky, z ktorých si uvaríte čaj, alebo zaraďte do stravy potraviny, v ktorých sa fytoestrogény vyskytujú prirodzene. Nečakajte však okamžité účinky, no ich užívaním v správnej miere nič nepokazíte. 

Klimaktérium a menopauza

V živote každej ženy raz nastane obdobie, keď vaječníky prestanú plniť svoju funkciu a postupne sa zastaví pohlavný cyklus. Tomuto obdobiu sa hovorí klimaktérium.

Zníženie tvorby ženských hormónov sa okrem zastavenia menštruačného cyklu prejavuje viacerými symptómami, napríklad návalmi tepla, nočným potením, vaginálnou suchosťou, poruchami spánku, náladovosťou až depresiami a časté je aj priberanie. Často sa pridružujú aj vážnejšie zdravotné komplikácie, ako je hypertenzia, osteoporóza a hypercholesterolémia. Menopauza je posledné menštruačné krvácanie.

klimaktérium

Zdravotným problémom, ktoré so sebou klimaktérium prináša, sa dá čiastočne alebo úplne predísť. Mnoho žien siahne po estrogéne v tabletkách, jeho dlhodobé užívanie však spôsobuje závažné nežiadúce účinky. Bezpečnejšou prírodnou alternatívou sú fytoestrogény.

S prevenciou je vhodné začať ešte pred nástupom klimaktéria, ako radí MUDr. Jozef Španka pre portál domarada.sk: „Práve toto obdobie je obdobím najväčších hormonálnych zmien. Minimalizovať nepríjemné príznaky možno však vďaka včasnej prevencii. Ženy by mali na ňu myslieť omnoho skôr, ako sa ich obdobie klimaktéria začne týkať. Pomocníkmi sú správna životospráva, pestrá strava bohatá na vápnik, dostatok pohybu, spánku, a to minimálne desať rokov pred nástupom klimaxu.“

Žena menopauza

Zväčšenie poprsia

Veľkosť poprsia ženy závisí od mnohých faktorov. Na prvom mieste sú genetické predispozície, množstvo tuku a jeho rozloženie v tele ženy, no veľkú úlohu zohrávajú hormón estrogén a prolaktín a progesterón. Normálny rast pŕs prebieha vďaka týmto hormónom od obdobia puberty približne do devätnásteho až dvadsiateho roku života.

Ďalšie zmeny nastávajú v rôznych štádiách menštruačného cyklu. V prvej polovici cyklu produkujú vaječníky estrogén, ktorý stimuluje veľkosť mliekovodov, progesterón, vylučovaný v druhej polovici cyklu zas ovplyvňuje tvar mliečnych žliaz. Tieto hormóny sú zodpovedné za zdurenie prsníkov počas ovulácie, alebo tesne pred začatím menštruácie. V období tehotenstva a dojčenia pas prevláda progesterón, spolu s ostatnými hormónmi, podporujúcimi tvorbu mlieka.

Fytoestrogény a zväčšenie pŕs

Ako sme už spomínali, fytoestrogény dokážu sčasti nahradiť chýbajúce estrogény a ich činnosť. Spôsobujú ich nárast a spevnenie podobne, ako v období ovulácie alebo na začiatku tehotenstva. Výživové doplnky sa vyrábajú zo zmesí bylín s rôznymi účinkami. Podporujú činnosť žliaz, prekrvenie hrudníka, dodávajú potrebné živiny a pomáhajú upraviť hormonálnu rovnováhu, potrebnú pre rast pŕs.

Testujeme pre vás

Fytoestrogény využívajú aj doplnky stravy na zväčšenie pŕs. Ako fungujú a či prinášajú ozajstné zväčšenie pŕs sa dozviete v podrobnej recenzii. 

Prevencia osteoporózy u žien

V pokročilejšom veku človeka sa znižuje využiteľnosť vápnika a vzniká osteoporóza, s vysokým rizikom zlomenín. Ukázalo sa, že izoflavóny zvyšujú syntézu vitamínu D v bunkách a stimulujú vychytávanie kalcia do kostí.

Fytoestrogény a osteoporóza

Prevencia rakoviny

Nízky výskyt rakoviny prsníka u ázijských žien, ktorých strava je bohatá na sóju, v porovnaní s európskymi ženami, dokazuje, že fytoestrogény majú určitý antikarocinogénny účinok. Okrem toho sú to antioxidanty, takže chránia bunky pred škodlivými vplyvmi z prostredia.

Sú fytoestrogény bezpečné?

Ženy často uprednostňujú prírodné liečivé prípravky pred hormonálnou substitučnou liečbou. Je to kvôli vážnym nežiadúcim účinkom pri dlhodobom užívaní estrogénov v tabletách. Môže to byť zvýšené riziko mozgovej príhody, rakoviny prsníka, žilovej tromboembólie atď.

Užívanie fytoestrogénov je, oproti klasickej liečbe, takmer úplne bez rizika.

Názor od experta

Fytoestrogény sú prirodzené látky, ktoré sa nachádzajú v mnohých liečivých rastlinách a nie sú umelo vytvorené. Prirodzene ovplyvňujú estrogén, ale aj progesterón, často však úplne inými mechanizmami ako je to v prípade liečbou klasickými hormónmi. Fytoestrogény nie sú v konečnom dôsledku hormóny. Preto sú v podstate bez problémov prijímané ženami a sú absolútne bezpečné. Často ženské bylinky harmonizujú hladinu iných hormónov, čo má za následok reakciu na estrogéne. O nebezpečenstve fytoestrogénov hovoria len tí, ktorí tomu nerozumejú. Skutočne stáročia ženy bezpečne používali ženské bylinky bez lekárskej starostlivosti a vôbec nevedeli o estrogéne ani o fytoestrogénoch.


Ing. Pavol Machnič

odborník na fytoterapiu, výkonný riaditeľ spoločnosti Zdravý svet, s.r.o.

Užívanie estrogénu v tabletkách

Užívajte ich s ohľadom na potreby vášho organizmu

Lekári odporúčajú venovať pozornosť individuálnemu prístupu pri jednotlivých komerčných preparátoch s ohľadom na celkový stav pacientky. Zohľadniť treba polymorfizmus pečeňových a črevných enzýmov, celkový estrogénny habitus pacientky, BMI, rozloženie telesného tuku a možné interakcie medzi liekmi a ďalšími výživovými doplnkami.

„V našej fytoterapeutickej praxi denne pomáhame množstvu žien s celým spektrom ženských problémov. V tom prípade však potrebujete vedieť, ktoré fytoestrogény ovplyvňujú viac estrogén a ktoré zasa progesterón. Takže ak žena nemôže otehotnieť, vtedy sa zameriavame na rastlinky ktoré ovplyvnia čiastočne estrogén, ale hlavne ovplyvnia progesterón. Preto namiešanie fytoestrogénov na daný gynekologický problém je taká malá alchýmia. Platí však, že bylinky sa miešajú ako v dobrom lektvare“, radí Ing. Machnič.

Fytoestrogény sú skvelým pomocníkom, no samotné nestačia

Zistili sme, že fytostrogény majú množstvo prospešných účinkov pre ženské telo. Môžete ich užívať v mladosti, aj v období menopauzy, na zväčšenie poprsia, skrášlenie pleti, alebo na zmiernenie menštruačných kŕčov.

Pri hormonálnej nerovnováhe je však potrebné zamerať sa na celkové zlepšenie životného štýlu. Samotný výživový doplnok ani tinktúra zázrak neurobí – dbajte na vyváženú stravu, duševnú aj pohybovú aktivitu. Do jedálnička pridajte strukoviny, kvalitné rastlinné oleje, čerstvú zeleninu a ovocia, aby ste získali prírodné fytoestrogény v kombinácií s minerálmi a vitamínmi.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar