Ako bezpečne používať kameru v aute a kedy obstojí ako dôkaz?

Ako bezpečne používať kameru do auta

V minulosti platilo, že výsadu jazdiť vlastným autom nemal len tak hocikto. Situácia sa však radikálne zmenila a na našich cestách pribúda denne čoraz viac nových vozidiel a s nimi sa zhusťuje premávka. 

Hektický životný štýl a stres často vedú k porušovaniu dopravných predpisov zo strany niektorých vodičov, čo môže vyústiť až do nepredvídateľnej dopravnej situácie či dokonca nehody. 

dash cam

Kamera ako dôkaz pri poistnej udalosti

Lietadlá majú pre prípad havárií čiernu skrinku, vodič sa však v kritickej situácii musel často spoľahnúť len na výpovede svedkov. To sa s príchodom technológií postupne mení. Čoraz viac ľudí totiž používa kameru do auta, v zahraničí tiež známu ako dash cam. Tá má za úlohu zaznamenávať celý priebeh jazdy a v prípade dopravnej nehody alebo len škodovej udalosti poslúžia záznamy z nej ako dôkazový materiál. 

Množstvo vodičov si možno povie, že jazdia opatrne, sú obozretní a zároveň dodržujú predpisy, takže sa im nemá čo stať. Netreba však zabúdať na to, že ku chybe môže kedykoľvek dôjsť aj zo strany druhého vodiča, pričom nikdy neviete, ako sa zachová. Poistné podvody sa pritom už netýkajú len zahraničia, ale sú veľmi aktuálne aj pre našu krajinu.

dash cam

Ktorú kameru odporúčame?

Prečítajte si podrobnú recenziu autokamery TrueCam A7, ktorá upozorňuje aj na radary. 

Nie je to tak dávno, kedy sa internete vyskytlo video zachytávajúce jeden z nich v susednom Česku. Vodič zastavil svoje staré auto na hlavnej ceste hneď za križovatkou a počkal si na vozidlo prichádzajúce po vedľajšej ceste. Nacúval doň hneď ako sa priblížilo a privolanej polícií tvrdil, že vodič za ním nedobrzdil, a teda bol vinníkom danej škodovej udalosti. Poškodenému by kurióznu situáciu nikto neuveril, keby nemal záznam zo svojej autokamery.

Okrem tohto prípadu musia byť naši vodiči pripravení aj na narastajúcu agresivitu a „vybrzďovačov“, a preto má kamera v aute rozhodne svoje miesto. Ako ju však správne používať, aby to bolo v súlade so zákonom?

kamera v aute

Kam kameru v aute umiestniť?

Vodiči by sa v tejto otázke mali držať Zákona o cestnej premávke, ktorý hovorí o základných povinnostiach vodiča, konkrétne § 4 ods. 1 písm. i): „zabezpečiť pred jazdou a počas jazdy, aby sa vo výhľadovom poli vodiča nenachádzali predmety, ktoré môžu odvádzať pozornosť od bezpečného vedenia vozidla.“

Aby ste si zabezpečili čo najlepší výhľad z miesta vodiča a nič vám nebránilo vo výhľade, je ideálne kameru umiestniť za stredové spätné zrkadlo alebo bezprostredne podeň. Poloha v strednej časti zároveň zabezpečí, že záber nahrávky pokryje celú plochu pred autom.

Umiestnenie kamery

Umiestnenie kamery v aute

Autokamery sú vždy predávané s držiakom ukončeným prísavkou alebo lepiacou plochou, takže budú na čelnom skle najlepšie držať. Vzhľadom na to, že väčšina modelov je vybavená len batériou s veľmi krátkou výdržou, je nutné, aby ste kameru pripojili do auto zásuvky.

Nabíjací port sa väčšinou nachádza v spodnej časti pod palubovou doskou. Aby kábel nevisel voľne pred čelným sklom a nehúpal sa, je ideálne ho viesť cez stropnicu až ku bočnému stĺpiku a tadiaľ spodnou časťou palubnej dosky do samotnej zásuvky. Húpajúci sa kábel by totiž mohol počas jazdy nechcene upútať vašu pozornosť.

Umiestnenie kamery na sirku vozovky

Umiestnenie kamery na šírku vozovky

Ako zaobchádzať s nahrávkou

Ak už ste svoje auto vybavili kamerou, je dobré vedieť, ako zaobchádzať so samotnými videami. Väčšina autokamier podporuje takzvané „cyklické nahrávanie“. V praxi to znamená, že video sa zaznamenáva do krátkych nahrávok zvyčajne dlhých 3 minúty a po vyčerpaní kapacity pamäťovej karty sa staré záznamy mažú a prepisujú tými najnovšími.

To je výhodné, pretože sa nemusíte starať o správu pamäti, avšak v niektorých prípadoch sa môže stať, že sa záznam nechcene vymaže. Ako tomu môžete zabrániť?

Nahrávanie počas jazdy

Nahrávanie počas jazdy. Zdroj: Flickr.com

Prvým krokom je zaobstarať si pamäťovú kartu s dostatočnou kapacitou. Pre záznamy vo fullHD je to aspoň 32 GB. Niektoré kamery sú vybavené tlačidlom pre uzamknutie aktuálneho záznamu, väčšinou býva označené symbolom výstražného trojuholníka alebo zámku. Po jeho stlačení sa daný záznam presunie do extra priečinku a hoci kamera nahráva ďalej, predmetný záznam je „zamknutý“ a nebude prepísaný.

Môže sa však stať, že po vážnej dopravnej nehode nebude posádka auta schopná takéto tlačidlo stlačiť. Niektorí výrobcovia preto vybavili svoje modely aj G-senzorom, ktorý po zaznamenaní prudkého spomalenia alebo zmeny smeru jazdy, identifikovaného ako náraz, daný záznam uzamkne sám od seba, takže nie je potrebné nič stláčať.

Ako záznamy z kamier vymedzuje Úrad pre ochranu osobných údajov

Metodické usmernenie č. 3/2013 o kamerových informačných systémoch, osobných údajoch vo vozidlách od Úradu na ochranu osobných údajov SR hovorí, že zverejnené zábery nesmú nijako identifikovať ľudí na zázname. To znamená, že kamera môže nahrávať všetko, avšak opatrnosť by ste mali zvýšiť v prípade, že sa rozhodnete záznam zverejniť napríklad na sociálnych sieťach.

Na YouTube sú čoraz populárnejšie kanály, ktoré zverejňujú kompilácie z našich ciest, pričom si ich administrátori často ani neuvedomujú, že tak robia v rozpore so zákonom.

Ak by ste sa predsa len chceli o záznamom z vašej kamery podeliť s ostatnými, uistite sa, že z neho ešte predtým odstránite všetky tváre a EČV, v opačnom prípade by totiž išlo o identifikovanie ľudí na zázname a hrozí vám pokuta za zneužitie osobných údajov.

To neplatí len v prípade, že nahrávate príslušníkov Policajného zboru Slovenskej republiky alebo mestskej polície v službe. Verejných činiteľov totiž môžete beztrestne počas výkonu ich služby nahrávať a záznam zverejňovať, pretože to nespadá pod Občiansky zákonník, samozrejme za predpokladu, že na zázname nebudú aj iné osoby.

Kedy obstojí video z kamery ako dôkaz

Pri riešení dopravnej nehody alebo škodovej udalosti na Slovensku obstojí video z kamery ako dôkaz na súde, pretože pri súdnom pojednávaní majú obe strany právo predložiť všetky dostupné dôkazy. V prípade komunikácie s poisťovňou môže dokonca predloženie záznamu zrýchliť priebeh riešenia poistnej udalosti. Nahrávka však v oboch prípadoch nesmie byť žiadnym spôsobom digitálne upravovaná.

Ako je to však v prípade, že ste zaznamenali priestupok, ktorý sa vás priamo netýkal, ale chcete ho nahlásiť? Všetci občania môžu takúto nahrávku zaniesť na políciu, pričom bude riadne vyšetrená, mala by však obsahovať dátum a čas, pretože bez týchto atribútov nie je možné udalosť riešiť. Polícia sa dokonca mnohokrát sama ozvala tvorcovi nahrávky zverejnenej na internete a žiadala ho o viac informácií, ktoré by pomohli zadržaniu cestného piráta.

Zatiaľ čo morálne hľadisko „udávania“ drobných priestupkov nechávame na posúdení každého z vás, treba si uvedomiť, že potrestanie riskujúcich vodičov výrazne prekračujúcich rýchlosť môže niekomu skutočne zachrániť život.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte komentár ku článku

avatar
zdena
Komboš
zdena

my sme kvoli obrazu isli do arvizonu od milicastore. sk – ma krasne 4k zobrazenie a tiez nie je na skodu 3D redukcia sumu ci multi-expozicia HDR a kompenzacia protisvetla.